Nový notebook se přehřívá a je hlučný

Zvukové karty, síťové karty, grafické karty, modemy…

Moderátoři: Pic, Mods_junior, Mods_senior, HW spec team

LumpyOne
Level 1
Level 1
Příspěvky: 76
Registrován: srpen 09
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Nový notebook se přehřívá a je hlučný

Příspěvekod LumpyOne » 26 zář 2020 18:46

Zdravím,
tento týden jsem si koupil notebook msi creator p65 9SE (tento - https://www.pocitarna.cz/notebooky/msi- ... 9se-411pt/). Jedná se o předváděcí stroj, který údajně byl maximálně jeden den na předváděcí akci přímo od MSI.

Notebook je navenek opravdu jako nový, ale přijde mi, že se až příliš zadýchává a zárověň má vysoké teploty na procesoru. Při běžném používání Chromu se teploty pohybují cca mezi 45 - 65 stupni, ale i jen při používání chromu je to schopné krátkodobě vyskočit i na 95 stupňů. Při složitějších operacích notebok poměrně hlasitě fučí, při hraní her (např. PUBG, vše na max na QHD, ale podobně se zadýchával i u PUBG lite) je skoro celou dobu teplota mezi 80 - 100 % a fučení je tak hlasité, že i se sluchátky mě ta hlasitost docela ruší.

Myslíte, že je to normální? Můj 3 roky starý notebook, který stál asi třetinu, se u podobných operací (teď myslím např. ten Chrome) zafuní méně, což mi přijde při nejmenším divné. Psal jsem email do Počítárny a oni ať jim zašlu printscreen teplot, pak obratem odpověděli, že se jim to opravdu nezdá a že mi v rámci reklamace vymění teplovodivou pastu. Je to dobrý nápad? A pomůže to? Nemůže to něco naopak zhoršit?

Ještě poslední věc - asi na 10 vteřin jsem do notebooku nechtěně zastrčil starou nabíječku, mohlo to notebook nějak poškodit? Nic nejiskřilo ani nesmrdělo :D

Díky za odpovědi.

Reklama
petr22
Guru Level 15
Guru Level 15
Příspěvky: 53791
Registrován: únor 12
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Nový notebook se přehřívá a je hlučný

Příspěvekod petr22 » 26 zář 2020 18:56

Pri pohledu na to, jaka je tloustka toho notebooku a na komponenty ktere tam jsou
bych videl 100 stupnu jako beznou teplotu v zatezi - proto take podobne kousky nevydrzi
kolikrat o moc dele nez je zaruka.

Jake teploty pisou v recenzich tohoto notebooku ?

Vymenu pasty mzno provest, ale mela by to byt nejaka kvalitnejsi nez od vyrobce, nicmene
to udela maximalne par stupnu. Co jeste muzes je profouknout chlazeni stlacenym vzduchem,
jestli neni plne prachu.

Ono to mohlo byt 1 den na predvadeci akci a dalsich x mesicu byt treba v Alze na show roomu.

Kdyby adapter mohl nejak poskodit notebook, uz by to bylo videt, slyset i citit.

dvorakj
Master Level 7
Master Level 7
Příspěvky: 4834
Registrován: březen 12
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Nový notebook se přehřívá a je hlučný

Příspěvekod dvorakj » 26 zář 2020 20:18

podle me to je zpusobene konstrukci.
vycistene to bude od prodejce.

petr22
Guru Level 15
Guru Level 15
Příspěvky: 53791
Registrován: únor 12
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Nový notebook se přehřívá a je hlučný

Příspěvekod petr22 » 26 zář 2020 20:23

Tak dle predpokladu je to normalni teplota, co trochu pomuze je vypnout turbo rezim.

Vzhledem k tomu, ze se to cele prehriva, tak logicky ventilatory bezi na maximum a nestaci to.

Pocitej s tim, ze to nemusi vydrzet ani tu zaruku.

LumpyOne
Level 1
Level 1
Příspěvky: 76
Registrován: srpen 09
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Nový notebook se přehřívá a je hlučný

Příspěvekod LumpyOne » 26 zář 2020 23:19

Nejdřív jste mě trošku zaskočili, notebook jsem pořídil výkonnějši, než momentálně potřebuju (mám to spíš na práci) ale tak, aby mi vydržel co nejdýl (počítal jsem třeba 6 let).

Trošku jsem to ještě pogooglil a našel jsem až překvapivě efektivní řešení (stejné, jaké nabízí petr22 :)) - tedy vypnutí turbo režimu intel procesoru. V biosu jsem tu možnost nenašel, ale kdo by řešil stejný problém, řešení 2.4 (https://www.geeks3d.com/20170213/how-to ... -notebook/) mi funguje bezvadně, navíc to jde vždy jednoduše vypnout a zapnout přímo ve win. Jakmile jsem turbo režim vypnul, při běžném používání už mě větráčky vůbec neruší, teplota se snížila (pohybuje se mezi 40 - 70 stupni) a při hraní pubg na ultra detaily na qhd monitoru teploty nepřesáhly 80 stupňů (předtím se to dostalo i na 100) a větráček už nepíská (pískal pravděpodobně větrák procesoru, ten se sklidnil, větrák grafiky je dost hlasitý i nadále, ale ten alespoň nepíská, takže je to mnohem příjemnější).

Takže bych se ještě rád zeptal:
1. Jak je možné, že je to až takový rozdíl (na jednu stranu to mnohem méně fouká a na druhou mnohem méně přehřívá) a jaký myslíte, že bude rozdíl ve výkonu? V herním výkonu nepozoruji snížení ani o jendotky fps, je to stejné.
2. Jak píšete, že mi stroj nevydrží ani 2 roky, je to jen kvůli těm teplotám? Takže teď už by vydržet mohl?
3. Nechat notebook přepastovávat předpokládám nemá cenu? Ty hodnoty už jsou naprosto v pohodě, ne?

Díky!

dvorakj
Master Level 7
Master Level 7
Příspěvky: 4834
Registrován: březen 12
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Nový notebook se přehřívá a je hlučný

Příspěvekod dvorakj » 27 zář 2020 02:02

1. zkus na to nejaky herni benchmark, samotneho me to zajima
treba tohle, https://benchmark.unigine.com/superposition

3. asi ne, udelat se to da vzdy

petr22
Guru Level 15
Guru Level 15
Příspěvky: 53791
Registrován: únor 12
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Nový notebook se přehřívá a je hlučný

Příspěvekod petr22 » 27 zář 2020 08:37

Ten rozdil je v tom, ze procesor ma danou hodnotu TDP, na kterou je dimenzovane
chlazeni. Jenze TDP u Intelu se udava bez turba a kdyz se turbo zapne, je hodnota
TDP prekrocena az o desitky Wattu.

Konkretne u Intel Core i7-9750H je TDP 45 Wattu, se zaplym turbem ale 55 Wattu.

Zde je tajemstvi nizsi teploty kdyz se zakaze turbo rezim.

Uživatelský avatar
Martab
Moderátor / člen HW týmu
Guru Level 14
Guru Level 14
Příspěvky: 28592
Registrován: březen 11
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Nový notebook se přehřívá a je hlučný

Příspěvekod Martab » 27 zář 2020 09:45

Stačí se podívat na testy a v dlouhodobé zátěži ten notebook jede bez turba a i tak jsou teploty kolem 94°C, takže bohužel "normální chování". Vypnutí turba asi pomůže, bohužel se tím připravíš o spoustu výkonu a mohl jsi potom klidně ušetřit i spoustu peněz...
i5-3350P/P8B75-M LX/Kingston DDR3 8GB/GV-N960IXOC/SS-500ET/Seagate VS35.6/Transcend SSD370-128GB/Samsung BX2250 + Dell 1909W
ThinkPad X230 - i7-3520M + Kingston Savage SSD

„Neexistuje důvod, proč by kdokoli chtěl mít doma něco jako počítač"(Ken Olsen)

Neboj se použít SZ a upozornit na své téma ;)

Přehled desktopových socketů a CPU

LumpyOne
Level 1
Level 1
Příspěvky: 76
Registrován: srpen 09
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Nový notebook se přehřívá a je hlučný

Příspěvekod LumpyOne » 27 zář 2020 16:12

Tak jsem se v tom ještě trošku pohrabal a zkusil jsem benchmark (https://www.passmark.com/products/perfo ... wnload.php).

Podle benchmarku to vypadá, že vypnutí turba mě připraví o cca 18% celkovýho výkonu, což asi není úplně málo, na druhou stranu reálně u toho PUBG jsem měl fps úplně stejný, tak nevím, čemu věřit.

Co se týče teplot u dlouhodobé zátěže při vypnutí turba, teploty jsou podle mě úplně v pohodě, do 80 - 85 stupňů, ale celkově a dlouhodobě se to drží mnohem níž.

U tlustějších “herních” notebooků takové problémy s turbem nebývají a je v pohodě ho mít zapnuté? Pokud bych mohl ušetřit, můžete mi prosím zkusit nabídnout alternativu, která by byla za stejné peníze výkonnější a nepřehřívala se? (pro mě byla velikost a ne-herní design jeden z parametrů, ale zas ne za každou cenu. Jinak jsem se strojem maximálně spokojen).

V příloze zasílám benchmark při vypnutí turba, zapnutí turba a možností nastavení výkonu, kde ale proti přehřívání funguje asi jen “zakázáno”.
Přílohy
without turbo fhd.png
Vypnuté turbo
with turbo fhd.png
Zapnuté turbo
možnosti výkonu.png
Možnosti výkonu
možnosti výkonu.png (6.46 KiB) Zobrazeno 1281 x

Uživatelský avatar
gogo1963
Master Level 7.5
Master Level 7.5
Příspěvky: 5665
Registrován: srpen 19
Bydliště: Brno
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Nový notebook se přehřívá a je hlučný

Příspěvekod gogo1963 » 27 zář 2020 16:47

i7 10700/Grandis 3/ z490 Meg Unify/XPG GAMMIX S11 Pro 500GB/Samsung 970 EVO PLUS 1TB/ Define R5/ Patriot Viper 4 16GB Kit 3400/ 4TB Skyhawk/ CORSAIR 750W RM750x/sound blaster zx/ Dell S2721DGF /MSI RX 6600 XT GAMING X 8G /4TB Ironfolf pro

dvorakj
Master Level 7
Master Level 7
Příspěvky: 4834
Registrován: březen 12
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Nový notebook se přehřívá a je hlučný

Příspěvekod dvorakj » 27 zář 2020 16:59

passmark neni benchmark na hry. zkus 3dmark nebo ten unigine
https://benchmark.unigine.com/superposition

LumpyOne
Level 1
Level 1
Příspěvky: 76
Registrován: srpen 09
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Nový notebook se přehřívá a je hlučný

Příspěvekod LumpyOne » 27 zář 2020 17:03



Díky za tip, samozřejmě o něm vím, ale hrozně se mi nelíbíl vzhledově. Míň ramek, menší ssd a bez 4k a bez čtečky (ty poslední 2 věci oželím, ale už jsem si na ně docela zvykl :) Ramky a ssd jdou vyřešit, to mi je jasné, ale cena se navýší. Reálně by ten výkon byl myslíš o hodně vyšší? Jakože třeba více než o 20%?

Btw nechápu, proč do strojů kolem 50k pořád strkají 16GB ram, před 3 lety jsem kupoval notebook za 20.000 s 8GB, tak mi je blbý kupovat dneska 16. Teď teda nemluvím o tom Legionu, ten je za 30.

Dodatečně přidáno po 2 minutách 13 vteřinách:
dvorakj píše:passmark neni benchmark na hry. zkus 3dmark nebo ten unigine
https://benchmark.unigine.com/superposition


Sice mluvím o hraní a občas si zahrát chci, ale notebook mám primárně na práci (jsem kodér a trošku designér, takže hlavně PHPStorm, Photoshop, Illustrator). Ale klidně vyzkouším.


  • Mohlo by vás zajímat
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek
  • GPU se přehřívá nebo je to v poradku? Příloha(y)
    od jxdm » 11 kvě 2024 22:31 » v Problémy s hardwarem
    4
    1165
    od jxdm Zobrazit poslední příspěvek
    12 kvě 2024 08:28
  • Nový notebook 20k
    od Myerina » 13 led 2024 19:05 » v Rady s výběrem hw a sestavením PC
    10
    1076
    od Alferi Zobrazit poslední příspěvek
    15 led 2024 22:09
  • Nový notebook, dobrý poměr cena/výkon
    od drdr321 » 06 bře 2024 17:31 » v Rady s výběrem hw a sestavením PC
    8
    2058
    od drdr321 Zobrazit poslední příspěvek
    07 bře 2024 14:30
  • "Nový" notebook.
    od liborek » 08 srp 2023 19:43 » v Problémy s hardwarem
    5
    1139
    od liborek Zobrazit poslední příspěvek
    09 srp 2023 18:14
  • Nový poskytovatel internetu - nový modem
    od HarryS21 » 28 bře 2024 19:07 » v Sítě - hardware
    4
    2991
    od HarryS21 Zobrazit poslední příspěvek
    29 bře 2024 19:48

Zpět na “Problémy s hardwarem”

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 11 hostů