Samovolné odpojení HDD

Zvukové karty, síťové karty, grafické karty, modemy…

Moderátoři: Pic, Mods_junior, Mods_senior, HW spec team

petrmet
Level 3
Level 3
Příspěvky: 441
Registrován: leden 15
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Samovolné odpojení HDD

Příspěvekod petrmet » 02 úno 2015 12:23

Mám v PC rámeček http://www.czc.cz/raidsonic-icy-box-ib-168sk-b/42810/produkt a v něm jsem střídavě používal disky WD 2 TB a WD 3 TB. Minulý týden jsem disk WD 2 TB dal do PC napevno, normálně fungoval. Když jsem do rámečku dal ten WD 3 TB, při detekci se samovolně odpojil ten WD 2 TB a místo něj se připojil WD 3 TB. Tak jsem ho zase odpojil, restartoval PC, normálně se detekoval WD 2 TB. Dal jsem do dokovací stanice WD 3 TB, normálně se detekoval a připojil, takže mám současně přístupné oba dva. Neví někdo, proč se mi odpojí interní WD 2 TB při připojení WD 3 TB do rámečku ? Díky za odpovědi.

Reklama
Uživatelský avatar
ITCrowd
Tvůrce článků
Guru Level 13.5
Guru Level 13.5
Příspěvky: 23629
Registrován: březen 10
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Samovolné odpojení HDD

Příspěvekod ITCrowd » 02 úno 2015 12:36

Viděl bych to na nepořádek v písmenech disku. Že měly disky v rámečku stejné písmeno?! :D
Pomocí správce disků si nastav písmena a uvidíš.
Zkusili jste to vypnout a zapnout? Problémy řeším pouze v tématech. Do SZ mi proto píšete zbytečně.
Základní diagnostika WiFi Jak na diagnostiku sítě Router jako switch Proč je nesmysl chtít router s velkým dosahem Vybíráme router

petrmet
Level 3
Level 3
Příspěvky: 441
Registrován: leden 15
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Samovolné odpojení HDD

Příspěvekod petrmet » 02 úno 2015 12:52

Normálně se mi disky v rámečku označí K:, ale v tomto případě se označil D: a původní D: se odpojil. Teď jsem ještě zkusil do rámečku dát jiný disk, ten se připojil jako L: a interní D: se zase odpojil. Přitom několik let mi rámeček fungoval s libovolným diskem a vše se změnilo až když jsem přidal interní disk do PC.

Uživatelský avatar
ITCrowd
Tvůrce článků
Guru Level 13.5
Guru Level 13.5
Příspěvky: 23629
Registrován: březen 10
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Samovolné odpojení HDD

Příspěvekod ITCrowd » 02 úno 2015 13:07

Důvod je ten, že veškeré informace o připojovaných discích jsou uloženy v registru. A tudíž ten disk co jsi připojoval je v registru uložen jako výměnný.
Radu mám, ale pro zkušeného uživatele (rámeček musí být prázdný):
Ve správci zařízení pravoklik na disk a vybrat odstranit hardware.
Projít registry a ručně odstranit veškeré informace o disku.
Vypnout PC.
Odpojit disk.
Nastartovat PC. Zkontrolovat regostry.
Vypnout PC.
Zapojit disk.
Nastartovat PC. Vstup do BIOSu a zkontrolovat, zda BIOS disk v pořádku detekoval.
Pokud vše proběhlo v pořádku, pak Windows na připojený disk reaguje jako na změnu HW - tedy klasickou hláškou o novém HW a instalovaných ovladačích. Jakmile disk nainstaluje, přejít do správce disků a přidělit písmeno.
Restart.
Zkusili jste to vypnout a zapnout? Problémy řeším pouze v tématech. Do SZ mi proto píšete zbytečně.
Základní diagnostika WiFi Jak na diagnostiku sítě Router jako switch Proč je nesmysl chtít router s velkým dosahem Vybíráme router

petrmet
Level 3
Level 3
Příspěvky: 441
Registrován: leden 15
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Samovolné odpojení HDD

Příspěvekod petrmet » 02 úno 2015 13:46

Všechny kroky jsou mi celkem jasné, jen když procházím registry, je tam těch záznamů o WD20EARX hodně. Nešel by ten krok s ručním odstraněním nějak obejít ? Taky mě mate, že když dám disk do dokovací stanice připojené na SATA, tak se nic neodpojí a vše funguje.

Uživatelský avatar
MiliNess
člen BSOD týmu
Master Level 9.5
Master Level 9.5
Příspěvky: 9112
Registrován: říjen 09
Bydliště: Cheb
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Samovolné odpojení HDD

Příspěvekod MiliNess » 02 úno 2015 16:38

Mount manager by kvůli písmenu svazku neměl odpojovat svazky druhého disku. Ale kdo ví.
Záznamy mount manageru jsou v klíči HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\MountedDevices, můžeš to ale taky pěkně podělat.
A měl bys vědět, že klíč HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\MountedDevices není zálohovaný v bodu obnovy, změny jsou nevratné.
Všímej si tedy pouze hodnot \DosDevices\X: (vyjma \DosDevices\C:)
-každý má svou pravdu a ta se nemusí vždycky shodovat s tvou vlastní
-naše problémy jsou pouze v naší hlavě
-okolní svět není ani dobrý ani špatný, je mu zcela lhostejné, jestli existuješ
-nejdůležitější v životě je láska. Všechno ostatní jsou zbytečnosti

petrmet
Level 3
Level 3
Příspěvky: 441
Registrován: leden 15
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Samovolné odpojení HDD

Příspěvekod petrmet » 02 úno 2015 17:44

Přemýšlím, co jsem při zapojení nového disku změnil. Disk jsem připojil datovým kabelem SATA3 (žlutý), současně jsem vyměnil datový kabel u rámečku taky SATA3. Ostatní disky jsou připojeny kabely SATA (červený) a na desce je SATA2. Nemůže být problém tady ?

Uživatelský avatar
MiliNess
člen BSOD týmu
Master Level 9.5
Master Level 9.5
Příspěvky: 9112
Registrován: říjen 09
Bydliště: Cheb
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Samovolné odpojení HDD

Příspěvekod MiliNess » 02 úno 2015 22:34

Ne
-každý má svou pravdu a ta se nemusí vždycky shodovat s tvou vlastní
-naše problémy jsou pouze v naší hlavě
-okolní svět není ani dobrý ani špatný, je mu zcela lhostejné, jestli existuješ
-nejdůležitější v životě je láska. Všechno ostatní jsou zbytečnosti

petrmet
Level 3
Level 3
Příspěvky: 441
Registrován: leden 15
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Samovolné odpojení HDD

Příspěvekod petrmet » 04 úno 2015 13:01

ITCrowd píše:Viděl bych to na nepořádek v písmenech disku. Že měly disky v rámečku stejné písmeno?! :D
Pomocí správce disků si nastav písmena a uvidíš.

Dnes jsem zkusil vložit disk do rámečku a pak teprve nabootovat. Boot proběhl bez problémů, detekovány byly všechny interní disky i disk v rámečku. Přiřazení písmen diskům bylo taky normální, tj. interní disky C: D: E:, disk v rámečku L:. Všechna data byla dostupná, prostě vše O.K. Nechápu, proč se změnilo chování rámečku přidáním interního disku.

petrmet
Level 3
Level 3
Příspěvky: 441
Registrován: leden 15
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Samovolné odpojení HDD

Příspěvekod petrmet » 07 úno 2015 14:59

Po dalším bádání jsem narazil v BIOSu na položku "SATA Port0-3 Native Mode". Sice nevím, jak to přesně funguje, ale usoudil jsem, že nefungují všechny SATA porty stejně. Zkusil jsem tedy interní disk, který se mi samovolně odpojoval, zapojit do portu 2 ( předtím byl v 5 ) a vypadá to, že problém je odstraněn.

Uživatelský avatar
ITCrowd
Tvůrce článků
Guru Level 13.5
Guru Level 13.5
Příspěvky: 23629
Registrován: březen 10
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Samovolné odpojení HDD

Příspěvekod ITCrowd » 07 úno 2015 20:22

Předpokládám IDE Native mode - jde o to , že sata je emulován jako IDE port => nižší rychlost, nemožnost odpojení/připojení za běhu. Používalo se pro starší systémy, protože např. XP sata v režimu AHCI neumí.
Zkusili jste to vypnout a zapnout? Problémy řeším pouze v tématech. Do SZ mi proto píšete zbytečně.
Základní diagnostika WiFi Jak na diagnostiku sítě Router jako switch Proč je nesmysl chtít router s velkým dosahem Vybíráme router

petrmet
Level 3
Level 3
Příspěvky: 441
Registrován: leden 15
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Samovolné odpojení HDD

Příspěvekod petrmet » 07 úno 2015 20:53

V manuálu píšou :
SATA AHCI Mode (Intel H55 Chipset)
Allows you to decide whether to configure the SATA controller integrated in the Intel H55 Chipset to AHCI mode.
IDE Configures the SATA controller to IDE mode. (Default)
AHCI Configures the SATA controller to AHCI mode. Advanced Host Controller Interface (AHCI) is an interface specification that allows the storage driver to enable advanced Serial ATA features such as Native Command Queuing and hot plug.

SATA Port0-3 Native Mode (Intel H55 Chipset)
Specifies the operating mode of the integrated SATA controllers.
Disabled Allows the SATA controllers to operate in Legacy IDE mode. In Legacy mode the SATA controllers use dedicated IRQs that cannot be shared with other device. Set this option to Disabled if you wish to install operating systems that do not support Native mode.
Enabled Allows the SATA controllers to operate in Native IDE mode. Enable Native IDE mode if you wish to install operating systems that support Native mode. (Default)

Já mám nastaveno :
SATA AHCI Mode - AHCI
SATA Port0-3 Native Mode - Enabled


  • Mohlo by vás zajímat
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek
  • samovolné vypnuti PC
    od matesfox » 10 říj 2023 21:11 » v Problémy s hardwarem
    10
    2339
    od petr22 Zobrazit poslední příspěvek
    11 říj 2023 16:05
  • Samovolne vypinani prichoziho zvoneni
    od Teena » 24 dub 2024 13:27 » v Mobily, tablety a jiná přenosná zařízení
    2
    1549
    od Teena Zobrazit poslední příspěvek
    24 dub 2024 15:34

Zpět na “Problémy s hardwarem”

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Google [Bot] a 6 hostů