Arctic MX-5 lepidlo? Vyřešeno

...

Moderátoři: Marfy, Mods_junior, Mods_senior, HW spec team

SGvagon
Level 2.5
Level 2.5
Příspěvky: 261
Registrován: listopad 12
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Arctic MX-5 lepidlo?

Příspěvekod SGvagon » 22 bře 2022 16:43

Erredar : Pokud je to u tebe OK, tak budu muset hledat příčinu někde jinde. Jedině, že by byl vadný chladič, respektive s trubicemi, kde už může chybět kapalina (tzn. problém nemusí být nutně v pastě :unsure: ) .

Karrex : No, MX-5 a Grizzly Kryonaut jsou právě srovnávány s tekutými kovy (např. s Grizzly Conductonaut) . A hlavně kov je extrémně vodivej, u MX-4 a 5 mám alespoň jistotu, že nic nezkratuju.

Reklama
amirinda
Level 3.5
Level 3.5
Příspěvky: 678
Registrován: březen 18
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Arctic MX-5 lepidlo?

Příspěvekod amirinda » 22 bře 2022 22:59

Jako nechceš snad srovnávat MX-5 s Conductonaut? To je úplně někde jinde. Apropo, nikde jsem nedohledal wodivost MX-5.
Dej tam nějakou pastu s wodivostí 9+ a uvidíš.

Uživatelský avatar
Karrex
Elite Level 10
Elite Level 10
Příspěvky: 9596
Registrován: listopad 08
Bydliště: Brno
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Arctic MX-5 lepidlo?

Příspěvekod Karrex » 23 bře 2022 12:38

To teda určitě nejsou :-D .
Na youtube máš dost návodů, jak noťas ochránit.
Funguji už jen přes SZ. Sestava v profilu.
Watercooling Club EXOverclocker@HWBot league rank#1 Aprilia Shiver Club BMW ///M Club

SGvagon
Level 2.5
Level 2.5
Příspěvky: 261
Registrován: listopad 12
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Arctic MX-5 lepidlo?

Příspěvekod SGvagon » 25 bře 2022 21:53

Tak to vypadá, že byl asi skutečně problém v chladiči. Našel jsem poslední kus (chladiče pro můj laptop) na jednom slovenském eshopu. Tak jsem jej objednal, dnes mi přišel. Po výměně a znovunapastování MX-4 pastou (pea metodou) mám ještě lepší výsledky i při hraní her. A ani výkyvy nejsou tak velké jako před tím. Při spuštění prohlížeče nebo jiné aplikace už nemám 62+ °C ale udržím to pod 60°C a při hraní jsem zatím u CPU pod 80 °C a u GPU dokonce pod 70 °C .
Po delším používání dám kdyžtak vědět, zda-li se výsledky budou lepšit nebo zhoršovat.

A jinak samozřejmě já nesrovnávám tekuté kovy s MX-5 nebo Kryonautem, ale na internetu se právě Kryonaut i MX-5 objevují společně v jedné tabulce, nikoliv zvlášť.
Naposledy upravil(a) SGvagon dne 26 bře 2022 13:55, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
gogo1963
Master Level 7.5
Master Level 7.5
Příspěvky: 5664
Registrován: srpen 19
Bydliště: Brno
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Arctic MX-5 lepidlo?

Příspěvekod gogo1963 » 26 bře 2022 05:53

tepelná vodivost MX-5 - třída 5.0 W/m-K ... není špatná, ale taky nic moc ... u MX-4 udávaní 8.5 W, Kryonaut 12.5 W
i7 10700/Grandis 3/ z490 Meg Unify/XPG GAMMIX S11 Pro 500GB/Samsung 970 EVO PLUS 1TB/ Define R5/ Patriot Viper 4 16GB Kit 3400/ 4TB Skyhawk/ RX 6600 XT/ CORSAIR 750W RM750x/sound blaster zx/ Dell S2721DGF /MSI RX 6600 XT GAMING X 8G /4TB Ironfolf pro

SGvagon
Level 2.5
Level 2.5
Příspěvky: 261
Registrován: listopad 12
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Arctic MX-5 lepidlo?

Příspěvekod SGvagon » 26 bře 2022 18:01

gogo1963 : Oficiální údaj o tepelné vodivosti u MX-5 jsem právě nenašel. Pouze že má maximální tepelnou vodivost. Pokud má nižší, tak jsem asi udělal s MX-4 tedy správně :) .

Erredar
Level 4
Level 4
Příspěvky: 1126
Registrován: březen 09
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Arctic MX-5 lepidlo?

Příspěvekod Erredar » 26 bře 2022 18:28

Ve většině testu je MX 5 cca o 1°C lepší. Takže je to jedno co kdo má, pokud se roztírá tak mx 4 jde lépe. Nic složitého v tom není.
Ryzen 5800x(XPG Levante), B550 mag tomahawk, 2x16GB Fury Renegade 3600Mhz CL16, Asus TUF RX6800, Kingston A2000 500GB+1TB, XPG CORE REACTOR 850w

SGvagon
Level 2.5
Level 2.5
Příspěvky: 261
Registrován: listopad 12
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Arctic MX-5 lepidlo?

Příspěvekod SGvagon » 26 bře 2022 20:17

Erredar : Dobrá tedy.

Takže shrnutí než zamknu toto téma. Podle mých zkušeností s MX-5 oproti MX-4 2019 je taková, že MX-5 nezvládá udržet nižší IDLE teploty. V zátěži je možná o ten onen jeden stupeň lepší, ale hrozí zatuhnutí pasty do třech týdnů (již po týdnu se mi zdálo, že měla pasta na CPU i GPU má tužší konzistenci než při nanášení) a možné riziko přilepení chladiče.

Takže po výměně chladiče jsem již i při hraní OK s MX-4 2019 pastou :-) .

petr22
Guru Level 15
Guru Level 15
Příspěvky: 53638
Registrován: únor 12
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Arctic MX-5 lepidlo?

Příspěvekod petr22 » 26 bře 2022 20:27

Resis to prilis pozde.

Jak jsem jiz rikal, je to notebook z roku 2015 jehoz bezna zivotnost je kolem 4 let, tedy tomu, ze odejde
zakladni deska kvuli popraskani vodivych spoj pod tim tepelne nejvice namahanym komponentem, uz nijak
nepomuzes. Az odejde tak odejde. Ty nizsi teploty chtelo resit hned od zacatku, ted uz je zivotnost pajenych
spoju snizena opakovanym zahrivanim. Neexistuje zpusob jak v domacich podminkach stav spoju overit.

Pokud to budes neustale rozebirat tak riskujes to, ze tim znicis zakladni desku sam - staci zmena pnuti
po uvolneni chladice a muze dojit ke zniceni desky. Bohuzel se to deje pomerne casto, prakticky vsechny pripady
kdy se rozebere notas kvuli prepastovani a po slozeni uz nejde zapnout maji stejnou pricinu. Tedy rozebirat
co nejmene.

SGvagon
Level 2.5
Level 2.5
Příspěvky: 261
Registrován: listopad 12
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Arctic MX-5 lepidlo?

Příspěvekod SGvagon » 26 bře 2022 23:59

petr22 : Desku jsem měnil za novou před necelými dvěma lety, takže není tak často používaná (na předchozí odešel jeden z RAM slotů a notebook kvůli tomu nešel zapnout) . Samozřejmě teď už do toho nebudu zasahovat když to funguje. Vždy se snažím tyto zásahy provádět v co nejméně prašném prostředí a s gumovými rukavicemi. Je to pro mne spíše životní zkušenost. Člověk má poté z toho alespoň dobrý pocit když se něco zadaří.
Ale toto téma bylo především o MX-5 pastě a její vlastnostech než o řešení notebooku.

Uživatelský avatar
Mr. Incognito
Level 3.5
Level 3.5
Příspěvky: 855
Registrován: červen 20
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Arctic MX-5 lepidlo?  Vyřešeno

Příspěvekod Mr. Incognito » 28 bře 2022 10:12

Mezi těma pastama jsou minimální rozdíly, pokud neberu v potaz tekutý kov. Taky už bylo několikrát prokázáno, že je úplně jedno, jestli dáš kapku doprostřed, napíšeš X nebo pastu rozetřeš, tlak chladiče udělá svoje. Stejně tak bylo prokázáno, že neexistuje něco jako "too much thermal paste", přebytečná pasta se prostě vytlačí mimo plochu čipu/chladiče. I ty "air bubbles" při rozetření pasty jsou nesmysl.

Kolem teplovodivých past existuje spousta mýtů a ve finále je prakticky jedno, jaká pasta se použije a jak se rozetře, rozdíly budou v oblasti chyby měření. Výrazný rozdíl v teplotách udělá pouze nedostatečné uchycení chladiče, málo nanesené pasty nebo použití tekutého kovu.


Zpět na “Vše ostatní (hw)”

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 11 hostů