Nikon Z7 vs Nikon D850

Vše o vašich mobilních zařízeních…

Moderátoři: Mods_junior, Mods_senior, HW spec team

pavel2010
Level 1.5
Level 1.5
Příspěvky: 105
Registrován: leden 10
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Nikon Z7 vs Nikon D850

Příspěvekod pavel2010 » 20 úno 2020 15:47

Zdravíčko, baví mě amatérské (hobby) focení. Brzy se chystám cestovat a rád bych si v zahraničí levněji pořídil jeden z těchto fotoaparátů - Nikon Z7 anebo Nikon D850. baví mě hlavně krajina, astrofoto a arichitektura.
U těchto fotoaparátů se mi líbí vysoké rozlišení pro ořezy a že nemají low pass filtr a hlavně weather sealing.
Momentálně mám Sony a7. Našel jsem, že na Nikon Z7 existuje adaptér, díky kterému můžu na něj nasadit skla s bajonetem Sony FE. Nevíte jestli by byla zachována obrazová kvalita? Momentálně používám Samyangy a Sony skla. Pokud bych šel do zrcadlovky Nikonu D850, tam bohužel adaptér neexistuje z fyzikálních důvodů, takže bych musel přejít na skla s bajonetem Nikon F. Jdou na Z7 volit fázové ostřící body jako na zrcadlovce, nebo jak to tam přesně funguje? V popisu se uvádí, že má kontrastní i fázové ostřící body.
Ještě se mi líbí Sony a7r IV, ale rozlišení 61 mpx mi přijde zbytečně velké, asi bych to nevyužil.
Který z těchto fotoaparátu byste si vybrali a proč?
Naposledy upravil(a) pavel2010 dne 20 úno 2020 16:03, celkem upraveno 1 x.

Reklama
petr22
Guru Level 15
Guru Level 15
Příspěvky: 53595
Registrován: únor 12
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Nikon Z7 vs Nikon D850

Příspěvekod petr22 » 20 úno 2020 15:54

Obrazova kvalita je pochopitelne stejna, dokonce do slova a do pismene, protoze
snimac je v obou pripadech od Sony (Sony i Nikon fotaky maji Sony snimace).

Ja vlastnim fotaky a objektivy prakticky vsech vyrobcu, spousta Sony objektivu
neodpovida svou cenou mechanickemu provedeni (predrazeny plastacek).

U Nikonu lze nativne pouzivat vsechny existujici objektivy pro Nikon F bajonet
od zacatku existence znacky.

Ja osobne fotaky kupuju na Ebay a opravuju, takze ja bych volit to co me prvni
prijde do ruky a pujde to spravit. Z je univerzalnejsi v tom, ze je mozno pouzit Z i F
objektivy, u F logicky pouze F.

pavel2010
Level 1.5
Level 1.5
Příspěvky: 105
Registrován: leden 10
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Nikon Z7 vs Nikon D850

Příspěvekod pavel2010 » 20 úno 2020 18:18

Díky za odpověď, opravy fotoaparátů zní jako skvělý koníček.
Z praktického hlediska tak pro mě vychází lépe Nikon Z7, když tam mohu nasadit své stávající objektivy + F + Z a na D850 lze nasadit pouze F.
I když bych raději D850, nikdy jsem nevlastnil zrcadlovku a docela mě ta technologie fascinuje, fázové ostření a optický hledáček. Po zkušenosti se Sony a7 musím říct, že velké tělo není na škodu, protože se mnohem lépe drží. Držet a7 bez gripu mi přijde jako držet hračku. Na d850 se mi líbí pořádný grip a robustnost, zkoušel jsem si to v prodejně.

petr22
Guru Level 15
Guru Level 15
Příspěvky: 53595
Registrován: únor 12
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Nikon Z7 vs Nikon D850

Příspěvekod petr22 » 20 úno 2020 18:32

Kdyz jsme u tech velkych fotaku a drzeni....
https://www.youtube.com/watch?v=D-_IxFhoVF4

Jestli chces fazove ostreni, tak si kup pouzity Nikon D600/D610 (kdyztak se da koupit
na Ebay nebo AliExpressu vsechny soucastky).

Takova lehce namocena (staci vymenit powerboard a ac/dc board) se da poridit do 150
Euro a s obvyklou zavadou kdy se zrcadlo nesklopi az nahoru (vypadla packa sklapeni
zrcatka autofokusu, oprava na 3 minuty) o neco vic.

Od Sony nekoupis NIC a to doslova, potrebuju spravit Sony 28-70 OSS a Sony Zeisse 35/2,8
a jedine co jde koupit je flexkabel od stabilizace a ostreni/zoomu.

U Canonu zase nemuzes vymenit zakladni desku (musi se naprogramovat), od Pentaxu nejde
taky nic koupit atd.

pavel2010
Level 1.5
Level 1.5
Příspěvky: 105
Registrován: leden 10
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Nikon Z7 vs Nikon D850

Příspěvekod pavel2010 » 20 úno 2020 18:50

Ta d600/610 zní zajímavě, pouvažoval bych o tom.
To jsou ty Sony objektivy na tom tak špatně? Zrovna ty Zeissy jsou dost drahé a udávané jako kvalitní. A co G objektivy?
Já používám nejčastěji Samyang 35 mm f1.4 a musím říci, že kvalita výstupu je parádní, obraz je suprově ostrý i v rozích. Pak mám ještě 14 mm f2.8, ale ten jsem zatím moc netestoval, chci to použít na astrofoto na cestách. Od Sony mám kitový a ten skoro vůbec nepoužívám, uvažoval jsem o 70-200 kvůli wildlife, chci s tím nafotit krokodýly (je ale dost drahý oproti konkurenci). Ještě mám redukci + Canon FD 135 a ten má taky skvělou kvalitu (a stál je 1300 kč).

petr22
Guru Level 15
Guru Level 15
Příspěvky: 53595
Registrován: únor 12
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Nikon Z7 vs Nikon D850

Příspěvekod petr22 » 20 úno 2020 18:58

To zalezi na konkretnim skle - jsou opticky i mechanicky skvela skla, pak jsou
skla po mechanicke strance mizerna a opticky celkem dobra a pak jsou hruzy jako
16-55 OSS, kde se softwarove resi vsechny zname opticke vady (zkresleni silene,
ubytek svetla ke krajum sileny, aberace silena, ostre jen veprostred).

Treba ten Sony 35/2,8 Zeiss stoji asi 25 tisic a marne premyslim proc, kdyz 35mm
Samiyang ktery mimochodem vypada temer uplne stejne stoji pulku a opticky je temer
stejne kvalitni. Ta 28-70 OSS stoji samotna 15 tisic a je to plastacek na plnou diru
opticky dost spatny.

Jestli chces neco kvalitniho co bude urcite fungovat tak jsou stare Minolta objektivy za par
korun, treba 50/1,8 nebo 70-210/4 (Beercan), vse samozrejmne s adapterem na NEX.

Viz zde hodnoceni uzivatelu:
https://www.dyxum.com/lenses/results.asp?chbLensType=3

On cely ten web je povinne cteni pro majitele Minolt a Sony fotaku.

Uživatelský avatar
Marfy
Moderátor
Elite Level 10.5
Elite Level 10.5
Příspěvky: 11988
Registrován: září 06
Bydliště: Zlínský kraj
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline
Kontakt:

Re: Nikon Z7 vs Nikon D850

Příspěvekod Marfy » 20 úno 2020 21:54

Jenom upozorňuji,že Nikon D610 (D600) má Low pass filtr. A objektivy s bajonetem F sice pasují na všechny zrcadlovky Nikon, nicméně ty staré pochopitelně neumí automaticky ostřit.
Já bych se tedy s D850 nikam na cestách netahal,byť je to současná špička Nikonu. Raději kompaktnější Z7.
Intel Core i5 9400F + SilentiumPC Spartan Pro,ASUS Dual GTX 1660S 6GB,Kingston A2000 M2,DDR IV 16GB,Fortron Hyper S 600W
Intel Core i7 6700 + SilentiumPC Spartan,Sapphire RX 580 Nitro+ 8GB,SSD Kingston Now A400,DDR IV 16GB,Corsair RM 550x

petr22
Guru Level 15
Guru Level 15
Příspěvky: 53595
Registrován: únor 12
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Nikon Z7 vs Nikon D850

Příspěvekod petr22 » 20 úno 2020 22:01

Velikost a vaha tela je porad mensi nez u kvalitni optiky. Pokud mam 5-10 kilo
objektivu tak uz velikost tela nehraje zas takovou roli. D850 pri tom pocitam jeste
mezi pomerne male a lehke aparaty (takovy Kiev 88 s Arsatem 30mm a dalsima sklama
na horskych turach v Tatrach se celkem pronesl).

Ta Alpha A7 pochopitelne bude vzdy mensi a lehci nez zrcadlovka, spousta Sony skel
je vyrazne lehcich nez u Nikonu (hlavne ty predrazene plastove hracky), ale opticka
kvalita je dostatecna pro bezne fotografovani.

Na manualni ostreni ma Sony vyborne pomocniky - napr. ostrici lupu.

Jinak ta D600/D610 ma plastovy mirrorbox a vetsinu krytu, takze je o dost lehci nez Dxxx
ktera je kompleto horcikova. Jeste je moznost koupit novy Nikon D780.

Za cenu te D850 mam tri digitalni Hasselblady (jen je potreba je spravit).

pavel2010
Level 1.5
Level 1.5
Příspěvky: 105
Registrován: leden 10
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Nikon Z7 vs Nikon D850

Příspěvekod pavel2010 » 20 úno 2020 22:13

A co takový D800/D810?
Ostřící lupu u Sony používám docela často. Rychlost autofocusu u mě není pro mě příliš rozhodujicí, v šeru nebo kdykoli je to třeba se rychle přepnu do manuálu,

petr22
Guru Level 15
Guru Level 15
Příspěvky: 53595
Registrován: únor 12
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Nikon Z7 vs Nikon D850

Příspěvekod petr22 » 20 úno 2020 22:19

Muze byt, D810 mam (prolita vodou, vymena MB, vymena power boardu, AC/DC board
jsem nevyndaval (nutno rozdelat cely fotak) takze funguje jen s battery packem. Pocitej
ale s tim ze je to fakt velike a tezke proti Alfe. Da se ale sehnat levne a je to drzak a stejne
jako vsechny Nikony snadno opravitelny.

Stara Nikon skla jsou za par korun a takovy Nikon 28-85 kresli prekvapive dobre i na 36mpx.

pavel2010
Level 1.5
Level 1.5
Příspěvky: 105
Registrován: leden 10
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Nikon Z7 vs Nikon D850

Příspěvekod pavel2010 » 21 úno 2020 21:30

A názor na tu Sony a7r IV? Tady stojí 104 tisíc, ale dá se koupit nová i za 65.
Jako zásadní nevýhodu vidím příliš velké rozlišení 61 mpx a také soubory (a velikost rawu nejde měnit - u Nikonu ano) a nevím jestli Samyang objektivy jsou dostatečně ostré aby se dal využít pro tak velké rozlišení. Jinak tam nic moc zásadního nevidím, Funkce Pixel Shift je u krajin podle mě k ničemu. Taky se mi obecně zdá, že ze Sony má spíše dobře zvládnutý marketing, youtubeři, influenceři atd., Nikony mi přijdou více profesionální.
Ještě dotaz, je pravda, že snímače se stabilizací IBIS jsou náchylnější k poškození, pokud takový fotoaparát spadne na zem, případně při neopatrném čistění (olej poblíž senzoru a křehký mechanismus)?

petr22
Guru Level 15
Guru Level 15
Příspěvky: 53595
Registrován: únor 12
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Nikon Z7 vs Nikon D850

Příspěvekod petr22 » 21 úno 2020 21:45

Ja osobne bych A7 za 100.000 nekupoval, mam tady hromadu APS-C Nexu/Alph na opravu. Nevidim
na ni nic co by melo cenu 100 tisic.

IBIS stabilizace ma jeden zasadni problem z hlediska odolnosti proti narazu - snimac je pohyblivy,
takze muze dojit k mechanickemu poskozeni a snimac zustane zaseknuty v jine poloze nez je
ta spravna, takze je mimo osu objektivu a fotak hlasi chybu stabilizace (ta je zasedla, ale fotit jde).

Oprava je ruzna - nekdy staci pecka z druhe strany, nekdy se to musi rozebrat, nekdy se cely mechanismus
musi vymenit.

Co se tyce rozliseni - ostrost je relativni - to ze to nebude uplne ostre pri 100% priblizeni neznamena, ze to
nebude naprosto v pohode na papire. Desitky let stare objektivy vykresli v pohode 36 mpx, tedy 60 by mohly
dat take.

V RAWu u Nikonu jde nastavit 12/14bit a ztratova/bezztratova komprese.

D810 + Nikon 70-300 VR z ruky, mozno spocitati chlupy:
https://i.ibb.co/7vNTBNc/DSC-3316.jpg


  • Mohlo by vás zajímat
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek
  • Pomoc s výběrem objektivu k zrcadlovce Nikon Příloha(y)
    od Zakk » 28 lis 2023 20:06 » v Mobily, tablety a jiná přenosná zařízení
    21
    4792
    od Zakk Zobrazit poslední příspěvek
    10 úno 2024 22:25

Zpět na “Mobily, tablety a jiná přenosná zařízení”

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 7 hostů