Co je to Socket? + Pár rad k HW

...

Moderátoři: Marfy, Mods_junior, Mods_senior, HW spec team

Uživatelský avatar
ReCall
Level 4
Level 4
Příspěvky: 1004
Registrován: duben 07
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline
Kontakt:

Co je to Socket? + Pár rad k HW

Příspěvekod ReCall » 22 kvě 2008 19:34

Abych řekl pravdu, v hardwaru se moc nevyznám a tohle je další otázka, ke které neznám odpověď.

Uvažuju totiž o koupi procesoru, protože mi můj Sempron (1,8GHz) přestává stačit. Vlastně bych potřeboval i novou základní desku, která nosí ještě slot VGA. Taky bych mohl vyměnit můj MaxPower zdroj (nevím jestli je to kvalita).

Tak by mě ještě zajímalo jaký je v dnešní době výkonný procesor? Co by měla mít nová základní deska + jaká značka?
A jaký je kvalitní zdroj a kolik by měl mít W? To je asi vše. :smile:

Reklama
Uživatelský avatar
Koja
Level 4.5
Level 4.5
Příspěvky: 1909
Registrován: listopad 05
Bydliště: Brno
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline
Kontakt:

Re: Co je to Socket? + Pár rad k HW

Příspěvekod Koja » 22 kvě 2008 20:15

Wiki :wink:

Socket je v podstatě patice na základní desce, do které strkáš procesor, při skládání PC. Odlišují se od sebe počtem pinů /těch dírek na nich/ :)

S ostatním ti poradí někdo s HWistů :D
Everybody lies so don't trust anyone. :)

Uživatelský avatar
ReCall
Level 4
Level 4
Příspěvky: 1004
Registrován: duben 07
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline
Kontakt:

Re: Co je to Socket? + Pár rad k HW

Příspěvekod ReCall » 22 kvě 2008 20:24

Aha, wiki jsem zkoušel ale nenapadlo mě to hledat pod procesorem a od socketu tam byly články jen ke každému typu. :D
btw. na typu základní desky tedy nezáleží?

Uživatelský avatar
Tomina
Level 5.5
Level 5.5
Příspěvky: 2690
Registrován: březen 08
Bydliště: Praha
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline
Kontakt:

Re: Co je to Socket? + Pár rad k HW

Příspěvekod Tomina » 22 kvě 2008 21:02

Vývoj jde neustále dále,co nebylo včera možné,to je dnes skutečnost."Nové" 45nm procesory jsou vytlačovány nastupujícími 32nm od IBM,která sice zatím jen testuje,ale co nevidět půjdou do výroby..
Co má mít základní deska je těžké říci,většina jich má již dnes potřebné sloty,konektory,..atd.Tedy standardní výbava. Spíše záleží na člověku co chce,aby jeho počítač uměl,od toho se pak bude odvíjet deska a další komponenty. Pro klasickou práci na PC bych volil některý z dvoujádrových procesorů, zde bude záležet na penězích a prioritách, hlavně co se týká značky a výkonu. Všeobecně jsou AMD levnější,ale Intel zase nabídne lepší výkon (jsou i výjimky). Pokud chceš opravdu levný a kvalitní procesor, doporučím Athlon X2 od AMD, či Dual Core Inside od Intelu. Záleží na osobních preferencích. Další věc je overlocking (taktování), což je zvyšování frekvence procesoru. Pokud nechceš akutně kupovat nový procesor, zkusil bych ho prvně nataktovat, buď ti to bude stačit, nebo ne. Jen podotknu, že ve WinXP nevidím rozdíl mezi jednojádrem či dvoujádrem (beru kanclpráci)
Zdroj MAXPower mám také a upřímně - je to šmejd. Watáž je dána spotřebou jednotlivých komponent a většinou značkový zdroj může mít i méně watů, než by bylo nutné u neznačkového. Kanclpráce si vystačí i s 300W, PC na filmy s lepší grafikou 400W, herní PC 500W a více...záleží kolik žroutů do PC chceš naskládat.
Dnes se dá říct, že nemá smysl zlepšovat staré PC. To je opravdu lepší poskládat si nové, kdy i solidní počítač tě výjde se vším všudy na cca 5.000,-
Kvalitu zdroje nepoznáš, buď počítač jde a nebo nejde, někdy se může stát, že často počítač vypadává při náhlém odběru některého z komponent. Pak je nutné pořádné otestování, zda je vše způsobeno právě zdrojem.
Pokud jsem napsal něco špatně, tak mě klidně opravte..

Uživatelský avatar
ReCall
Level 4
Level 4
Příspěvky: 1004
Registrován: duben 07
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline
Kontakt:

Re: Co je to Socket? + Pár rad k HW

Příspěvekod ReCall » 22 kvě 2008 22:25

Ok, tak tedy až si budu stoprocentně jist že něco budu chtít složit tak se obrátím na pc-help. :wink:
Zatím díky.

Uživatelský avatar
Marfy
Moderátor
Elite Level 10.5
Elite Level 10.5
Příspěvky: 11988
Registrován: září 06
Bydliště: Zlínský kraj
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline
Kontakt:

Re: Co je to Socket? + Pár rad k HW

Příspěvekod Marfy » 22 kvě 2008 22:28

Vzhledem k tomy ,že tady kolega Weslo každý měsíc aktualizuje doporučené sestavy,tak není nic snažšího,než se podívat přímo tady do FAQ.Pokud by sis nevybral svého favorita ,tak je tu možnost poskládat sestavu přímo na míru podle tvých finančních možností.Socket je spolu s chipovou sadou to nejzásadnější co odlišuje oba konkurenty(AMD a Intel).Oba jsou velmi vyrovnaní soupeři a je těžké vybrat vítěze.stejně jako ATI vs nVidia.Ale myslím si,že vše potřebné najdeš tady na fóru-stačí hledat.Jsou to jedny z nejčastějších dotazů.
Intel Core i5 9400F + SilentiumPC Spartan Pro,ASUS Dual GTX 1660S 6GB,Kingston A2000 M2,DDR IV 16GB,Fortron Hyper S 600W
Intel Core i7 6700 + SilentiumPC Spartan,Sapphire RX 580 Nitro+ 8GB,SSD Kingston Now A400,DDR IV 16GB,Corsair RM 550x

Uživatelský avatar
ReCall
Level 4
Level 4
Příspěvky: 1004
Registrován: duben 07
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline
Kontakt:

Re: Co je to Socket? + Pár rad k HW

Příspěvekod ReCall » 07 čer 2008 21:21

Mám starou desku se socketem 754. Kdybych si chtěl koupit procesor tak asi už jen přes bazar.
Kdybych si koupil třeba desku se soc 775 a nový procesor, připojil ke stávajícím komponentům (HDD,mechaniky...) rozjel by se pc? Přece by to byl zase jiný BIOS ne?

Uživatelský avatar
Nodon
Level 3.5
Level 3.5
Příspěvky: 725
Registrován: březen 08
Bydliště: Olomouc
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline
Kontakt:

Re: Co je to Socket? + Pár rad k HW

Příspěvekod Nodon » 07 čer 2008 21:44

Rozjel, ale mas ATA/SATA disky?

Uživatelský avatar
ReCall
Level 4
Level 4
Příspěvky: 1004
Registrován: duben 07
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline
Kontakt:

Re: Co je to Socket? + Pár rad k HW

Příspěvekod ReCall » 07 čer 2008 22:04

ATA, jak na tom záleží?

Uživatelský avatar
zao
Level 6.5
Level 6.5
Příspěvky: 3801
Registrován: leden 07
Bydliště: Brno
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline
Kontakt:

Re: Co je to Socket? + Pár rad k HW

Příspěvekod zao » 07 čer 2008 23:14

rozjel bios není obsažen v cpu ale na desce a procesor se po vložení automaticky nastaví nic bys nemusel dělat jen sundat chladič a dat do patice procesor a dát zas chladič
Jsem tu abych vám poradil s výběrem jakéhokoliv HW a klidně vám udělám sestavu na míru za peníz jakej si řeknete a samozřejmě pomůžu i z něčím jiným když budu vědět.

Uživatelský avatar
ReCall
Level 4
Level 4
Příspěvky: 1004
Registrován: duben 07
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline
Kontakt:

Re: Co je to Socket? + Pár rad k HW

Příspěvekod ReCall » 07 čer 2008 23:23

Asi si to špatně přečetl. Psal jsem kdybych koupil novou desku i procesor. :wink:

Uživatelský avatar
Marfy
Moderátor
Elite Level 10.5
Elite Level 10.5
Příspěvky: 11988
Registrován: září 06
Bydliště: Zlínský kraj
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline
Kontakt:

Re: Co je to Socket? + Pár rad k HW

Příspěvekod Marfy » 08 čer 2008 10:01

Rozjet by se měl bez problémů,ale chtělo by to reinstal Windows a nebo alspoň ovladačů.Protože ovladače nainstalované na tvém disku by nepasovaly na novou desku.
Intel Core i5 9400F + SilentiumPC Spartan Pro,ASUS Dual GTX 1660S 6GB,Kingston A2000 M2,DDR IV 16GB,Fortron Hyper S 600W
Intel Core i7 6700 + SilentiumPC Spartan,Sapphire RX 580 Nitro+ 8GB,SSD Kingston Now A400,DDR IV 16GB,Corsair RM 550x


Zpět na “Vše ostatní (hw)”

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 6 hostů