Stránka 1 z 1

Pár otázek ohledně tvorby webových stránek

Napsal: 14 srp 2021 11:51
od Lukkys4
Zdravím, začal jsem se učit dělat webové stránky (HTML, CSS, JS) a měl bych pár otázek ohledně toho, jak se dělají weby na zakázku. Věřím, že se tady pár lidí co se v tom vyznají najde, tak bych byl rád za každou radu.
1. Zajímalo by mě, jak se dělají webovky tak, aby je mohl zákazník editovat. Např. někdo si objedná webovky a bude tam chtít přidávat články, editovat nadpisy, popř. vytvořit podstránku s každým novým článkem, aniž by ten člověk uměl programovat, jak se tohle dělá? Zkoušel jsem to hledat, ale jediné co mi to všude našlo byl WordPress, nevím jestli to je úplně ono.
2. Co jsem se díval, většina tvůrců webovek nabízí i nějaké zabezpečení webových stránek apod. Je to opravdu potřeba? Co všechno se zabezpečuje? Nedokážu si to moc představit, to je jako nějaká ochrana proti DDOS? Nezařizuje tohleto náhodou hosting? Opravte mě jestli říkám kraviny.
3. Přes co se nejčastěji a nejlépe dělá login systém? Počítám že je na to potřeba nějaké databáze apod.
4. Proč se většina webů propojuje s nějakými google analytics apod. (nebo alespoň když se podívám do hlavičky jakéhokoliv webu, skoro vždy to tam je)
5. Je JQuery dobré se učit? Často vidím že je prý outdated a používá se něco jiného
6. K čemu se využívá JSON, PHP, PHD a má smysl se tyhlety věci učit?
A vím že bych měl použít google, ale některé ty věci se těžko hledají, navíc nikde takové věci nejsou vysvětlené česky a v angličtině moc nepoznám, jestli ten kdo to vysvětluje ví o čem mluví, nebo jen papouškuje něco co slyšel, nebo tak, prostě je mi přívětivější se zeptat tady. Díky moc.

Re: Pár otázek ohledně tvorby webových stránek

Napsal: 14 srp 2021 13:50
od Grander
1. Tomu se říká redakční systém, nebo taky zkratkou CMS. Zákazník vkládá obsah (tedy např. článek) přes srozumitelné rozhraní (nemusí tudíž umět tvořit webovky), ten se pak uloží do databáze a redakční systém pak jeho obsah vloží do šablony, která popisuje vzhled jednotlivých prvků a vygeneruje samotnou stránku, kterou uvidí návštěvníci. Tvůrce webu samozřejmě přednastaví vzhled, design, grafiku apod. Nejznámnějším redakčním systémem je právě Wordpress, ale jsou i další, jako Joomla, Drupal, a spousta jiných.
3. Login do čeho?! Přístup k administraci hostingu je součástí webhostingu, takže to nemusíš vůbec řešit. Přístup do redakčního systému je zase součástí redakčního systému, takže to opět nemusíš řešit. Pokud chceš naprogramovat něco vlastního, tak ano, databáze, kde budou uloženy jednotlivé účty, a třeba PHP, přes které budeš k té databázi přistupovat.
4. Protože majitel webu zpravidla chce mít perfektní přehled o tom, jak se návštěvníci na stránce chovají, odkud přicházeji, jak dlouho na webu stráví času apod. Tohle všechno měří právě Google Analytics.

Re: Pár otázek ohledně tvorby webových stránek

Napsal: 14 srp 2021 14:03
od Lukkys4
Login systém např. kdybych chtěl vytvořit fórum, kde se lidi zaregistrují a přes nickname a heslo se přihlásí, tak jako je to třeba tady na PC-Help.

Re: Pár otázek ohledně tvorby webových stránek

Napsal: 14 srp 2021 14:16
od Karrex

Re: Pár otázek ohledně tvorby webových stránek

Napsal: 14 srp 2021 14:37
od Grander
Kdybys chtěl sám vytvořit forum, tak ptát se na login je asi jako kdybyses ptal na to, jaký použít okna za situace, kdy nemáš ani základy domu.
Jak píše Karrex, i na to už existuje hotové řešení, není třeba vymýšlet kolo.

Re: Pár otázek ohledně tvorby webových stránek

Napsal: 14 srp 2021 14:56
od Lukkys4
Chtěl jsem vědět jak to přibližně funguje, abych zjistil, jaké programovací jazyky se mám ještě učit a které jazyky se na co konkrétně používají, abych získal aspoň trochu nějaký všeobecný rozhled.