Provoz notebooku bez dostupnosti el. sítě

...

Moderátoři: Marfy, Mods_junior, Mods_senior, HW spec team

Scientific
Level 3
Level 3
Příspěvky: 499
Registrován: červenec 13
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Provoz notebooku bez dostupnosti el. sítě

Příspěvekod Scientific » 05 srp 2022 13:43

Ahoj všem,

máte někdo zkušenost, či můžete doporučit nějaké řešení, jak provozovat notebook v místech, kam nevede elektřina.

Požadavky:

  • Notebook DEll Inspiron 5770 i3 by měl běžet alespoň 20 hodin.
  • Nemělo by to stát majlant, koupit 10 kg powerbanku s agregátem za 15 táců je kapánek hodně. Budu to používat jen výjimečně, třeba by se dal sehnat jen agregát s malou baterií, který by nespálil během těch 20 hodin nespálil cisternu benzínu

Existuje vůbec něco, za co bych nevyhodil kufr peněz a zároveň mi z toho 20h běžel notebook? Jak dlouho by tak mohl běžet např. z 60ah autobaterie?

Děkuji všem fyzikům za informace a všem obchodním za případné nabídky. :-)

Reklama
Uživatelský avatar
ITCrowd
Tvůrce článků
Guru Level 13.5
Guru Level 13.5
Příspěvky: 23591
Registrován: březen 10
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Provoz notebooku bez dostupnosti el. sítě

Příspěvekod ITCrowd » 05 srp 2022 13:51

nejlevněji autobaterie a napájecí adaptér z autobaterie.
notebooková baterie má 42Wh, ten aku 720Wh => 17x déle, než na notebookovou baterii. Tedy pokud ti na baterii vydrží noťas hodinu, pak na tuto autobaterii 17h.
Univerzální adaptér např: https://www.datart.cz/napajeci-adapter- ... 00008.html
Baterri si buď přivezeš nabitou, nebo si pořiď sluneční článek, když to budeš používat jen vyjímečně, postačí na nabití. Např. https://ecoprodukt.cz/p/85725-solarna-n ... -12v-30999 - nabije tu baterii za 36 hodin. Takže na udržení bude stačit. A pokud koupíš z číny, bude to ještě levnější.
Zkusili jste to vypnout a zapnout? Problémy řeším pouze v tématech. Do SZ mi proto píšete zbytečně.
Základní diagnostika WiFi Jak na diagnostiku sítě Router jako switch Proč je nesmysl chtít router s velkým dosahem Vybíráme router

Scientific
Level 3
Level 3
Příspěvky: 499
Registrován: červenec 13
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Provoz notebooku bez dostupnosti el. sítě

Příspěvekod Scientific » 05 srp 2022 14:31

Baterii v notebooku mám KO, koupil bych úplně novou, pokud by to bylo potřeba. V případě el. centrály hádám baterie v notebooku není potřeba. Nová barterie na snížený výkon hádám třeb 3 hodiny dá.

Tak to je geniální, že tam není žádný převodník na 220V, on vlastně není potřeba, takže se neztratí nic při tom převodu.

Myslím si, že ten solární panel ani nepotřebuji. Když z té baterie 17x nabiji notebook, a na každé nabití bude běžet 3 hodin = 17x3=50 hodin provozu notebooku je mnohem více než bych potřeboval. Perfektní, takže mi stačí jen baterie za tisícovku a za 600 Kč kaber s adaptéry a hotovka za 1600 Kč :-D

Takže Autobaterie (1500 Kč) + Adaptér do auta (700 Kč) = 50 hodin provozu notebooku (2200 Kč) ?

Nejsou tam nějaká rizika? Nemůže to ten notebook ničit nebo tak?

Jeste mě napadá, když ta autobaterie umí dobít muj notebook 17x , tak když nabiji jen 10x, tak jeste hafec zbyde a tím pádem pak normálně nastartuju prípadne mám startovací powerbanku. Takže můžu v klidu nabíjet přímo z auta, že jo? Má nějaký takovýto adaptér nějaké hlídání aby to auto případně nevybil uplně, mám z aliexpresu nejaký volmetr do zásuvky, který pípá, pokud je málo nabitá baterie. Takže ani druhou autobaterii kupovat nepotřebuji asi.

Vím, že tomuhle rozumíš jak nikdo, ale jedna věc mi ještě nesedí. Autobaterie poskytuje 12V, to převede tebou doporučený adaptér na 19V, ale z napájecího adaptéru mého notebooku čtu 19.5V, nebude ten 0.5 V rozdíl něčemu vadit?

Není lepší koupit toto? Je to Levnější a je to přímo na 19.5 V pro Dell notebooky.

Nepotřebuji nějakou přepěťovou, či spíše podpěťovou ochranu?

Uživatelský avatar
faraon
Master Level 8.5
Master Level 8.5
Příspěvky: 7356
Registrován: prosinec 10
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Provoz notebooku bez dostupnosti el. sítě

Příspěvekod faraon » 05 srp 2022 20:42

Z praxe (naštěstí ne vlastní):
24V akumulátor v náklaďáku nabitý po jízdě -> měnič na 220V -> zdroj notebooku -> 2 hodiny sledování filmu -> náklaďák nenastartoval!

Takže takhle opravdu ne.

Ten solární panel by byl fajn, ale chtělo by to někoho kdo to delší dobu používá, aby ti řekl jak to nedělat.
"Král Lávra má dlouhé oslí uši, král je ušatec!

(pravil K. H. Borovský o cenzuře internetu)

Scientific
Level 3
Level 3
Příspěvky: 499
Registrován: červenec 13
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Provoz notebooku bez dostupnosti el. sítě

Příspěvekod Scientific » 05 srp 2022 21:34

To co píšeš cca. odpovídá, když používáš měnič na 220V. Vsimni si ale, že my používáme měnič jen 12v na 19.5v, což je úplně jiný příklad. Je to teoreticky jako kdybys vyndal z notebooku jeho placatou baterií o velikosti krabičky od sirek a dal mu místo toho 10 kg autobaterií, že které poběží 2 dny v kuse.

Uživatelský avatar
ITCrowd
Tvůrce článků
Guru Level 13.5
Guru Level 13.5
Příspěvky: 23591
Registrován: březen 10
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Provoz notebooku bez dostupnosti el. sítě

Příspěvekod ITCrowd » 05 srp 2022 22:08

faraon píše:Z praxe (naštěstí ne vlastní):
24V akumulátor v náklaďáku nabitý po jízdě -> měnič na 220V -> zdroj notebooku -> 2 hodiny sledování filmu -> náklaďák nenastartoval!

Takže takhle opravdu ne.

Ten solární panel by byl fajn, ale chtělo by to někoho kdo to delší dobu používá, aby ti řekl jak to nedělat.

Nikdo nechce, aby z té autobaterie startovalo auto. To by to celé muselo být jinak. Požadavek zněl na levné zařízení, které bude napájet notebook 20 hodin. Tedy pro ntb se využije celá kapacita baterie. Zatímco ve tvém příkladu musí zůstat určitá kapacita, aby nastartovalo auto.
Zkusili jste to vypnout a zapnout? Problémy řeším pouze v tématech. Do SZ mi proto píšete zbytečně.
Základní diagnostika WiFi Jak na diagnostiku sítě Router jako switch Proč je nesmysl chtít router s velkým dosahem Vybíráme router

Scientific
Level 3
Level 3
Příspěvky: 499
Registrován: červenec 13
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Provoz notebooku bez dostupnosti el. sítě

Příspěvekod Scientific » 06 srp 2022 02:03

Jojo, to mě jen tak napadlo, že jestli tu druhou autobaterii vůbec potřebuji, když ta co mám v autě nabije můj notebook 17x po 3hodinách = 50 hodin a mě stačí 20 hodin, že jestli není zbytečné mít dvě autobaterie. Zkusím experiment, kolikrát zvládnu notebook nabít tak, abych ještě zvládl nastartovat bez využití startovací powerbanky, která umožní nastartování v případě vybití hlavní autobaterie. Nemusel bych tak tahat s sebou druhou atubaterii, když už jednu v autě mám o neomezené kapacitě, protože v případě nutnosti se dá nabíjet nastartováním.

Nyní jen váhám, jestli koupit univerzální nabíječku, která poskytuje 19V, ale má výhodu, že je univerzální. Nebo jestli se locknout do origo autonabíječky 19,5V přímo pro můj notebook. Nevadí 0.5 V rozdíl v nabíječkách?

zeus
Elite Level 10.5
Elite Level 10.5
Příspěvky: 10896
Registrován: únor 12
Bydliště: Pankrac
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Provoz notebooku bez dostupnosti el. sítě

Příspěvekod zeus » 06 srp 2022 10:39

Nevadi, napajeci obvody notebooku s tim pocitaji.
Prazaci jo ty se maj, az kdyz si me zavolaj..

Scientific
Level 3
Level 3
Příspěvky: 499
Registrován: červenec 13
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Provoz notebooku bez dostupnosti el. sítě

Příspěvekod Scientific » 25 srp 2022 11:04

Ahoj, tak mám první zkušenost s doporučeným adaptérem Hama pro noteeboky z auto socketu.

Můžu mít na autobaterii nebo přímo z auto zásuvky pro zapalovač ten notebook jak dlouho chci, ukazuje to napájení ze sítě, ale i kdybych to měl zapojené celý den, tak se nenabije baterie ani o procento. Kromě toho mi prijde notebook strašně podtaktovaný jako by měl limit na 0.4 Ghz, je pomalý a permanentně využité CPU na 20 %, přestože při obdobné práci při napájení z domáví zásuvky klasikým adaptérem se využití CPU pohybuje po většinu času měz 70-100 %.

Při startu na mě vyskočila Dell diagnostika s warováním, že napájecí zdroj nemá správnou woltage a že pravděpodobně nebude baterie nabíjena.

Včera jsem ten adaptér obdržel, tak ho vrátím a zkusím koupit holt nějaký jiný. Našel jsem pro můj notebook různé neznačkové 12 adaptéry, které mají v názvu produktu přímo můj notebook, třeba to s nimi bude lepší.

Nebo máte někdo nějaký tip, co s tím?

PS: Na Hama adaptéru je nastaveno správně 19V.

zeus
Elite Level 10.5
Elite Level 10.5
Příspěvky: 10896
Registrován: únor 12
Bydliště: Pankrac
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Provoz notebooku bez dostupnosti el. sítě

Příspěvekod zeus » 25 srp 2022 11:57

Jo ty mas Della, tak to radeji origo autoadapter.
Prazaci jo ty se maj, az kdyz si me zavolaj..

Scientific
Level 3
Level 3
Příspěvky: 499
Registrován: červenec 13
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Provoz notebooku bez dostupnosti el. sítě

Příspěvekod Scientific » 25 srp 2022 19:05

Podle mě žádný Dell origo autoadaptér neexistuje, alespoň jsem ho nenašel. Teoreticky věřím, že existuje, ale bude stát násobně víc.

To si raději nechám ten HAMA adaptér, zdá se, že napájení funguje, přestože neumí nabíjet baterii, ale vypadá to, že se s notebookem dá pracovat při trvalém nabití baterie 5 %, nevím co se stane, pokud by stav baterie klesnul na 0 %, to jsem nestihl zjistit, pokud se to tedy vůbec může stát. Jen bych musel ještě nějak skousnout pětinový výkon CPU, což je naprosto nedostatečné.

Takže spíš tedy zkusím koupit právě ten čínský neorigo NONAME adaptér, který se jmenuje "Autonabíječka pro Dell inspiron 5770". Něco takového: https://www.vymena-displeje.cz/autoadap ... k-65w.html

Ale moc smysl mi to nedává, že by to mělo fungovat lépe, protože:

HAMA:
Výkon: 70 W
Proud: 4.5 A

Napětí: 19.0V

NONAME:
Výkon: 65 W (méně než HAMA)
Proud: 3.34 A (méně než HAMA)

Napětí: 19.5 V (více než HAMA)

IMG_20220824_215218.jpg

Uživatelský avatar
ITCrowd
Tvůrce článků
Guru Level 13.5
Guru Level 13.5
Příspěvky: 23591
Registrován: březen 10
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Provoz notebooku bez dostupnosti el. sítě

Příspěvekod ITCrowd » 25 srp 2022 20:06

Pokud si elektronika dellu testuje napájecí napětí adaptéru - což dělá, když ti to hlásí, pak by těch 19,5V mohlo pomoci. A pokud má origo síťový adaptér 65W, nebo méně, pak to pomůže určitě.

Dodatečně přidáno po 13 minutách 17 vteřinách:
Pokud jsi šikovný, nebo někoho šikovného znáš, nemusíš kupovat hafo adaptérů. Zkus třeba tohle: https://danyk.cz/noteb.html
Ověřeno třeba zde: viewtopic.php?f=44&t=124637
Pro 19,5V by dle vzorce, který danyk uvádí měl být Rx 31960 ohm. Můžeš koupit klasický 27k (řada e12) a k němu do serie trimr 5k a nastavíš to najemno a přesně.
Zkusili jste to vypnout a zapnout? Problémy řeším pouze v tématech. Do SZ mi proto píšete zbytečně.
Základní diagnostika WiFi Jak na diagnostiku sítě Router jako switch Proč je nesmysl chtít router s velkým dosahem Vybíráme router


  • Mohlo by vás zajímat
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek
  • Jak silné VPS na provoz webů?
    od hufi2301 » 18 kvě 2023 10:23 » v Sítě - hardware
    0
    824
    od hufi2301 Zobrazit poslední příspěvek
    18 kvě 2023 10:23
  • Záhada internetové sítě Příloha(y)
    od Foidza » 03 říj 2023 15:22 » v Internet a internetové prohlížeče
    7
    3741
    od ITCrowd Zobrazit poslední příspěvek
    04 říj 2023 07:57
  • Výpadky připojení celé sítě Příloha(y)
    od Karrex » 21 kvě 2023 00:13 » v Vše ostatní (inet)
    6
    2480
    od Karrex Zobrazit poslední příspěvek
    25 kvě 2023 10:25
  • Přístup na domácí server (WebDAV) z lokální sítě i z internetu
    od remkren » 30 pro 2023 17:19 » v Administrace sítě
    5
    1160
    od Microsheep Zobrazit poslední příspěvek
    31 pro 2023 08:29
  • Otevřené porty na IPv6, ale nedostupné z veřejné sítě. Proč? Příloha(y)
    od jxdm » 26 srp 2023 09:51 » v Sítě - hardware
    6
    1539
    od jxdm Zobrazit poslední příspěvek
    26 srp 2023 10:36

Zpět na “Vše ostatní (hw)”

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 5 hostů