Nestabilita RX5600XT Vyřešeno

Zvukové karty, síťové karty, grafické karty, modemy…

Moderátoři: Pic, Mods_junior, Mods_senior, HW spec team

Uživatelský avatar
Michael850
Elite Level 11.5
Elite Level 11.5
Příspěvky: 14681
Registrován: srpen 14
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Nestabilita RX5600XT

Příspěvekod Michael850 » 15 dub 2020 09:27

Tak ono je tím, že to je prostě nová architektura a ještě to není tak dořešený, ale jednou musíš prostě udělat ten krok dopředu, aby ses někam pohl. Je to smutné, ale vždycky se z lidí musí dělat beta testeři a nějací nebožáci to prostě musí přetrpět a reportovat, prostě není v silách firmy, aby si všechny možné scénáře mohla tak otestovat sama a vyřešit, navíc to není ani žádný gigant a potřebuješ celkem dost testovacích vzorků, aby se dalo něco řešit, ale AMD už dost naslouchá komunitě, jak už se toho objevilo tak moc a za poslední dobu se toho za pochodu vyřešilo už opravdu dost - vyšlo to 7. a v podstatě se bohužel stále nic nedělo, já se k tomu dostal až 12. a opravdu to upřímně ještě nebylo nic moc, ale teď už je 4. a musím říct, že se to o dost víc zlepšilo, jinak bych to asi taky přestal doporučovat, když už jsem si to vyzkoušel "na vlastní kůži" a nezaznamenal bych stále žádné zlepšení. Jasně, ještě to není úplně dokonalé, ale to nebude stejně asi nikdy, prostě bugy se nějaké vždy najdou u všeho, ale věřím, že i tak se toho ještě dost opraví. A u další generace by se to už předpokládám opakovat nemělo.
Jako jak začne ta grafika fungovat jak má, tak je fakt radost to používat, už to nejsou žádné přímotopy jako RX 500 (sice někteří "mazáci" tvrdí furt něco jiného, ale mám pocit, že tu grafiku neviděli ani z rychlíku, ale za to jsou chytří jak rádia a pořád mě jeden přesvědčuje o tom, že to není pravda a je to asi jen nějaká iluze).
Troufnu si i přes to tvrdit, že třeba taková RX 5700 má lepší provozní vlastnosti i než ty RTX 2060S, takže si pak můžeš dovolit nízké otáčky a nižší hluk, už jsem si několikrát ověřoval, že ve spoustě testech má ten Radeon nižší odběr nebo minimálně stejný jako ta Geforce, jak kdy (asi záleží na využití aplikací a tak) a přitom máš i tak prokazatelně větší chladič na Radeonu (aspoň co jsem porovnával MSI Gaming edice), stejně tak lepší PCB (to jejich pidi PCB vypadá opravdu vtipně, to máš jakdybys srovnával mATX desku s mITX) a o fázi napájení víc, takže já jsem o tom přesvědčen, máš to prostě výbavu z XT verze, která topí poněkud víc, takže to je připravené na provoz systému s o něco vyšším TDP.
Otáčky mám stažené úplně na minimum a i v plné zátěži mám teploty víc než dobré a je to naprosto bezhlučné (aspoň v mé case, abych slyšel aspoň nějaký hvizd, tak musím opravdu pozorně naslouchat, navíc to už je spíš jen aerodynamika a v zápalu hry mě to nemá šanci vyrušit, když tak to sotva slyším). A to je asi ten důvod, co mě donutil u toho tu chvíli ještě setrvat, co kdyby náhodou a neběžel jsem to hned vyměnit za RTX 2060S a jsem za to rád, ale už jsem o tom dost uvažoval.
Ryzen 7 2700 + Freezer 34/X370 C6H/RM650x/RX 5700 Gaming X 8GB GDDR6/Vengeance LPX 2x8GB 3000MHz/Gammix XPG S11 Pro 512GB/Define S + 4x F14 Silent

Reklama
Uživatelský avatar
peta501
Level 5.5
Level 5.5
Příspěvky: 2861
Registrován: únor 07
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Nestabilita RX5600XT

Příspěvekod peta501 » 15 dub 2020 10:13

Jasne to chapu... kdyz si s tim clovek chce hrat proc ne.
Ale to je treba presne o tom co pises.
Ja vylozene AMD produkty nepovazuju za spatny, mam ale problem v tom ze z vlastni zkusenosti uz jsem se nekolikrat spalil s tim jak to vypadalo na papire (zejmena grafiky) aby to pak v realu fungovalo jinak a bohuzel obcas hur.
Grafiky 5600XT / 5700 a 5700XT povazuju vuci predchozim genereacim (RX a pro me vcelku nesmyslny Vega) za velice povedeny, jsou velice konkukrence schopny, spotrebu maj taky solidni a jediny co tam je proste spatny jsou ty ovladace a automaticka regulace fanu. Jak je videt zejmena ty ovladace pak v nekterejch pripadech delaj velkej bordel a pouzitelnost ty karty snizujou nekam na 50%, to samy je potom zas ta automaticka regulace fanu, kdy jsem vazne zvyklej ze u karty za 10 tisic clovek nemusi nikde nic laborovat a nastavovat. To ze si clovek upravi regulaci fanu trochu vic k obrazu svymu je samozrejme rozdil, ale dulezity je aby to nejak fungovalo i v zakladu. O to vic je skoda, ze kdyby si AMD proste dalo tu praci a ty ovladace doladilo tak verim ze je to uplne v pohode doslova plnohodnotna konkurence. Je treba zas uplne zbytecnej preslap jak AMD rozhodilo biosy u 5600XT, ted kdyz clovek kupuje tak ma porad smysl jedine sapphire nitro, protoze tam ma jistotu... jinde by musel resit jestli ma lepsi bios nebo ne - tak to meli dat cenove kolem 6k a i s tim origo vykonem pod rtx 2060 by se to bez problemu chytlo.
Podobna situace mi prijde u CPU, kdy ryzeny nabizej paradni vykon za tu cenu... ale zas dost casto bejva problem se stabilitou. (a to mam s AMD zkusenosti od Atlhonu X2 v podstate skrz vsechny generace az do prvniho ryzenu)
Do dneska treba nechapu ze vazne nevydali aspon B550 cipset s podporou PCI-E 4 a bylo by. Je toho samozrejme vic.
Ja ve vysledku ani neresim znacku jakozto co je pro me vyhodnejsi.
Myslim ze je krasne videt kam se AMD posunulo vzhledem k reakci nvidie (modely super) / intel (pridany jadra v 8/9 generaci).
Osobne chci ale neco co funguje od zacatku a pripadne si to doladim sam k obrazu svymu, nez ladit neco aby to vubec spravne fungovalo - na to uz jsem asi moc starej, proto sem otravene po 10 dnech experimentovani (biosu, reinstallu, reseni s MSI podporou - ktera mi oznamila "vime o tom, biosy jsou novy a pracujeme na nich") toho ryzena nakonec vratil a vzal o litr drazsiho intela, ale abych byl uprimnej tak je mi to fuk - hlavne ze to funguje.
Proste to experimentovani nebude holt pro kazdyho, ale pokud to nekomu nevadi a jeste na tom usetri proc ne.

Pak je zas druhej extrem tvrdit ze intely/nvidie jsou neprodejnej srot protoze to vychazi z 6 let stary architektury... (ano je to tak, ale kdyz ti to funguje stejne tak te to jako zakaznika stejne nemusi trapit). Protoze to taky tak neni.

To ze intel zaspal (resp. chtel vytezit co nejvic na laxni situaci na trhu z roku 2015) je nastesti dobre pro amd.
Kazdopadne zaplat panbuh za amd a doufam ze se jim bude darit dal! :-)

Tim se omlouvam autorovi topicu za OT.
Core i7 9700KF, MSI Z390A Pro, 32GB RAM , 3070, 1TB, 650W Corsair, Creative X-fi Windows 7 HP
O2 VDSL 16MB

Xbox One

Uživatelský avatar
Michael850
Elite Level 11.5
Elite Level 11.5
Příspěvky: 14681
Registrován: srpen 14
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Nestabilita RX5600XT

Příspěvekod Michael850 » 15 dub 2020 10:34

To s tou automatickou regulací máš jako pravdu, můžu potvrdit, že byla opravdu nepoužitelná, několik minut to stálo na 0 a jak dosáhneš určité teploty, tak to najednou vystřelí na "max" a máš neskutečný kravál, šílený a bylo to opravdu dost otravný a to jsem si naštěstí ještě pořídil MSI Gaming, kdybych šel do takové obyč GB Gaming nebo Sapphire Pulse, tak to asi poletí z okna ven, protože by to musela být ještě větší hrůza - já si prostě potrpím na ticho, asi to jde podle těch komponent v podpisu poznat, na co jsem se při výběru soustředil a pak do toho dostaneš takový vysavač úplně zbytečně. Ono ale naštěstí stačí vlézt do toho Radeon Software a tam máš křivku ventilátorů, kterou si můžeš přenastavit jak potřebuješ a výrazně to zkrotit, jinak by se mi v té sestavě asi na moc dlouho neohřála dělat pořád takový randál...
Ryzen 7 2700 + Freezer 34/X370 C6H/RM650x/RX 5700 Gaming X 8GB GDDR6/Vengeance LPX 2x8GB 3000MHz/Gammix XPG S11 Pro 512GB/Define S + 4x F14 Silent

Uživatelský avatar
peta501
Level 5.5
Level 5.5
Příspěvky: 2861
Registrován: únor 07
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Nestabilita RX5600XT

Příspěvekod peta501 » 15 dub 2020 10:38

jj to je jasny, to chapu :-)
Core i7 9700KF, MSI Z390A Pro, 32GB RAM , 3070, 1TB, 650W Corsair, Creative X-fi Windows 7 HP
O2 VDSL 16MB

Xbox One

Uživatelský avatar
Michael850
Elite Level 11.5
Elite Level 11.5
Příspěvky: 14681
Registrován: srpen 14
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Nestabilita RX5600XT

Příspěvekod Michael850 » 15 dub 2020 10:50

Jinak RX Vega jako tak nebyla taky vyloženě špatná, jen tam bylo potřeba dost srazit i to napětí, protože jinak ta spotřeba byla neskutečná a dost ti dokázala prohnat zdroj, hlavně v případě té plnotučné verze. No ale vem si že ta největší výhoda spočívá jinde - dobré, máš otřesnou spotřebu, topí to jak prase a máš chladič jak krávu, aby se to vůbec uchladilo - ovšem když ty si ji pak srazíš třeba o dobrých 100W, tak potom jsi ji měl vcelku dobře efektivní, i když jsi sice na úkor toho ztratil na výkonu třeba pár %, tak spotřeba se ti srazila o mnoho víc, přitom ten obrovský chladič co dokáže uchladit skoro o 2 třídy výkonnější grafiky ti ale stále zůstal, v tom mi přišly vždy dost zajímavé a měl jsi pak na nich díky tomu velice solidní teploty. Co si pamatuju, tak dokonce třeba ta 56 byla tehda ve výprodeji jen za 10K a výkon jsi měl tak někde mezi GTX 1070 a Ti, takže to byl docela solidní kauf a navíc v edici Strix od Asus, takže chladič velice slušný, dost jsem o ní předtím uvažoval, ale než já jsem se k tomu nákupu nové sestavy dokopal, tak už byla bohužel pryč :-(. Upřímně asi bych se měl i líp - nezastihli by mě ještě takové shit drivery nebo spíš jejich špatná kompatibilita s architekturou, něco bych ještě ušetřil a měl to dřív a výkon by mi nejspíš stejně stačil a akorát s trochou práce by měly být OK i ty provozní vlastnosti (teploty, spotřeba, hluk). No co už.
Ryzen 7 2700 + Freezer 34/X370 C6H/RM650x/RX 5700 Gaming X 8GB GDDR6/Vengeance LPX 2x8GB 3000MHz/Gammix XPG S11 Pro 512GB/Define S + 4x F14 Silent

Uživatelský avatar
peta501
Level 5.5
Level 5.5
Příspěvky: 2861
Registrován: únor 07
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Nestabilita RX5600XT

Příspěvekod peta501 » 15 dub 2020 12:48

Tak Vega mela par peknejch inovativnich veci (pameti apod.) ale zase ta spotreba v zakladu byla enormni, vykon prinejlepsim prijatelnej, karty obrovsky... kdyz sis to zas doladil proc ne, ale otazka je jestli pak nemelo smysl priplatit litr a za 11k koupit 1070tku, ktera zrala min, topila min, hucela min, vykon mela stejnej (a taktovat si taky mohl) a clovek nemusel nic ladit a zaroven ani podstupovat riziko ze se mu to treba nepodari vyladit.
To ze ty karty zraly nesmysl se pak bohuzel podepsalo casto na jejich zivotnosti, kdy v dnesni dobe je spousta z nich po smrti.
Podle myho by to zas tak skvelej kauf nebyl a je mi vylozene lito tech lidi co si to koupili za plnou cenu.

Ale to uz nastesti neni pripad ty 5x00 rady... :-)
Doufam ze s dalsi generaci ryzenu a GPU si lidi z AMD pouci a hlavne na ty stabilite a vlastnostech si daj zalezet, protoze to uz by asi byla trestuhodna vec :-))
Core i7 9700KF, MSI Z390A Pro, 32GB RAM , 3070, 1TB, 650W Corsair, Creative X-fi Windows 7 HP
O2 VDSL 16MB

Xbox One

Uživatelský avatar
Michael850
Elite Level 11.5
Elite Level 11.5
Příspěvky: 14681
Registrován: srpen 14
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Nestabilita RX5600XT

Příspěvekod Michael850 » 15 dub 2020 12:53

Podle testů byla vždy trochu nad GTX 1070, navíc pokud si pamatuji správně, tak po UV se výkon vlastně dokonce zvýšil, protože jsi furt nenarážel na power limit, takže držela vyšší takty a hlavně ta spotřeba se už víceméně srovnala s Pascalem a jeho efektivitou, prostě na ten výkon už byla spotřeba prijatelná. Navíc jsi měl ten chladič dobře dimenzovaný i na spotřebu okolo GTX 1080 Ti, takže spotřebu dejme tomu na úrovni GTX 1080, to pak muselo uchladit levou zadní. Ale to už je teď jedno :-D. Ale podle mě to zas tak mizerné nebylo jak se píše, akorát si s tím holt musel člověk o něco víc pohrát než s GTX 1070, ale zas dostal za to něco navíc. Navíc měla i něco extra co jinde nenajdeš jako jsou HBM paměťové čipy, sice při smažení her z toho většinou nic moc navíc asi neměl, ale pro takového nadšence takové věci aspoň hřejou u srdce a možná přeci jen to mohlo mít nějaký vliv aspoň u her, kde pomalu doskakují textury, žes s tím třeba neměl takové problémy díky obrovské propustnosti dat, ale to jsem nikdy moc neověřoval, jestli to opravdu mohlo dělat takový vliv, to je spíš jen taková teorie, ale třeba pokud sis do toho natahal nějaké texture packy s vysokým rozlišením, už to nějaký vliv přeci jen mít mohlo, ale teď už to moc lidí zajímat asi nebude, takže zbytečné řešit.

Dodatečně přidáno po 23 minutách 53 vteřinách:
Mimochodem GDDR6 paměti topí jak blázen a vůbec bych se nezlobil, kdyby znovu použili ty HBM2, je to škoda, pokud vím, tak mají o dost nižší spotřebu a navíc mají myslím snad pořád i o něco vyšší propustnost, to je právě jejich velké + a oproti GDDR6 se přitom chladily mnohem lépe, ale asi je ta cena za ně zas příliš moc vysoká a zas by to ten poměr cena/výkon úplně zabilo a na ty šílené teploty jakých dosahují GDDR6 i pod těmi top chladiči už stejně nikdo moc nekouká...
Ryzen 7 2700 + Freezer 34/X370 C6H/RM650x/RX 5700 Gaming X 8GB GDDR6/Vengeance LPX 2x8GB 3000MHz/Gammix XPG S11 Pro 512GB/Define S + 4x F14 Silent

Uživatelský avatar
Zendass
Level 1
Level 1
Příspěvky: 79
Registrován: srpen 19
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Nestabilita RX5600XT

Příspěvekod Zendass » 15 dub 2020 16:41

Teď ten počítač asi posedl ďábel nebo nevím. Jeden BSOD za druhým, věčný bootloopy, nesprávný zavedení systému, takže stahování novýho windows je jako loterie - stihne-stihne, bsod-nestihne. Stihl jsem zaregistrovat jen nějaký Security Kernel. Přitom včera nic.
Ryzen 7 2700 + Fera 3, ASRock B450M Pro4 ATX, 16GB Patriot Viper Steel 2x8GB 2866mhz, Seasonic S12II-430W, Sapphire Radeon PULSE RX 5600 XT 6G, 2x ADATA SU650 240GB

Uživatelský avatar
Martab
Moderátor / člen HW týmu
Guru Level 14
Guru Level 14
Příspěvky: 28586
Registrován: březen 11
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Nestabilita RX5600XT

Příspěvekod Martab » 15 dub 2020 17:02

A co za chyby píšou ty BSOD?
i5-3350P/P8B75-M LX/Kingston DDR3 8GB/GV-N960IXOC/SS-500ET/Seagate VS35.6/Transcend SSD370-128GB/Samsung BX2250 + Dell 1909W
ThinkPad X230 - i7-3520M + Kingston Savage SSD

„Neexistuje důvod, proč by kdokoli chtěl mít doma něco jako počítač"(Ken Olsen)

Neboj se použít SZ a upozornit na své téma ;)

Přehled desktopových socketů a CPU

Uživatelský avatar
Zendass
Level 1
Level 1
Příspěvky: 79
Registrován: srpen 19
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Nestabilita RX5600XT

Příspěvekod Zendass » 15 dub 2020 17:18

Kernel security check failure. Druhý jsem bohužel neraregistroval.
Ryzen 7 2700 + Fera 3, ASRock B450M Pro4 ATX, 16GB Patriot Viper Steel 2x8GB 2866mhz, Seasonic S12II-430W, Sapphire Radeon PULSE RX 5600 XT 6G, 2x ADATA SU650 240GB

Uživatelský avatar
Michael850
Elite Level 11.5
Elite Level 11.5
Příspěvky: 14681
Registrován: srpen 14
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Nestabilita RX5600XT

Příspěvekod Michael850 » 15 dub 2020 17:33

Zajímavé, no BSOD by to vyhazovat teda nemělo, to už máš teda asi pěkný brajgl, to se ani nedivím, že ti to dělá takové pytloviny. Tak stáhni na jiném PC obraz Windows, hoď na flash disk, udělej z toho bootovací medium, nech přes BIOS nabootovat z toho flash disku a prostě nainstaluj nový systém pomocí něj, jinak to nevidím, hlavně udělej čistou instalaci, jinak to nemá moc smysl, takže je třeba vše smazat.
Ryzen 7 2700 + Freezer 34/X370 C6H/RM650x/RX 5700 Gaming X 8GB GDDR6/Vengeance LPX 2x8GB 3000MHz/Gammix XPG S11 Pro 512GB/Define S + 4x F14 Silent

Uživatelský avatar
Martab
Moderátor / člen HW týmu
Guru Level 14
Guru Level 14
Příspěvky: 28586
Registrován: březen 11
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Nestabilita RX5600XT

Příspěvekod Martab » 15 dub 2020 17:36

Popřípadě ještě možnost ověřit funkčnost přes Live Ubuntu nebo jiný linuxový systém.
i5-3350P/P8B75-M LX/Kingston DDR3 8GB/GV-N960IXOC/SS-500ET/Seagate VS35.6/Transcend SSD370-128GB/Samsung BX2250 + Dell 1909W
ThinkPad X230 - i7-3520M + Kingston Savage SSD

„Neexistuje důvod, proč by kdokoli chtěl mít doma něco jako počítač"(Ken Olsen)

Neboj se použít SZ a upozornit na své téma ;)

Přehled desktopových socketů a CPU


Zpět na “Problémy s hardwarem”

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 14 hostů