proč v linuxu je a ve windows ne?
Pokud bych chtěl být hodně zlý, odpověděl bych: protože Linux je víceuživatelský operační systém, zatímco Windows jednouživatelský spouštěč her zkřížený s blikajícími omalovánkami.
Pokud bych chtěl být realista, řekl bych: protože Windows je uzavřený totalitní systém s nekompatibilními proprietárními formáty, který se brání všemu "cizímu", co nemůže (nebo spíš neumí) ovládnout. Naopak Linux je otevřený (nejen ve smyslu zdrojových kódů), a tak klidně přijme a pracuje s čímkoliv, co bylo vytvořené v libovolném operačním systému.
A pokud bych chtěl být jízlivý, řeknu: protože nemožně zastaralá koncepce oddělených disků ve Windows vycházející (obšlehnutá) z jednotlivých disketových mechanik v systému CP/M vytvořeném v sedmdesátých letech, s omezeným počtem písmen pro jejich označení, vlastně nic takového pořádně neumožňuje, zatímco jednotný unixový adresářový strom vymyšlený v šedesátých letech, do kterého se mohou disky a všechna jiná zařízení libovolně připojovat v neomezeném množství, se k tomu naopak sám vybízí.
VFS je vlastně simulátor jednotného typu souborového systému, a umožňuje programům vykonávat základní činnosti při práci se soubory a adresáři, bez ohledu na to jaký filesystém na konkrétním disku je a jak se s ním musí zacházet - rozdíly mezi nimi jsou obrovské. Díky tomu je možné pracovat jako se souborem (adresář je z pohledu systému také soubor) třeba i s operační pamětí, s klávesnicí, nebo celou připojenou sítí, a používat k tomu jednu základní sadu univerzálních funkcí.
Jestli tě zajímají podrobnosti a znáš aspoň trochu Céčko, mrkni sem:
http://www.ucw.cz/~hubicka/skolicky/skolicka24.txthttp://www.kiv.zcu.cz/~safarikj/vyuka/o ... aska11.pdf