
Asus v historii své disky již nabízel. A možná to zůstalo v pozapomění. Ať už to byly externí pevné plotnové disky a nebbo externí SSDčka. A dokonce i interní, posledně mi známý disk byl ROG Raidr Express. To byl zajímavý počin na svou dobu - PCIe 2.0 SSD s x2 rychlostí a řadičem od SandForce s MLC pamětmi. Na tehdejší dobu měl slušný teotetický výkon přes 800 MB/s pro čtení i zápis.
Ale nyní Asus uvádí nový M.2 NVMe disk pro všechny uživatele chtějící to nejnovější a případně zároveň hardcore fanoušky značky, kteří zovlí ROG disk do svých moderních sestav. Disk se jmenuje prostě ROG Strix SQ7.
Nabízí se v 1 TB variantě, což je takové lepší optimum než 512 GB. Díky tomu se vám tam pohodlně vejde operační systém, ale i nějaké hry. Můžete jej však použít třeba i do konzolí Playstation 5, který ho umí také využít.



Samotný disk je zabalen v jednoduché krabičce, která obsahuje informace o disku a disk samotný. Uvnitř je krom disku ještě manuál a záručák. Disk má antracitové PCB a zeshora malý tenký plíšek s polepkou "ROG Strix SQ7". Pracuje v PCIe 4.0 x4 režimu a to díky řadiči Phison E18 série.

Čipy na PCB jsou 3D NAND TLC 4x 250 GB , vyrábí je Micron (IA7BG94AYA). A ještě je tu větší nespecifikovaná DRAM cache. Sekvenční rychlost čtení a zápisu by v ideálním případě měla atakovat až 7000 MB/s, resp 6000 MB/s.
Disk je dobře zabezpečený a samořejmě má hardwarové 256-bit AES šifrování. Málem bych zapomněl ještě zmínit rozměr disku, je to klasický 2280, půjde tedy v pohodě i do postarších desek z let okolo 2017/2018. Spotřeba disku by se měla pohybovat do 6.5W.
Zálohovací software NTI Backup NOW EZ7 si pak můžete stáhnout ze stránek produktu.


Testovací sestava:
ROG Maximus Z690 Apex
ROG Ryujin II 360
Intel Core i9-12900K
T-Force Delta 6000 DDR5
Windows 10 PRO 21H2 64-bit
testované disky: ROG Strix SQ7 1TB, Adata SX8000NP, Samsung 970 EVO 1TB, Seagate Firecuda 530 1TB,
Testy
Testoval jsem klasicky v testech jako Crystal Disk Info pro zaznamenání stavu a teplot disku, Anvil Storage Utilities, HD Tune, AS SSD benchmark, Atto disk benchmark. Zaměřil jsem se však hlavně na testy Anvil Storage a AS SSD, kde jsme přeměřil všechny disky. Zbytek už byl prakticky stejný a nic zajímavého navíc by vám to nepřineslo.
AS SSD benchmark - sekvenční testy zápisu a čtení
-klasicky obligátní test, který je o teorii propustnosti v praxi

AS SSD benchmark - přenos 4K souborů
Pro praxi důležitější testy,protože více odpovídaji tomu, co s daty na SSD běžně děláme. Ale software od softwaru se může lišit, protože každý je naprogramovaný trošičku jinak...

Anvil Storage test - sekvenční čtení a zápis

Anvil Storage test - malé 4K soubory
-znovu podstatnější než sekvenční krásné hodnoty :)


Jelikož byl disk umístěn pod masivním heatsinkem v primární pozici desky, tak se vůbec nezahříval. Samozřejmě, kdybych mu dal pořádnou nálož či delší test stability, asi dalších 10C z něj dostanu, ale takto to bylo pouhých 47 C v zátěži a o 10C méně bez ní. Přesto všechno doporučuji PCIe 4.0 disky používat v pozicích, kde je možnost dochlazování přes krycí plech.
Celkově jak bych disk shrnul. V době sepsání recenze je disk na českém webu zalistován, ale ceny by údajně měly být nižší než nastřelené prodejci (možná důvod, aby se již nyní neobjednávaly). Disk by měl v následujících týdnech být běžně dostupný v České republice. Po stránce výkonu se jedná o slušný kousek. Samozřejmě nechal hluboko v prachu starší Adatu :), stejně tak populární, ale ještě PCIe 3.0 Samsung. Vyrovnaná bitva se konala s jiným silným aktérem, kterého mám doma a to s Firecudou. Nakonec však zvítězil Strix, a to v hlavní bitvě 4k souborů. Nepátral jsem nijak důsledně, jaký HW rozdíl je mezi disky, jeví se s použitím čipů totožné. Možná pouze novější firmware a nebo nižší opotřebení může mít za následek vyšší rychlosti u Strixu? Nevím. Každopádně co do výkonu s tímto diskem chybu neuděláte.