Samovolné restartování, zpomalené PC Vyřešeno

Zvukové karty, síťové karty, grafické karty, modemy…

Moderátoři: Pic, Mods_junior, Mods_senior, HW spec team

J0HN3C
Level 2
Level 2
Příspěvky: 200
Registrován: říjen 08
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Samovolné restartování, zpomalené PC

Příspěvekod J0HN3C » 14 led 2020 09:23

Ahoj všem,
Pokusím se popsat problém s mým desktop PC a na co jsem zatím přišel.

Jeden ze symptomů je samovolné vypnutí a zapnutí, to se děje asi 2 vteřiny po zapnutí a opakuje se do nekonečna. Takový problém tady už je popsaný několikrát a většinou je na vině hardware, deska nebo paměti.

U mě pomáhá počítač odpojit, rozebrat, přesadit RAMky do jiného pořadí a jiných slotů (jde o Dual channel DDR3, 2x 8GB), pak zase na čas počítač nabíhá.
Jako další příznak je ale zpomalení her. Typicky pár dní po přesazení mi hry jedou v pořádku, zničehonic se ale hry hýbou asi tak na 50% rychlosti, hlavně samotná hra a animace v ní. Fraps měří standartních 30+FPS. Vedle toho je ale práce ve Windows normální, stejně tak web, videa nebo kancelářské aplikace. Někdy pomůže restart hry, někdy ne. Abych to popsal jště jinými slovy, nejde o trhání nebo lagging, kdybych se díval na záznam té hry, tak to opravdu vypadá jako 0,5x rychlost záznamu.

Nemyslím si, že chyba je na úrovní systému, přesto jsem Windows vyčistil novým antivirem, antispywarem, použil MBAM, vyčistil všechny cache a temp úložiště, defragmentoval disky a prošel event log. Tady vše čisté.

S podezřením na možný problém s RAM jsem nabootoval s Memtestem, který také nenašel žádné chyby. Teď mám podezření na základní desku.
Může vadná deska způsobovat tolik rozličných problémů a po omezený čas dávat plný výkon a pak postupně degradovat až zůstane viset při zapnutí?
Existuje nějaký diagnostický tool, který mi pomůže blíž odhalit, který hardware mám začít vyměňovat?
Děkuji

Reklama
flowem
Level 5.5
Level 5.5
Příspěvky: 2826
Registrován: březen 13
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Samovolné restartování, zpomalené PC

Příspěvekod flowem » 14 led 2020 09:28

Tak chyba může být jak v softwaru, tak i hardwaru. Koukni do manuálu od základní desky, kam se zapojují RAM jako dual channel, u DDR3 to ale většinou znamená 2 stejně barevné sloty, většinou ty blíže k CPU.
Taky zkus jednu vytáhnout a testovat jen s jedním modulem, potom zkusit i ten druhý samostatně.

MemTest běžel jak dlouho?

Taková základní otázka, leží základní deska na distančních šroubcích? Někteří jedinci jsou schopni ji přidělat přímo k bedně, a pak to dělá všechno možný, v tom lepší případě...
AMD Ryzen 5 5600X | MSI MAG B550 TOMAHAWK | G.Skill Aegis 32GB 3200MHz | Kingston A2000 1TB | PowerColor Red Devil RX 6700 XT 12GB | XPG Core Reactor 750W | Be quiet! PURE BASE 500 | Asus VG27AQ1A

J0HN3C
Level 2
Level 2
Příspěvky: 200
Registrován: říjen 08
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Samovolné restartování, zpomalené PC

Příspěvekod J0HN3C » 14 led 2020 10:26

@flowem
Děkuju za postřehy. Jako další ještě omrknu ty ramky, pokud vím, tak to jsou sloty stejné barvy, ale experimentuju se zapojovaním blíž k CPU a dál od CPU, stejný výsledek. Postupně budu zkoušet moduly po jednom. Poslední Memtest stihnul jeden průchod a pak to zase spadlo a zacyklilo se to při zapínání.

Myslím, že není špatný nápad příště celé ty střeva vyndat ven a uplně to do té bedny přeskládat včetně těch distančních šroubků a tak. Počítač jsem zdědil, takže manuál nemám, ale prověřím to i online.

Dodatečně přidáno po 2 hodinách 19 minutách 26 vteřinách:
Update:
Vnitřnosti počítače jsem vytahal, očistil, povysával, profoukl a znovu usadil. Žádný zásadní bordel, ale nějaký prach se v žebrování a na desce vyskytoval. Celá deska je uložená správně, na distančních podložkách, šroubky s podložkama a normálně utažené. Nikde žádný náznak nafouklého kondenzátoru nebo spáleníny na desce. Vymazal jsem CMOS.
Po seskládání beze změny, stále pomalé a to i v Biosu, překreslování jednotlivých screenů trvá až 2s.

Jen tak pro pokus jsem vytáhl jednu RAMku a komp se rozjel jako blázen. Otestuju a poreferuju. Zatím to vypadá na paměti RAM.

J0HN3C
Level 2
Level 2
Příspěvky: 200
Registrován: říjen 08
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Samovolné restartování, zpomalené PC

Příspěvekod J0HN3C » 18 led 2020 11:17

Tak ještě není vyhráno. Teď po 4 dnech se chování vrátilo a to jsem si myslel, že byla na vině RAM. Dal jsem teda druhou, do jiného slotu a uvidím, kolik spuštění PC bude, než to zase spadne do té katastrofy.
Nicméně jsem si už víceméně jistý, že to je deskou.

J0HN3C
Level 2
Level 2
Příspěvky: 200
Registrován: říjen 08
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Samovolné restartování, zpomalené PC  Vyřešeno

Příspěvekod J0HN3C » 23 dub 2020 21:07

Základní deska to byla.


  • Mohlo by vás zajímat
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek
  • samovolné vypnuti PC
    od matesfox » 10 říj 2023 21:11 » v Problémy s hardwarem
    10
    2021
    od petr22 Zobrazit poslední příspěvek
    11 říj 2023 16:05

Zpět na “Problémy s hardwarem”

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 16 hostů