Využíání sluneční energie solární powerbanka/panel

...

Moderátoři: Marfy, Mods_junior, Mods_senior, HW spec team

Scientific
Level 3
Level 3
Příspěvky: 499
Registrován: červenec 13
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Využíání sluneční energie solární powerbanka/panel

Příspěvekod Scientific » 07 pro 2021 07:54

Ahoj všem,

zvažuji koupi jedné ze dvou věcí:
  • Solární powerbanka
  • Solární panel do kterého zapojím powerbanku

Účel použití: Dal bych to na okno (zevnitř bytu), tím poté nabíjel telefon. Kdyby to nestíhalo jednou denně nabít telefon v případě, že by třeba týden v kuse nebylo sluníčko, či z jiných důvodů, tak třeba něco méně náročného, třeba LED pásek nebo tak něco.

Mému nákupu však brání obavy:

U solární powerbanky se bojím, že se nebude stíhat nabíjet, že se bude nabíjet až tak pomalu, že bude nepoužitelná pro nabíjení telefonu každý den, LED pásek by to možná stíhalo?
Screenshot_640.jpg


U solárního panelu se zase bojím, že když v něm bude 24/7, tak, že se běžná powerbanka bude ničit, kvůli nějakému třeba nestálému proudu, či tak něčemu.
Screenshot_639.jpg

Jaký na to máte prosím názor?

Můžu mít 24/7 na okne solární panel připojený k powerbance, aniž bych vyhořel a zároveň by to mohlo stíhat každý den přes noc nabít telefon? Powerbanku bych k solárnímu panelu připojil asi 16.000 až 20.000 mah, to by mělo stačit bohatě. Mělo by to hádám být odolný vůči absence sluníčka třeba i 4 dny bez sluníčka.

Děkuji.

Reklama
Uživatelský avatar
ITCrowd
Tvůrce článků
Guru Level 13.5
Guru Level 13.5
Příspěvky: 23605
Registrován: březen 10
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Využíání sluneční energie solární powerbanka/panel

Příspěvekod ITCrowd » 07 pro 2021 09:15

Budeš si muset přepočítat mAh na Wh a pak je to jednoduché.
Zkusili jste to vypnout a zapnout? Problémy řeším pouze v tématech. Do SZ mi proto píšete zbytečně.
Základní diagnostika WiFi Jak na diagnostiku sítě Router jako switch Proč je nesmysl chtít router s velkým dosahem Vybíráme router

Scientific
Level 3
Level 3
Příspěvky: 499
Registrován: červenec 13
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Využíání sluneční energie solární powerbanka/panel

Příspěvekod Scientific » 07 pro 2021 09:36

Mě bylo přesně jasné, kdo bude ragovat na tento příspěvek. :-)

https://www.rapidtables.com/calc/electr ... lator.html

Takhle jednoduché to hádám není, záleží na počasí přece, zda se to bude stíhat dobíjet, tím solárním panelem, ale hlavní dotaz zní, zda se nebude ta powerbanka ničit, či nehrozí požár apod. Možná si zkusím od prodejce vyžádat návod, zda tam nejsou pokyny jako, že to není vhodné používat nonstop, či nechávat bez dozoru apod.

Ahá, ty mi říkáš, že když má ten solární panel v popisu 14w a powerbanka je 20.000 mah s 5V = 100w, že tu powerbanku tím panelem nabiju za 7 hodin sluníčka? To je dost na pohodu. :-) Takže mobil s baterií 4000 mah to nabije cca. za hodinu a půl? To je masakr. Nejspíš to ale chápu špatně. :-D

Nebo tu powerbanku dám do plechové krabice od cukroví a mám na salámu, at si uvnitr případně prská/vybuchuje jak je libo. :-D

Uživatelský avatar
Karrex
Elite Level 10
Elite Level 10
Příspěvky: 9596
Registrován: listopad 08
Bydliště: Brno
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Využíání sluneční energie solární powerbanka/panel

Příspěvekod Karrex » 07 pro 2021 10:13

Pokud venku vidíš, tak "je sluníčko" :-D . Pro panely ani není dobré, aby na to pralo slunce za úplně jasného počasí kvůli teplotě. Takže tak lehce za mrakem je i lepší pro životnost. Takže tohodle se bát nemusíš.
Funguji už jen přes SZ. Sestava v profilu.
Watercooling Club EXOverclocker@HWBot league rank#1 Aprilia Shiver Club BMW ///M Club

Uživatelský avatar
ITCrowd
Tvůrce článků
Guru Level 13.5
Guru Level 13.5
Příspěvky: 23605
Registrován: březen 10
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Využíání sluneční energie solární powerbanka/panel

Příspěvekod ITCrowd » 07 pro 2021 10:15

Zda se powerbanka bude ničit, netuším, neměla by. Záleží jak inteligentní je její elektronika. Vznik požáru je nepravděpodobný.
A je to tak jednoduché...
1. kapacita aku (Wh) - musí být dostatečná na to, aby ti dobila mobil. Takže jestliže aku mobilu má 10Wh a ty potřebuješ nabíjet 4 dny nezávisle na slunci, pak minimální kapacita aku musí být 40Wh. Analogicky, chceš-li napájet LED pásek, pak pokud metr pásku má spotřebu 5W a má svítit denně 8 hodin, pak kapacita aku musí být minimálně 160Wh.
2. výběr panelu - dle potřeby nabití aku. Tady silně záleží na světelných podmínkách, bude rozdíl, jestli bude panel otočen na jih, nebo na sever. Tohle se dost dobře spočítat nedá a nejlepší řešení je to změřit. Existují i jisté empirické výpočty pro "ostrovní systémy", i tak je k tomu třeba znát světelné dny a hodiny. A rozhodně bude rozdíl léto/zima. Nicméně - pokud si spočteš aku na 160Wh a panel dodá max 20W, pak bys potřeboval 8 hodin přímého slunečního svitu pro dobití, což je nereálné.
3. řídící elektronika - lze si vystačit i s úplně obyčejnými věcmi. Existují pouzdra pro 18650, stejně tak elektroniky, které dodávají vyšší napětí, než panel poskytuje, takže se dobíjí i při nižším osvětlení - https://digitalelectronics.lk/product/x ... er-module/
Zkusili jste to vypnout a zapnout? Problémy řeším pouze v tématech. Do SZ mi proto píšete zbytečně.
Základní diagnostika WiFi Jak na diagnostiku sítě Router jako switch Proč je nesmysl chtít router s velkým dosahem Vybíráme router

Scientific
Level 3
Level 3
Příspěvky: 499
Registrován: červenec 13
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Využíání sluneční energie solární powerbanka/panel

Příspěvekod Scientific » 07 pro 2021 10:31

@Karrex:

No asi nemám tak úplně v plánu sledovat počasí a jakmile ustoupí mraky, tak ji schovávat před sluníčkem, ale můžu ji dát na okno, kde je lodžie, kde po většinu dne nebude na přímém slunečním světle. :-)

@ITCrowd:

Jo takhle, jasné, chápu díky. Já to mám třeba tak odporozované, že mobil, který má kapacitu 4000 mah nabiju z powerbanky 20k mah cca. 3,5x :-) Tedy, že můj mobilní telefon 4k mAh vyčerpá tedy 20 Wh. Píší, že umí 14 W, takže bych mobil měl skutečně nabitý za 1,5 hodiny. Tedy pokud nebude zrovna fakt zataženo, tak bych tím solárním panelem dokázal nabít powerbanku 20mah, kterou nabiju cca. 4 mobily denně. :-D

DC-DC converter má přece už ta powerbanka v sobě, nechci si vyrábět vlastní powerbanku, nevěřil bych tomu výrobku.

Neviděl jsi nikdy, jak lidi postupují fotky zničených obýváků, že jim vybouchnul telefon na nabíječce? Já jednou viděl kompilaci telefonů, které vybouchly nebo začali šlehat plameny. :-)

Nebudu tedy nic řešit, ten solární panel zkusím koupit, powerbanku už mám. Prdnu to trvale na okno a mám na salámu. Když to nabije 20.000 mAh za 7 hodin, tak je to lepší jak normálně z USB počítače, kde tu powerbanku nabíjím snad dvakrát tak dlouho. :-)

Uživatelský avatar
ITCrowd
Tvůrce článků
Guru Level 13.5
Guru Level 13.5
Příspěvky: 23605
Registrován: březen 10
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Využíání sluneční energie solární powerbanka/panel

Příspěvekod ITCrowd » 07 pro 2021 10:39

"Neviděl jsi nikdy, jak lidi postupují fotky zničených obýváků, že jim vybouchnul telefon na nabíječce? Já jednou viděl kompilaci telefonů, které vybouchly nebo začali šlehat plameny. :-)" - tohle nesouvisí ani s powerbankou, ani se solárním panelem. Celý důvod je neustálá snaha zmenšovat aku, kdy se nedokáže odvést teplota aku při nabíjení, dojde k natavení izolačního plastu, propojení elektrod, zkratu a výšlehu ohně. A ten požár způsobit může.
Zkusili jste to vypnout a zapnout? Problémy řeším pouze v tématech. Do SZ mi proto píšete zbytečně.
Základní diagnostika WiFi Jak na diagnostiku sítě Router jako switch Proč je nesmysl chtít router s velkým dosahem Vybíráme router

Uživatelský avatar
Martab
Moderátor / člen HW týmu
Guru Level 14
Guru Level 14
Příspěvky: 28586
Registrován: březen 11
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Využíání sluneční energie solární powerbanka/panel

Příspěvekod Martab » 07 pro 2021 10:40

Dnešní baterie jsou náchylné k explozi (zmenšování), obzvláště pokud se nějak poškodí (klidně i jen tepelně). Na druhou stranu ikdyby těch baterií vybuchlo celosvětově 10 týdně, je to v rámci jejich produkce mizivé číslo...

Výpočty jsou jedna věc, ale to že panel má 14W neznamená, že z něj stejný výkon půjde, jednak je třeba počítat že sklo vezme nějaký výkon, potom vzájemná poloha panelu a slunce nebude ideální ani při skvělém letní dni + připočti ztráty při nabíjení powerbanky a potom při nabíjení mobilu. jak sám píšeš, už jen powerbanka mobil je to něco jako 70%, kdyby to bylo při nabíjení powerbanky stejné tak už jsi s účinností pod 50%... Otázka je taky jak stabilní výstup z toho panelu je a jak si s tím poradí potom elektronika powerbanky (nejspíš bude odpojovat nabíjení když napětí nebo proud klesnou pod nějakou úroveň).
i5-3350P/P8B75-M LX/Kingston DDR3 8GB/GV-N960IXOC/SS-500ET/Seagate VS35.6/Transcend SSD370-128GB/Samsung BX2250 + Dell 1909W
ThinkPad X230 - i7-3520M + Kingston Savage SSD

„Neexistuje důvod, proč by kdokoli chtěl mít doma něco jako počítač"(Ken Olsen)

Neboj se použít SZ a upozornit na své téma ;)

Přehled desktopových socketů a CPU

Uživatelský avatar
ITCrowd
Tvůrce článků
Guru Level 13.5
Guru Level 13.5
Příspěvky: 23605
Registrován: březen 10
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Využíání sluneční energie solární powerbanka/panel

Příspěvekod ITCrowd » 07 pro 2021 10:44

Podle obrázku se jedná zřejmě o tohle: https://www.alza.cz//choetech-foldable- ... 264922773~ a dle textu má tento panel v sobě aku 2000mAh. Tedy bude schopen dodávat stálé napětí, dokud jeho elektronika výstup neodpojí.
Zkusili jste to vypnout a zapnout? Problémy řeším pouze v tématech. Do SZ mi proto píšete zbytečně.
Základní diagnostika WiFi Jak na diagnostiku sítě Router jako switch Proč je nesmysl chtít router s velkým dosahem Vybíráme router

Uživatelský avatar
Martab
Moderátor / člen HW týmu
Guru Level 14
Guru Level 14
Příspěvky: 28586
Registrován: březen 11
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Využíání sluneční energie solární powerbanka/panel

Příspěvekod Martab » 07 pro 2021 11:03

Jo, tak ten by mohl bít nějakou elektroniku to do bude držet na 5V. Jen těch jejich deklarovaných 22W je reálně max 12W (má dva výstupy po max 5V/2.4A - 12W).

Jen taková otázka, a proč vlastně řešit panel za okno, když i při dnešních vysokých cenách elektřiny se stále bavíme jen o jednotkách korun za kWh, kdežto panel stojí 1.5k a jetsli z něj člověk dostane něco kolem 18kWh za rok (při nějaké účinnosti dalších přenosů 60% a v průměru 7h svitu 365 dní v roce)...
i5-3350P/P8B75-M LX/Kingston DDR3 8GB/GV-N960IXOC/SS-500ET/Seagate VS35.6/Transcend SSD370-128GB/Samsung BX2250 + Dell 1909W
ThinkPad X230 - i7-3520M + Kingston Savage SSD

„Neexistuje důvod, proč by kdokoli chtěl mít doma něco jako počítač"(Ken Olsen)

Neboj se použít SZ a upozornit na své téma ;)

Přehled desktopových socketů a CPU

Uživatelský avatar
ITCrowd
Tvůrce článků
Guru Level 13.5
Guru Level 13.5
Příspěvky: 23605
Registrován: březen 10
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Využíání sluneční energie solární powerbanka/panel

Příspěvekod ITCrowd » 07 pro 2021 11:09

A tedy pokud má pawrbanku 100Wh, tak ji nedobije dříve, než za 8 hodin, tedy ten panel je na nic.
Zkusili jste to vypnout a zapnout? Problémy řeším pouze v tématech. Do SZ mi proto píšete zbytečně.
Základní diagnostika WiFi Jak na diagnostiku sítě Router jako switch Proč je nesmysl chtít router s velkým dosahem Vybíráme router

Scientific
Level 3
Level 3
Příspěvky: 499
Registrován: červenec 13
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Využíání sluneční energie solární powerbanka/panel

Příspěvekod Scientific » 07 pro 2021 11:24

Jako jo, jasný, pokud 22w solární panel umí reálně odhadem zprostředkovat jen 18 kwh, tak je blbost do něj investovat, jako do domácího zařízení za účelem úspory, protože investice by se vrátila až třeba až za 9 let. :-D

Chápu, díky moc. :-)

Dodatečně přidáno po 8 minutách 4 vteřinách:
@ITCrowd: nepsal jsem, že ji potřebuji mít nonstop nabitou na 100 %. Máme dva mobilní telefony, které nabíjíme každý den, to je 2x 20 wh, což je 40 wh denně, takže hádám, že by se to stíhalo dobíjet. :-)

Ale jako dobrá poznámka je, že solární panel se finančně nevyplatí používat nikde, kde je běžný (levnější) proud již zavedený a ten je v civilizaci všude, a do přírody mi stačí vzít si do kapsy powerbanku. Takže tyhle solární panelky jsou nepoužitélné. Nevyužije je vůbec nikdo. Nikomu se nevyplatí je kupovat, jinými slovy, jsou k ničemu. Kdo jezdí do přírody, tak si vezme s sebou velkou powerbanku a má vystaráno, popřípadě dvě velké powerbanky, pkud je to blázen, tak třeba 3 nebo 4 powerbanky, ale solární panel se nevyplatí kupovat vůbec nikomu, možná tak bezdomovci se asi vyplatí, ani tomu, protože v obchodních centrech zásuvky jsou. Dobře, tak vyplatí se to jen těm, kdo bydlí v pralese bez elektriny. :-) Nebo turistovi, který řeší, že má půl hola powerbank v batohu. :-)
Naposledy upravil(a) Scientific dne 07 pro 2021 11:52, celkem upraveno 1 x.


  • Mohlo by vás zajímat
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek

Zpět na “Vše ostatní (hw)”

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 5 hostů