Aneb maturitní fejeton na téma „Ta naše povaha česká…“(zkráceno).
Celý tento fejeton je, stejně, jako všechny fejetony, napsaný s nadsázkou a pro pobavení autora i čtenáře (a tak by na něj mělo být pohlíženo). Nemá za úkol nic a nikoho hanit a nesnaží se o to.
Jeden z Murphyho zákonů praví, že vše, co se může pokazit, se opravdu pokazí. Druhý říká, že pokud rozeberete nějakou věc a opět ji složíte, zbude vám nejméně jedna součástka, která nikam nepasuje a bez které dané zařízení normálně funguje. Takové součástce se odborně říká „kurvítko“, a, jak již její název napovídá, slouží k tomu, aby se naplnil první zmíněný zákon, tedy že dané zařízení, může-li se pokazit, se opravdu pokazí. A to pokud možno hned po vypršení záruky.
Kurvítka mohou býti různá – jednoduchá, složitá, snadno i obtížně hledatelná. Tedy pokud po složení nějaké věci vám žádná její součástka nezbude, neznamená to, že by při výrobě žádné nebylo použito. Kdepak… Prostě jste ho nenašli. Například koupíte-li si nějakou věc na asijské tržnici, pravděpodobně v ní žádné kurvítko nenajdete, neboť tyto věci bývají zpravidla složeny ze samých kurvítek. Je to dáno tím, že trhovci se zárukou nijak moc nezabývají, neboť už je nejspíše nenajdete. A pokud ano, tak při požadavku záruky náhle přestanou rozumět česky, přestože ještě včera mluvili naším jazykem naprosto plynně.
Kurvítko ovšem nemusí být jenom nějaká mechanická součástka, může to být takřka cokoliv. Klidně se může jednat třeba i o software… Dobrým příkladem budiž operační systém vyvíjený nejmenovanou americkou firmou. Tento systém, v dnešní době nejpoužívanější (dokonce ho mám vedle Arch Linuxu nainstalovaný i já), svojí vnitřní strukturou připomíná spíše virovou líheň. V podstatě všechno je v něm propojené se vším, a tak virus se k vám může dostat třeba přes standardně dodávaný internetový prohlížeč, který je natolik svázán se systémem, že nejde odinstalovat bez změny funkčnosti systému. Podobně je na tom standardně dodávaný IM klient, na němž opět závisí mnoho systémového a jehož spouštění při startu systému nejde zamezit… Mimochodem, nám, co používáme jabber, je tento IM klient vcelku k ničemu, stejně, jako uživatelům v ČR nejrozšířenější sítě, a to ICQ. Tedy, vlastně, k něčemu ano. Pokud ve svém firewallu zakážeme přístup tohoto klienta k síti Internet, tak se nám sice přes něj nedostanou viry, ale nedostane se k internetu žádná aplikace dané firmy, což je ale například u internetového prohlížeče docela podstatná nevýhoda :-) . A pokud přístup povolíme, otevřeme cestu i virům…
U jednoduchých kurvítek je jejich funkčnost zaručena vždy, avšak je poměrně jednoduché je najít a odstranit. Složitá kurvítka nemusí sama fungovat stoprocentně (sama se totiž mohou … ehm … pokazit), ale je složitější je najít. A pokud je najdete, je mnohem složitější, ne-li nemožné, je odstranit (viz příklad s operačním systémem). Další velkou kategorií jsou kurvítka, na jejichž výrobě a aplikaci se zpravidla podílí více subjektů. Takovým kurvítkům se říká „kartelová kurvítka“ a jsou doménou Čechů. Například máme-li vadné vodovodní těsnění, můžeme vzít jed na to, že zde se domluvily vodárny s gumárnou a ještě s výrobcem podlahových krytin.
Kurvítkem může být i špatně odvedená práce, zpravidla nějakým opravářem. Takový opravář bývá nazýván „kurvič“. Kupříkladu pokud nějaký kurvič odbude montáž plynové trouby, můžeme si být jisti, že se domluvil s plynárnami a sám je ještě majitelem velmi prosperující stavební firmy.
Jeden příklad za všechny – kamarád měl kdysi dávno HWAP (můžete si to představit jako malou modrou krabičku, která slouží jako přechod mezi klasickou a bezdrátovou počítačovou sítí) od jedné taiwanské firmy. Jendou se stalo, že se nám toto zařízení porouchalo vlivem přepětí v el. síti (zničily se kondenzátory) a kamarád, který se v něm nechtěl rýpat sám, jej svěřil do rukou opraváře. Po dvoutýdenním čekání a vysolených dvou stovkách jsme si krabičku odnesli domů a s velkou pompou zapojili. Okamžitě se začala silně přehřívat. Po odklopení krytu jsme zjistili, že všech pět velkých kondenzátorů, které jsou vedle sebe, jsou „nafouklé“. Poté, co se jich kamarád prstem dotkl, patrně pro to, aby zjistil, že teplo sálá opravdu z nich, se ozvala silná rána a papír z kondenzátorů se rozlétl po celém jeho pokoji. Zde se pravděpodobně opravář domluvil s nemocnicí…
Pak už jsme opravu vyhlášenému servisu nesvěřili a HWAP dal dohromady kamarád s kurvováním v zašité tváři. A podobný postup doporučuji všem. Tedy, než začnete používat cokoliv, nejdříve to rozeberete a pokuste se najít a odstranit kurvítka. A pokud se vám daná věc porouchá, v žádném případě její opravu nesvěřte odbornému servisu – nenechte tamního kurviče ji zkurvit!
http://forum.scirocco.cz/index.php?topic=2717.0