Záhada pro místní fajnšmekry - elektrostatická elektřina

Zvukové karty, síťové karty, grafické karty, modemy…

Moderátoři: Pic, Mods_junior, Mods_senior, HW spec team

trefort
Level 2
Level 2
Příspěvky: 236
Registrován: červenec 06
Pohlaví: Nespecifikováno
Stav:
Offline

Záhada pro místní fajnšmekry - elektrostatická elektřina

Příspěvekod trefort » 07 pro 2021 14:36

Ahoj, nepředpokládám, že mi někdo poradí, ale mám pro vás takovou zajímavost. Jsem člověk, který všeobecně všude dostává rány od elektrostatické elektřiny. Je úplně jedno, co mám na sobě, jaké mám boty, podrážku, koupil jsem si i antistatické vložky do bot - nepomáhá nic. Největší rány dostávám v jednom místním Kauflandu. Dokonce jsem to s nimi řešil a došli jsme k tomu, že údajně musí probíjet antistatické madlo a dostal jsem voucher na 2kila po tom, co viděli video...

Nicméně můj PC problém se týká toho, že mám Macbook Air a stolní PC. Ty počítače nejsou vůbec ničím propojené. PC je pod stolem a Mac na stole. Většinou, když přijdu k Macu a dotknu se ho, tak dostanu pecku od elektrostatické elektřiny a v tom se z režimu spánku spustí stolní PC. Čím to je? :D




Videjko s jiskrou z Kaufu: https://youtu.be/8460JVu1sSU
(v tu chvíli to normálně probije do rukou, že zabrní)
Můj podpis je šedý...

Reklama
Serg01
Level 1
Level 1
Příspěvky: 65
Registrován: červenec 21
Pohlaví: Nespecifikováno
Stav:
Offline

Re: Záhada pro místní fajnšmekry - elektrostatická elektřina

Příspěvekod Serg01 » 07 pro 2021 14:46

Já bych řekl že se lekneš, kopneš do Power tlačítka na skříni PC, a jelikož ta elektrostatická rána byla hodně silná, tak ti to vymaže pár vteřin paměti, takže o tom ani nevíš :D

Jinak jestli je Mac v nabíječce, a PC v zásuvce, tak jsou minimálně propojený zeměním. Kdyby Mac nebyl uzemněný, tak bys neměl dostat ránu.

trefort
Level 2
Level 2
Příspěvky: 236
Registrován: červenec 06
Pohlaví: Nespecifikováno
Stav:
Offline

Re: Záhada pro místní fajnšmekry - elektrostatická elektřina

Příspěvekod trefort » 07 pro 2021 14:56

Ano, v zásuvce jsou oba. Mac mám nově. Předtím jsem měl Mac 2015 a od toho jsem rány nedostával. Tenhle ale nakládá solidně :D
Můj podpis je šedý...

Hoff
Level 3.5
Level 3.5
Příspěvky: 821
Registrován: leden 11
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Záhada pro místní fajnšmekry - elektrostatická elektřina

Příspěvekod Hoff » 07 pro 2021 15:23

V Kauflandu jsem taky dostával rány od statické elektřiny. Jednou ji ode mě dostala prodavačka, když jsme se při placení dotkli rukou.
V poslední době už to nepozoruju.
V jiném obchodě se to nedělo.

Uživatelský avatar
Grander
Level 4.5
Level 4.5
Příspěvky: 1889
Registrován: leden 12
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Záhada pro místní fajnšmekry - elektrostatická elektřina

Příspěvekod Grander » 07 pro 2021 15:36

Dělo se mi něco podobného, od křesla (už to křeslo raději nepoužívám). Když jsem vstával od stolu, tak z PC se ozval zvuk, jako když se připojuje USB. :-D Zkoumal jsem to a zjistil jsem, že když z toho křesla vstanu, a přejedu rukou 15 cm nad klávesnicí, tak u ní problikne taková ta LED dioda, co je u NumLocku. Jako beze srandy. Přestal jsem to křeslo používat, bo jsem se reálně bál že tím poškodím počítač.

Uživatelský avatar
ITCrowd
Tvůrce článků
Guru Level 13.5
Guru Level 13.5
Příspěvky: 23610
Registrován: březen 10
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Záhada pro místní fajnšmekry - elektrostatická elektřina

Příspěvekod ITCrowd » 07 pro 2021 15:45

Co se týče statiky - chce to nosit jen nestatické materiály např. bavlnu. Všechna umělá vlákna statickou elektřinu vyrábí. Stejně tak živočišná vlákna - vzpomeňme jen klasický liščí ohon (a tyč z ebonitu).
Dát si antistatickou vložku do bot má asi tak stejný vliv, jako vzít si gumovou rukavici a jít si šáhnout na 25kV vedení.
A taky jde o způsob pohybu - pokud místo normálního chození budu šoupat po podlaze botkami s podrážkou z umělé hmoty, rána mě nemine.
A co se týče probuzení počítače - to může být cokoli. Ale mohl by pomoci příkaz powercfg /lastwake, ten by mohl ukázat jaké zařízení za probuzení může.
Zkusili jste to vypnout a zapnout? Problémy řeším pouze v tématech. Do SZ mi proto píšete zbytečně.
Základní diagnostika WiFi Jak na diagnostiku sítě Router jako switch Proč je nesmysl chtít router s velkým dosahem Vybíráme router

trefort
Level 2
Level 2
Příspěvky: 236
Registrován: červenec 06
Pohlaví: Nespecifikováno
Stav:
Offline

Re: Záhada pro místní fajnšmekry - elektrostatická elektřina

Příspěvekod trefort » 07 pro 2021 16:03

Hoff píše:V Kauflandu jsem taky dostával rány od statické elektřiny. Jednou ji ode mě dostala prodavačka, když jsme se při placení dotkli rukou.
V poslední době už to nepozoruju.
V jiném obchodě se to nedělo.


Já jednou sahal nahoru do regálu pro balenou šunku. Dostal jsem ránu od regálu a jak jsem se lekl, hodil jsem šunku paní pode mnou na hlavu :D Pak jsem jí musel vysvětlovat, že ta rána, kterou slyšela, byla elektřina, od které jsem dostal kopanec.
Můj podpis je šedý...


  • Mohlo by vás zajímat
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek
  • Záhada internetové sítě Příloha(y)
    od Foidza » 03 říj 2023 15:22 » v Internet a internetové prohlížeče
    7
    4078
    od ITCrowd Zobrazit poslední příspěvek
    04 říj 2023 07:57

Zpět na “Problémy s hardwarem”

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 6 hostů