Windows a zvuk

Operační systémy Windows z dílny Microsoft a vše kolem nich

Moderátoři: Pic, Mods_senior

kasy
Level 2
Level 2
Příspěvky: 166
Registrován: květen 14
Pohlaví: Nespecifikováno
Stav:
Offline

Windows a zvuk

Příspěvekod kasy » 25 dub 2020 10:24

Zdravím. Mám Win 10 PRO 64, zákl. desku ASUS Prime s čipsetem B350, APU Ryzen 5 2400 G. Na desce je integrovaná zvukovka Realtek ALC 887, před měsícem jsem koupil zvukovku Creative Sound Blaster Z. Mám celkem solidní hi-fi. Zesilovač je připojen linkovým výstupem.
Celý život poslouchám v domácích podmínkách hudbu - magnetofony, gramo, naposledy přehrávač CD (pro pamětníky- můj první magnetofon byl Sonet Duo). Když před několika lety odešel přehrávač CD do křemíkového nebe, rozhodl jsem se, že jako zdroj hudby použiju PC. Převedl jsem svá CD do formátu FLAC a těšil se na kvalitní poslech. Nejdříve jsem používal integrovanou ALC 887, do kvalitního poslechu to mělo daleko. Instaloval jsem nejnovější ovladače (desítky, možná stovky), bez úspěchu. Tak jsem koupil již zmíněnou Creative. Zvuk se sice zlepšil, ale pořád to nebylo ono. Složitější zvuky (např. vícehlasé vokály nebo velké orchestry) byly zkreslené, jakoby docházelo k posunu fáze. Jako přehrávače používám Foobar a AIMP, ten druhý pro porovnání. Výstupy nastavené na ASIO nebo WASAPI.
A teď proč jsem se hlavně rozhodl pro tenhle dotaz. Je to asi dva dny jsem si pustil večer muziku a nevěřil jsem vlastním uším. Naprosto perfektní křišťálově čistý zvuk se spoustou detailů, v životě jsem takový zvuk neslyšel. Nemohl jsem se toho nabažit a šel jsem spát hodně po půlnoci. Příští den jsem pustil počítač a vše při starém. Několikrát se mi to stalo i v době, kdy jsem používal integrované zvukovky a to i na předešlém počítači, jen zvuk nebyl pochopitelně tak kvalitní jako z té Creative. Závěr je jasný - není to hardwarem. O zpracování zvuku v počítači toho moc nevím, proto tenhle dotaz. Budu vděčný za jakoukoliv radu.

P.S. Zkoušel jsem samozřejmě všechna možná nastavení (vzorkování, bit. hloubku), pro stručnost to neuvádím.

Reklama
richchie
Master Level 9.5
Master Level 9.5
Příspěvky: 8727
Registrován: listopad 06
Bydliště: ano
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Windows a zvuk

Příspěvekod richchie » 25 dub 2020 10:34

Windows 10 a zvuk je kapitola sama pro sebe,kde je problém hlavně u externích zvukovek s ovladači a pak třeba aktualizace-
https://diit.cz/clanek/nefungujici-zvuk-nestabilita-ci-zpomaleni-windows-10

https://support.creative.com/downloads/welcome.aspx?nDriverType=1#type_1

a do přehrávače free-
https://www.stereotool.com/download/

Uživatelský avatar
ITCrowd
Tvůrce článků
Guru Level 13.5
Guru Level 13.5
Příspěvky: 23605
Registrován: březen 10
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Windows a zvuk

Příspěvekod ITCrowd » 25 dub 2020 10:57

Asi nejlepší kombinace - linux a vlc.
Já jako zdroj zvuku pc používám už od win98. Skončil jsem u win7. Desítky nějak nemůžu donutit k solidní spolupráci.
Na ntb (původně xp, externí zvukovka přes usb) se mi osvědčila fedora.
Zkusili jste to vypnout a zapnout? Problémy řeším pouze v tématech. Do SZ mi proto píšete zbytečně.
Základní diagnostika WiFi Jak na diagnostiku sítě Router jako switch Proč je nesmysl chtít router s velkým dosahem Vybíráme router

kasy
Level 2
Level 2
Příspěvky: 166
Registrován: květen 14
Pohlaví: Nespecifikováno
Stav:
Offline

Re: Windows a zvuk

Příspěvekod kasy » 25 dub 2020 11:22

Taky si myslím, že na win7 byl zvuk lepší. Ale že to i desítky umí, jsem popsal. Jen přijít na to, jak je donutit, aby to nebylo náhodně jednou za dlouhou dobu.

richchie: Díky. Nejnovější ovladač od Creative mám. Na ovladače já si potrpím, myslím ty nejnovější. :-)

Uživatelský avatar
ITCrowd
Tvůrce článků
Guru Level 13.5
Guru Level 13.5
Příspěvky: 23605
Registrován: březen 10
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Windows a zvuk

Příspěvekod ITCrowd » 25 dub 2020 12:23

Starý funkční ovladač je daleko lepší, než nový ovladač s chybami.
Pokud zařízení funguje dobře, je nesmysl měnit ovladač. Výjimkou jsou pouze případy:
- potřebuji nové funkce, které starý ovladač neumí
- bezpečnost.
Zvláště desítky mají tu hnusnou vlastnost, že bez vyrování aktualizují ovladače a pak se člověk nestačí divit.
Zkusili jste to vypnout a zapnout? Problémy řeším pouze v tématech. Do SZ mi proto píšete zbytečně.
Základní diagnostika WiFi Jak na diagnostiku sítě Router jako switch Proč je nesmysl chtít router s velkým dosahem Vybíráme router

kasy
Level 2
Level 2
Příspěvky: 166
Registrován: květen 14
Pohlaví: Nespecifikováno
Stav:
Offline

Re: Windows a zvuk

Příspěvekod kasy » 25 dub 2020 13:00

Máš samozřejmě pravdu. Měl jsem na mysli ovladače, které nefungují dobře. Ale když to teď po sobě čtu, vyznívá to jinak.


  • Mohlo by vás zajímat
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek
  • Audio - Windows neprehravaji zvuk kam maji
    od peta501 » 27 lis 2023 17:33 » v Vše ostatní (hw)
    0
    1098
    od peta501 Zobrazit poslední příspěvek
    27 lis 2023 17:33
  • Zpožděný zvuk
    od HarryS21 » 16 kvě 2023 18:25 » v Problémy s hardwarem
    12
    1476
    od HarryS21 Zobrazit poslední příspěvek
    17 kvě 2023 09:46
  • Nejde zvuk
    od karlikar » 07 pro 2023 08:05 » v Windows 11, 10, 8...
    3
    1370
    od Roman Tyčka Zobrazit poslední příspěvek
    08 pro 2023 21:42
  • Po zapojení soundbaru k PC nejde zvuk Příloha(y)
    od garim » 26 srp 2023 17:53 » v Problémy s hardwarem
    7
    1133
    od garim Zobrazit poslední příspěvek
    26 srp 2023 20:02
  • Přehrání videa nejde zvuk. Příloha(y)
    od liborek » 03 čer 2023 20:37 » v Windows 11, 10, 8...
    2
    1161
    od liborek Zobrazit poslední příspěvek
    14 črc 2023 19:01

Zpět na “Windows 11, 10, 8...”

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 11 hostů