Wi-Fi router pro dům s možností funkcí Mesh

Routery, modemy, Wifi AP, switche, kabely, konektory…

Moderátoři: Mods_junior, Mods_senior, HW spec team

zeus
Elite Level 10.5
Elite Level 10.5
Příspěvky: 10923
Registrován: únor 12
Bydliště: Pankrac
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Wi-Fi router pro dům s možností funkcí Mesh

Příspěvekod zeus » 19 dub 2024 10:10

Napájení antény, ale zároveň je tam tedy připojen i LAN kabel pro spodní router? S tím jsem se ještě nesetkal :) Je v tom nějaké datové omezení? Klidně si tam případně koupím nějaký lepší.


Kabel ke stolnímu PC mi přijde zbytečné zahat ze spodního patra zase nahoru, když na té půdě jen přívod od té antény, který by se dal využít i pro připojení samotného horního routeru a stolního PC? :?


Na pudu muzes dat klidne PoE switch a ty kabely roztahat z nej. 'Antena' od poskytovatele obvykle funguje jako router, ale ma to drobnou nevyhodu, ze se nedostanes do nastaveni.
Prazaci jo ty se maj, az kdyz si me zavolaj..

Reklama
P1X3L
nováček
Příspěvky: 21
Registrován: červen 22
Pohlaví: Nespecifikováno
Stav:
Offline

Re: Wi-Fi router pro dům s možností funkcí Mesh

Příspěvekod P1X3L » 19 dub 2024 11:26

@petr22 nemám router od providera. V horním patře není žádný. Jak jsem psal, mám tu pouze na půdě PoE a odtud je sveden kabel do spodního patra kde je router (původního majitele, který budu měnit za svůj). V horním patře pak v jednom z pokojů nechytám signál (na aktuální router) vůbec.

@zeus Tady ta aktuální anténa zatím jako router nefunguje, uvidime co mi dneska poví s tou novou anténou. Každopádně mě taky napadlo na půdu koupit PoE switch a natáhnout si kabely odtud. Jenže pro stolní PC stejně musí jít kabel přes router ne? Nebo mi to poběží rovnou z toho switche?

petr22
Guru Level 15
Guru Level 15
Příspěvky: 53648
Registrován: únor 12
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Wi-Fi router pro dům s možností funkcí Mesh

Příspěvekod petr22 » 19 dub 2024 13:07

Ostatni zarizeni je potreba zapojit do LAN portu toho routeru v dolnim patre.

Opakuji potreti - problem nespociva v nedostatecnem dosahu WiFi v routeru, ale v nedostatecnem
dosahu WiFi na zarizeni ktere se na ten router pripojuje. Reseni ktere bude fungovat bude rozmisteni
dalsich AP po baraku tak, aby WiFi fungovala vsude.

Zadny router s delsim dosahem ti nepomuze, pokud zaroven nepouzijes telefon/tablet/PC jehoz WiFi
ma take vetsi dosah. AP musis mit tam, kam WiFi v zarizeni ktere se pripojuje dosviti.

ITCrowd na to nakreslil schema aby to bylo uplne jasne:
viewtopic.php?f=109&t=188210

P1X3L
nováček
Příspěvky: 21
Registrován: červen 22
Pohlaví: Nespecifikováno
Stav:
Offline

Re: Wi-Fi router pro dům s možností funkcí Mesh

Příspěvekod P1X3L » 19 dub 2024 13:42

Děkuji moc za tvoje reakce.

Jasně, špatně jsem se vyjádřil, myslel jsem samozřejmě pro rozšíření signálu zapojit AP, nikoliv další router. :?

Dodatečně přidáno po 11 minutách 31 vteřinách:
Ještě pokud bych to shnul. Můj postup co bych zvolil.

Na půdě bych vyměnil napájení antény na PoE switch s tím, že bych si tam vzal přímo skrz strop kabel pro stolní PC a druhý kabel by ze switche šel dolu do patra do routeru a pokud bych měl problém s tím signálem v patře, tak zapojit ještě AP pro horní patro?

Dokážu z toho switche zapojit rovnou stolní PC? Pokud ano, tím pádem mi to nepůjde přes žádný FW, který má například ten Asus router.

Uživatelský avatar
ITCrowd
Tvůrce článků
Guru Level 13.5
Guru Level 13.5
Příspěvky: 23607
Registrován: březen 10
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Wi-Fi router pro dům s možností funkcí Mesh

Příspěvekod ITCrowd » 19 dub 2024 17:21

Z pricipu fungování sítí je router jen jeden. A teprve za routerem můžeš mít X zařízení. Oproti WAN portu routeru se všechna tvá zařízení tváří jako jedno.
Tedy - pokud anténa nebude fungovat jako router, tak tebou zamýšlené zapojení je nesmysl.
Pokud anténa nebude routovat, pak PoE adaptér nech kde je. Router dej na půdu, nebo kde ten PoE máš. A z routeru si vyveď kabely kam potřebuješ. Na potřebná místa dej AP.
Zkusili jste to vypnout a zapnout? Problémy řeším pouze v tématech. Do SZ mi proto píšete zbytečně.
Základní diagnostika WiFi Jak na diagnostiku sítě Router jako switch Proč je nesmysl chtít router s velkým dosahem Vybíráme router

P1X3L
nováček
Příspěvky: 21
Registrován: červen 22
Pohlaví: Nespecifikováno
Stav:
Offline

Re: Wi-Fi router pro dům s možností funkcí Mesh

Příspěvekod P1X3L » 19 dub 2024 21:25

Ano to byla taky jedna z možností, ale když na půdu nacpu celý router, tak se bojím těch letních a zimních teplot a větší riziko požáru.

Máte někdo zkušenosti s routerem na půdě?

Uživatelský avatar
ITCrowd
Tvůrce článků
Guru Level 13.5
Guru Level 13.5
Příspěvky: 23607
Registrován: březen 10
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Wi-Fi router pro dům s možností funkcí Mesh

Příspěvekod ITCrowd » 19 dub 2024 22:21

Jasně. Úplně to chápu. Takže switch s PoE je naprosto v pořádku, kdežto router bude dělat problémy a dokonce způsobí požár. No, na tom něco je.
Pokud budou na půdě podmínky vyhovující provozním podmínkám výrobce, pak to nebude problém. To ostatně platí i o ten tebou uvažovaný switch.
Zkusili jste to vypnout a zapnout? Problémy řeším pouze v tématech. Do SZ mi proto píšete zbytečně.
Základní diagnostika WiFi Jak na diagnostiku sítě Router jako switch Proč je nesmysl chtít router s velkým dosahem Vybíráme router

P1X3L
nováček
Příspěvky: 21
Registrován: červen 22
Pohlaví: Nespecifikováno
Stav:
Offline

Re: Wi-Fi router pro dům s možností funkcí Mesh

Příspěvekod P1X3L » dnes, 14:10

Ahoj,
tak už mám novou anténu s rychlejším připojením. Nyní tedy k samotnému připojení. Vidím 2 optimální varianty.

Technik mi potvrdil, že anténa by měla fungovat jako router (pouze však desítkovém rozsahu).

Jaká z variant je podle vás lepší?

1. Na půdě nahradím základní PoE za PoE switch s tím, že z něho půjde kabel do spodního patra, kde je router a stolní PC připojím přímo přes PoE switch z antény (vyvrtám díru pro kabel skrz strop).
    - Nevím, zda tam mám očekávat nějaké problémy, když to nepůjde přes můj router nebo nikoliv.

2. Na půdě nechám základní PoE a do něho připojím router z kterého mi půjde kabel do spodního patra kde bych dal AP a z routeru (z půdy) kabel do stolního PC (vyvrtám díru pro kabel skrz strop) a tím pádem bych měl vše pod kontrolou a pod jedním router.
    - pokud bych dával AP, nějaké doporučení k routeru Asus RT-AC66U? Případně tento starší router nastavit jako AP a koupit nový?

Pro info.. Rychlost se mi aktuálně pohybuje cca. 100/100Mb/s a AP/router ve spodním patře bude pokrývat i terasu a část zahrady.

Díky moc za nápady a reakce. :-)


  • Mohlo by vás zajímat
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek
  • Mesh systém s integrovaným modemem
    od Osea » 18 lis 2023 14:39 » v Sítě - hardware
    7
    1983
    od ITCrowd Zobrazit poslední příspěvek
    20 lis 2023 13:25
  • Kopírování řádků s funkcí když Příloha(y)
    od Martyn20 » 20 črc 2023 16:50 » v Kancelářské balíky
    3
    2122
    od Melvidor Zobrazit poslední příspěvek
    21 črc 2023 08:41
  • Propagace služeb - jaké jsou nejlepší možnosti?
    od HelFix » 09 pro 2023 13:16 » v Komunikace na internetu
    1
    2242
    od pikaso.andreas Zobrazit poslední příspěvek
    09 pro 2023 22:15
  • Je lepší před pomalý router dát switch 1Gbit/s, nebo pořídit dražší router 1Gbit/s?
    od atari » 27 zář 2023 11:15 » v Sítě - hardware
    3
    2901
    od ITCrowd Zobrazit poslední příspěvek
    27 zář 2023 14:06
  • Router 2.4 vs 5
    od ShadowWord:Pain » 30 črc 2023 18:45 » v Vše ostatní (hw)
    4
    1497
    od ShadowWord:Pain Zobrazit poslední příspěvek
    30 črc 2023 19:52

Zpět na “Sítě - hardware”

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 5 hostů