Stránka 1 z 1

Lze dělit disky zapojené do RAID-0 tak, jako jiné disky?

Napsal: 03 úno 2011 19:34
od Myloš
Uvažuji o zrychlení PC nulovým RAIDem.
Protože si ale myslím, že je škoda plýtvat prostorem a na C: mi stačí prostor v řádu desítek GB (a takhle malé disky je pitomost pořizovat), mám následující otázku:

Jsou-li dva disky (např. 2× 500 GB) zapojené do RAID 0 v BIOSu (tedy se chovají jako jeden 1000GB),
  1. Vidí je Windows (a další programy jako Acronis True Image a Easeus Partition Master) jako jeden nebo dva disky?
  2. Pokud jako jeden, mohu jej dělit na jednotlivé partitions tak, jako disk, který není v RAIDu?
  3. Pokud jako dva, mohu jej dělit na jednotlivé partitions tak, jako disk, který není v RAIDu? Je toto dělení v něčem odlišné?

Re: Lze dělit disky zapojené do RAID-0 tak, jako jiné disky?

Napsal: 04 úno 2011 17:55
od Myloš
Připomínám se

Re: Lze dělit disky zapojené do RAID-0 tak, jako jiné disky?

Napsal: 04 úno 2011 18:59
od Pic
Měl jsem Raid 0. ale dopadl jsem špatně po kolapsu jednoho z disků. Přišel jsem o vše co nebylo zálohované a tak jsem to již po té zkušenosti nepokoušel. Vzniklé pole samozřejmě jde také dělit, ale to již dělíš vlastně oba disky současně, protože data jsou rozdělována do obou disků. Poškozením jednoho disku, tedy ztratíš všechna data na obou discích, protože je vždy část na druhém disku. Používal jsem to ještě s Win98Se a tak je možné, že softwarové Raid je dnes trochu jiné, ale princip musí být stejný. Pokud nechceš přijít o data, platí stejně jako jakéhokoliv disku - zálohovat!

Re: Lze dělit disky zapojené do RAID-0 tak, jako jiné disky?

Napsal: 04 úno 2011 19:05
od Myloš
Zatím mi ještě nikdy disk neodešel a ten RAID je hardwarový (nastavuje se v BIOSu).
Hlavně jsem to myslel jako určité porychlení systému a zbytek jako a) pracovní disk a b) úložiště dat, jejichž ztráta by mě nijak extrémně nemrzela (ta důležitá samozřejmě zálohuju :wink:).

Re: Lze dělit disky zapojené do RAID-0 tak, jako jiné disky?  Vyřešeno

Napsal: 14 zář 2011 11:58
od Myloš
Tak pro úplnost pro ty, které by to mohlo zajímat:
RAID vytvořený v BIOSu se chová jako jeden disk. Windows i Acronis True Image ho vidí jako jeden disk, žádný RAID.