LTE a 5G VoLTE

Vše o vašich mobilních zařízeních…

Moderátoři: Mods_junior, Mods_senior, HW spec team

p3v4x
Level 3.5
Level 3.5
Příspěvky: 709
Registrován: červenec 17
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

LTE a 5G VoLTE

Příspěvekod p3v4x » 26 bře 2023 19:48

ahoj chci se zeptat u chytrých mobilů se rozlišuje 4G a 5G zvlast na volaní a zvlast na internet?

V současné době mám na mobilní data - internet podporu LTE u motorola moto G41. Chci zkusit google pixel 6a ale prý neumí 5G a VoLTE.

Může mi to někdo z vas vysvětlit jako pro laika - ono je rozdíl při volání mezi VoLTE a 3G?

Moje motorola moto G41 má mobilní data přes LTE.

na stránkách vodafone:

https://www.vodafone.cz/volte/?openfaq&id=faq-notwork

píšou že Co je přesně VoLTE?

Technologie umožňující hlasové hovory přes 4G LTE síť. Díky tomu, že LTE síť je velmi moderní, probíhají hovory ve vysoké kvalitě a s redukcí šumu.

Seznam telefonů s podporou VoLTE/ViLTE najdete:

https://www.vodafone.cz/_sys_/FileStora ... pdf/?nc=21

Reklama
Zivan
Level 5
Level 5
Příspěvky: 2437
Registrován: leden 10
Pohlaví: Nespecifikováno
Stav:
Offline

Re: LTE a 5G VoLTE

Příspěvekod Zivan » 26 bře 2023 20:57

Myslim ze 5G klasicke volani vubec nepodporuje. A puvodne ho nepodporovalo ani LTE, az pozdeji vzniklo VoLTE.
HP Elitebook 845 G8 (Ryzen 5650U, 32GB RAM, WD SN570 1TB, 14" fullHD IPS) + HP USB-C G5 Essential + 29" LG 29UM65 + 22" Eizo S2202W

Uživatelský avatar
Grander
Level 4.5
Level 4.5
Příspěvky: 1882
Registrován: leden 12
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: LTE a 5G VoLTE

Příspěvekod Grander » 27 bře 2023 01:12

Pokud vím, je to tak, jak píše Zivan: slavné 5G zatím neumí tak základní věc, jako jsou hlasové hovory, takže ty se přepínaji do VoLTE, který jede přes 4G.

Může mi to někdo z vas vysvětlit jako pro laika - ono je rozdíl při volání mezi VoLTE a 3G?

No přes 3G si už nezavoláš, protože to už je v našich končinách přes rok vypnuté.
Pokud pixel 6a nepodporuje 5G a VoLTE, tak asi takhle: bez 5G se obejít dá. Ovšem absence VoLTE už je za mě velký problém, protože to znamená, že hovory mohou jít pouze přes starý 2G, což znamená horší kvalitu hovoru a taky to, že se ti po dobu hovoru přeruší přenos dat (pokud nějaký probíhá).

p3v4x
Level 3.5
Level 3.5
Příspěvky: 709
Registrován: červenec 17
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: LTE a 5G VoLTE

Příspěvekod p3v4x » 27 bře 2023 01:28

Máš pravdu a zkušenosti - U mé Motorola moto g41 pokud mám zapla mobilní data 4g a někdo zavolá tak se mobilní internet přeruší. To samé předpokládám když je zaply mobilní internet a zrovna stahují z google play nějakou ověřenou apku a někdo zavolá tak to chápu správně že pak při přerušení to pak musím stahovat znovu od 0%?

Uživatelský avatar
Grander
Level 4.5
Level 4.5
Příspěvky: 1882
Registrován: leden 12
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: LTE a 5G VoLTE

Příspěvekod Grander » 27 bře 2023 01:34

To si nemyslím, že to bude od 0 %. Podle mě to bude pokračovat od místa, na kterém to ten hovor přerušil. Ta již stažená část tam zůstane a po ukončení hovoru to na ní naváže.

Zivan
Level 5
Level 5
Příspěvky: 2437
Registrován: leden 10
Pohlaví: Nespecifikováno
Stav:
Offline

Re: LTE a 5G VoLTE

Příspěvekod Zivan » 27 bře 2023 06:39

Pokud ti to same dela i ta G41, tak na tom v nejhorsim pripade budes stejne, jako jsi ted. Ale myslim, ze VoLTE u nas nefunguje jen u O2. Uz by mel byt ale postup, jak zprovoznit VoWifi a 5G, jen se to pry musi opakovat po kazdem updatu.
HP Elitebook 845 G8 (Ryzen 5650U, 32GB RAM, WD SN570 1TB, 14" fullHD IPS) + HP USB-C G5 Essential + 29" LG 29UM65 + 22" Eizo S2202W


Zpět na “Mobily, tablety a jiná přenosná zařízení”

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 6 hostů