Nelze bootovat z USB, DVD ani z druhého HDD

Operační systémy Windows z dílny Microsoft a vše kolem nich

Moderátoři: Pic, Mods_senior

jduokolo
nováček
Příspěvky: 3
Registrován: březen 19
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Nelze bootovat z USB, DVD ani z druhého HDD

Příspěvekod jduokolo » 23 bře 2019 18:10

Prosím o radu, jsem v pasti, snad mi prosím pomůžete. Popíši situaci maximálně detailně, ať se nezdržujeme. Mám starší desktop PC, AMD Athlon XP2500+, 1,84 Ghz, 1,25 GB RAM, DirectX 9c, starý BIOS Award bez UEFI, minimální HW požadavky na Win 10 plní. Teď na něm mám Win XP SP3 32 bit a funguje. Chci instalovat Win 10 32 bit. Zkoušel jsem: 1) bootovat z DVD, nejde, i když jsem si vytvořil DVD z ISO souboru staženého z ze stránek MS, jako obraz vypáleno na DVD (v jiném PC s Win 10), bootovací schopnost ISO i celého DVD jsem úspěšně otestovat v test programu QSIBOOT, v BIOS nastavím boot z CD/DVD, restaruji, na DVD mechanice bliká dioda, jakmile se na obrazovce objeví pokyn ke stiskněte jakoukoliv klávesu, hned po stisku dioda zhasne začne znova restartovat, zkoušel jsem BIOS dávat do defaultního nastavení, vyndat baterku, zkratovat kontakty atd., prostě bootovat z DVD nejde. Mám CD s Win XP a to okamžitě v mechanice nabootuje, takže v DVD mechanice problém nebude. 2) zkouším tedy nabootovat z USB flash disku, nejde, zkoušel jsem vytvořit USB jak nástrojem MediaCreationTool 1809 (na jiném PC), tak i pomocí Rufus se zadáním pro MBR (staré BIOSy bez UEFI). USB flash jsem ověřil opět nástrojem QSIBOOT a je v pořádku bootovací. Nastavím v BIOSu bootování z USB (vyzkouším všechny 4 možnosti USB-ZIP,USB-HDD,USB-FDD,USB-CDROM) a vyzkouším všechny USB porty, 2 přímo na desce, 2 přídavné zadní a 2 přídavné přední. Po restartu USB flash disk chvíli bliká, ale pak zhasne a PC se restartuje, nebo pokud mám navolenou jako 2 možnost boot z HDD 0 tak naběhne systém WinXP. 3) zkouším tedy nabootovat z 2. HDD, který jsem jako slave zapojil do PC, naformátoval jsem 2.HDD na NTFS, vytvořil nový svazek "F" a na tento 2.HDD označený F pomocí 7ZIP nakopíroval istalační soubory z ISO, nedaří se mi však vytvořit bootovací záznam na 2.HDD F, pomocí DISKPART a příkazů Diskpart, List Disk, Select Disk 1, List Partition, Select Partition 1, Active, Exit nastavím na 2.HDD F co je potřeba, ale ztroskotá to na příkazu F:\boot\bootsect.exe /nt60 F:, napíše to, že F:\boot\bootsect.exe není příkaz Win32. Poradíte někdo prosím? Děkuji

Reklama
Zivan
Level 5
Level 5
Příspěvky: 2446
Registrován: leden 10
Pohlaví: Nespecifikováno
Stav:
Offline

Re: Nelze bootovat z USB, DVD ani z druhého HDD

Příspěvekod Zivan » 23 bře 2019 19:14

Nesplnujes bohuzel ani minimalni pozadavky pro Windows 8:
diit.cz píše:Jaký procesor tedy potřebujete? Potřebujete takový procesor, který splňuje tyto požadavky:
- PAE (Physical Address Extension neboli nehezky česky „rozšíření fyzické adresy“)
- NX (No eXecute nebo u Intelu také XD čili eXecute Disable)
- SSE2 instrukce
...

AMD
Zkrátka vše, co je pro socket A a starší, včetně veškerých mobilních variant, je pro Windows 8 tabu.

https://diit.cz/clanek/error-code-0x000 ... -transmeta
HP Elitebook 845 G8 (Ryzen 5650U, 32GB RAM, WD SN570 1TB, 14" fullHD IPS) + HP USB-C G5 Essential + 29" LG 29UM65 + 22" Eizo S2202W

petr22
Guru Level 15
Guru Level 15
Příspěvky: 53596
Registrován: únor 12
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Nelze bootovat z USB, DVD ani z druhého HDD

Příspěvekod petr22 » 23 bře 2019 19:29

Pozadavky na Windows 10 samozrejmne nesplnujes, nemas podporu PAE/SS02 a NX.

Dej tam bud Windows 7 nebo Linux, pamet je ale nutne rozsirit aspon na 2 GB.

Nema smysl zkouset nacpat Windows 10 na pocitace stare 15-20 let, kde bud
nebudou fungovat vubec, nebo budou nepouzitelne.

Uz jen ten 1 GB ram vylucuje ten pocitac z normalniho pouziti, protoze ta pamet
nestaci na nacteni ani slozitejsi stranky z Internetu nebo na prehrati videa z Youtube.

Uživatelský avatar
xbs
Elite Level 12.5
Elite Level 12.5
Příspěvky: 19490
Registrován: prosinec 17
Bydliště: mezi venuší a marzem
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Nelze bootovat z USB, DVD ani z druhého HDD

Příspěvekod xbs » 23 bře 2019 20:04

na podobnym hárdwéru sem provozoval XPčka, nenapadlo by mě tam cpát nic novějšího, navíc i přes moje nenáročný využívání kompu sem tenhle setup málem prohodil oknem před deseti lety...

jduokolo
nováček
Příspěvky: 3
Registrován: březen 19
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Nelze bootovat z USB, DVD ani z druhého HDD

Příspěvekod jduokolo » 23 bře 2019 20:17

Díky za info, každopádně já ten komp nepotřebuji na nějakou práci, používá ho syn na "pokusy". Jde mi o princip, že neproběhne boot. Kdyby boot začal a později to nahlásilo nějakou chybu (že nesplňuje min. HW požadavky), tak je to OK. Pokud to nezačne bootovat, tak ani nemůže být zjištěno, jestli sestava plní, nebo neplní.

petr22
Guru Level 15
Guru Level 15
Příspěvky: 53596
Registrován: únor 12
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Nelze bootovat z USB, DVD ani z druhého HDD

Příspěvekod petr22 » 23 bře 2019 20:20

Nemuze zacit boot, kdyz mas nepodporovany procesor - na to, aby to mohlo zobrazit nejakou
hlasku, musi nejdriv nabootovat jadro OS, coz ale neni technicky mozne.

Je to tak trochu Hlava 22 - ty chces zobrazit hlasku ze nelze nabootovat, coz ale neni mozne
bez nabootovani jadra OS z DVD/flashky. Ten system se zhrouti jeste driv, nez se spusti
cokoliv, co by tu hlasku dokazalo zobrazit, takze nic neuvidis.

Samozrejmne ze to muze byt zjisteno i bez bootu ze cpu neni podporovan - Microsoft jasne
specifikuje, jake funkce musi podporovat procesor kompatibilni s Windows 10 a ten tvuj
je nepodporuje, konkretne ty 2 co jsem jmenoval.

Posledni OS od Microsoftu, ktery bude fungovat jsou Windows 7.

Microsoft specifikuje toto:
3.1 Processor
Devices that run Windows 10 for desktop editions require a 1 GHz or faster processor or SoC that meets the following requirements:

Compatible with the x86 or x64 instruction set.
Supports PAE, NX and SSE2.
Supports CMPXCHG16b, LAHF/SAHF, and PrefetchW for 64-bit OS installation

jduokolo
nováček
Příspěvky: 3
Registrován: březen 19
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Nelze bootovat z USB, DVD ani z druhého HDD

Příspěvekod jduokolo » 23 bře 2019 20:41

Díky za odpověď, našel jsem toto: Podpora u AMD se objevila s příchodem procesorů Athlon, tedy v roce 1999. Obecně tedy platí, že pokud váš procesor běží na více než 500 MHz, obsahuje také podporu PAE. tak nevím, píšou to zde:https://www.root.cz/clanky/pro-4-gb-ram-nepotrebujete-64-bitu-je-tu-pae/

Zivan
Level 5
Level 5
Příspěvky: 2446
Registrován: leden 10
Pohlaví: Nespecifikováno
Stav:
Offline

Re: Nelze bootovat z USB, DVD ani z druhého HDD

Příspěvekod Zivan » 23 bře 2019 20:49

I kdyby PAE mel, tak porad nema SSE2
HP Elitebook 845 G8 (Ryzen 5650U, 32GB RAM, WD SN570 1TB, 14" fullHD IPS) + HP USB-C G5 Essential + 29" LG 29UM65 + 22" Eizo S2202W

petr22
Guru Level 15
Guru Level 15
Příspěvky: 53596
Registrován: únor 12
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Nelze bootovat z USB, DVD ani z druhého HDD

Příspěvekod petr22 » 23 bře 2019 20:57

Ze chybi podpora PAE/SS02 a NX ti to oznami pokud se pokusis upgradovat z Windows 7
na Windows 10, coz je jediny zpusob kdy to muze zobrazit nejakou chybu.

I kdyz mas PAE, porad chybi NX processor bit (NX) a Streaming SIMD Extensions 2 (SS02).

Co se tyce pokusu - doporucuji navstivit nejake sberne dvory a domluvit se s obsluhou,
zda nechaji prohrabat kontejnery - daji se tam najit opravdu pekne kousky. Dneska se
likviduji ve firmach starsi pocitace s C2D, I3/I5/I7 ktere bazary a prekupnici odmitaji vykupovat.


  • Mohlo by vás zajímat
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek
  • Nastavení druhého routeru Příloha(y)
    od šulda » 28 led 2024 11:10 » v Administrace sítě
    2
    894
    od šulda Zobrazit poslední příspěvek
    28 led 2024 16:12
  • macbook air 1466 2017 nelze reinsatlovat system "zotavovací server nelze kontaktovat"
    od drobino » 28 srp 2023 19:36 » v LiNuX a ostatní alternativní OS
    2
    5028
    od drobino Zobrazit poslední příspěvek
    28 srp 2023 21:31
  • Nelze zapnout PC
    od Deo » 26 kvě 2023 18:33 » v Problémy s hardwarem
    1
    952
    od petr22 Zobrazit poslední příspěvek
    26 kvě 2023 23:34
  • Nelze odinstalovat hru
    od Kincl6 » 11 říj 2023 18:57 » v Vše ostatní (sw)
    2
    2071
    od zeus Zobrazit poslední příspěvek
    11 říj 2023 19:24
  • Chyba - nelze spustit Příloha(y)
    od Jonáš Brožek » 04 říj 2023 08:32 » v Kancelářské balíky
    1
    2943
    od petr22 Zobrazit poslední příspěvek
    04 říj 2023 09:25

Zpět na “Windows 11, 10, 8...”

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 6 hostů