Přehřívání notebooku Vyřešeno

Zvukové karty, síťové karty, grafické karty, modemy…

Moderátoři: Pic, Mods_junior, Mods_senior, HW spec team

Divi23
nováček
Příspěvky: 7
Registrován: květen 22
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Přehřívání notebooku

Příspěvekod Divi23 » 08 kvě 2022 22:45

Dobrý večer všem, chtěl bych poprosit a pomoc. Po několika letech bez PC pouze s konzolí a mobilem jsem pořídil notebook. Jedná se o Dell latitude E7470. Notebook jsem pořídil převážně kvůli sledovani filmů když přítelkyně obsadí tv, spravování fotek a dokumentů a takových věcí a taky k oživení knihovny na steamu především age of empires 2 a pár dalších her co zmakne i kalkulačka. Myslím že vše by měl zvládnout naprosto bez problémů. No notebook dorazili domů a já na něj na pár týdnů zapomněl. Nedávno jsem měl chvíli času a notebook tedy zapnul. Vyběhli na mě Windows 11 a ja začal stahovat Steam, přihlašovat Netflix kopírovat fotky z exteraku a PC začal hučet a najednou se vypl. Stáhl js tedy hw monitor a začal znovu. Zjistil jsem že teplota procesoru vyběhla ke 100 stupňům. Chvilku jsem tedy hledal na netu a zjistil že win 11 nepodporuje můj procesor. Ok, přeinstaloval jsem tedy na Windows 10, aktualizoval všechny ovladače co jsem našel na stránkách Dell pro tento notebook a zkusil znovu stahovat, kopírovat a instalovat ale PC se zase přehrál a vypl. Po další chvíli hledání a zkoušení jsem došel k závěru že PC je už starší kousek a bude chtít vyčistit a přepastovat tak jsem se do toho dal. Po složení zpět ale nenastala žádná změna a tak jsem začal zase hledat a zjistil jsem že při připojení do sítě procesor běží stále na 2,9ghz (uvedená rychlost je přitom 2,5ghz) i když je zatížení třeba jen 6% a teplota roste každou vteřinou až k přehřátí a při běhu na baterii při tom samém zatížení procesor běží kolem 0,9ghz a rychlost si reguluje podle zatížení a teplota je v klidu kolem 35-40stupnu. Proběhl jsem tedy schéma napájení ale nikde jsem nenašel problém. Hledal jsem něco na netu a našel pár podobných problémů kde byl příčinou Microsoft store. Zakázal jsem tedy jeho spouštění procesor už běží na nižší rychlosti 1,79ghz a na baterii se dá už i sledovat film aniž by se PC přehrál ale stačí zapnout již zmiňované age of empires 2 a za 15min je na procesoru a grafice 90stupnu a vypíná se. Prosím tedy o radu kde by mohl být problém. Snažil jsem se to shrnout nějak jednoduše kdyžtak nějakou informaci doplním.

Reklama
petr22
Guru Level 15
Guru Level 15
Příspěvky: 53608
Registrován: únor 12
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Přehřívání notebooku

Příspěvekod petr22 » 08 kvě 2022 22:52

Ja bych to omlatil o hlavu prodejci toho repasu.

Podle popisu nefunguje chlazeni - napr. se netoci ventilator nebo nefunguje prenos tepla mezi cpu
a chladicem. Pozor - muze byt i vadny chladic, ze ktereho vyprchal obsah trubek.

Divi23
nováček
Příspěvky: 7
Registrován: květen 22
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Přehřívání notebooku

Příspěvekod Divi23 » 08 kvě 2022 23:22

Díky za tip. No je pravda že v místě kde je procesor je PC docela teplý ale neřekl bych že z ventilátoru fouká nějaký horký vzduch i když hučí jak blázen. Počkám tedy den jestli někdo nepřijde ještě s nějakým nápadem a pak zkusím objednat nový chladič. Notebook byl za pár korun je to ex firemní tak to ani moc nestojí házet někomu na hlavu ale rád bych kdyby fungoval... Ještě postřeh když v možnostech napájení snížím maximální napájení procesoru na 50% tak se s teplotami dostanu tak na 70-80 stupňů při zátěži procesoru nad 50% ale jak klesne zátěž tak teplota letí dolů docela rychle tak to chlazení by úplně ko být nemuselo...

cejny
Level 3.5
Level 3.5
Příspěvky: 766
Registrován: leden 15
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Přehřívání notebooku

Příspěvekod cejny » 09 kvě 2022 04:45

Podívej se v BIOSu, jak to je nastaveno za režim, asi blbost.

Sám mám E7270 s Ii 6600u a nic podobného neznám ani pod Linuxem ani pod okny.
Thinkpad T540p, i7-4810MQ, 16 GB RAM, 240 GB SSD, 15,6", 1920 x 1080, bedny Yamaha hs8, zvukovka Audinst HUD-mx2, ekvalizer Shiit Loki

petr22
Guru Level 15
Guru Level 15
Příspěvky: 53608
Registrován: únor 12
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Přehřívání notebooku

Příspěvekod petr22 » 09 kvě 2022 06:07

Od koho to mas koupene?

Repasy se bezne priodavaji se zarukou 12 nebo 24 mesicu a tohle je primo ukazkova vada na reklamaci.

Divi23
nováček
Příspěvky: 7
Registrován: květen 22
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Přehřívání notebooku

Příspěvekod Divi23 » 09 kvě 2022 09:09

Co přesně bych měl hledat v BIOSu? Tam mi přijde vše ok ale třeba jsem něco přehlídl. Jinak je to od nás z firmy a jak říkám byl za pár korun. Reklamace bude formou vrácení peněz ale za to neporidim ani tablet takže to bych nechal jak nějaké poslední řešení. S klukem co má tohle nastarosti jsem to už řešil a sám neví co by tomu mohlo být

petr22
Guru Level 15
Guru Level 15
Příspěvky: 53608
Registrován: únor 12
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Přehřívání notebooku

Příspěvekod petr22 » 09 kvě 2022 09:38

Oni to rozebirali, cistili, pastovali?

Ono ten chladic staci zdeformovat o zlomek milimetru, kterykoliv z tech plechu co ho drzi, a uz nesedi spravne.

Divi23
nováček
Příspěvky: 7
Registrován: květen 22
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Přehřívání notebooku

Příspěvekod Divi23 » 09 kvě 2022 09:53

Někdo se v tom hrabal určitě když jsem to prepastovaval byly tam zbytky stvrdlych dvou past takže ten chladič objednám. Spíš mě zaráží to divné chování procesoru že běží stále na vysokou frekvenci co jsem měl možnost se podívat jinde tak ostatní notebooky ve firmě si v klidu běží na 0,8ghz jen tenhle by se mohl zbláznit to na teplotu bude mít vliv taky určitě, ještě jsem ho zkusil v nouzovém režimu a tam běží v klidu takže tam asi bude nějakej sw bordel..

petr22
Guru Level 15
Guru Level 15
Příspěvky: 53608
Registrován: únor 12
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Přehřívání notebooku

Příspěvekod petr22 » 09 kvě 2022 11:47

Vyzkousej Linux z flashky.

A urcite aktualizuj BIOS na posledni verzi, protoze to vypada ze nefunguji spravne setrici funkce procesoru.
Nicmene to nevysvetluje ty silene vysoke teploty, procesor se musi uchladit i v zatezi.

cejny
Level 3.5
Level 3.5
Příspěvky: 766
Registrován: leden 15
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Přehřívání notebooku

Příspěvekod cejny » 09 kvě 2022 15:04

C BIOSu je taky nastavení výkonu, pokud se nepletu, asi bych to tam nedával performance, ale vyvážený. Já se v tom nikdy nehrabal a netuším jakej to má vliv, třeba žádné, jelikož to os klidně muze ignorovat. je tam jiná deska, jinak asi cca stejne.

For je holt ten že můj šlape jak Švýcary.
Thinkpad T540p, i7-4810MQ, 16 GB RAM, 240 GB SSD, 15,6", 1920 x 1080, bedny Yamaha hs8, zvukovka Audinst HUD-mx2, ekvalizer Shiit Loki

Uživatelský avatar
atari
Level 6
Level 6
Příspěvky: 3202
Registrován: říjen 08
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Přehřívání notebooku

Příspěvekod atari » 09 kvě 2022 15:18

cejny: už to tady napsal petr. Každý ntb je vyroben tak, aby se standardně uchladil i při plném vytížení procesoru.

Rada typu "nenastavovat plný výkon" není řešení problému. NTB je určen k tomu, aby dokázal běžet na plný výkon.

petr22
Guru Level 15
Guru Level 15
Příspěvky: 53608
Registrován: únor 12
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Přehřívání notebooku

Příspěvekod petr22 » 09 kvě 2022 15:21

1. flash BIOSu na posledni verzi
2. reset BIOSu do tovarniho nastaveni

Porad problem? Hledal bych zavadu v chlazeni, to ze se notebook prehriva ma svuj logicky duvod.


  • Mohlo by vás zajímat
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek
  • Výběr notebooku
    od Dusan96 » 29 srp 2023 14:14 » v Rady s výběrem hw a sestavením PC
    0
    942
    od Dusan96 Zobrazit poslední příspěvek
    29 srp 2023 14:14
  • Výber PC/notebooku
    od mango35712 » 31 říj 2023 09:44 » v Rady s výběrem hw a sestavením PC
    8
    1269
    od mango35712 Zobrazit poslední příspěvek
    06 lis 2023 06:58
  • výběr notebooku
    od frenkie » 19 říj 2023 20:37 » v Rady s výběrem hw a sestavením PC
    2
    788
    od frenkie Zobrazit poslední příspěvek
    19 říj 2023 22:43
  • Druhý SSD do notebooku
    od Myerina » 19 kvě 2023 10:07 » v Rady s výběrem hw a sestavením PC
    3
    1344
    od Gerete Zobrazit poslední příspěvek
    26 črc 2023 15:30
  • Jaké RAM do notebooku?
    od gully » 08 úno 2024 20:53 » v Problémy s hardwarem
    12
    907
    od petr22 Zobrazit poslední příspěvek
    09 úno 2024 10:03

Zpět na “Problémy s hardwarem”

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: harris a 10 hostů