Pár otázek ohledně tvorby webových stránek

Místo pro dotazy a rady ohledně programovacích jazyků (C++, C#, PHP, ASP, Javascript, VBS..) a tvorby webových stránek

Moderátor: Mods_senior

Lukkys4
Level 1.5
Level 1.5
Příspěvky: 120
Registrován: březen 17
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Pár otázek ohledně tvorby webových stránek

Příspěvekod Lukkys4 » 14 srp 2021 11:51

Zdravím, začal jsem se učit dělat webové stránky (HTML, CSS, JS) a měl bych pár otázek ohledně toho, jak se dělají weby na zakázku. Věřím, že se tady pár lidí co se v tom vyznají najde, tak bych byl rád za každou radu.
1. Zajímalo by mě, jak se dělají webovky tak, aby je mohl zákazník editovat. Např. někdo si objedná webovky a bude tam chtít přidávat články, editovat nadpisy, popř. vytvořit podstránku s každým novým článkem, aniž by ten člověk uměl programovat, jak se tohle dělá? Zkoušel jsem to hledat, ale jediné co mi to všude našlo byl WordPress, nevím jestli to je úplně ono.
2. Co jsem se díval, většina tvůrců webovek nabízí i nějaké zabezpečení webových stránek apod. Je to opravdu potřeba? Co všechno se zabezpečuje? Nedokážu si to moc představit, to je jako nějaká ochrana proti DDOS? Nezařizuje tohleto náhodou hosting? Opravte mě jestli říkám kraviny.
3. Přes co se nejčastěji a nejlépe dělá login systém? Počítám že je na to potřeba nějaké databáze apod.
4. Proč se většina webů propojuje s nějakými google analytics apod. (nebo alespoň když se podívám do hlavičky jakéhokoliv webu, skoro vždy to tam je)
5. Je JQuery dobré se učit? Často vidím že je prý outdated a používá se něco jiného
6. K čemu se využívá JSON, PHP, PHD a má smysl se tyhlety věci učit?
A vím že bych měl použít google, ale některé ty věci se těžko hledají, navíc nikde takové věci nejsou vysvětlené česky a v angličtině moc nepoznám, jestli ten kdo to vysvětluje ví o čem mluví, nebo jen papouškuje něco co slyšel, nebo tak, prostě je mi přívětivější se zeptat tady. Díky moc.

Reklama
Uživatelský avatar
Grander
Level 4.5
Level 4.5
Příspěvky: 1888
Registrován: leden 12
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Pár otázek ohledně tvorby webových stránek

Příspěvekod Grander » 14 srp 2021 13:50

1. Tomu se říká redakční systém, nebo taky zkratkou CMS. Zákazník vkládá obsah (tedy např. článek) přes srozumitelné rozhraní (nemusí tudíž umět tvořit webovky), ten se pak uloží do databáze a redakční systém pak jeho obsah vloží do šablony, která popisuje vzhled jednotlivých prvků a vygeneruje samotnou stránku, kterou uvidí návštěvníci. Tvůrce webu samozřejmě přednastaví vzhled, design, grafiku apod. Nejznámnějším redakčním systémem je právě Wordpress, ale jsou i další, jako Joomla, Drupal, a spousta jiných.
3. Login do čeho?! Přístup k administraci hostingu je součástí webhostingu, takže to nemusíš vůbec řešit. Přístup do redakčního systému je zase součástí redakčního systému, takže to opět nemusíš řešit. Pokud chceš naprogramovat něco vlastního, tak ano, databáze, kde budou uloženy jednotlivé účty, a třeba PHP, přes které budeš k té databázi přistupovat.
4. Protože majitel webu zpravidla chce mít perfektní přehled o tom, jak se návštěvníci na stránce chovají, odkud přicházeji, jak dlouho na webu stráví času apod. Tohle všechno měří právě Google Analytics.

Lukkys4
Level 1.5
Level 1.5
Příspěvky: 120
Registrován: březen 17
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Pár otázek ohledně tvorby webových stránek

Příspěvekod Lukkys4 » 14 srp 2021 14:03

Login systém např. kdybych chtěl vytvořit fórum, kde se lidi zaregistrují a přes nickname a heslo se přihlásí, tak jako je to třeba tady na PC-Help.

Uživatelský avatar
Karrex
Elite Level 10
Elite Level 10
Příspěvky: 9596
Registrován: listopad 08
Bydliště: Brno
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Pár otázek ohledně tvorby webových stránek

Příspěvekod Karrex » 14 srp 2021 14:16

Funguji už jen přes SZ. Sestava v profilu.
Watercooling Club EXOverclocker@HWBot league rank#1 Aprilia Shiver Club BMW ///M Club

Uživatelský avatar
Grander
Level 4.5
Level 4.5
Příspěvky: 1888
Registrován: leden 12
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Pár otázek ohledně tvorby webových stránek

Příspěvekod Grander » 14 srp 2021 14:37

Kdybys chtěl sám vytvořit forum, tak ptát se na login je asi jako kdybyses ptal na to, jaký použít okna za situace, kdy nemáš ani základy domu.
Jak píše Karrex, i na to už existuje hotové řešení, není třeba vymýšlet kolo.

Lukkys4
Level 1.5
Level 1.5
Příspěvky: 120
Registrován: březen 17
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Pár otázek ohledně tvorby webových stránek

Příspěvekod Lukkys4 » 14 srp 2021 14:56

Chtěl jsem vědět jak to přibližně funguje, abych zjistil, jaké programovací jazyky se mám ještě učit a které jazyky se na co konkrétně používají, abych získal aspoň trochu nějaký všeobecný rozhled.


  • Mohlo by vás zajímat
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek
  • DECO - M4 blokovani stranek
    od MK_Vs » 15 srp 2023 10:27 » v Sítě - hardware
    10
    2752
    od MrVoltz Zobrazit poslední příspěvek
    29 srp 2023 15:46
  • Rychlá rada ohledně notebooku.
    od liborek » 30 črc 2023 17:15 » v Rady s výběrem hw a sestavením PC
    6
    788
    od liborek Zobrazit poslední příspěvek
    31 črc 2023 21:00
  • Dotazy ohledně vybrané sestavy
    od Secro » 10 čer 2023 09:18 » v Rady s výběrem hw a sestavením PC
    3
    639
    od Erredar Zobrazit poslední příspěvek
    10 čer 2023 21:18

Zpět na “Programování a tvorba webu”

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 hosti