Stránka 1 z 1

Poraďte mi s výběrem nové RAM, moc tomu nerozumím.*

Napsal: 02 dub 2011 14:42
od Dr.Gyzmo
Dobrý den,
chci si koupit nové RAMky, ale nevím jestli si můžu koupit jakoukoliv frekvenci RAMek nebo jestli je to nějak závislé na základní desce? (myslim tu frekvenci). Je to starej počítač a doteď tam byly DDR s frekvencí 133MHz.

Re: Poraďte mi s výběrem nové RAM, moc tomu nerozumím.*

Napsal: 02 dub 2011 15:02
od Myloš
Vítej na fóru PC-HELP!
  1. Máš manuál k základní desce? Pokud ano, podívej se do něj – bude tam uvedeno, jaký typ paměti do ní můžeš dát, jakož i maximální kapacitu. Platí přitom pravidlo, že můžeš použít rychlejší moduly, akorát jejich rychlost bude limitovat schopnost desky (například já měl 400MHz paměti na desce, která uměla max. 333 MHz – a tak jely paměťové moduly jen na těch 333 MHz).
  2. Nemáš-li manuál k desce, zkus ho najít na internetu. Pokud neznáš typ své desky, nemusíš kvůli tomu otevírat skříň a hledat nenalezitelná písmenka; použij některý z programů, které ti ten typ řeknou, například Everest.
  3. Pokud se ti nepodaří manuál najít na netu, napiš nám sem typ desky a zkusíme to najít sami.

Re: Poraďte mi s výběrem nové RAM, moc tomu nerozumím.*

Napsal: 02 dub 2011 15:20
od Dr.Gyzmo
Základní deska je MSI MS-6580, manuál nemam ale našel sem ji na internetu a k pamětem tam bylo toto:

Paměti:
2 sloty DDR 400 / 333 / 266 / 200 MHz
Maximálně 2 GB non-ECC pamětí

Re: Poraďte mi s výběrem nové RAM, moc tomu nerozumím.*

Napsal: 02 dub 2011 15:28
od Myloš
http://www.czechcomputer.cz/cat_tree.js ... rder=Price
Máš-li obsazené oba sloty, budeš muset při rozšiřování paměti sledpoň jeden modul vyndat.
V ideálním případě by měly být oba moduly totožné – pak máš záruku toho, že se nepoperou.
V opačném případě dej pozor na to, aby měly stejnou latenci (CL) – nejlevnější moduly mají 3, lepší jsou 2,5 a ještě lepší 2. Je sice pravda, že lepší modul (třeba s CL 2) můžeš provozovat jako CL 3, ale jednak by to bylo vyhazování peněz (staré DDR moduly jsou už tak zbytečně drahé), jednak by to nemuselo stačit, i tak by se mohly moduly prát.
Podobně by měly mít moduly stejnou taktovací frekvenci – tvůj 133 ve skutečnosti běží na 266 (to je to DDR, neboli Double Data Rate). 400MHz pamětmi by sis měl docela pomoct.

Re: Poraďte mi s výběrem nové RAM, moc tomu nerozumím.*  Vyřešeno

Napsal: 02 dub 2011 15:30
od Dr.Gyzmo
Díky moc:-)