Bolest hlavy z monitoru

Zvukové karty, síťové karty, grafické karty, modemy…

Moderátoři: Pic, Mods_junior, Mods_senior, HW spec team

tomys90
nováček
Příspěvky: 5
Registrován: červen 19
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Bolest hlavy z monitoru

Příspěvekod tomys90 » 02 črc 2019 22:06

Zakk píše:Tohle je docela dost zajímavé téma i pro mě.

Před pár lety jsem si pořídil nový monitor, byl to asi tenhle HP https://www.clnet-solution.my/shop/moni ... t-monitor/ a vždycky mě z něj po docela krátké době boleli oči.

Chvíli na to jsem mluvil s jedním programátorem, který zrovna řešil podobný problém.
Koupil si taky nový levný IPS monitor od LG ( dokonce asi se stejným nebo hodně podobným panelem) a měl stejný problém. Pak vystřídal několik dalším monitorů včetně i o dost dražších modelů od NEC a žádný mu (jeho očím) nevyhovoval.

Hodně toho pročetl a nakonec zjistil, že problém je v LED podsvícení.
Teoreticky je to tak, že většina (hlavně levnějších) LED monitorů ( alespoň v té době) údajně řešila regulaci (snížení) jasu tak, že ty ledky začaly blikat.. takže člověka bolely oči z vysokého jasu, tak si ho začal snižovat, ale tím se to paradoxně ještě zhoršilo protože ledky začali blikat..
Názor na tuhle teorii ?

Tenkrát jsem se po rozhovoru s ním naštval ten Hp monitor prodal (vrátit už nešel) a koupil si starý EIZO https://www.czc.cz/eizo-flexscan-s2202w ... kvt7pfpjie který ještě nemá LED podsvícení.

Ten monitor mám do teď a jsem spokojený, vydržím na něm číst text opravdu dlouho a oči mě nebolí.. ale jinak už by to chtělo něco " hezčího", většího s lepšími pozorovacími úhly a lepšího na hry.. taky se ale bojím je už neseženu takový na který bych se vydržel tak dlouho dívat bez bolesti očí..

Co se týče toho programátora tak nakonec našel nějaký Benq pro grafiky asi za 14k (model už nevím), který je sice taky LED ale má asi nějakou jinou technologii pro regulaci.. už přesně nevím.. a je spokojený.


Jsem hrozně rád, že tehle problém neřeším sám - občas si připadám jak blázen :D

Dodatečně přidáno po 4 minutách 29 vteřinách:
Zakk píše:Takže by mělo stačit např na CZC zaškrtnout při výběru "flicker reduction" a mělo by to být co se týče blikání ok, nebo to tak jednoduché není (budou tam nějaké marketingové "podvody".. ) ? :D

Jinak co se týče IPS vs TN, tak mi vždycky přišli TN monitory jakoby příjemnější na koukání, ale zase ten obraz není tak "pěknej" a ty pozorovací úhly u TN jsou hrůza.. nikdy jsem neměl možnost pořádně vyzkoušet VA panel což si myslím, že by mohl být takový dobrý kompromis mezi TN a IPS.

Ještě mám macbook pro 2017 13" s IPS displayem a hlava mě z něj nebolí ani po delší době programování, ale je pravda, že se mi z něj oči unaví rychleji než u stolního pc, což ale připisuji hodně i velikosti, pak tomu, že je lesklej a ty barvy jsou takový jasnější ostřejší ( což vypadá opravdu nádherně, ale jak už jsem říkal na dlouhý čtení textu to není moc příjemný.. ).

Teď jsem se snažil vygooglit jak je to s tou PWM regulací u macbooku a ( všude píšou drobet něco jinýho) ale pravděpodobně nad 50% jasu není žádná a pod 50% je ale s hodně vysokou frekvencí.


Popravdě, měl jsem snad všechny monitory jako flickerfree a v tom to nebylo. Na PWM regulaci se podívám - díky za typ.

Dodatečně přidáno po 11 minutách 55 vteřinách:
Zakk píše:Takže by mělo stačit např na CZC zaškrtnout při výběru "flicker reduction" a mělo by to být co se týče blikání ok, nebo to tak jednoduché není (budou tam nějaké marketingové "podvody".. ) ? :D

Jinak co se týče IPS vs TN, tak mi vždycky přišli TN monitory jakoby příjemnější na koukání, ale zase ten obraz není tak "pěknej" a ty pozorovací úhly u TN jsou hrůza.. nikdy jsem neměl možnost pořádně vyzkoušet VA panel což si myslím, že by mohl být takový dobrý kompromis mezi TN a IPS.

Ještě mám macbook pro 2017 13" s IPS displayem a hlava mě z něj nebolí ani po delší době programování, ale je pravda, že se mi z něj oči unaví rychleji než u stolního pc, což ale připisuji hodně i velikosti, pak tomu, že je lesklej a ty barvy jsou takový jasnější ostřejší ( což vypadá opravdu nádherně, ale jak už jsem říkal na dlouhý čtení textu to není moc příjemný.. ).

Teď jsem se snažil vygooglit jak je to s tou PWM regulací u macbooku a ( všude píšou drobet něco jinýho) ale pravděpodobně nad 50% jasu není žádná a pod 50% je ale s hodně vysokou frekvencí.


Popravdě, měl jsem snad všechny monitory jako flickerfree a v tom to nebylo. Na PWM regulaci se podívám - díky za typ.

Reklama
Uživatelský avatar
Zakk
Level 3.5
Level 3.5
Příspěvky: 713
Registrován: únor 13
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Bolest hlavy z monitoru

Příspěvekod Zakk » 02 črc 2019 22:32

Tak ono "flickerfree" by mělo logicky znamenat právě to, že nepoužívá PWM regulaci ( jestli jsem to správně pochopil).
Taky to určitě není jediná podmínka, ale jedna z mnoha, kterou by měl monitor splňovat...

Uživatelský avatar
Santo
Level 2.5
Level 2.5
Příspěvky: 252
Registrován: červen 17
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Bolest hlavy z monitoru

Příspěvekod Santo » 02 črc 2019 22:35

99.9% dnes prodávaných monitorů jsou tzv. "flicker-free", tzn. nepoužívají PWM regulaci jasu. V tom ale problém tazatele nebude.
Intel Core i7-11700 + bq! Shadow Rock 3, ASUS TUF GAMING Z590-PLUS WIFI, Corsair 32GB KIT DDR4 3600MHz CL16 Vengeance LPX, SAPPHIRE PULSE AMD Radeon RX 7900 XTX 24G, Kingston KC3000 1TB + 2x Transcend MTE220S (512GB + 1TB), bq! Straight Power 11 850W, bq! Pure Base 500DX, Lenovo G27q-20 (QHD)


  • Mohlo by vás zajímat
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek
  • Nový herní pc - bolest v krku
    od ashx » 27 kvě 2023 11:25 » v Vše ostatní (hw)
    10
    1424
    od Mr. Incognito Zobrazit poslední příspěvek
    28 kvě 2023 11:20
  • Výběr monitoru do 8K
    od Martymarty » 13 pro 2023 11:28 » v Rady s výběrem hw a sestavením PC
    2
    1046
    od Alferi Zobrazit poslední příspěvek
    13 pro 2023 17:46
  • Výběr monitoru k PC
    od natasahribek » 13 zář 2023 13:09 » v Rady s výběrem hw a sestavením PC
    0
    2065
    od natasahribek Zobrazit poslední příspěvek
    13 zář 2023 13:09
  • Herní PC do 40-45K - OS, bez monitoru
    od jan.sabo » 16 srp 2023 18:03 » v Rady s výběrem hw a sestavením PC
    3
    765
    od meda2016 Zobrazit poslední příspěvek
    16 srp 2023 20:50
  • Výběr monitoru k PS5.
    od Michalcin » 31 črc 2023 13:40 » v Rady s výběrem hw a sestavením PC
    0
    806
    od Michalcin Zobrazit poslední příspěvek
    31 črc 2023 13:40

Zpět na “Problémy s hardwarem”

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 6 hostů