Stránka 1 z 2

Rada s výběrem záložního zdroje

Napsal: 11 srp 2016 21:47
od Narthelianail
Náhodné výpadky v síti, výpadky při bouřce... výpadky, výpadky, výpadky...
Není to sice zase častý problém, ale když se to stane, dokáže to pěkně vytočit. A to především pokud máte rozdělanou nějakou práci.
Ani já je nemám rád a moc by se mi líbil záložní zdroj, který by mi ušetřil trápení. Nemusí to být žádný dělo, potřebuji jen, aby při výpadku udržel počítač v chodu pár minutek, než skončí výpadek (obvykle trvá pár sekund, nebo necelou sekundu). Představuji si něco kolem 2000 +- a byl bych rád, kdyby měl klasický evropské zásuvky, ale není to nutností a může mít i IEC. (Zkrátka aby to bylo to nejlepší v této cenové hladině.) Za radu budu moc vděčnej. Díky. :)

Re: Rada s výběrem záložního zdroje

Napsal: 11 srp 2016 22:58
od mmmartin

Re: Rada s výběrem záložního zdroje

Napsal: 11 srp 2016 23:29
od Narthelianail
Takhle, já hledám trochu něco lepšího, než je v tomto topicu. Netroufnu si tipnout, kolik můj PC žere (zítra tu spotřebu změřím), ale zároveň taky chci na tu chvíli zálohovat svoje monitory. Tedy nechci čas na to abych ukončil svoji práci, ale možnost v ní pokračovat. Představoval bych si něco v cenové hladině asi 2000 - 2500 Kč. Hlavně ne nějaký dělo o tisíce dražší, než bych si představoval. :)

Re: Rada s výběrem záložního zdroje

Napsal: 12 srp 2016 00:20
od Genome
Opravdu se domníváš, že za takovou cenu koupíš kvalitní UPS? Omyl. Kvalitní baterie např.: Panasonic jsou velmi drahé, ale netrpí přehříváním, nafukováním a nezničí celou UPS (doslova roztrhnou UPS a výměna znemaná vysekat to sekyrou). Další specialitou jsou EEPROM v bateriích, které spolehlivě zajistí, že si půjdeš koupit novou. Pokud vlastníš zdroj s aktivním PFC, průběh výstupního napětí z UPS se ani nesnaží simulovat sínus, budeš mít problémy. Vítej v reaálném světě.

Máš na výběr, hloupá cihla (nekomunikuje) s mizernou baterií. Ty kvalitní sínusové UPS např.: APC Smart-UPS s vyměnitelnými bateriemi Panasonic vydrží celé roky a novou baterii seženeš kdykoliv.

Re: Rada s výběrem záložního zdroje

Napsal: 12 srp 2016 00:34
od Narthelianail
Ne, nečekám, že koupím kvalitní UPS. Očekávám, že koupím UPS co vydrží zálohovat PC v případě několika sekundového výpadku a také předpokládám, že až doslouží, tak bude nejspíš na vyhození (doslova v balón proměněné články v UPS jsem už viděl, ale podařilo se je vyměnit). Věřím, že takový APC Smart UPS SC https://www.czc.cz/apc-smart-ups-sc-620va/21697/produkt je kvalitní, ale také zároveň mimo moje možnosti.

Re: Rada s výběrem záložního zdroje

Napsal: 12 srp 2016 04:31
od X
Chtělo by to nejdříve napsat, jaký máš zdroj. Jestli máš nějaký šunt (a navíc provozovaný třeba na hranici schopností), pak se ani nemůžeš divit, že nedokáže překlenout mikrovýpadky v dodávce, možná nekvalitní elektrické rozvodné soustavy. Takže nejdřív bych se zamyslel nad zdrojem, poté nad "psem" (ochranou proti přepětí), který si také dokáže poradit s rušením v rozvodu třeba od ledničky, mrazáku, mikrovlnky, rychlovarné konvice, indukční či podobné varné desky ... protože kvalitnější ochrany mají i filtrace. A až naposled bych řešil, zda je potřebné UPS, za které vysolíš dost peněz.

Re: Rada s výběrem záložního zdroje

Napsal: 12 srp 2016 15:16
od mmmartin
Narthelianail píše:Takhle, já hledám trochu něco lepšího, než je v tomto topicu.

https://www.alza.cz/zalozni-zdroje/18842926.htm Jen si vybrat.

Re: Rada s výběrem záložního zdroje

Napsal: 12 srp 2016 18:31
od Narthelianail
Takhle. Myslím si že tento zdroj https://www.czc.cz/evga-500b-500w/185123/produkt zase tak špatný nebude, vzhledem k tomu, že jste mi ho tady před cca. rokem doporučili. Pokud je opravdu pouze nějaké "milisekundový výpadek", tak možná tak probliknou monitory, ale PC zůstane v chodu. Pokud je ale výpadek například půl sekundy a víc - s tím si už teda neporadí. Jak říkám, není to časté - je to "sváteční" záležitost, ale moc rád bych se tomu nějak vyvaroval.

Co se týče výběru UPS, nechci sáhnout po tom co se mi bude na první pohled líbit, nebo po tom co bude mít papírově nejlepší parametry. Chci aby jste mi v této cenové hladině doporučili nějaký, se kterým máte zkušenosti, víte v čem je lepší než ostatní a podobně.

Re: Rada s výběrem záložního zdroje

Napsal: 12 srp 2016 19:30
od X
EVGA zdroje jsou nejkvalitnější, samozřejmě záleží ale na typu (produktové řadě). Podle ceny to je spíš méně než více, Plus Bronze je takové minimum. Takže bych řekl, že jsi spíš šetřil a čekáš zázraky. Možná by kvalitní zdroj tvoje problémy eliminoval, ale bez vyzkoušení těžko říct.

Re: Rada s výběrem záložního zdroje

Napsal: 12 srp 2016 20:23
od Narthelianail
Možná by kvalitnější zdroj problémy eliminoval, ale možná taky ne. Když v domě a jeho širém okolí "zhasne" veškerá elektronika na 40 sekund, pochybuji, že by sebelepší zdroj udržel PC v chodu. Proto bych rád UPS.

Re: Rada s výběrem záložního zdroje

Napsal: 12 srp 2016 21:07
od Genome
Samozřejmě nemáš pravdu, pomalu se z toho stává tradice. Do exkluzivní špičky stále velký kus chybí, protože i když Evga používá platformu od SuperFlower, většina z nich stojí na základech Enhance, Etasis, FSP a dalších (pravděpodobně také Sirtec, dle vyhotovení Y kondenzatorů na vstupní straně). Mimochodem, 500B nikdy nepatřil mezi špičku se spičkovým osazením, oddělením větví a použitých komponentů včetně vodičů i jejich zlacení.

Uzemním tě i s přepětím, protože posledním článkem UPS, nebo kvalitní přepěťové ochrany (vybavené zvukovou i vizuální indikací stavu) jsou konstruovány v kategorii C (2. třída) a odolávají do 1.5 - 2.5kV při středně vzdáleném, nebo blízkém úderu. Na trhu jsou ovšem i ochrany kategorie B (1. třída) s ochranou do 4kV s částečným svedením proudu při zásahu. Zařízení budou zničena, ale snižuje se riziko požáru. Koncový stupeň svůj účel plní, ale nenahradí celý řetězec. Levná UPS ho neochrání ani kdyby to prásklo poměrně daleko, pokud budou chybět mezistupně. Tedy 1. stupeň na venkovním vedení s odolností 6kV, na vstupní straně domu (objektu) 2. stupeň s odolností 4kV. Třetí stupeň se kombinuje s druhým a disponuje odolností do 2.5kV. Z toho plyne následující, až poblíž praští blesk a budou chybět 2 + 3. stupen, tak mu to bude celé na nic a protože levná UPS konstrukčně nesplňuje ani kategorii C, tak celé přěpěťová ochrana přestala existovat. Bude "chránit" maximálně proti poruchám sítě. Ale to zvládne i filtrační jednotka s nižším rizikem požáru (specialita levných UPS).

Až zase zkusíš rozdávat moudra, tak si zkus našprtat alespoň základní informace a nezvracet hluposti. Na výmluvy nejsem zvědavý.


Narthelianail Eaton Protection Station 650 FR by snad mohla posloužit. Avšak, hloupá cihla a zázraky od toho nečekej. Doma (pro oridinaci, kterou tu máme) s tím zálohuji RPi2 (WiFi + TV v čekárně. Bonus, u kterého se nečeká spriorita), požární čídla, kamerový systém a řízení klimatizace. Čtvrtým rokem funguje s původní baterií, avšak stále platí doporučení, alespoň APC Back-UPS, nebo Smart-USP, či ekvivalent Eaton, např.: Eaton Ellipse Pro 650, které stojí okolo 4 tisíc. To není zase tolik.

Re: Rada s výběrem záložního zdroje

Napsal: 12 srp 2016 21:19
od X
Genome: když neumíš číst a chápat text, tak na mě laskavě nereaguj!!! Říkám ti to naposled!!!!!

Genome sem totiž nechodí lidem radit, ale jen se hádat s ostatními. Když jsem mu položil jednoduchou otázku, proč vytrhuje citace ze souvislostí, pokřivuje je a odpovídá jen na to, co se mu hodí, nedokázal odpovědět a mlel další nesmysly. Hlavně mu vadí někdo kdo je tu déle než on, má více barviček či hvězdiček - tak se sám vyjádřil. Prostě ubožák. Stačí si přečíst jeho historii příspěvků, kde se neustále s někým hádá a někoho uráží. Přitom ani neumí psát ...
Genome píše:přěpěťová ... hluposti ... oridinaci ... spriorita ... čídla




Narthelianail: o 40 sekundách jsi původně nepsal, nedefinoval jsi jak dlouhé jsou výpadky. Jak často to vypadává na těch 40 sekund?