Mno, já jaksi automaticky předpokládal, že při připojení mobilu si tazatel v něm baterii nechá. Zde
viewtopic.php?f=106&t=103298&hilit=+nab%C3%ADjen%C3%AD trocha teorie získané z praxe. Ale k tématu - vysvětlím proč.
Lithiové aku se nabíjejí ve dvou režimech. Prvnímu se říká "nabíjení proudem" a to znamená, že do aku teče stálý proud o určité velikosti. To až do doby, než aku dosáhne maximálního napětí (4,1, resp. 4,2V). zde přejde do režimu "nabíjení napětím". Ten se chová tak, že udržujě konstantní napětí na hodnotě max. napětí. Proud postupně klesá až k nule (prakticky k nejnižší hodnotě). O tohle všechno se stará elektronika.
No a nyní si probereme několik případů:
1. Elektronika pro "nabíjení proudem" zcela chybí. Ano, lze to. Podmínkou je měkký zdroj, který prostě větší proud nedá. Potom mi max. proud do aku reguluje sám zdroj a tudíž proudové omezení nabíjení můžu zcela vynechat, což samozřejmě zlevní a zjednodušší výrobek. Co se stane, když budu mít telefon v 650mA? Nic. Do aku se mi víc než 650mA nedostane, takže se normálně nabíjí a nic se neděje. Aco do 2A? Omezení proudu není, takže můžeme přešvihnout max. hodnotu nabíjecího proudu aku. Aku začne hřát. Pokud mám značkový aku, pak bude mít i aku v sobě elektroniku, která hlídá teplotu, chrání jej proti zkratu a nadměrnému nabíjecímu proudu. Ale možná je v mobilu aku neznačkový. Pak máme velice slušnou šanci vidět explozi lithiového článku zblízka.
2. Elektronika pro nabíjení proudem sice existuje, ale není dostatečně dimenzována. 650mA jí neublíží, ale při 2A bude přetížena a může se zničit. Poškození může být různé, buď přerušením, nebo průrazem. pokud dojdek průrazu, pakse opakuje situace z předchozího příkladu. Pokud dojde k přerušení či poškození, pak mobil z USB přestane nabíjet úplně, popřípadě se nabíjecí doba několikrát prodlouží.
3. Elektronika je a funguje. Pak se nestane nic. A to zřejmě bude naprostá většina případů.
Osobně bych to viděl asi takto: Co není od Applu, tak do 650 mA.
No a z wattmetra si moc nedělej, on už několikrát poradil tak, že došlo ke zničení přístroje, či komponenty, či aspoň k totálnímu pádu systému. Nikdy se k tomu ale nepostavil jako chlap. Tedy tak, že by přiznal odpovědnost, zaplatil škody a nainstaloval znovu systém se všemi programy.