Použitelná paměť RAM Vyřešeno

Zvukové karty, síťové karty, grafické karty, modemy…

Moderátoři: Pic, Mods_junior, Mods_senior, HW spec team

Uživatelský avatar
Somi Gangster
Level 1
Level 1
Příspěvky: 71
Registrován: červenec 16
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Použitelná paměť RAM

Příspěvekod Somi Gangster » 15 srp 2022 18:16

Dobrý den, potřeboval bych poradit.

V poslední době jsem pocítil pokles výkonu při hraní GTA V (různé chvilkové záseky, třeba na 5 vteřin, menší FPS.)
Už jsem tento problém měl jednou a zjistil jsem že z nainstalované paměti RAM 8GB je použitelná pouze 3,9GB
Tenkrát jsem asi jen přehodil RAM do druhého dual channelu a šlo to. Ale tentokrát se mi nedaří to dát dohromady.
Zkoušel jsem hledat na netu.... tam jsem zjistil že v msconfig může být zaškrtnutá možnost "maximum paměti a je lepší ji odškrtnout".
Mám ji odškrtnutou už 10 let v kuse, jednou jsem ji zkusil zaškrtnout (právě tenkrát co se mi stalo toto) a nedokázal jsem ani nabootovat windows.
Ihned po pokusu o spuštění systému se pc restartoval, nabootoval sem tedy druhý OS který mi zůstal na HDD před instalací nového windows na SSD.
Ten nabootoval, tak jsem tam v msconfig odškrtnul zpět v nastavení pro windows na SSD a nabootoval jsem opět v pořádku.
Tentokrát jsem hledal v BIOSU jestli nemám aktivní integrovanou grafiku. Tam jsem se dozvěděl že po zapojení externí mi bios tu interní automaticky deaktivoval a nemůžu ji ani zapnout, vše v záložce o integrované grafice je šedivé a nedá se tam nic dělat. Je u ní poznámka PEG.
Pak jsem zkusil flashnout bios na novější verzi, protože pod každým updatem který byl určen pro mou základní desku bylo napsáno že "improoved memory compatibility¨.
Tak jsem tam narval nejnovější, to bohužel taky nepomohlo.

Díky za přečtení a dopředu i za odpovědi, build mám kdyžtak v popisku profilu. :)
Somi

Reklama
Uživatelský avatar
pcmaker
Level 4
Level 4
Příspěvky: 1246
Registrován: březen 18
Bydliště: Soukromý byt
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Použitelná paměť RAM

Příspěvekod pcmaker » 15 srp 2022 20:05

Zkus rosborku/sborku. Tzn. všechno odpoj, vyndej RAM, CPU, karty a pak to vše zase slož dohromady. Zkontroluj, jestli není nějaká nečistota ve slotech RAM, zateklá pasta v socketu pro CPU. Udělej MEMTEST86 a zkontroluj, zda se hlásí celá paměť. Možná by chtělo rozebrat a zkonrolovat napájecí zdroj, když už teda pájíš a letuješ.

Uživatelský avatar
Somi Gangster
Level 1
Level 1
Příspěvky: 71
Registrován: červenec 16
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Použitelná paměť RAM

Příspěvekod Somi Gangster » 15 srp 2022 20:22

pcmaker píše:Zkus rosborku/sborku. Tzn. všechno odpoj, vyndej RAM, CPU, karty a pak to vše zase slož dohromady. Zkontroluj, jestli není nějaká nečistota ve slotech RAM, zateklá pasta v socketu pro CPU. Udělej MEMTEST86 a zkontroluj, zda se hlásí celá paměť. Možná by chtělo rozebrat a zkonrolovat napájecí zdroj, když už teda pájíš a letuješ.



Díky za radu, taky mě napadlo že to asi celý rozeberu a složím zase znova. Ale zvláštní je že v biosu se mi hlásí 4GB ram a v OS mi ukazuje to že 8GB celková a 3,9 rezervováno hardwarem. Zkusil jsem manuálně nastavit virtuální pamět. Nastavit prostě větší než je ta rezervovaná, aby systém využil disk místo RAM ale nic :-(
Somi

RIKI22
Master Level 8
Master Level 8
Příspěvky: 6464
Registrován: únor 16
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Použitelná paměť RAM  Vyřešeno

Příspěvekod RIKI22 » 15 srp 2022 20:22

Samostatne ram ,bez problémov?

Uživatelský avatar
Somi Gangster
Level 1
Level 1
Příspěvky: 71
Registrován: červenec 16
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Použitelná paměť RAM

Příspěvekod Somi Gangster » 15 srp 2022 21:01

RIKI22 píše:Samostatne ram ,bez problémov?


TAK PROBLÉM VYŘEŠEN

Zkusil jsem jednu RAM samostatně bios napsal že byla změna buďto memory nebo cpu vstoupit do biosu a provést nastavení.
To ukázalo 4GB.
Pak jsem vypl pc dodal druhou RAM, po spuštění opět stejná hláška a náhle bios ukazoval 8GB a v OS už mám normálně 8GB a rezervováno hardware je 60MB.
Takový manuální remap XD

Díky moc všem.
Somi


  • Mohlo by vás zajímat
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek
  • Pamět RAM a osazení všech 4 slotů
    od Dav98786 » 25 zář 2023 21:43 » v Vše ostatní (hw)
    2
    2015
    od Dav98786 Zobrazit poslední příspěvek
    27 zář 2023 07:52

Zpět na “Problémy s hardwarem”

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 27 hostů