Stránka 1 z 2
Debata ohledne vyvoje Grafickych karet
Napsal: 29 dub 2022 06:54
od eFalsa
Zdravim
Zajimal by me vas nazor na vyvoj grafickych karet. S kazdou dalsi generaci prosakuji informace o neustalem navysovani spotreby, coz je uplny opak toho co bylo v minulosti trendem. Je mozne ze by vyrobci karet narazili na limity svych architektur a jedinou moznosti jak neustale zvysovat vykon je navysovat spotrebu ?
Re: Debata ohledne vyvoje Grafickych karet
Napsal: 29 dub 2022 09:34
od Airen
Já jsem v této oblasti celkem laik, ale já myslím, že dokáží navýšit výkon i při zachování spotřeby, ale třeba by to bylo jen 40% vs 80% (vůči minulé generaci). A i kvůli těsnému konkurenčnímu boji to asi uplně nepřichází v úvahu. Nebo jsem uplně mimo?
Re: Debata ohledne vyvoje Grafickych karet
Napsal: 29 dub 2022 11:59
od Michael850
Tak teď jsou další milník chiplety, které jsou pro výrobu extra výkonných grafik lepší než to dělat jako jeden obrovský monolitický čip, není to pak tak náročné na výrobu, míň to topí, jen si vymyslet jak to vše co nejlíp propojit, ať tam nevzniká obrovské zpoždění, to by byl u her celkem velký problém. Třeba AMD má mít 2 výpočetní chiplety a pak ještě několik propojovacích co nesou třeba ještě Infinity cache, dokonce už vše využívá v té vertikální formě, kdy je vrstvená, takže nezabírá plno místa.
Nvidie nic z toho nemá, takže musí vyrábět dost gigantickou záležitost, která je extrémně neefektivní a musí to zvládat ustát velmi vysoký příkon, aby se to mohlo konkurenci vyrovnat, ty nároky na chlazení a napájení jsou už obrovské. Jsem docela zvědav, jak taková topítka, co mají takovou neskutečnou spotřebu jako 600W, vlastně dlouho vydrží...
Re: Debata ohledne vyvoje Grafickych karet
Napsal: 30 dub 2022 16:18
od faraon
Vydrží přesně tak dlouho, než přijde doplatek ze elektřinu
Víc tranzistorů -> vyšší spotřeba.
Větší frekvence -> vyšší spotřeba.
Menší rozměry -> nižší spotřeba.
Re: Debata ohledne vyvoje Grafickych karet
Napsal: 30 dub 2022 16:44
od Mafian2771989
Jojo, zmenšování výr. procesu už nejde tak dobře, jako kdysi, ale zvyklost na navyšování výkonu „chce“ zůstat, tak holt to jde hrubou silou logicky narůstající spotřebou... Samosebou to chce skříň s min. 2x intake a 2x outtake 14cm FAN + místo na radiátor vodníka... grafika bude mít chlazení buď celej pasiv hybridně, tj. pasiv s větráky bude chlazenej heatpipe a zároveň tam bude průtok pro vodu na externí radiátor (šílená integrace pumpy, spíš bude trochu mimo pasiv) a nebo bude VRAM + VRM chlazený pasivem s větráky na grafice a GPU bude mít vodníka (možná to už takhle nějaký extra karty maj) a to si troufam říct, že i ten 1 kW půjde i s relativně nízkou hlučností uchladit... mě osobně to teda se*e, nejsem zvyklej na sluchátka, takže komp je tichej.
A co se týče čipletů... nevim, ale IMHO nastává problém, jak to propojit a nebo na to optimalizovat program/hru... obdobně, jako optimalizace na vícejádra u procesorů a nebo Cross/SLI u grafik.
Re: Debata ohledne vyvoje Grafickych karet
Napsal: 30 dub 2022 19:38
od Michael850
Mafian2771989 píše:A co se týče čipletů... nevim, ale IMHO nastává problém, jak to propojit a nebo na to optimalizovat program/hru... obdobně, jako optimalizace na vícejádra u procesorů a nebo Cross/SLI u grafik.
Tak pokud AMD opravdu dokáže z toho dostat 2x nebo dokonce až 2,5x výkonu navíc víceméně při zachování spotřeby oproti RTX 3090 (má mít do 400W) tak to aspoň v jejich případě až tak velký problém asi nebude.
Propojení spoléhá na chipletovou logiku, je to úplně něco jiného než prosté Crossfire, máš tam 2 "malé" výpočetní chiplety v jednom čipu, k tomu chiplety nesoucí velkou, ale vertikální Infinity Cache, takže to nezabírá ani tolik místa a řeší to nízkou propustnost GDDR6 a nemusí se dělat tak široká sběrnice jakou má Nvidie.
Spíš akorát Nvidie teďkom dost selhala, s Ampére byla ta efektivita ještě celkem dobrá, sice horší než RDNA2, ale na ten 8 nm Samsung proces dobrá. Přechází na 4 nm TSMC, což je oproti těm 8 nm už docela skok, AMD jen na 5 nm, takže ho má teď ještě mírně horší, některé části dokonce jen na 6 nm, což je jen trochu lepší ten 7 nm.
Navi 31 má být ještě trochu menší než už hodně velká AD102, která otřesně musí topit až na 600W, ať to neztrácí tak moc a to se má chystat ještě tak 800W RTX 4090 Ti a stejně to prý sotva dotáhne RX 7900 XT.
Jestli jsou ty leaky aspoň trochu přesné, což asi budou, protože se na tom víceméně shoduje už více celkem spolehlivých zdrojů, tak Ada bude asi dost slabá generace, sice mezigenerační skok tam je dost velký, ale na ten konkurenční to teda rozhodně nemá, AMD odvedlo skvělou práci s RDNA3, Lovelace nebýt o dost lepšího výrobního procesu, tak to vypadá, že v efektivitě to neudělalo žádný posun a je to skoro jen takový zvětšený Ampére. Ale snad tam budou nějaké změny, měli tam přidat taky nějakou cache, i když menší a RT jádra už taky mají být trochu nějak vylepšená, RT by měl být asi pořád trochu lepší, nicméně i zde mělo AMD udělat dost velký pokrok a určitě to nemá vůbec být už takový rozdíl jako byl mezi RDNA2 a Ampérem. Zkrátka větší ci menší změny co provedli s Lovelace asi nebudou na RDNA3 úplně stačit.
Re: Debata ohledne vyvoje Grafickych karet
Napsal: 30 dub 2022 19:57
od Mafian2771989
Tak snad jo, no, já jen, aby ta využitelnost čipletů nedopadla obdobně jako u HBM pamětí (píšu obdobně, páč je to jen přirovnání).
Re: Debata ohledne vyvoje Grafickych karet
Napsal: 30 dub 2022 21:57
od honza1701
Re: Debata ohledne vyvoje Grafickych karet
Napsal: 03 lis 2022 21:55
od falco_dee
Tak co koukali jste stream?

Jako ceny krásný oproti nvidii. 7900XTX s 61teraflops je sice o kus míň než 4090 s 83 teraflops. Ale uvidíme co reálný srovnávací testy. Ještě se rozhodnu kterou vezmu, ale budu muset kupovat novou case..

Re: Debata ohledne vyvoje Grafickych karet
Napsal: 03 lis 2022 22:28
od satik
Jj, výkonem se na 4090 chytat nebude, pokud teda ještě nemá AMD něco v rukávu, ale ceny hezký a DP 2.1 se do budoucna neztratí.
Trochu se bojím výkonu v RT, tam bude v některých hrách možná jen dorovnávat NV grafiky předchozí generace.
Re: Debata ohledne vyvoje Grafickych karet
Napsal: 03 lis 2022 23:16
od Michael850
Tak RX 7900 XTX by podle nich měla být ve 4K výkonnější než 6950 XT o 55%, 4090 je výkonnější o 65%, to by mi připadalo celkem dobrý, vypadá to, že tam bude zas rozdíl asi jaký byl v případě minulých generací, AMD zas povede v efektivitě, spotřeba bude nižší, i když výkon trochu taky, ale o poznání nižší cena. Teď je i docela zajímavé, že stále lepší efektivita, i když už má AMD chiplety, což do efektivity zrovna moc nepřidává, a ani už ve výrobním procesu nemají náskok, dokonce malou část procesoru vyrábí na horším a ten procesor mají menší, to je pro ně už výhoda do budoucna, technicky bych řekl, že Nvidie už ztrácí, no jsem už teď zvědav, jak se to bude vyvíjet dál zas s příštími generacemi, vypadá to opravdu na takový 2. Ryzen v grafikách, kdy jsou stále víc a víc agresivnější a nevypadá to, že by chtěli polevovat, upřímně jsem nečekal, že budou takto schopni trápit i Nvidii a že jim to vydrží, ale vypadá to dobře. Teď ještě, aby tomu výrobci dopřáli ty gigantické chladiče co už jsou pro 4090 a bude to pohoda lahoda.
Re: Debata ohledne vyvoje Grafickych karet
Napsal: 03 lis 2022 23:39
od satik
To záleží na tom, jakej výkon AMD prezentovalo - jestli výslednej ve hrách nebo hrubej výkon.
Pokud reálnej, tak ten rozdíl mezi NV a AMD bude větší, protože 4090 má reálnej výkon cca o 80% vyšší, než minulá generace, v průměru her se to pak trochu sníží, protože některý hry moc dobře s výkonem grafiky neškálujou.
Takže můj tip na 7900 XTX je tak 80-85% výkonu 4090 v rasteru a tak 60-65% v RT.
Efektivita je takhle o něco lepší u AMD, tam NV měla nejspíš zbytečný bobky z AMD a zbytečně ty grafiky žene, kdyby NV 4090 omezila na 300W, tak pořád s přehledem vyhraje celkovým výkonem a měla by i lepší efektivitu.