Špatný napájecí konektor u notebooku

Zvukové karty, síťové karty, grafické karty, modemy…

Moderátoři: Pic, Mods_junior, Mods_senior, HW spec team

Chalpe00
Level 1.5
Level 1.5
Příspěvky: 102
Registrován: duben 17
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Špatný napájecí konektor u notebooku

Příspěvekod Chalpe00 » 16 črc 2019 12:31

Zdravím, mám už přes 7 let notebook Asus K53S. Teď poslední dobou začal blbnout napájecí konektor. Když nabíječku připojím, tak se začne notebook normálně nabíjet, ale stačí s kabelem trochu pohnout a hned to vypadne. Zkoušel jsem i jinou nabíječku a pořád to stejný, proto problém bude v konektoru na desce. Pochopil bych, že po tak dlouhé době používání už ten konektor bude opotřebený. Co ale mi vrtá hlavou, že když nechám notebook v klidu třeba 5 minut nabíjet, tak konektor je neskutečně horký. Na tom plechu se nenechá skoro udržet prst jak moc je vařicí. Dále mi připadá jako když při napájení začne bzučet SSD disk. Je to možné? Dneska ho chci ještě zkusit vyndat a přes flasku nabootovat Linux jestli je to opravu ten disk. Nenapadá Vás někoho čím to může být nebo případně na co se podívat když notebook rozeberu? Díky za případnou pomoc :-)

Reklama
Uživatelský avatar
ITCrowd
Tvůrce článků
Guru Level 13.5
Guru Level 13.5
Příspěvky: 23592
Registrován: březen 10
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Špatný napájecí konektor u notebooku

Příspěvekod ITCrowd » 16 črc 2019 12:36

Horký je proto, že je u konektoru zřejmě snížený průřez a proto se procházejícím proudem zahřívá.
A chybné napájení se může projevovat všelijak (i třeba bzučícím diskem).
Než bootovat linux na stroji, který není v pořádku, raději bych vyndal ssd a dal do stroje, který je v pořádku. Tím budou výsledky relevantní.
Zkusili jste to vypnout a zapnout? Problémy řeším pouze v tématech. Do SZ mi proto píšete zbytečně.
Základní diagnostika WiFi Jak na diagnostiku sítě Router jako switch Proč je nesmysl chtít router s velkým dosahem Vybíráme router

Chalpe00
Level 1.5
Level 1.5
Příspěvky: 102
Registrován: duben 17
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Špatný napájecí konektor u notebooku

Příspěvekod Chalpe00 » 17 črc 2019 13:38

Dobře vyzkouším ho ve stolním PC, ale mám pocit, že SSD diskem to nebude. Jediná možnost asi bude zkusit vyměnit ten konektor na desce za jiný. Vůbec ale netuším jestli to půjde. Co jsem tam koukat, tak to bude trochu složitý a nevím jestli si na to věřím.

Uživatelský avatar
drobino
Level 3.5
Level 3.5
Příspěvky: 971
Registrován: září 16
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Špatný napájecí konektor u notebooku

Příspěvekod drobino » 17 črc 2019 18:04

Odhaduju že by konektor ještě nemusel být úplně mrtvý ale dorovnáš ho jestli budeš kabelem ve zdířce lomcovat jak budeš hledat kontakt. Já bych co nejdříve rozebral ntb a pokud jsem se díval dobře je konektor připájený na desce (mimochodem to je celkem špatný design) a obnov pájené spoje konektoru hlavně u vnitřního kolíku tam je spoj s deskou nejslabší jelikož gnd drží celý konektor na místě ten většinou vydrží. Zkontroluj jestli ploška mědi která je na desce a je k ní připájený středový kolík drží na místě a nijak se nehýbe. Pokud by se hýbala znamenalo by to poškození vodivých cest a to by chtělo už trochu posílit aby neuletěl pad úplně. Nakonec zasunout kabel zkusit zahýbat a kontrolovat zda stále dochází k přerušení nabíjení a pokud ano vyměnil bych teprve konektor. Pokud ale nemáš mikropájku moc bych se do toho nepouštěl rozhodně ne pistolovým pájedlem.

Chalpe00
Level 1.5
Level 1.5
Příspěvky: 102
Registrován: duben 17
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Špatný napájecí konektor u notebooku

Příspěvekod Chalpe00 » 18 črc 2019 13:43

Mikropájku nemám. Když jsme měl notebook rozebraný, tak žádný očividný poškození na desce nebylo. Ani nic uvolněnýho mi nepřišlo. Nemyslím si, že problém bude na desce kde je ten konektor, ale uvnitř. Nevím jestli to budu psát úplně přesně, ale příjde mi, že ty plíšky uvnitř konektoru jsou už opotřebovaný a nevracejí se zpátky do polohy kde mají být po vypojení konektoru. Ten kolík tam je volný a vypadává napájení, protože ztrácí kontakt. Těch plíšků tam podle mě je víc, ale kontakt momentálně bude třeba jenom na jedné straně a proto se to taky extrémně přehřívá. Snad jsem to napsal aspoň trochu srozumitelně. :D

Uživatelský avatar
drobino
Level 3.5
Level 3.5
Příspěvky: 971
Registrován: září 16
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Špatný napájecí konektor u notebooku

Příspěvekod drobino » 18 črc 2019 19:39

Pokud je poškozený konektor pak by chtěl vyměnit ovšem na takhle velký konektor který odvede spoustu tepla je nejjednodušší použít horkovzduch. I dobrým pájedlem a odsávačkou to půjde ale bude to slušný opruz. Nemáš někoho v okolí kdo by to zvládl?Jinak konektor koupíš i u nás: https://e-shop.vmcomp.cz/cs/dc/1747-dc- ... CAQAvD_BwE

petr22
Guru Level 15
Guru Level 15
Příspěvky: 53531
Registrován: únor 12
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Špatný napájecí konektor u notebooku

Příspěvekod petr22 » 18 črc 2019 19:44

Tohle musi dat i cinska odsavacka, kdyz dala i tuner u Amigy a ten je o dost vetsi.

Horkovzduchem jenom to, co neda standardni pajeci technologie (pajecku a odsavacku
lze pouzit soucasne pro vetsi produkci tepla).

Horkovzduch nema slouzit jako nahrazka umeni pouzivat standardni techniku nebo
nedostatecne kvality pouzite techniky. Muze nadelat vic skody, nez uzitku, rozdil
250 stupnu na nekolika cmd desky muze hodne vadit.

Musi to zvladnout take kazdy servis, kde maji nekoho, kdo tvrdi ze umi pajet.

Chalpe00
Level 1.5
Level 1.5
Příspěvky: 102
Registrován: duben 17
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Špatný napájecí konektor u notebooku

Příspěvekod Chalpe00 » 19 črc 2019 11:26

Tak podle toho jak to popisujete to bude celkem složitá věc. Zkusím zjistit jestli mám někoho v okolí co umí pájet. Díky za odkaz na konektor.

petr22
Guru Level 15
Guru Level 15
Příspěvky: 53531
Registrován: únor 12
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Špatný napájecí konektor u notebooku

Příspěvekod petr22 » 19 črc 2019 11:29

Urcite bych to nechal nekomu, kdo to umi, je to tak na 10 minut.

Nema cenu se ucit pajet na 6 nebo 8 vrstvem plosnem spoji vlastniho notebooku.


  • Mohlo by vás zajímat
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek
  • Napájecí adaptér - cvakání Příloha(y)
    od Cemada » 04 zář 2023 19:13 » v Sítě - hardware
    2
    1387
    od Cemada Zobrazit poslední příspěvek
    04 zář 2023 20:51
  • Náhradní napájecí adaptér k HP monitoru G8Z02AA
    od Margot » 21 bře 2024 07:02 » v Rady s výběrem hw a sestavením PC
    1
    506
    od petr22 Zobrazit poslední příspěvek
    21 bře 2024 07:26
  • PDF spatny text Příloha(y)
    od eipa » 18 pro 2023 15:14 » v Vše ostatní (sw)
    3
    1088
    od Grander Zobrazit poslední příspěvek
    19 pro 2023 11:00
  • Druhý SSD do notebooku
    od Myerina » 19 kvě 2023 10:07 » v Rady s výběrem hw a sestavením PC
    3
    1308
    od Gerete Zobrazit poslední příspěvek
    26 črc 2023 15:30
  • Výber PC/notebooku
    od mango35712 » 31 říj 2023 09:44 » v Rady s výběrem hw a sestavením PC
    8
    1200
    od mango35712 Zobrazit poslední příspěvek
    06 lis 2023 06:58

Zpět na “Problémy s hardwarem”

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Google [Bot], Seznam[Bot] a 24 hostů