Problém s RAID 0

Zvukové karty, síťové karty, grafické karty, modemy…

Moderátoři: Pic, Mods_junior, Mods_senior, HW spec team

Azarian
nováček
Příspěvky: 37
Registrován: září 06
Pohlaví: Nespecifikováno
Stav:
Offline
Kontakt:

Problém s RAID 0

Příspěvekod Azarian » 05 zář 2006 12:14

Zdravím všechny!
Mám problém s RAID 0. Když hraji hry a tato hra si šáhne na disk a ozve se "chrastění" hlaviček (zřejmě seek), hra se začne trhat nebo se zasekne úplně a pokračuje plynule dál až tehdy, kdy "chrastění" ustane. Defragmentace nepomůže. Podle mě by tohle RAID 0 s jeho výkonem čtení/zápis dělat neměl. RAID je jinak funkční, v SiSoft Sandře ukazuje maximální čtení 110 MB/s.

Sestava:
MB Gigabyte GA-K8NF9 Ultra - nForce4 Ultra
AMD Athlon 64 3700+ (San Diego)
1024 MB RAM Kingstone HyperX PC3500
HDD 2x Hitachi Deskstar T7K250 HDT722516DLA380 - 160GB SATA II (SATA2 aktivován přes FTool)
Grafárna Leadtek Winfast PX6800GS TDH

Díky za odpovědi.

Reklama
Uživatelský avatar
Pic
Moderátor
Guru Level 13
Guru Level 13
Příspěvky: 23292
Registrován: září 06
Bydliště: Východní Čechy
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Příspěvekod Pic » 05 zář 2006 13:20

Nevím co si představuješ pod pojmem "chrastit", ale silné zarachocení signalizuje akutní nebezpečí kolapsu disku, zvláště pokud se v té době zablokuje PC. Doporučuji urychleně zálohovat důležitá data. Takto mi též odešel HD v Raidu. Stačil jsem zálohovat data a pak jsem HD reklamoval. Uspěl jsem s reklamací, neboť HD byl ještě v záruce (3 roky) i když chybělo 10 dnů do konce záruky.

Azarian
nováček
Příspěvky: 37
Registrován: září 06
Pohlaví: Nespecifikováno
Stav:
Offline
Kontakt:

Příspěvekod Azarian » 05 zář 2006 13:41

Tím "chrastěním" myslím normální zvuk hlaviček přeskakujících při čtení ze sektoru na sektor.

Azarian
nováček
Příspěvky: 37
Registrován: září 06
Pohlaví: Nespecifikováno
Stav:
Offline
Kontakt:

Příspěvekod Azarian » 27 zář 2006 10:40

Nenapadlo vás už něco, jak to vyřešit?

Uživatelský avatar
Pic
Moderátor
Guru Level 13
Guru Level 13
Příspěvky: 23292
Registrován: září 06
Bydliště: Východní Čechy
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Příspěvekod Pic » 27 zář 2006 16:27

Je to divné. Já normálně práci hlaviček disku vůbec neslyším. Každopádně je to divné. Napadá mne, zda se ti disky nebo jeden z nich nepřehřívá. Otestuj to rukou. Pokud na disku neudržíš prst, jak je teplý je zle. Chce to chlazení. Teplo nedělá diskům dobře. Ještě bych projel disky kontrolou - Tento počítač - zvolit disk vlastnosti - nástroje zkontrolovat. Před tím je též dobré provést odstranění nepotřebného balastu z disku - vlastnosti - Obecné vyčištění disku. Nakonec defragmentace. Píšeš, že Ti nepomohla - a proběhla korektně až do konce - při takové velikosti disku to trvá notnou chvíli.
Další možností jsou poškozené soubory ve hře - obzvláště pokud je hra stažena z netu - crack.
Třetí co mne napadá jsou paměti. Též doporučuji kontrolu.
Též se podívej, zda nejsou ventilátory a chladiče CPU, chipsetu, GK atd zaneseny prachem - přehřívání.
Nelze vyloučit ani zdroj. Chce to postupně jednotlivé důvody vyloučit a tak se dopátrat příčiny. Asi jsem Tě nepotěšil, lituji.

Azarian
nováček
Příspěvky: 37
Registrován: září 06
Pohlaví: Nespecifikováno
Stav:
Offline
Kontakt:

Příspěvekod Azarian » 27 zář 2006 16:41

Nejde mi o to, jestli disky chrastí. To, že je slyším, je způsobeno tím, že sedím necelý půlmetr od case a mám ho přímo u uší. Case samotný také dost rezonuje a zesiluje zvuk. Tohle mě netrápí.
Hardware je kompletně v pořádku, prověřeno nesčetnými diagnostickými nástroji. HDD OK, paměti OK, deska OK, cokoliv jiného OK. Prach v case není, tedy alespoň ne takové množství, aby to bylo na škodu.
Co mi vadí je, že když aplikace potřebuje větší množství dat, prostě zablokuje veškerou činnost celého PC do doby, než potřebná data načte. Při hraní to je jako bych se několik sekund díval na screenshot, než se uráčí ho zase pustit k normálnímu provozu. TO mně vadí. :evil: To si prostě RAID 0 dovolit nesmí! Že je PC trochu hlučnější, na to neumřu.


  • Mohlo by vás zajímat
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek
  • Vir? - CMD problém Příloha(y)
    od glajdowicz » 09 lis 2023 15:49 » v Windows 11, 10, 8...
    6
    3957
    od mmmartin Zobrazit poslední příspěvek
    09 lis 2023 21:09
  • USB HDD - problém Příloha(y)
    od andrej71 » 13 pro 2023 13:29 » v Problémy s hardwarem
    17
    5469
    od RIKI22 Zobrazit poslední příspěvek
    14 pro 2023 17:30
  • Problem s fps Příloha(y)
    od Shokata88 » 02 úno 2024 00:10 » v Rady s výběrem hw a sestavením PC
    15
    4602
    od petr22 Zobrazit poslední příspěvek
    03 úno 2024 12:32
  • Problém s ssd v notebooku Příloha(y)
    od kaliban123 » 16 lis 2023 08:45 » v Problémy s hardwarem
    10
    1894
    od RIKI22 Zobrazit poslední příspěvek
    17 lis 2023 14:14
  • Problém s internetem Příloha(y)
    od Fantousek » 08 led 2024 13:07 » v Internet a internetové prohlížeče
    27
    5445
    od rhsCZ Zobrazit poslední příspěvek
    14 led 2024 21:44

Zpět na “Problémy s hardwarem”

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 10 hostů