Windows 10 - tipy a triky

Operační systémy Windows z dílny Microsoft a vše kolem nich

Moderátoři: Pic, Mods_senior

Uživatelský avatar
ITCrowd
Tvůrce článků
Guru Level 13.5
Guru Level 13.5
Příspěvky: 23591
Registrován: březen 10
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Windows 10 - tipy a triky

Příspěvekod ITCrowd » 25 srp 2019 11:25

Bohužel, konec podpory oblíbených Win7 se blíží a nezbývá, než přejít na Win10. V práci jsme už přešli. Zde zkusím popsat některá nastavení, která donutí Win10 chovat se aspoň trochu relativně slušně. Uvítám i vaše zkušenosti.
Téma budu postupně doplňovat.
Nechci účet mrkvosoft - lze obejít při instalaci systému tak, že instalátoru potvrdíte, že počítač bude v doméně. Tím se zbavíte nutnosti vytvářet účet u merkvosoftu. Systém už nekontroluje, zda v doméně skutečně je, či nikoli.
Oddálení Features Update - mrkvosoft tyto půlroční updaty vydává bez náležitého odladění. A tím dochází k rozladění uživatelů. Tuším, že aktualizaci 1809? musel zcela zastavit (někteří uživatelé dokonce přišli o data). Instalaci lze oddálit dostatečně daleko nastavením hodonoty v registru: HKLM\SOFTWARE\Microsoft\WindowsUpdate\UX\Settings, klíč DeferFeatureUpdatesPeriodInDays. Hodnota (max. 365) udává počet dní do aktualizace. Nastavíte-li tedy 365, nainstaluje se vám FeaturesUpdate až za rok. Osobně považuji ideální posun tak +- tři měsíce. Pozor! Toto nastavení nefunguje pro verze starší, než 1703. A dále funguje jen v PRO verzích. Ti, kteří mají HOME verzi budou trpět dál.
Připojení ke vzdálené ploše - desítky po kliknutí na ikonu RDP spustí Store s možností zakoupit zdarma. Nevím proč. Tohle lze obejít vytvořením zástupce:
RDP.png
RDP

Vlastní zvuky - už od winXP používám vlastní zvuková schémata. U W10 ale některé události v nabídce chybí. Lze je zobrazit zásahem do registrů. Klíč HKCU\AppEvents\EventLabels\. Zde najdeme klíče:
- SystemExit
- WindowsLogoff
- WindowsLogon
- WindowsUnlock
Ve všech těchto klíčích je hodnota ExcludeFromCPL nastavená na =1. Změňte na =0. Události se poté objeví v nastavení zvuku.
Spouštění do stavu nouze pomocí F8 - až do W10 běžná věc. U W10 je nunto tuto možnost vrátit. Spusťte příkazový řádek s právy správce. Zde zadejte příkaz:

Kód: Vybrat vše

bcdedit /set {default} bootmenupolicy legacy
. Po restartu pak můžete nouzový režim vyvolat klávesou F8, tak, jak jste byli zvyklí.
Naposledy upravil(a) ITCrowd dne 26 srp 2019 07:57, celkem upraveno 5 x.
Zkusili jste to vypnout a zapnout? Problémy řeším pouze v tématech. Do SZ mi proto píšete zbytečně.
Základní diagnostika WiFi Jak na diagnostiku sítě Router jako switch Proč je nesmysl chtít router s velkým dosahem Vybíráme router

Reklama
nations112
Level 4
Level 4
Příspěvky: 1043
Registrován: září 13
Pohlaví: Nespecifikováno
Stav:
Offline

Re: Windows 10 - tipy a triky

Příspěvekod nations112 » 25 srp 2019 11:35

Rád bych se podělil i mé tipy, které jsem sepsal zde: http://web.tobynet.eu/obsah/reinstall/w ... lizace.php

Jinak Microsoft účet nepotřebujete. Při každé instalaci lze zvolit místní účet bez Microsoft účtu, nebo alespoň u čisté verze to tak je.

Vzhledem k tomu, že pro Windows 7 bude pokračovat placená podpora, tak věřím, že časem na internet unikne návod, jak je zprovoznit i na běžné mašině.

Jinak já osobně nemám s W10 žádný problém. Politika aktualizací je sice na přes hubu, ale jinak ten systém není nic strašného. V mnohých věcech je oproti W7 parádní.

Uživatelský avatar
Pic
Moderátor
Guru Level 13
Guru Level 13
Příspěvky: 23292
Registrován: září 06
Bydliště: Východní Čechy
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Windows 10 - tipy a triky

Příspěvekod Pic » 25 srp 2019 12:47

Může mi někdo vysvětlit, že hned několik známých diskutérů (behavioralista, Nevady a xbs) bez ohledu na dané téma jen plkají? Žádnou radu k tématu jsem se od nich nedověděl. Tento nešvar se rozrůstá a tak bude třeba jej také řešit. jednou z cest asi bude odtranění takového příspěvku.
Přečti si pravidla tohoto fóra! Přečetl jsi si nejprve manuál? Piš tak, abychom Ti rozuměli! Na SZ neodpovídám na požadavky řešení Vašich problémů s PC!
Nic není dokonalé, ani člověk!

petr22
Guru Level 15
Guru Level 15
Příspěvky: 53531
Registrován: únor 12
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Windows 10 - tipy a triky

Příspěvekod petr22 » 25 srp 2019 12:56

"Bohužel, konec oblíbených Win7 se blíží a nezbývá, než přejít na Win10."

Toto bych zmenil, nekdo by mohl dojit k tomu, ze Windows 7 vsem najednou prestanou
fungovat a vsechny pocitace kde jsou nainstalovane vybuchnou. Ve skutecnosti jen
skonci rozsirena uzivatelska podpora, tedy nebudou vychazet bezpecnostni aktualizace
pro uzivatele krome takovych prisvihu jako bykl Wannacry.

Funguje ale dale korporatni podpora, aktualizace pro Windows 7 vydane v ramci korporatni
podpory lze instalovat i na domaci pocitace. Korporatni podpora je zatim planovana az
do roku 2022 s tim ze se plati 100 USD rocne za zarizeni.

Jako clovek majici pod palcem tisice instalaci Windows 10 prohlasuji, ze jediny zpusob
jak omezit problemy ktere zpusobuji aktualizace je Windows 10 zcela odstrihnout
od Windows Update sluzby (hw na firewallu nebo routeru) a aktualizace instalovat pomoci
nastroje treti strany az po overeni, co ktera aktulizace dela a jestli nema zname chyby. Pak
nemuze dojit k instalaci aktualizace kterou MS stahne par dnu po vydani.

Reset uzivatelskych nastaveni, mizejici aplikace, nahodne se objevujici nove aplikace
a podobne zmeny jsou ale normalni a je nutne si na ne zvyknout. U Windows 7 se nikdy
nestalo, aby nejaka aktualizace sama rozhodla ze instalovana aplikace neni kompatibilni,
sama ji odinstalovala a pak to teprve oznamila uzivateli a to jen nekdy. Pred spustenim
aktualizace na vyssi build je nutne overit kompatibilitu, jde spustit jen v test modu, kdy to
jen do logu napise co bude provedeno a nic se neaktualizuje.

Uživatelský avatar
ITCrowd
Tvůrce článků
Guru Level 13.5
Guru Level 13.5
Příspěvky: 23591
Registrován: březen 10
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Windows 10 - tipy a triky

Příspěvekod ITCrowd » 25 srp 2019 13:34

petr: Upravil jsem. Snad už to bude v pořádku.
nations112: Díky za tvoje tipy - super! :thumbup:
Zkusili jste to vypnout a zapnout? Problémy řeším pouze v tématech. Do SZ mi proto píšete zbytečně.
Základní diagnostika WiFi Jak na diagnostiku sítě Router jako switch Proč je nesmysl chtít router s velkým dosahem Vybíráme router

d1amond
člen HW spec týmu
Elite Level 12
Elite Level 12
Příspěvky: 16106
Registrován: květen 08
Bydliště: České Budějovice
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Windows 10 - tipy a triky

Příspěvekod d1amond » 25 srp 2019 18:48

Pro vytvoření off-line účtu při instalaci Windows 10 (build 1903) je již nutné mít od počátku instalace odpojený Internet, jinak nabízí bez možnosti volby jen online MS účet :yawn:
Jiný způsob jsem zatím neobjevil :bigups:
Nikdy neříkej, že to nejde, protože se najde někdo, kdo o tom neví a udělá to!
Chcete si nechat sestavit nový počítač?

petr22
Guru Level 15
Guru Level 15
Příspěvky: 53531
Registrován: únor 12
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Windows 10 - tipy a triky

Příspěvekod petr22 » 25 srp 2019 19:30

U 1903 jde zvolit ze nemas pripojeni k netu a na te obrazovce co jsou vypsane vyhody online uctu
zvolit vytvorit omezeny pristup.

U 1809 je nutne nechat pruvodce aby skoncil chybou (!), jinak moznost pouzit lokalni ucet neni pristupna.

sim20
Level 3.5
Level 3.5
Příspěvky: 652
Registrován: říjen 11
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Windows 10 - tipy a triky

Příspěvekod sim20 » 25 srp 2019 19:34

Před týdnem jsem instaloval 1903 Home a normálně tam byla možnost účet offline i když byl notebook připojen na WiFi.
Přílohy
set-up-a-local-account.jpg

d1amond
člen HW spec týmu
Elite Level 12
Elite Level 12
Příspěvky: 16106
Registrován: květen 08
Bydliště: České Budějovice
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Windows 10 - tipy a triky

Příspěvekod d1amond » 25 srp 2019 19:51

Nevím jak se mi to povedlo, ale tato volba tam prostě nebyla. Instaluju Win celkem pravidelně, v podstatě jen Pro edice, ale toto bylo u Home. Takže mě to překvapilo.
Nikdy neříkej, že to nejde, protože se najde někdo, kdo o tom neví a udělá to!
Chcete si nechat sestavit nový počítač?

sim20
Level 3.5
Level 3.5
Příspěvky: 652
Registrován: říjen 11
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Windows 10 - tipy a triky

Příspěvekod sim20 » 25 srp 2019 19:58

Já právě taky instaluju celkem pravidelně (určitě jsem alespoň jednou instaloval každou verzi) a vždy to tam bylo, proto mě to trochu překvapuje :)

Možná to bude tím, že většinou instaluju Pro verzi, Home jsem instaloval jen poslední 1903.

dvorakj
Master Level 7
Master Level 7
Příspěvky: 4834
Registrován: březen 12
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Windows 10 - tipy a triky

Příspěvekod dvorakj » 25 srp 2019 20:21

take instaluji celkem casto a vzdy davam offline ucet, je to tam, bylo to tam vzdy.
Edice Pro

RIKI22
Master Level 8
Master Level 8
Příspěvky: 6464
Registrován: únor 16
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Windows 10 - tipy a triky

Příspěvekod RIKI22 » 25 srp 2019 20:41

Inštalácie stále bez pripojenia na net.Ponuku na účet som nemal.Inštalácia Win10 Home 1903 na skúšku teraz , vybral som nemám internet,lan nezapojený
Obrázek
Je dobre si aktivovať po nainštalovaní F8 pre vstup do Núdzového režimu.


  • Mohlo by vás zajímat
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek
  • Windows XP emulátor na Windows 10 Příloha(y)
    od propi » 08 dub 2023 13:56 » v Windows 11, 10, 8...
    6
    2704
    od propi Zobrazit poslední příspěvek
    10 dub 2023 19:47
  • Windows 8.1 CMD
    od Daniel_Jackson » 29 dub 2023 13:33 » v Windows 11, 10, 8...
    4
    1522
    od petr22 Zobrazit poslední příspěvek
    29 dub 2023 14:38
  • Update Windows 10
    od liborek » 01 dub 2023 17:43 » v Windows 11, 10, 8...
    47
    4909
    od liborek Zobrazit poslední příspěvek
    08 dub 2023 11:33
  • Windows 11 - Optimalizace na hry
    od Faster1 » 08 zář 2023 16:23 » v Windows 11, 10, 8...
    8
    4491
    od Faster1 Zobrazit poslední příspěvek
    07 lis 2023 00:52
  • Windows 11 a Bitlocker
    od AnnaLee123 » 05 úno 2024 10:45 » v Windows 11, 10, 8...
    3
    522
    od petr22 Zobrazit poslední příspěvek
    05 úno 2024 13:24

Zpět na “Windows 11, 10, 8...”

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 11 hostů