Počítač se pravidelně zasekává/zmrazi na 10s Vyřešeno

Zvukové karty, síťové karty, grafické karty, modemy…

Moderátoři: Pic, Mods_junior, Mods_senior, HW spec team

Uživatelský avatar
driticool
Level 2
Level 2
Příspěvky: 241
Registrován: březen 14
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Počítač se pravidelně zasekává/zmrazi na 10s

Příspěvekod driticool » 01 čer 2019 15:08

Ahoj, na začátku roku jsem si konečně koupil SSD Kingston A400 480GB 7mm a vyměnil tak asi 10 let starý HDD. Celou instalaci operačního systému jsem dělal poprvé, ale nikde se neobjevil problém a vše se podařilo. Win10 jsem nainstaloval z flashky, resp. boot media, přímo ze souboru co jsem stáhl na Microsoft stránce. Win mám aktivované koupeným klíčem. Vše v pořádku, systém nastaven, nastahoval jsem si všechny aplikace a hry, na které jsem zvyklý.
Zde se však objevil problém. Systém se mi každou chvíli sekne, resp. zmrazí na třeba 10-15 sekund. Ať jsem kdekoliv, ve hře, v Chromu, v Excelu, nebo si třeba jen dovolím kliknout na tlačítko Start, systém prostě přestane odpovídat. Přesto však můžu hýbat kursorem, video/audio na pozadí dál hraje/běží(ve většině případech), jen prostě 10s nemůžu na nic kliknout a nic se nenačte, zvláštní situace... Ve hrách se to stává méně, ale stejně několikrát za hodinu, jinak jsem odpozoroval že se to dost často stane když kliknu na vyhledávací pole v Chromu, k psaní se už nedostanu a musím 10s čekat, stejně tak se to stává u tlačítka Start, jak jsem psal. Děje se tak třeba i v průzkumníkovi souborů či oknech Win nastavení, kde mi to rovnou napíše (Not Responding) a musim čekat. Je to něco opravdu otravného.
Píšu sem dnes, protože jsem včera celý disk naformátoval a znovu nainstaloval čisté Win, tentokrát jsem pouze nastavil OS a v Device manageru jsem jen stáhl nejnovější drivery na grafiku. A už jsem opět pociťoval záseky. Když jsem pak nainstaloval Chrome a později pár her, už to tu bylo zase. Samozřejmě jsem už několikrát googlil, snažil se to řešit podle toho, co na internetu psali, nic nepomáhá, tak si jdu pro radu sem, než půjdu reklamovat SSD. Prosím o jakýkoliv nápad, co by to mohlo být, co ověřit a na co se podívat, klidně i ve formě odkazů.

V Task manageru jsem při zásecích nic zvláštního nezpozoroval, při největší zátěži je CPU a Memory kolem 40-50% a Disk 0-2%. Zkoušel jsem už nějaký Disk benchmark, a přesto že tomu nerozumím, nic nenasvědčovalo že by s diskem něco bylo, ale samozřjmě se k tomu ještě vrátím a kdyžtak doplním.

Update: proklikal jsem se Task managerem a vysledoval jsem, že opravdu při každém záseku jak v prohlížeči, při práci nebo ve hře vyběhne využití disku na 100%.


Má sestava:
SSD Kingston A400 480GB 7mm
Procesor Intel Core i5-6600
Základní deska ASUS B150M PRO GAMING
RAM Kingston 8GB KIT DDR4
ASUS DUAL GTX1060 O3G
zdroj Corsair VS550

SSD jsem připojil přes ten samý sata kabel, kterým byl připojený původní, historický, HDD, to by snad neměl být problém. Zároveň používám dva monitory, připojené přes HDMI redukce z VGA, s těmi taky nikdy nebyl problém. ?

Dodatečně přidáno po 2 hodinách 53 minutách 27 vteřinách:
UP
:inlove:

Reklama
Uživatelský avatar
JegenaJk
Level 4
Level 4
Příspěvky: 1083
Registrován: prosinec 17
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Počítač se pravidelně zasekává/zmrazi na 10s

Příspěvekod JegenaJk » 02 čer 2019 03:21

Pošli prosím fotku/log z CrystalDiskInfo nech to skontrolujeme.
Ak potrebuješ pomoc , tak kľudne napíš do PM :) Rád pomôžem :thumbup:

Diskař
Level 2
Level 2
Příspěvky: 209
Registrován: březen 18
Pohlaví: Nespecifikováno
Stav:
Offline

Re: Počítač se pravidelně zasekává/zmrazi na 10s

Příspěvekod Diskař » 02 čer 2019 06:36

Jestli je to starý 10 let, tak se mrkni do BIOSu, jestli máš nastavený režim AHCI.

Uživatelský avatar
ITCrowd
Tvůrce článků
Guru Level 13.5
Guru Level 13.5
Příspěvky: 23591
Registrován: březen 10
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Počítač se pravidelně zasekává/zmrazi na 10s

Příspěvekod ITCrowd » 02 čer 2019 10:22

Stáhni si system explorer: https://www.stahuj.cz/utility_a_ostatni ... -explorer/
Spusť (pod admin právy). Přepni do záložky Performance. Nech běžet a normálně s PC pracuj. Hned jak odezní zaseknutí, zkontroluj záložku performance. Snad se tam objeví důvod a proces, který to dělá. Screen dej sem. Vapadá to takto:
Přílohy
SystemExplorer.png
Zkusili jste to vypnout a zapnout? Problémy řeším pouze v tématech. Do SZ mi proto píšete zbytečně.
Základní diagnostika WiFi Jak na diagnostiku sítě Router jako switch Proč je nesmysl chtít router s velkým dosahem Vybíráme router

Uživatelský avatar
driticool
Level 2
Level 2
Příspěvky: 241
Registrován: březen 14
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Počítač se pravidelně zasekává/zmrazi na 10s

Příspěvekod driticool » 02 čer 2019 13:24

Ahoj, díky za odezvu. Zde přikládám screen z CrystalDiskInfo a ve spoileru je i log z něj. Je to po chvíli práce a hraní, při kterém se jeden takový zásek objevil.
Obrázek

► Zobrazit spoiler


Dodatečně přidáno po 1 minutě 52 vteřinách:
A zde přikládám screen ze System Exploreru hned po záseku(ve hře), vedle je i Task Manager, kde je vidět jak právě na těch 10s vyskočil disk na 100% a pak zase klesl na obvyklých cca 2%...
Obrázek
:inlove:

RIKI22
Master Level 8
Master Level 8
Příspěvky: 6464
Registrován: únor 16
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Počítač se pravidelně zasekává/zmrazi na 10s

Příspěvekod RIKI22 » 02 čer 2019 13:35

Aktualizuj si firmware na disku.Novší firmware vraj rieši tieto záseky.

Uživatelský avatar
ITCrowd
Tvůrce článků
Guru Level 13.5
Guru Level 13.5
Příspěvky: 23591
Registrován: březen 10
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Počítač se pravidelně zasekává/zmrazi na 10s

Příspěvekod ITCrowd » 02 čer 2019 14:07

Swap máš na tom disku? A nenastavoval si ho ručně? Těch 80% je dost.
Zkusili jste to vypnout a zapnout? Problémy řeším pouze v tématech. Do SZ mi proto píšete zbytečně.
Základní diagnostika WiFi Jak na diagnostiku sítě Router jako switch Proč je nesmysl chtít router s velkým dosahem Vybíráme router

Uživatelský avatar
driticool
Level 2
Level 2
Příspěvky: 241
Registrován: březen 14
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Počítač se pravidelně zasekává/zmrazi na 10s

Příspěvekod driticool » 02 čer 2019 15:21

Tak paráda, pracně jsem našel soft od Kingstonu na update firmwaru, udělal jsem power cycle a teď jsem chvíli něco dělal a hrál a zatím žádný zásek. Tak doufejme. Ještě neuzavírám jako vyřešené, budu to chvíli sledovat, ale zatím to vypadá slibně, díky moc všem za rady.

Každopádně IT Crowd, Swap je i tak na cca 75%. Dokud jsem negooglil, nevěděl jsem co to je, určitě jsem to nenastavoval ručně. Měl bych to podle tebe nějak řešit? Na kolika by to tak mělo být?

Obrázek
:inlove:

Uživatelský avatar
ITCrowd
Tvůrce článků
Guru Level 13.5
Guru Level 13.5
Příspěvky: 23591
Registrován: březen 10
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Počítač se pravidelně zasekává/zmrazi na 10s

Příspěvekod ITCrowd » 02 čer 2019 15:51

Pokud ho máš na stejném disku, není potřeba to řešit.
U swapu může dojít k tomu, že wokna chtějí část paměti odložit do swapu, ten nemá dost místa, takže se musí nejdříve alokovat volné místo na disku, zvětšit swap soubor a pak teprve do něj nahrát data. Proto se dříve velikost swapu v těchto případech nastavovala ručně.
Nicméně u SSD by tato operace neprobíhala 10s.
Zkusili jste to vypnout a zapnout? Problémy řeším pouze v tématech. Do SZ mi proto píšete zbytečně.
Základní diagnostika WiFi Jak na diagnostiku sítě Router jako switch Proč je nesmysl chtít router s velkým dosahem Vybíráme router

Uživatelský avatar
driticool
Level 2
Level 2
Příspěvky: 241
Registrován: březen 14
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Počítač se pravidelně zasekává/zmrazi na 10s

Příspěvekod driticool » 02 čer 2019 15:56

Vzhledem k tomu, že mám jen jeden disk, tenhle SSD, tak asi bude na stejném disku :D Nebudu teda řešit, děkuju. Ještě jeden rychlý dotaz, koukal jsem že mám verzi BIOSu někde z roku 2016, vlastně ta původní se kterou jsem ho koupil, ale na stránkách ASUSu jsem našel pro mojí základovku novej, asi 2018, BIOS. Má cenu to řešit a updatovat ho, když není žádný problém? Navíc je ve formát .PAC, kde je to na delší proces co jsem koukal.
:inlove:

Uživatelský avatar
ITCrowd
Tvůrce článků
Guru Level 13.5
Guru Level 13.5
Příspěvky: 23591
Registrován: březen 10
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Počítač se pravidelně zasekává/zmrazi na 10s

Příspěvekod ITCrowd » 02 čer 2019 15:57

Zlaté pravidlo informatiky: Pokud vše funguje, tak se v tom nehrab.
Zkusili jste to vypnout a zapnout? Problémy řeším pouze v tématech. Do SZ mi proto píšete zbytečně.
Základní diagnostika WiFi Jak na diagnostiku sítě Router jako switch Proč je nesmysl chtít router s velkým dosahem Vybíráme router

RIKI22
Master Level 8
Master Level 8
Příspěvky: 6464
Registrován: únor 16
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Počítač se pravidelně zasekává/zmrazi na 10s

Příspěvekod RIKI22 » 02 čer 2019 16:04

Možno .CAP a aktualizácia cez bios a utilitku Asus EZ Flash 2.A prebehne to možno do 2 minút.


  • Mohlo by vás zajímat
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek
  • Počítač se sám probouzí Příloha(y)
    od tux » 02 říj 2023 12:18 » v Problémy s hardwarem
    17
    4778
    od tux Zobrazit poslední příspěvek
    04 pro 2023 20:39
  • 7 let starý počítač
    od Alzbeta » 04 dub 2023 16:04 » v Rady s výběrem hw a sestavením PC
    7
    1254
    od Alzbeta Zobrazit poslední příspěvek
    06 dub 2023 00:29
  • Počítač na míru
    od Plasp » 07 kvě 2023 17:59 » v Rady s výběrem hw a sestavením PC
    15
    1559
    od Erredar Zobrazit poslední příspěvek
    08 kvě 2023 15:34
  • Počítač k RTX4060ti
    od Malakhov » 13 lis 2023 17:21 » v Rady s výběrem hw a sestavením PC
    0
    612
    od Malakhov Zobrazit poslední příspěvek
    13 lis 2023 17:21
  • Zpomalený počítač
    od David1233 » 23 pro 2023 23:27 » v Problémy s hardwarem
    2
    647
    od pcmaker Zobrazit poslední příspěvek
    24 pro 2023 18:10

Zpět na “Problémy s hardwarem”

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 24 hostů