Problém s novou pamětí RAM?? Vyřešeno

Zvukové karty, síťové karty, grafické karty, modemy…

Moderátoři: Pic, Mods_junior, Mods_senior, HW spec team

Wabaki
nováček
Příspěvky: 19
Registrován: říjen 17
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Problém s novou pamětí RAM??

Příspěvekod Wabaki » 07 úno 2019 13:37

Zdravím všechny,

mám sestavu:
Mobo: MSI B350 Tomahawk
CPU: AMD Ryzen 5 1600
RAM: Crucial Ballistix 8 Gb 2666 MHz
GPU: Asus Dual Rx 580 4Gb
Zdroj: Seasonic Focus Plus Gold - 550W
HDD: SSD Kingston 24 Gb
Case: Silentium PC Gladius M35

Rozhodl jsem se koupit další RAMku a k tomu jsem instaloval ještě dva HDD z NTB a novou DVD mechaniku. Sloty pro Ramky mám správné, dle návodu, do pozic A2 a B2. Ramka je stejná, taky Crucial 8Gb 2666 Mhz. Win OS je legální a 64 bitový. Vše jsem zapojil bez potíží a také jsem PC lehce vyfoukal stlačeným vzduchem ve spreji (nebyl moc zanesený).

Nejprve PC normálně naběhlo ale ukazovalo 8 GB RAM rezervováno HW. Hledal jsem různě po fórech a zkoušel všechno možný. Nakonec pomohlo prohození pamětí a Task manager i win properties ukazovali 16 Gb. Při dalším třetím zapnutí se PC samovolně několikrát vyplo (asi 5x) a nakonec se načetly windows, akorát zase stejná situace - 8Gb rezervováno HW. Pokud jsem zkoušel různé nastavení a nasledné restarty, vždy se PC zaplo třeba na po páté. Tak jsem zase paměti prohodil a zase win naběhly s 16 GB. A znovu dokola při třetím zapnutí se PC vypínal a nakonec to ukazuje zase jen 8 Gb. Zkoušel jsem obě paměti zvlášť a obě fungují. Na té staré jsem fungoval přes rok. Teď chci pár dní zkoušet tu novou, včetně studených startů atd. Co jsem stihl vyzkoušet s jednou pamětí (jakoukoliv) se PC zapne na poprvé.

Zvláštní mi na tom přijde, že PC je schopné načíst a pracovat se 16Gb a pak zase 8Gb rezervuje pro HW. Dalé se občas restartuje a občas zapne na poprvé.

Budu rád za jakékoliv rady.

Reklama
OnePerson
nováček
Příspěvky: 43
Registrován: srpen 18
Pohlaví: Žena
Stav:
Offline

Re: Problém s novou pamětí RAM??

Příspěvekod OnePerson » 10 úno 2019 15:32

Projeď ramky memtestem.

Wabaki
nováček
Příspěvky: 19
Registrován: říjen 17
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Problém s novou pamětí RAM??

Příspěvekod Wabaki » 19 úno 2019 16:17

Zatím jsem projel novou ram, kterou jsem dal do druhého slotu, takže jsem měl 1x8Gb v PC. Memtest nenahlásil žádný error, akortá to teda trval necelý tři hodiny, nevím jestli je to normální? Jinak jsem použíal PC s touto Ram bez problému i na hry.

Až nebudu potřebovat PC, vyzkouším memtest v konfiguraci 2x8Gb.

Uživatelský avatar
dom324
Level 6
Level 6
Příspěvky: 3161
Registrován: prosinec 16
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Problém s novou pamětí RAM??

Příspěvekod dom324 » 19 úno 2019 17:44

To že Memtest trvá dlouho je OK.

Dej BIOS do defaultu - vytáhni baterii na desce a vrať ji tam za několik minut.

Wabaki
nováček
Příspěvky: 19
Registrován: říjen 17
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Problém s novou pamětí RAM??

Příspěvekod Wabaki » 23 dub 2019 14:45

Zdravím, znovu se po dlouhé době ozývám (byl jsem na operaci kolene a na lezení okolo PC jsem neměl moc pomyšlení)

V PC jsem měl obě RAMky a pouze ho dával uspat, asi tři týdny fungoval normálně s 16 Gb. Poté se jednou odmítal probudit, tak jsem ho vypnul jednu RAMku vyndal a fungoval dál.

Dnes jsem se k tomu dostal a vyzkoušel spoustu rad. Memtestem jsem projel obě paměti zvláš i naráz a žádná chyba.
Bios jsem dal do defaultu a vyndal na několik munit baterku MB. Dal jsem do PC opět obě paměti a našetlo to normálně 16 Gb k použití. Jen tak jsem provedl restart a znovu jsem se hned vrátil do stejného problému 8Gb k použití 8Gb rezervováno pro HW. viz spoiler

► Zobrazit spoiler


Dále jsem upravoval registry dle nějakého návodu a bootovací nastavení v systémove konfiguraci viz spoiler. Po restartu však beze změny a stále 8 Gb pro HW.

► Zobrazit spoiler


Dále jsem našel nastavení systému, které jsem také upravil, dle nějakého návodu, viz další spoiler. Po restartu stále beze změny.

► Zobrazit spoiler


Následně jsem v BIOS změnil nastavení Memory frequency z AUTO na 2667.
Také jsem zapnul funkci Memory TRY it! s nastavením 2667 14-16-16-16-36.
Změny jsem uložil a PC se zapnulo. Načetlo to k použití 16 Gb.
Stáhnul jsem update na MB a restartuji. Poté se PC nechce zapnout a samovolně se restartuje, zkouším několikrát opakovat a nechávám dlouho běžet. Poté vyndavám jednu RAM, PC se v pohodě zapíná a nyní píšu sem, protože jsem nic nevyřešil za celej den.

Ještě podotýkám, že v průběhu změn, jsem měl několikrát problém s restartem, který trval i 20 min, až jsem byl nucenej PC vypnout a zapnout natvrdo. Psalo to buďto restarting na modré obrazovce nebo už byla zhaslá, pc běželo a na MB svítila kontrola debug VRAM a CPU.

Prosím o radu :silent: :silent: :silent: :crazy:

Uživatelský avatar
Adys301
člen HW spec týmu
Master Level 9
Master Level 9
Příspěvky: 8461
Registrován: říjen 12
Bydliště: Ano
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Problém s novou pamětí RAM??

Příspěvekod Adys301 » 23 dub 2019 15:09

Stáhni nejnovější BIOS zde http://download.msi.com/bos_exe/mb/7A34v1M.zip

Archiv rozbal, soubor E7A34AMS.1M0 dej na flashku . Jdi do BIOSu, klikni na záložku M-Flash a zvol soubor na flashce. Zkus ještě přeinstalovat OS.

Wabaki
nováček
Příspěvky: 19
Registrován: říjen 17
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Problém s novou pamětí RAM??

Příspěvekod Wabaki » 24 dub 2019 21:29

Bios jsem aktualizoval.
Nyní jsem ve fázi, že mi nejde restartovat počítač. Takže se mi nedaří ani přeinstalovat windows, jelikož to začíná právě restartem. Nainstaluju aktualizace, chce to restart, ale taky se neudělá a vždycky musím pc na tvrdo vypnout.

Vždycky se to zasekne na obrazovce z windows "Restarting". Kolečko se točí klidně hodinu, ale nikdy se Pc nevypne. Znovu jsem zkusil vyndat baterku z desky, ale stále stejný problém. Nevíte náhodou, co s tím?

Wabaki
nováček
Příspěvky: 19
Registrován: říjen 17
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Problém s novou pamětí RAM??  Vyřešeno

Příspěvekod Wabaki » 16 kvě 2019 16:26

Tak prosím o uzavření tohoto tématu.

Všechno co se dalo najít na internetu jsem prováděl, ale nic nepomohlo. Nakonec to vyřešilo přeinstalování OS. Což je pro mě poučení do budoucna, čím nejdřív začínat. Takže problém vyřešen, děkuji za rady.


  • Mohlo by vás zajímat
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek
  • Sháním novou laserovou ČB A3 multifunkci
    od Speed_dead » 27 kvě 2023 12:15 » v Vše ostatní (hw)
    1
    896
    od Speed_dead Zobrazit poslední příspěvek
    10 čer 2023 03:29
  • Test pamětí Příloha(y)
    od Zakk » 14 čer 2023 20:12 » v Problémy s hardwarem
    6
    2190
    od Zakk Zobrazit poslední příspěvek
    19 čer 2023 21:35
  • Vir? - CMD problém Příloha(y)
    od glajdowicz » 09 lis 2023 15:49 » v Windows 11, 10, 8...
    6
    1466
    od mmmartin Zobrazit poslední příspěvek
    09 lis 2023 21:09
  • USB HDD - problém Příloha(y)
    od andrej71 » 13 pro 2023 13:29 » v Problémy s hardwarem
    17
    1950
    od RIKI22 Zobrazit poslední příspěvek
    14 pro 2023 17:30
  • Problem s fps Příloha(y)
    od Shokata88 » 02 úno 2024 00:10 » v Rady s výběrem hw a sestavením PC
    15
    1081
    od petr22 Zobrazit poslední příspěvek
    03 úno 2024 12:32

Zpět na “Problémy s hardwarem”

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Google [Bot], Majestic-12 [Bot] a 2 hosti