Srandu jsem si nedělal, například téměř celý můj počítač je poskládaný z elektroodpadu vyhrabaného ze šrotu a vyřazených věcí co jsem dostal zadarmo. Kromě harddisku, ten jediný je velmi pečlivě vybraný a koupený nový
(data jsou důležitá, to ostatní ne).
1. Co je lepší volba, 2x motor pro každý pás ( jízda vpřed/vzad ) nebo H-můstek? Pokud teda vůbec něco takového půjde.Samozřejmě jeden motor pro každý pás, směr otáčení se ovládá polaritou napájení. Předpokládám stejnosměrné motory, u střídavých bys potřeboval speciální regulátory, to by bylo trochu komplikovanější na stavbu i ovládání. Takže nejjednodušší princip třeba takhle, jako u nejobyčejnějšího dětského autíčka na baterky s bowdenem:

- motor.png (594 bajtů) Zobrazeno 1404 x
Krát dva pro dva pásy, jen ta baterie bude společná. Směr jízdy se mění zastavením jednoho motoru na straně, na kterou chceš zatočit. Dá se tím i točit na místě, ale to starší tanky nedovedly a navíc hrozí že svlečeš pás. Pokud bys chtěl ovládat i rychlost jízdy, budeš potřebovat tu PWM regulaci, a pokud možno i zpětnou vazbu z nějakých snímačů otáček. Ale to bych pro začátek neřešil, tobě zatím stačí aby to jelo.
Ty "spínače" můžou být třeba relátka, nebo tranzistorový můstek, ale pokud pořídíš vhodný shield, nemusíš to řešit vůbec:
https://navody.arduino-shop.cz/navody-k-produktum/motor-shield-l293d.htmlA až budeš mít funkční ovladatelný podvozek, nějaká věž pro tebe nebude velký problém, to už budeš znát dost na to abys její ovládání navrhl sám.
2. Zvládnu toto opravdu s andurinem - vše propojit, napsat kod, přidat ovládání bluetoothem, (vytvořit?) nějakou aplikaci pro mobil - kde budu vše shopen ovládat.No, zvládneš, pokud to všechno umíš. Nebo až se to naučíš, což může trval pár roků. Začni jen tím Arduinem, aby se to umělo rozjet, zastavit, zatočit. A třeba s optickými čidly sledovat čáru na podlaze, což by na vhodné škole mohla být tvoje ročníková práce. Na první pohled jednoduchý problém, ale není, pokud to má fungovat spolehlivě.
Pak bys mohl přidat nějaké dálkové ovládání, zatím bez mobilu, pro základní řízení. Já bych zkusil třeba Raspberry s dotykovým displejem, kde bys mohl naprogramovat trasu jízdy a jiné úkoly, ve stylu téhle hračky staré čtyřicet let:
https://www.youtube.com/watch?v=iNYFoUHnpr8Programování aplikace pro mobil je jiná kapitola a jiný level, s tím se teď pokud možno nezatěžuj. Výhoda toho Raspberry je, že k tomu ovladači připojíš klávesnici a můžeš svůj soft vylepšovat třeba i za jízdy, což u aplikace v mobilu půjde asi dost těžko.
3. Pokud vše jak píšu dává smysl a bude to fungovat, prosím poraďte co vše budu potřebovat. Andurino, motory, servo, kabely, diody, odpory, nepajive kontaktni pole, jeste neco?Akumulátor, základní nářadí, znalosti, chuť hrát si a experimentovat. Nejde o to aby sis něco vygooglil a okopíroval to, ale abys vlastním hraním a vylepšováním uměl něco vybudovat. Hledat řešení sám, zkoušet, kombinovat.
4. Nejprve si objednám nějaké slabé motory na zkoušku. Ale chci tam dát pro jízdu něco silnějšího. Zatím nevím, kolik to bude vážit, ale možná že to bude i něco přes 10kg. Na co se zde mám připravit?Viděl jsem model tanku, vážící přes 100 kilo. Poháněný jedním motorem ze sekačky. Ale to nebude tvůj případ, žejo
A samozřejmě v tom byla obrovská hromada strojařiny, odlévání skříní, obrábění kovů včetně výroby ozubených kol, plně funkční několikastupňová převodovka, diferenciál, řízení přibržďováním pásů jako u skutečného tanku, pancéřování, funkční kanón s automatickým nabíjením, velitel vylézal a zase zalézal poklopem... Ne, to opravdu není tvůj případ. Pokud do toho nechceš vrazit půl milionu a strávit tím deset let.
5. NIKDY jsem s elektronikou nic nedělal, ale dejme tomu že nejsem úplně blbej a dokážu věci pochopit. Abych něco takového sestavil musím být elektro inženýr, nebo to není zas tak složité?Ne, nemusíš. Nehledě na to že slovo inženýr je v Čechách nadávka! Tohle jsou věci ze střední školy se zaměřením na elektroniku, ale s tím co se dá dneska koupit hotové by ti mohly stačit znalosti ze základky, aspoň průměrná inteligence a schopnost logického myšlení. Prostě se ty základy naučíš, máš to o to jednodušší že nemusíš bastlit z jednotlivých součástek jako dřív, ale použiješ hotové věci vyvinuté jinými. Například to Arduino místo holého mikrokontroléru, jako byl
Intel 8051. Hodně historická věc, ale dodnes jeho klon najdeš tak v 90% klávesnic.
Pro začátek si třeba stáhni tuhle knížku:
https://knihy.nic.cz/files/edice/hradla_volty_jednocipy.pdf Případně i její pokračování a jiné zajímavé čtení ze
stejné edice, jsou tam zdarma. Pokud se ti lépe čte z papíru jako mě, ve slušných knihkupectvích je seženeš, třeba v Luxoru. Můžeš se mrknout i na web stejného autora:
https://arduino101.cz/ Pár tisíc dalších ve více či méně srozumitelných jazycích ti nabídne Google.
Pak si hraj, hraj, hraj... A neboj se zeptat nebo pochlubit jak daleko jsi, my si tu také rádi hrajeme.