Problém s grafikou a otázka na kompatibilitu

Zvukové karty, síťové karty, grafické karty, modemy…

Moderátoři: Pic, Mods_junior, Mods_senior, HW spec team

Uživatelský avatar
kennyz
Level 1.5
Level 1.5
Příspěvky: 138
Registrován: leden 06
Bydliště: /dev/null
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline
Kontakt:

Problém s grafikou a otázka na kompatibilitu

Příspěvekod kennyz » 10 bře 2019 14:27

Ahoj,

mám takový problém a dotaz zároveň. Docela to spěchá, protože začínám mít problém dělat cokoliv náročnějšího.

Bohužel jsem zjistil, že mi nejspíše odchází/odešla grafika. Jakmile zapnu nějakou hru (zatím jsem zkoušel novější), tak po chvilce hraní zčerná monitor a zase se obnoví. Tohle se stane třeba jednou za minutu. Občas mi to udělá i v systému nebo pří sledování filmu. Ale není to tak časté jako u her.

Jako novinku mám na ploše čístě modrou svislou čáru o velikosti 1px dle všeho s barvou RGB(0,0,255), která překrývá vše. Jakmile udělám screenshot, tak není vidět. Takže nevím, jestli to je způsobený též grafikou nebo dokonce odchází i monitor :-/ Jo a abych nezapomněl, tak se mi už i parkrát stalo, že mi to ve hre házelo ruzový/zeleny artefakty, ale nekdy to zase nedela, spise vyjmecne.

Jinak v system logu jsou kasicke chyby:
- WARN - Ovladač zobrazení nvlddmkm přestal odpovídat a byl úspěšně obnoven.
- ERR - Popis ID události 14 ze zdroje nvlddmkm nebyl nalezen.
- ERR - Zařízení \Device\CdRom2 má chybný blok. --- tohle neni uplne klasicka, ale netusim co to je, mam sice nejaky virtualni disky pripojeny, ale jako WUT?

Stroj:

Systém: Win7 x64
Grafika: GTX 660 OC (nedělal jsem žádné taktování ani úpravy ve vol.)
RAM: 2x 4GB + 2GB (10gb celkem), tusím na frekvenci 2600MHz
CPU: Intel QuadCore (bylo tuším před i3, jde o čistý 4 jádro na 3.2GHz)
PSU: 850W
Deska: už nevím, nějaká Gigabyte řady H ultra durable, má ještě SATA2, tudíž i HDD mám na sata2

Co jsem zkusil:

- Ovladače na grafiku jsem stáhnou/zkusil nejnovejší - nepomohlo, nebo to možná začlo padat více
- Otestovat GPU v OCCTPT (benchmark), dá se říct, že padne po 5s a to se opakuje dokud nevypnu benchmark, ostatni CPU nebo PSU v pohode až na lagy (využije to max CPU i RAM)
- mám na grafice 2 vystupy HDMI, zkusel jsem přepojit a též nepomohlo; má i DVI, ale to jsem nezkousel, potrebuju HDMI kvuli zvuku (mám to propojeny přes receiver do monitoru)

Co od vás potřebuji:

1) Názor, jestli ta modrá čára na monitoru je způsobená též grafikou nebo necim jinym.

2) Planuji novou grafiku (asi GTX 1660 Ti), ale vzhledem k tomu, že se jedná o starsí PC (asi 7let uz), tak by me zajimala kompatibilita. Jesti nebudou nejake problemy a zda ji vubec zprovoznim, pripadne ji rozpozna HW.

Jeste bych asi dodal, že planuji delat upgrade PC, ale spise tak za rok a nechtel jsem proto kupovat nejakou grafiku jen aby mi vydrzela rok, proto jsem chtel nejakou novou, ze bych si ji nechal i potom, protoze pokud pada benchmark, tak to urcite neco v GPU chciplo, hadam neco kolem VRAM.
Jeste takova mala perla na záver. Asi pred rokem, mi na grafice upadl jeden vetracek (lol), proste unava materialu. Zda se, ze to jeden vetracek utáhnul, ale pro jistotu jsem tomu pomohl dalším 120mm, co jsem provázkem omotal kolem grafiky, aby foukal na pasivní chladic, takže teploty ma v Indle kolem 35C). :-D Nicmene s chlazenim problém není.

Pokud by jste potrebovali jeste nejaky info, tak piste.

Díky za jakekoliv komentare a rady ;-)

Reklama
nations112
Level 4
Level 4
Příspěvky: 1043
Registrován: září 13
Pohlaví: Nespecifikováno
Stav:
Offline

Re: Problém s grafikou a otázka na kompatibilitu

Příspěvekod nations112 » 10 bře 2019 14:40

Artefakty ti dělá grafika, takže odchazi.
Pruh na monitoru bych tipoval spíš na vadný monitor. Občas se to dá vyřešit přitlačením na rámeček okolo displeje.

Pro nové grafické karty je nutné vlastnit desku s podporou UEFI, což tvoje nesplňuje. Do tvé sestavy dává smysl maximálně nějaká bazarová GTX 960, která se dá sehnat za pár babek.

Uživatelský avatar
Michael850
Elite Level 11.5
Elite Level 11.5
Příspěvky: 14681
Registrován: srpen 14
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Problém s grafikou a otázka na kompatibilitu

Příspěvekod Michael850 » 10 bře 2019 14:49

Pokud vím, tak EFI už vyžaduje i GTX 960, takže ta by asi taky stejně nefungovala. Nicméně to Core 2 Quad je už tak slabé, že to chce stejně výměnu celé platformy tak či tak, i kdyby tam jela ta GTX 1660 Ti, tak by ji to muselo neskutečně brzdit a nic lepšího do toho boardu už nenacpeš.
Ryzen 7 2700 + Freezer 34/X370 C6H/RM650x/RX 5700 Gaming X 8GB GDDR6/Vengeance LPX 2x8GB 3000MHz/Gammix XPG S11 Pro 512GB/Define S + 4x F14 Silent

Uživatelský avatar
kennyz
Level 1.5
Level 1.5
Příspěvky: 138
Registrován: leden 06
Bydliště: /dev/null
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline
Kontakt:

Re: Problém s grafikou a otázka na kompatibilitu

Příspěvekod kennyz » 10 bře 2019 15:02

nations112 píše:Artefakty ti dělá grafika, takže odchazi.
Pro nové grafické karty je nutné vlastnit desku s podporou UEFI, což tvoje nesplňuje. Do tvé sestavy dává smysl maximálně nějaká bazarová GTX 960, která se dá sehnat za pár babek.


Tohle nevím, zda je úplně pravda. Nevím teda jak je na tom generace Turing (řekl bych, že podobně), ale Pascal nevyžaduje UEFI viz. https://www.reddit.com/r/nvidia/comments/59jvm4/gtx_1060_legacy_bios_compatibility/

Dodatečně přidáno po 8 minutách 50 vteřinách:
Michael850 píše:Pokud vím, tak EFI už vyžaduje i GTX 960, takže ta by asi taky stejně nefungovala. Nicméně to Core 2 Quad je už tak slabé, že to chce stejně výměnu celé platformy tak či tak, i kdyby tam jela ta GTX 1660 Ti, tak by ji to muselo neskutečně brzdit a nic lepšího do toho boardu už nenacpeš.


Vim o tom. Mám problém i s prehravanim HEVC kodeku :-D Ale jak rikam, nerad bych delal upgrade ted, počital jsem spise za rok. Mě ani tak nevadi, kdyby to grafiku brzdilo. Hold pojede na nizsi vykon a tim se snizi i jeji spotreba (aspon do doby, dokud neudelam upgrade). Furt si ale myslim, ze bude vykonejsi nez to co mam ted i kdyby byla podtaktovana diky slabsimu HW.

Hlavně mi jde o nějaké zkusenosti ostatnich, jestli to uz nekdo zkousel ty nove grafiky na starsim PC. Podle toho odkazu ktery jsem poslal by to jet melo.

Uživatelský avatar
xbs
Elite Level 12.5
Elite Level 12.5
Příspěvky: 19490
Registrován: prosinec 17
Bydliště: mezi venuší a marzem
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Problém s grafikou a otázka na kompatibilitu

Příspěvekod xbs » 10 bře 2019 15:42

nejspíš to nezprovozníš, ale zažil sem tu i výjimky, takže nejlíp objednat a v případě neúspěchu vrátit do 14ti dnů...

Uživatelský avatar
kennyz
Level 1.5
Level 1.5
Příspěvky: 138
Registrován: leden 06
Bydliště: /dev/null
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline
Kontakt:

Re: Problém s grafikou a otázka na kompatibilitu

Příspěvekod kennyz » 10 bře 2019 16:59

On je prý problém hlavně u AMD grafik a snad u GTX 650, co jsem četl a týkalo se absence UEFI. Ale ve velké většině by i nové grafiky měli podporovat legacy základní desky. Resp. by měl postačovat pouze správný PCI-E slot. Potom se u každé grafiky uvádí i nějaky doporuceny HW (většinou RAM na 16GB). Ale to je pocitam pouze pro vyuziti plneho vykonu karty.

Takže mi asi nezbyva nic jineho, nez ji objednat a zkusit zda pojede. Protoze vice infa jsem na netu kolem UEFI nenasel :-/

petr22
Guru Level 15
Guru Level 15
Příspěvky: 53791
Registrován: únor 12
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Problém s grafikou a otázka na kompatibilitu

Příspěvekod petr22 » 10 bře 2019 17:02

Prakticky kazda grafika novejsi nez z roku 2014 vyzaduje podporu UEFI.

Jediny vyrobce, ktery tvrdi ze jeho karty podporuji i legacy BIOS je EVGA.

Nebo to vyzkouset a jak jiz bylo receno kartu vratit, kdyz nebude fungovat.
Pozna se to hned, nezapne se monitor pri zapnuti pocitace.

Uživatelský avatar
kennyz
Level 1.5
Level 1.5
Příspěvky: 138
Registrován: leden 06
Bydliště: /dev/null
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline
Kontakt:

Re: Problém s grafikou a otázka na kompatibilitu

Příspěvekod kennyz » 10 bře 2019 20:37

Ted jsem nasel jeden komentar, kde to jeden clovek taky resil a dostal primo od supportu odpoved:
Gigabyte support replied that a uefi gpu should work with legacy motherboards without problem.

Další clovek z jiného fora
UEFI capable graphics cards can be run on legacy bios, there's no issue. My card (GTX1060) for instance has UEFI bios support but is running on legacy bios, no problems. Having a UEFI capable system and windows installed in UEFI mode, might mean a non UEFI GPU might be a problem though.

a Další
The motherboard bios and videocard bios are two completely separate things.

Další (z fora EVGA)
every nvidia card released and even the 2080 series has legacy bios compatbility.
only AMD and HP is forcing UEFI only.


Vsechno to byly lidi typu moderator nebo dlouhodoby clenove, takze hadam, ze nejaka pravda v tom bude.

A tady je treba dukaz, ze GTX 1060 jede na legacy biosu bez UEFI (ma tam stejnou desku jako ja): https://www.userbenchmark.com/UserRun/12964015 Sice je to Pascal, ale pocitam, ze Turing na tom bude stejne. Akorat je to gigabyte, ja planuju MSI grafiku

Takze to spis vypada, ze holt objednam a vyzkousim.
Naposledy upravil(a) kennyz dne 10 bře 2019 20:45, celkem upraveno 2 x.

petr22
Guru Level 15
Guru Level 15
Příspěvky: 53791
Registrován: únor 12
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Problém s grafikou a otázka na kompatibilitu

Příspěvekod petr22 » 10 bře 2019 20:42

Na to jsem nezapnul uz moc pocitacu, aby bylo jiste ze to bude fungovat.

I tady na foru to porad resime, jak nekomu nejde zapnout pocitac s novou grafikou.

Kartu lze vratit kdyby nefungovala. Jsou i desky, ktere podporuji UEFI (jeznu z prvnich verzi)
a stejne neni obraz.

Predpokladam, ze misto hold chces rict holt (dve podobna slova, rozdilny vyznam).

Uživatelský avatar
kennyz
Level 1.5
Level 1.5
Příspěvky: 138
Registrován: leden 06
Bydliště: /dev/null
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline
Kontakt:

Re: Problém s grafikou a otázka na kompatibilitu

Příspěvekod kennyz » 10 bře 2019 20:51

Jasne, ja chapu ze plno lidi tohle resi a ma problemy. I me se jednou stalo ze jsem koupil asus grafiku a proste jsem ji nerozchodil na gigabyte desce a pritom v jinym PC fungovala. Takze kde byla asi chyba. Holt kazdy vyrobce a verze firmware to muze mit jinak

Ja vim, nezbyde mic nic jineho, nez objednat a zkusit. Vim na 99%, ze gtx1060 by fungovala, akorat je otazka, jestli od kazdeho vyrobce i kdyz nvidia tvrdi, ze vsechny jejich karty maji zpetnou kompatabilitu s non-uefi biosem desky.

Ano, preklep co jsem opravil spolecne s jinym :)

nations112
Level 4
Level 4
Příspěvky: 1043
Registrován: září 13
Pohlaví: Nespecifikováno
Stav:
Offline

Re: Problém s grafikou a otázka na kompatibilitu

Příspěvekod nations112 » 11 bře 2019 00:05

Třeba budeš mít štěstí.
Já jsem asi na 10 sestavách to štěstí neměl, i když většinou s tím měly problém hlavně grafiky od AMD. Je to model od modelu, takže číst fóra je naprostá ztráta času. :D

petr22
Guru Level 15
Guru Level 15
Příspěvky: 53791
Registrován: únor 12
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Problém s grafikou a otázka na kompatibilitu

Příspěvekod petr22 » 11 bře 2019 00:13

Kdyz funguje jedna, mela by fungovat i druha.

Je to pudova zalezitost - budto pude, nebo nepude :-)


  • Mohlo by vás zajímat
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek
  • Otázka na komponenty a kompatibilitu
    od MichelleH » 27 zář 2023 23:19 » v Rady s výběrem hw a sestavením PC
    11
    2915
    od MichelleH Zobrazit poslední příspěvek
    30 zář 2023 21:15
  • rada s grafikou Příloha(y)
    od Mladkov204 » 19 srp 2023 10:48 » v Problémy s hardwarem
    2
    1256
    od Mladkov204 Zobrazit poslední příspěvek
    19 srp 2023 10:56
  • Problem s fps Příloha(y)
    od Shokata88 » 02 úno 2024 00:10 » v Rady s výběrem hw a sestavením PC
    15
    4602
    od petr22 Zobrazit poslední příspěvek
    03 úno 2024 12:32
  • USB HDD - problém Příloha(y)
    od andrej71 » 13 pro 2023 13:29 » v Problémy s hardwarem
    17
    5468
    od RIKI22 Zobrazit poslední příspěvek
    14 pro 2023 17:30
  • Vir? - CMD problém Příloha(y)
    od glajdowicz » 09 lis 2023 15:49 » v Windows 11, 10, 8...
    6
    3957
    od mmmartin Zobrazit poslední příspěvek
    09 lis 2023 21:09

Zpět na “Problémy s hardwarem”

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 5 hostů