Stránka 1 z 1

Životnost baterie v telefonu

Napsal: 08 led 2018 16:37
od Scientific
Ahoj,

před mnoha lety jsem si přečetl článek od uživatele ITCrowd a v podstatě už mi to těch cca. 5 let vrtá v hlavě: http://pc-help.cnews.cz/viewtopic.php?f=106&t=103298

Cituji výsledek testování, kterým se uživatel zabýval:
Co tedy můžeme pro baterii udělat?
Zde vycházím pouze ze zkušeností z praxe - a to u zmíněných lithiových aku.
1. Pokud nebudeme baterii delší dobu používat, nabijeme (vybijeme) ji na cca 80% kapacity (3,6 resp. 3,7 V na článek)
2. Baterii nevybíjíme ani nedobíjíme doplna, ideální je připojení k nabíječi v cca 50% kapacity


A já se ptám:
1. Opravdu si myslíte, že nejlepší chování k baterii je dávat mobil na nabíječku mnohem častěji, tak, aby kapacita baterie neklesla pod 50%, tedy nabíjet ho každý den či vícekrát denně, abych udržel kapacitu baterie 50-100%?
2. Chápu to správně, že je tedy optimální nechat telefon non-stop na nabíječce?
3. Jak tomu je například u notebooku?

Re: Životnost baterie v telefonu

Napsal: 08 led 2018 16:47
od petr22
Zalezi to pouze na kvalite baterie.

Kvalitni baterie vydrzi dlouho.

Smejdy jako treba od HP se zacnou nafukovat treba po pul roce-roce.

Nekalitni baterie umre drive, nez se stihne projevit jakykoliv rozdil v zachazeni ze strany uzivatele.

Moje zkusenost je takova, ze absolutne nikoho (vzorek nekolika tisic lidi) nezajima nejake saskovani s nabijenim na nejakou kapacitu, pouzivaji dane zarizeni jak potrebuji a baterie se vymeni kdyz je KO.

Re: Životnost baterie v telefonu

Napsal: 08 led 2018 16:53
od Uziv00
ad 1) Nic takového v článku není.
ad 2) Nic takového v článku není
ad 3) Je to v podstatě stejné.
Prohledej si internet. Zde došli ke stejnému závěru - o rok později, než můj článek: https://www.svetandroida.cz/jak-spravne ... ch-201403/

Re: Životnost baterie v telefonu

Napsal: 08 led 2018 16:57
od xbs
já zase něgde čet nenechat klesnout pod 10% a nejít přes 85%... jeden čas sem to zkoušel tak dělat, ale paxem nato hodil bobek, pač to jenom člověka stresuje... je to přecejen spotřební zboží a většinou než mi odešla baterka, taxem začal pošilhávat po svižnějšim železe, a to sem prosim z těch, co nepotřebujou hi-tech věci a nejlíp každej rok nový...
navíc při jedno až dvoudenní výdrži baterek se tohodle postupu člověk bude držet stěží, snad jen mít stále po kapse nabitou powerbanku, ale zas pokud člověk má tu možnost a chce se s tim takhle piplat, tak může dobíjet několikrát v průbehu dne v tom rozmezí kapacity...

Re: Životnost baterie v telefonu

Napsal: 08 led 2018 17:01
od adavyp
Já to třeba řeším tak, že se smířím s tím, že zařízení potažmo baterie nevydrží délku záruky :D
Zrovna akumulátorový průmysl je teďka kurz do budoucna a obávám se že to co si řekneme nyní, už zítra nebude platit.

Re: Životnost baterie v telefonu

Napsal: 08 led 2018 17:01
od flowem
Já bych se na nějaký hlídání baterie vykašlal, nebo snad chceš svýmu telefonu dělat otroka?
Ty baterie stejně nic nevydrží a po záruce se vyměňují.

Hádám, že kupuješ nový telefon - po nějaké době by tě to hlídání baterie stejně přestalo bavit.

xbs - Ten tvůj styl psaní mě nikdy nepřestane bavit. :-D

Re: Životnost baterie v telefonu

Napsal: 08 led 2018 17:05
od Uziv00
Ono v dnešní době, kdy měníš mobil jednou za dva roky i s baterkou je zbytečné o baterce přemýšlet.

Re: Životnost baterie v telefonu

Napsal: 08 led 2018 17:55
od faraon
Akumulátor nabíjím když je vybitý, tady když telefon začne fňukat. Občas se mi stane že se i vypne, tedy že baterka je totálně vycucaná. Výjimečně, když jsem například na nějaký výlet potřeboval nabitý mobil, jsem ho nabil dřív, ale snad nikdy nad polovinou kapacity podle ukazatele.

Nabíjím vždy doplna, prostě ho nechám připojený dokud si nabíjení nevypne sám. Od toho mi také ukazuje stav nabíjení. Opět zcela výjimečně, když jsem nutně potřeboval vyběhnout, jsem ho odpojil dřív s vědomím, že přerušované nabíjení akumulátoru škodí. Ale cca dvakrát do roka se to nepos[PÍP].

Je to mobil Alcatel za dva tisíce, tedy žádný top-class zázrak, v provozu přes den, na noc ho vypínám a používám jako budík. Sem tam si na něm pustím nějakou písničku nebo něco vyfotím. Chráním ho před mrazem i horkem, špínou, vlhkem, a nárazy.

Nedávno načal sedmý rok služby s původní baterkou, a subjektivně mám dojem že je trochu slabší než bývala nová. Po těch letech má nárok. Přesto zvládne hodinový hovor a ještě další týden vydrží pohotovosti, sem tam SMS nebo krátký hovor.

Re: Životnost baterie v telefonu

Napsal: 09 led 2018 01:06
od Scientific
Můj závěr v reakci na článek z svetandroid, který poslal ITCrowd bude takový, že budu nabíjet při 20% a sundavat z nabíječky třeba v 98%. Sice se to je v rozporu se článkem od ITCrowd , ale větinou co tak koukám, se většinou duveryhodné zdroje shodují spíš se svetemandroida.


ITCrowd píše:ad 1) Nic takového v článku není.
ad 2) Nic takového v článku není
ad 3) Je to v podstatě stejné.
Prohledej si internet. Zde došli ke stejnému závěru - o rok později, než můj článek: https://www.svetandroida.cz/jak-spravne ... ch-201403/


1) Jaktože není... "ideální je připojení k nabíječi v cca 50% kapacity" to znamená, že doporučuješ, ideálně aby neklesla kapacita pod 50% :-D to z toho přece naprosto plyne.

Začít nabíjet ideálně při 50% = Nenechat zařízení vybít ideálně pod 50%

2) To jsem napsal blábol, to uznávám.

xbs - Děkuji, to jsem také četl, ale přijde mi to také jako pěkná blbost, kdyby tomu tak bylo, proč by výrobci zařízení ty hranice už od výroby neposunuly 0% -> 10% && 85%->100%, aby to baterii vyhovovalo. To spíš asi platilo jen pro akumulátory, které někde leží na polici. Jako pro baterie jako takové. Nerozumím, proč píšeš na jednu stranu velmi dobře, bez chyb, ale zároveň umíš udělat takové kopance s písmenem X. :-) kdybych se snažil takhle používat písmeno X asi by mi to dalo zabrat klobouk dolů. :-)

adavyp - To je fakt, souhlas, pořád všude čtu, jak se tato oblast vyvíjí.

flowem - Otrokem? Jako mobil píchnout na nabíječku je otázka 2 vteřin. A jestli by to nějak výrazně baterii pomáhalo k delší životnosti, proč ne. To bych ho klidně nechal na bezdrátové nabíječce a naprogramoval si, aby při dosažená stavu baterie pod 50% se seplo nabíjení, aby jsi tedy neřekl, že jsem otrokem telefonu. :-)

ITCrowd - Neměním telefon každé dva roky, ale dokud funguje jak má, nebo dokud jeho parametry jsou ještě dostačující, což u mě je třeba až pět let. A kdyby se určité chování k baterii vyplatilo dodržovat, aby sloužila co nejdéle, tak proč ne.

faraon - Děkuji za popsání zkušeností s tvým telefonem, ale budí to ve mě dojem, že máš spíš nějakou paštiku a takových baterie vydrží 14 dní v pohodě ať se k ní chováš jak chceš, na rozdíl od chytrých telefon, kdy je třeba nabíjet každý den, kor v mém případě, telefon hodně zaměstnávám na pozadí.

Re: Životnost baterie v telefonu

Napsal: 09 led 2018 08:35
od Uziv00
Chce to číst všechno. Ohledně připojení a zapojení nabíječky je zde upřesnění: viewtopic.php?f=106&t=103298#p882560
Je tam i graf kapacity s označením hranic, kdy by měla být nabíječka připojena/odpojena. Stačí číst.
Ostatně nikdo tě k ničemu nenutí. Článek stejně vznikl jen proto, že se na pc-help rozběhla diskuze, jak správně nabíjet. A protože v té době převládal názor úplně nabíjet a úplně vybíjet (což se týká NiCd a NiMH aku), popsal jsem problematiku u Li-ion, kde je to jinak.

Re: Životnost baterie v telefonu

Napsal: 09 led 2018 11:27
od atari
I výrobce elektromobilů uvádí, že když auto stojí v garáži, tak nemá být baterie naplno nabitá.

Modeláři s letadlama také nechávají baterie na 50%, a teprve těsně před závodem je nabijí naplno.

A některé lepší notebooky mají funkci že lze nastavit na kolik procent se má nabíjet.

Stručně řečeno, lithiové baterie nemají rádi vysoké napětí, takže kdo chce prodloužit jejich životnost, tak je nebude nabíjet na 100%. Problém je, že většina nabíječek toto neumí.

Re: Životnost baterie v telefonu

Napsal: 09 led 2018 12:01
od Uziv00
Ano, tomu se říká tzv. storage napětí. A je to v článku popsáno.