Prerábka LCD displeja na prekresľovaciu dosku

...

Moderátoři: Marfy, Mods_junior, Mods_senior, HW spec team

Daragon
nováček
Příspěvky: 17
Registrován: srpen 15
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Prerábka LCD displeja na prekresľovaciu dosku

Příspěvekod Daragon » 18 úno 2019 21:49

Zdravím,

mám doma prasknutý displej z notebooku Asus X541UA. Jedná sa o matný ultra-slim FHD LCD displej. Polovica displeja svieti na bielo, ďalšia ide normálne. Keďže je mi takýto obraz na nič, rád by som ho využil ako dosku na prekresľovanie. Mojim zámerom by bolo zapojiť dosku na externý zdroj (batériu) a tlačidlom rozsvietiť/zhasnúť displej na bielo. Ako ďalší krok by som chcel regulovať intenzitu svietenia. Bolo by možné takéto niečo vytvoriť? Je to skôr otázka na elektrotechnikov.

Moja predstava je možno príliš jednoduchá. Chcel som zapojiť + a - z LCD konektora na batériu a tým skúsiť, či sa displej vôbec rozsvieti. Ak som správne pozeral, napätie by malo ísť 3.3V(?). Nenašiel som však schému 30 pinov pre daný displej a teda kde sa nachádza Vc a GND. Nejaké všeobecné označenie mi nenašlo, každý bol iný. Ďalej by som už len naspájkoval tlačidlo a potenciometer.
Na YT som našiel pár manuálov, ale chalani displeje rozoberali a niektoré časti z neho odstránili, ja by som ho chcel nechať v celku lebo má pevnú štruktúru a využiť ho len ako keby s bielym pozadím.
Veľmi by ste mi tým pomohli. Kúpiť prekresľovaciu dosku je ľahké, ale ide o princíp využitia ;)

Vďaka

Reklama
Fox_25
Level 5
Level 5
Příspěvky: 2175
Registrován: duben 17
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Prerábka LCD displeja na prekresľovaciu dosku

Příspěvekod Fox_25 » 19 úno 2019 03:17

Zas tak pevnou strukturu to nemá, skleněnou vrstvu bych jednoduše vyměnil za sklo. To co z monitoru potřebuješ je podsvícení(led pásek + rozptylový vrstva). Regulace led není úplně jednoduchá, ale led pásek v LCD můžeš nahradit běžným led páskem, třeba na 12V a to pak regulovat šavlí.

https://www.ledshopik.cz/led-stmivac-posuvny-x1510

Daragon
nováček
Příspěvky: 17
Registrován: srpen 15
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Prerábka LCD displeja na prekresľovaciu dosku

Příspěvekod Daragon » 24 bře 2019 21:35

Prepáč za neskorú odpoveď, ale za pár dní som našiel iné riešenie. To tvoje spomínané som už videl na YT, ale nepáčilo sa mi. Ono nešlo ani tak o to, že to má pevnú štruktúru, skôr o to, že je to v celku ako jeden kus - dostatočne pevné a rozobratím by som to už narušil.
Problém som vyriešil zapojením cez originálny ribbon na určité piny podľa datasheet_u a do sieťového adaptéru.a

Vďaka aj tak ;)

Uživatelský avatar
cervcek
Level 5
Level 5
Příspěvky: 2241
Registrován: leden 12
Bydliště: Vrchlabí
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Prerábka LCD displeja na prekresľovaciu dosku

Příspěvekod cervcek » 24 bře 2019 21:46

Ten postup, co radí Fox_25 by byl fajn pro LED podsvícené displaye, staré trubicové už by měly problém. Jas těch LED by šel regulovat jednoduchou PWM reguací pomocí integrovaného obvodu 555.
Děkuju za vaše názory a rady. :thumbup:

Fox_25
Level 5
Level 5
Příspěvky: 2175
Registrován: duben 17
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Prerábka LCD displeja na prekresľovaciu dosku

Příspěvekod Fox_25 » 24 bře 2019 22:18

S trubicovým podsvícením to jde taky, akorát se dá víc led pásků. Samozřejmě lehce utrpí homogenita, ale to je u tohoto použití jedno. S 555 by to šlo taky, ale ne každý si to spočítá a napájí na bastl desku. Taky z lenivosti reguluju jas drátovým potenciometrem zapojeným jako odporový dělič.

Daragon
Máš pravdu, u tenkého panelu by utrpěla pevnost. Zapoměl jsem připsat ať si seženeš na zkoušku nějaký nefunknčí monitor třeba z kovošrotu, jsou pevnější než lcd v ntb a jednotlivé vrstvy se dají snadno oddělit.


Zpět na “Vše ostatní (hw)”

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 7 hostů