Wi-Fi router pro dům s možností funkcí Mesh

Routery, modemy, Wifi AP, switche, kabely, konektory…

Moderátoři: Mods_junior, Mods_senior, HW spec team

Uživatelský avatar
ITCrowd
Tvůrce článků
Guru Level 13.5
Guru Level 13.5
Příspěvky: 23605
Registrován: březen 10
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Wi-Fi router pro dům s možností funkcí Mesh

Příspěvekod ITCrowd » 07 bře 2024 01:17

na "rady" nl635 nic nedej. To je člověk, který na tom odborně není nejlépe. V jednom tématu tvrdí, že při zapojení ethernet kabelu můžeš proházet dráty jak je libo a v druhém se zase ptá, jak se uzemňuje ethernet UTP kabel. Navíc lže - powerline mezi fázemi vždy nějaké spojení má, obvykle kolem 20Mbps. A pokud jsi četl recenzi, tak bylo spojení i mezi domy.
A pokud vyzkoušel 8 pawrlajn, jak tvrdí a výsledek byl vždy neuspokojivý, jak tvrdí, pak to rozhodně není pawrlajnou. Ale podělanou instalací v domě. Což mě u něj nepřekvapuje.
Unifi ano, ale i u něj se počítá s propojením gigabit LAN a v tomto spojení funguje opravdu skvěle. A to každá mesh, která tohle umožňuje. Takové ty obrázky, kdy se dá deco do každého patra a rychlost je bezva nefungují. Stačí změřit a je jasno.
Pawrlajna vyjde levněji a je spolehlivější. Je ovšem důležité dodržet podmínky:
- na jedné fázi
- přímo do zásuvky (tedy nikoli do prodlužky).
A do baráku doporučuji si přečíst recenze a koupit takovou, která umí provoz po třech drátech. barák bude mít ochranu zeměním, tak proč třetí drát nevyužít.
Pokud nemáš zařízení, který umí WiFi6, je jeho nasazení zbytečné. Takže jako druhý router cokoli, co umí WiFi5.
Jinak záleží na tom, co všechno na síti bude. Na prohlížení netu bude stačit i ta mesh. Ale pokud počítáš se síťovým úložištěm, DLNA pro TV, či mobily, můžeš mít problém.
A na to, abys mohl přecházet od jednoho AP k druhému nepotřebuješ mesh. Stačí když to tvé zařízení bude podporovat a postupovat můžeš dle článku v mém podpisu "router jako switch". Článek jsem napsal před 10-ti lety a už tehdy to fungovalo. K tomu ještě jedno - nové Asus routery už umí režim AP nativně, tzn. po přepnutí do tohoto režimu se připojuje kabel do portu WAN. (Před 10-ti lety to bylo jinak).
Ajen dodám - pokud ti jde opravdu o funčnost a spolehlivost sítě, pak popřemýšlej, kudy natáhnout drát. Je to nejjednodušší, nejlevnější a nejspolehlivější řešení.
Zkusili jste to vypnout a zapnout? Problémy řeším pouze v tématech. Do SZ mi proto píšete zbytečně.
Základní diagnostika WiFi Jak na diagnostiku sítě Router jako switch Proč je nesmysl chtít router s velkým dosahem Vybíráme router

Reklama
petr22
Guru Level 15
Guru Level 15
Příspěvky: 53627
Registrován: únor 12
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Wi-Fi router pro dům s možností funkcí Mesh

Příspěvekod petr22 » 07 bře 2024 12:21

Aplikuj svuj bod 2. na svuj bod 1. tam to bude platit take. Spolehliva WiFi kdyz je okoli treba 1500 dalsich siti je spis zbozne prani.

Ja bych zacal tim, ze vyzkousim Powerline, na novych rozvodech nebyva problem ani 1 Gbit/s.

Powerline ma narozdil od WiFi jednu obrovskou vyhodu - nerusi cele okoli 200m dokola svym signalem a nezpomaluje net ostatnim.

P1X3L
nováček
Příspěvky: 20
Registrován: červen 22
Pohlaví: Nespecifikováno
Stav:
Offline

Re: Wi-Fi router pro dům s možností funkcí Mesh

Příspěvekod P1X3L » 07 bře 2024 12:37

Díky za příspěvky pánové, jen bych podotnul, že se tady nebudu mít problémy s plným pásmem sítí jako například v paneláku apod... V okolí domu chytám pouze 2 WiFi sítě od souseda, jinak je tu úplně klid.

Uživatelský avatar
ITCrowd
Tvůrce článků
Guru Level 13.5
Guru Level 13.5
Příspěvky: 23605
Registrován: březen 10
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Wi-Fi router pro dům s možností funkcí Mesh

Příspěvekod ITCrowd » 07 bře 2024 13:15

Tak asi takhle:
- stabilních 400Mbps deco neumí ani v jednom bytě v paneláku. Fakt je ale ten, že mu v tom můžou vadit další wifiny.
- wifi6 nemá smysl, pokud tam připojíš zařízení, které to neumí. Můžeš si pročíst třeba: viewtopic.php?f=41&t=211272 Tam je testováno spojení s WiFi5 a WiFi6 kartou a výsledky jsou někde úplně jinde. Přičemž PCE58 stála něco přes 3t. a PCE58BT stojí dnes kolem 11 stovek.
- a za chvíli bude trabant tvrdit, že mu gigabit jel na obyčejném sykfy jen tak vraženém do zásuvky :-) A že píše nesmysly, to potvrdil i další síťař. Já po takovýchto lidech jezdím a opravuji, co napáchali. Nemám nic proti tomu, když si ovčiak přivydělá natažením utp a zakrimpováním, ale ať to udělá pořádně.
Souhlasím s petrem - vyzkoušej powerlinu a uvidíš. Jen upozorním, že pokud si koupíš gigabitové pawrlajny, pak ti wokna ve vlastnostech sítě budou ukazovat gigabit, ačkoli reálná rychlost bude jiná. Můžeš použít stejnou metodu, jako používám já - kopírování souboru přes síť a jako měřidlo tcmd. On není barák jako barák, v dřevostvbě nemusíš mít problém, ale stropem s íčkama a hurdama zalitý železobetonem už signál neprojde. U pawrlajny zase záleží na stavu elektroinstalace.
Zkusili jste to vypnout a zapnout? Problémy řeším pouze v tématech. Do SZ mi proto píšete zbytečně.
Základní diagnostika WiFi Jak na diagnostiku sítě Router jako switch Proč je nesmysl chtít router s velkým dosahem Vybíráme router

Uživatelský avatar
ITCrowd
Tvůrce článků
Guru Level 13.5
Guru Level 13.5
Příspěvky: 23605
Registrován: březen 10
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Wi-Fi router pro dům s možností funkcí Mesh

Příspěvekod ITCrowd » 07 bře 2024 15:11

Tak k tématu - pokud připojíš na router wifi6 zařízení, které umí pouze wifi5, pak ten router opustí režim wifi6 a bude pracovcat ve wifi5. A tím zpomalí ten router v patře a stejně tak všechna ostatní zařízení. To se musí stát, protože se změní QAM. Kde by to nemuselo nastat, tak u routerů, co umí 6GHz pásmo, ale bohužel se mi zatím takový nedostal do ruky.
Opět důkaz neznalosti a lži.
Pro tazatele - něco o wifi zde: Proč nepoužívat WiFi pro hry
Zkusili jste to vypnout a zapnout? Problémy řeším pouze v tématech. Do SZ mi proto píšete zbytečně.
Základní diagnostika WiFi Jak na diagnostiku sítě Router jako switch Proč je nesmysl chtít router s velkým dosahem Vybíráme router

P1X3L
nováček
Příspěvky: 20
Registrován: červen 22
Pohlaví: Nespecifikováno
Stav:
Offline

Re: Wi-Fi router pro dům s možností funkcí Mesh

Příspěvekod P1X3L » 07 bře 2024 15:41

Abych k tomu ještě přidal tvůj pohled co v domácnosti využívám...

- stolní PC, který bude připojen pouze přes kabel
- smarthome s cca. 30-40 zařízeními připojenými na hub i mimo, na přímo na pásmo 2,4GHz, jelikož 5GHz nepodporují
- smart TV (když bude možnost, tak připojím též přes kabel)
- většinu času připojené 3 telefony a 1-2 tablety
- občasné připojení dvou noteboků

Uživatelský avatar
ITCrowd
Tvůrce článků
Guru Level 13.5
Guru Level 13.5
Příspěvky: 23605
Registrován: březen 10
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Wi-Fi router pro dům s možností funkcí Mesh

Příspěvekod ITCrowd » 07 bře 2024 19:18

@pixel:
jak bych to udělal já:
- smarthome - pracují na 2,4GHz stačí jim málo. Zde bych dal buď samotný router, nebo minimálně samotný AP s jiným SSID. Měl by stačit někde vhodně umístěný třeba TPLINK 841. A pokud seženeš typ s výměnnými anténami a k němu dokoupíš antény se ziskem 9dBi nevidím v tom problém. 2,4GHz má lepší průchodnost materiály, tak je šance, že si na něj "šáhnou" všechna zařízení. Navíc budou mít svou síť, do které jim nic nepoleze.
- TV, stolní PC, NASy, tiskárny, konzoly atd. všechno na kabelu.
- vyvedená přípojná místa pro notebooky. I moje drahá polvička pochopila, že když dá ntb při videokonferenci na drát, je to lepší. navíc když pracuješ, většinou máš stálé pracovní místo.
- telefony a tablety - kvůli nim se ta rychlá wifi dělá.
A když jsi zmínil zahradu, tak k zahradě opět AP, opět stačí starý tplink. 2,4GHz doletí prostě dál. Ajestli chceš silnou WiFi třeba v altánu, kde je 230V, tak si jen přikoupíš druhý receiver powerliny a pošleš to po drátu až tam.
Musíš vědět, co po té síti chceš. Příklad: TV na WiFi, DLNA z PC 4K/60Hz. Datový tok 85Mbps. Pokud mám reálnou propustnost WiFi kolem 150Mbps, pak OK. Ale když k tomu přihodím dva tablety na jůtrubce á 2K s datovým tokem 30Mbps, už se to bude sekat. Tím, že dám TV na kabel, tahle situace nenastane.
Zkusili jste to vypnout a zapnout? Problémy řeším pouze v tématech. Do SZ mi proto píšete zbytečně.
Základní diagnostika WiFi Jak na diagnostiku sítě Router jako switch Proč je nesmysl chtít router s velkým dosahem Vybíráme router

P1X3L
nováček
Příspěvky: 20
Registrován: červen 22
Pohlaví: Nespecifikováno
Stav:
Offline

Re: Wi-Fi router pro dům s možností funkcí Mesh

Příspěvekod P1X3L » 07 bře 2024 20:18

@ITCrowd
Naprostý souhlas, a díky za tento názor a doporučení. :)

Budu aktualizovat toto vlákno, jen co se do domu nastěhuji naplno a otestuji jak bude vše fungovat a zda bude možné do jednoho z pater dotáhnout kabel, abych si tam přidal další AP.
Třeba mě překvapí umístění routeru a rozložení a stav domu a bude na pokrytý domu stačit pouze jeden. Nicméně myslím že pásmo 5GHz stejně obě patra nepokryje a budu muset řešit nějaké propojení pater, nejlépe přímým kabelem, pokud to dům nějakým způsobem dovolí.

Uživatelský avatar
ITCrowd
Tvůrce článků
Guru Level 13.5
Guru Level 13.5
Příspěvky: 23605
Registrován: březen 10
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Wi-Fi router pro dům s možností funkcí Mesh

Příspěvekod ITCrowd » 07 bře 2024 20:23

Můžeš mrknout třeba: viewtopic.php?f=41&t=211272 Tam byla k testu routeru dodána i síťovka. A všimni si, že v nejdelší vzdálenosti byl datový tok 144,5 Mbps. A to je panelákový byt a jedno patro.
Zkusili jste to vypnout a zapnout? Problémy řeším pouze v tématech. Do SZ mi proto píšete zbytečně.
Základní diagnostika WiFi Jak na diagnostiku sítě Router jako switch Proč je nesmysl chtít router s velkým dosahem Vybíráme router

Uživatelský avatar
mmmartin
Moderátor
Elite Level 10
Elite Level 10
Příspěvky: 9504
Registrován: srpen 04
Bydliště: Praha
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Wi-Fi router pro dům s možností funkcí Mesh

Příspěvekod mmmartin » 07 bře 2024 20:25

Téma jsem vyčistil od vesměs OT příspěvků nl635, který se do něj naboural se svými "radami" a dotazy. Proto některé příspěvky ostatních ztratily na souvislostech.
ASUS Prime Z390-P / Hexa Core Intel core i5 Coffee Lake-S / Gigabyte GeForce GTX 650 Ti / FORTRON BlueStorm Bronze 80PLUS / W 11

Uživatelský avatar
ITCrowd
Tvůrce článků
Guru Level 13.5
Guru Level 13.5
Příspěvky: 23605
Registrován: březen 10
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Wi-Fi router pro dům s možností funkcí Mesh

Příspěvekod ITCrowd » 07 bře 2024 21:15

Obávám se, že si 635 plete pojem a průjem. To video se netýká provozu routeru. Technologie 4G a 5G v sítích mobilního operátora fungují jinak. Spojení na BTS se navazuje vždy na 4G. A to i zařízení, která 5G umí. A na 5G se přepnou pouze v případě přenosu dat.
Testy reálných zařízení potvrdí, co jsem psal. Stejně tak jsem psal, že to mohou umět zařízení, které podporují 6GHz. Zcela určitě to bude umět tento router: https://www.czc.cz/asus-rog-rapture-gt- ... gIK4_D_BwE Cena je ovšem už někde jinde.
Jednotka mbit neexistuje, bit je nejmenší a nedělitelná jednotka informace. Doporučuji si doplnit základní znalosti cca 6. třída základní školy.
A pokud myslel 10Mbps, pak to odpovídá zapojení mezi fázemi. Přesně tento typ jsem použil u klienta s mezifázovou rychlostí 12Mbps. Po doplnění phase couplerem byla reálná rychlost 180Mbps, což bylo vzhledem k ceně shledáno jako dostačující. Klient si později dokoupil další receiver pro altán na zahradě. Zde reálná rychlost změřena nebyla, ale přehrávání z jůtrubky bylo bezproblémové. Klient si přikoupil ještě jeden receiver, ten však už nešel spárovat. Tento typ tedy podporuje pouze dva receivery.
K tomu jen dodatek - očekávat, že si koupím nejlevnější šunt a budu mít dokonalé služby je stejně tak pravděpodobné, jako že si koupím trabanta a pojedu po dálnici 130.
Zkusili jste to vypnout a zapnout? Problémy řeším pouze v tématech. Do SZ mi proto píšete zbytečně.
Základní diagnostika WiFi Jak na diagnostiku sítě Router jako switch Proč je nesmysl chtít router s velkým dosahem Vybíráme router

Uživatelský avatar
ITCrowd
Tvůrce článků
Guru Level 13.5
Guru Level 13.5
Příspěvky: 23605
Registrován: březen 10
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Wi-Fi router pro dům s možností funkcí Mesh

Příspěvekod ITCrowd » 07 bře 2024 22:01

To může být. Až do doby, než se zařízení s WiFi5 rozhodne, že bude komunikovat. Fyzika se nedá o..bat. Dokud zařízení s WiFi5 spí a komunikuje zařízení s WiFi6, pak není problém.
Je to stejné, jako když máš u 2,4GHz pásma na WiFi zařízení s 802.11b/g. Než se do toho vloží, jede WiFi na 802.11n. Až se vloží, padne rychlost celé WiFi. Zázraky se nedějí.
Tím tu diskuzi končím, člověka bez potřebných znalostí stejně nikdo nepřesvědčí.
Zkusili jste to vypnout a zapnout? Problémy řeším pouze v tématech. Do SZ mi proto píšete zbytečně.
Základní diagnostika WiFi Jak na diagnostiku sítě Router jako switch Proč je nesmysl chtít router s velkým dosahem Vybíráme router


  • Mohlo by vás zajímat
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek
  • Mesh systém s integrovaným modemem
    od Osea » 18 lis 2023 14:39 » v Sítě - hardware
    7
    1900
    od ITCrowd Zobrazit poslední příspěvek
    20 lis 2023 13:25
  • Kopírování řádků s funkcí když Příloha(y)
    od Martyn20 » 20 črc 2023 16:50 » v Kancelářské balíky
    3
    2009
    od Melvidor Zobrazit poslední příspěvek
    21 črc 2023 08:41
  • Propagace služeb - jaké jsou nejlepší možnosti?
    od HelFix » 09 pro 2023 13:16 » v Komunikace na internetu
    1
    2144
    od pikaso.andreas Zobrazit poslední příspěvek
    09 pro 2023 22:15
  • Je lepší před pomalý router dát switch 1Gbit/s, nebo pořídit dražší router 1Gbit/s?
    od atari » 27 zář 2023 11:15 » v Sítě - hardware
    3
    2613
    od ITCrowd Zobrazit poslední příspěvek
    27 zář 2023 14:06
  • Router
    od Drifty » 02 kvě 2023 20:35 » v Rady s výběrem hw a sestavením PC
    4
    1271
    od Drifty Zobrazit poslední příspěvek
    03 kvě 2023 19:45

Zpět na “Sítě - hardware”

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 45 hostů