Dotaz ohledně počítače Vyřešeno

Zvukové karty, síťové karty, grafické karty, modemy…

Moderátoři: Pic, Mods_junior, Mods_senior, HW spec team

klimA.
Level 2.5
Level 2.5
Příspěvky: 302
Registrován: září 11
Pohlaví: Nespecifikováno
Stav:
Offline

Dotaz ohledně počítače

Příspěvekod klimA. » 08 pro 2022 22:02

Zdravím,

chtěl bych se prosím zeptat. Když mám v PC pouze základní desku a zdroj. Mají se při zapnutí roztočit boční větráky? Jde o to, že bych potřeboval zjistit, jestli je základní deska poškozená nebo ne. Při zapnutí PC se nic nestane ale LED diody základní desky svítí stále svítí. Někde sem četl, že se nic stát nemá ale zase jsem viděl videa kde to lidé normálně zapnuli a šli jim větráky.. Takže nevím jak to tedy je.

Díky za odpověď.

Reklama
petr22
Guru Level 15
Guru Level 15
Příspěvky: 53621
Registrován: únor 12
Pohlaví: Muž
Stav:
Online

Re: Dotaz ohledně počítače

Příspěvekod petr22 » 08 pro 2022 22:26

Co znamena "zakladni deska a zdroj" ? Ze tam neni ani procesor, ani pamet ?

To zalezi na konkretni desce, jestli bez procesoru a bez RAM pusti napajeni do FAN konektoru.

klimA.
Level 2.5
Level 2.5
Příspěvky: 302
Registrován: září 11
Pohlaví: Nespecifikováno
Stav:
Offline

Re: Dotaz ohledně počítače

Příspěvekod klimA. » 08 pro 2022 22:31

Aha, děkuji to jsem nevěděl že záleží na konkrétním typu desky. Jedná se o "ASUS TUF GAMING B550-PLUS - AMD B550"

Ano přesně tak, v PC je pouze základní deska a zdroj. Procesor bohužel nelze použít. Paměti mohu nainstalovat.

Potřeboval bych nějak zjistit, jestli je základní deska v pořádku a nenabíhání PC je způsobené pouze absencí procesoru. Mám v plánu koupit nejlevnější AM4 procesor a na tom to zkusit. Následně bych ho vrátil. Je to neetické a mrzí mě to ale nemám jak jinak to otestovat..

Kdyby Vás zajímalo co se stalo s procesorem, došlo k poškození pinu při sundávání chladiče.

Zivan
Level 5
Level 5
Příspěvky: 2455
Registrován: leden 10
Pohlaví: Nespecifikováno
Stav:
Online

Re: Dotaz ohledně počítače

Příspěvekod Zivan » 08 pro 2022 23:52

Já bych vzal třeba v Alze rozbalený, třeba teď tam vidím 5600G.
HP Elitebook 845 G8 (Ryzen 5650U, 32GB RAM, WD SN570 1TB, 14" fullHD IPS) + HP USB-C G5 Essential + 29" LG 29UM65 + 22" Eizo S2202W

petr22
Guru Level 15
Guru Level 15
Příspěvky: 53621
Registrován: únor 12
Pohlaví: Muž
Stav:
Online

Re: Dotaz ohledně počítače

Příspěvekod petr22 » 09 pro 2022 07:33

Vyfot ten poskozeny procesor, piny lze prakticky vzdy opravit.

Chladic se sundava do strany, ne tak ze se to tahne jak repa a vytahne i s procesorem.

klimA.
Level 2.5
Level 2.5
Příspěvky: 302
Registrován: září 11
Pohlaví: Nespecifikováno
Stav:
Offline

Re: Dotaz ohledně počítače

Příspěvekod klimA. » 09 pro 2022 12:24

Obávám se, že oprava nebude možná. Navíc jeden z pinu je ulomený úplně viz obrázek. Jestli se tady tím někdo zabývá tak klidně rád pošlu a zaplatím ale jak říkám, nemyslím si, že s tím půjde něco dělat :D

https://imgur.com/a/mlqwt0E

(Přidal bych to jako přílohu ale soubor je moc velký, a takhle to snad bude lépe vidět)

EDIT: Také se mi při vytahování grafické karty povedlo "ulomit?" tuto plastovou část. Píšu "ulomit" protože jak se zdá, tak se tam dá opět nasadit.
Přílohy
obrázek_2022-12-09_130611551.png

petr22
Guru Level 15
Guru Level 15
Příspěvky: 53621
Registrován: únor 12
Pohlaví: Muž
Stav:
Online

Re: Dotaz ohledně počítače

Příspěvekod petr22 » 09 pro 2022 13:26

Jak se ti povedlo takhle ohnout tolik pinu? Takovehle poskozeni jsem jeste nevidel.

O co konkretne jsi ten procesor omlatil? Jestli o neco na desce, muze byt mechanicky poskozena.

Ohle piny jde narovnat, ten ulomeny pin se da nahradit, ale napred se podivej na schema socketu,
jestli je to vubec potreba delat, spousta pinu je jen napajeni nebo zem, tam to nevadi ze chybi.

To na slotu je zamek, ten se musi vyklopit nez zacnes za kartu tahat.

Tahanim silou muzes poskodit slot nebo ho vytrhnout ze zakladni desky - nic nervat silou!

klimA.
Level 2.5
Level 2.5
Příspěvky: 302
Registrován: září 11
Pohlaví: Nespecifikováno
Stav:
Offline

Re: Dotaz ohledně počítače

Příspěvekod klimA. » 09 pro 2022 14:33

Deska by měla být snad v pořádku. Nic mi na ní nespadlo proto nerozumím, proč ty ohnuté piny. Nejspíš při sundávání chladiče jsem s ním špatně "zakvedlal".

Kartu jsem vyndal za potřebí větší síly. Slot se zdá být v pořádku.

Jsem momentálně v práci, zítra tam zkusím dát ten nový procesor a ozvu se jak to dopadlo.

Ještě se zeptám, je třeba na ten procesor dat chladič nebo to chvilku vydrží abych zjistil jestli se PC nabootuje.

petr22
Guru Level 15
Guru Level 15
Příspěvky: 53621
Registrován: únor 12
Pohlaví: Muž
Stav:
Online

Re: Dotaz ohledně počítače

Příspěvekod petr22 » 09 pro 2022 14:45

Kdyz odemknes zamek, nemuze byt na vyndani karty potreba zadna sila, jednoduse ji zvednes.

Pokud jsi vylomil zamek, tak karta byla pri vyndavani zamcena, proto nesla vyndat.

Ja si prave nedovedu prestavit, jakym zpusobem je mozne ohnout takove mnozstvi pinu. Jedina moznost
me napada vytahnout chladic i s procesorem prilepenym teplovodivou pastou a omlatit ho pri tom o socket
na desce nebo neco jineho, co vycniva. Ohni vsechny piny zpet co jdou, dej procesor do socketu a zapni PC.
Nic horsiho nez ze se nezapne se nestane.

V zadnem pripade nezapinej PC bez chladice - a to chladice spravne prisroubovaneho.

petr22
Guru Level 15
Guru Level 15
Příspěvky: 53621
Registrován: únor 12
Pohlaví: Muž
Stav:
Online

Re: Dotaz ohledně počítače

Příspěvekod petr22 » 09 pro 2022 15:03

V pocitaci se NIC nevyndava za pouziti vetsi sily.

Pokud neco nejde lehce, je to nejak zajistene, jako karta ve slotu.

"Nejspíš při sundávání chladiče jsem s ním špatně "zakvedlal". "

Jedina moznost je spodni stranu procesoru silou otriskat o neco, co vycniva, a to pomerne
velkou silou - ono ohnout ty piny neni zase tak jednoduche - a ty mas ohly ne jeden, nebo par,
ale desitky pinu na ruznych mistech. Zvednout chladic, nevsimnou si ze je na nem prilepeny procesor,
polozit nekam a pak kvedlat. S procesorem ve slotu se to podarit nemuze, musi byt venku.

Najdi schema socketu, najdi pozici zlomeneho pinu a jestli je to VCC nebo GND, tak procesor bude
fungovat kdyz se ti podari ostatni piny narovnat a dat ho zpet do socketu.

klimA.
Level 2.5
Level 2.5
Příspěvky: 302
Registrován: září 11
Pohlaví: Nespecifikováno
Stav:
Offline

Re: Dotaz ohledně počítače

Příspěvekod klimA. » 09 pro 2022 15:37

:oops: Rozumím díky za rady. Omlouvám se, vím že to vaše oči bolí a velice se stydim. Nerozumím co se stalo. Přitom jsem dvě předchozí sestavy poskládal v klidu.

Asi sem měl hodně zatemněno... :oops:

Alespoň se mi to pořádně vrije do paměti a pro příště si dám pozor na třikrát....

Dám vědět jak to dopadlo :oops:

meda2016
Level 3.5
Level 3.5
Příspěvky: 675
Registrován: květen 22
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Dotaz ohledně počítače

Příspěvekod meda2016 » 09 pro 2022 15:58

Ono skládat (kdy vidíš zámky a západky) a rozebírat (kdy už si ani nepamatuješ po měsících, kam šáhnout) je rozdíl.

Obrázek pinů vypadá, jako že si odložil chladič na plochu stolu a nevšiml si, že je k němu přilepený procesor. Pokud by pod piny byla tkanina/ubrus, takhle nějak by mohl dopadnout.
Pokud budeš vkládat jiný procesor, bylo by vhodné zajistit, aby ulomený pin nezůstal v socketu (kdyby...).

Stavitel by ti řekl, že spojuje díly při testu mimo skříň - ale jestli to tobě nepřinese další malér...


  • Mohlo by vás zajímat
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek
  • Dotazy ohledně vybrané sestavy
    od Secro » 10 čer 2023 09:18 » v Rady s výběrem hw a sestavením PC
    3
    643
    od Erredar Zobrazit poslední příspěvek
    10 čer 2023 21:18
  • Rychlá rada ohledně notebooku.
    od liborek » 30 črc 2023 17:15 » v Rady s výběrem hw a sestavením PC
    6
    790
    od liborek Zobrazit poslední příspěvek
    31 črc 2023 21:00
  • Dotaz na cenu
    od spartane » 17 úno 2024 18:07 » v Rady s výběrem hw a sestavením PC
    2
    829
    od petr22 Zobrazit poslední příspěvek
    18 úno 2024 21:25
  • Dotaz k upgradu PC Příloha(y)
    od renny997 » 08 srp 2023 15:36 » v Rady s výběrem hw a sestavením PC
    5
    1582
    od petr22 Zobrazit poslední příspěvek
    06 zář 2023 19:26
  • Dotaz na nízké FPS
    od Radouz159 » 31 črc 2023 18:59 » v Hry
    18
    3500
    od Radouz159 Zobrazit poslední příspěvek
    01 srp 2023 12:57

Zpět na “Problémy s hardwarem”

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Facebook [Bot] a 20 hostů