Windows 10 najede, ale do BiOSu se nelze dostat. Vyřešeno

Zvukové karty, síťové karty, grafické karty, modemy…

Moderátoři: Pic, Mods_junior, Mods_senior, HW spec team

remkren
Level 2
Level 2
Příspěvky: 224
Registrován: červen 14
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Windows 10 najede, ale do BiOSu se nelze dostat.

Příspěvekod remkren » 19 zář 2022 21:19

Zdravím, na počítači mi nastal takový problém (nevím kdy). Ve windows jsem měl nastavené rychlé bootování tak jsem si nevšiml, kdy to nastalo. Potřeboval jsem něco přenastavit v BIOSu a zjistil jsem, že se do BIOSu žádným způsobem nedostanu a provedl jsem tedy postupně následující kroky:
1) Ve windows jsem vypnul rychlé bootování - výsledek nic = najedou rovnou W10
2) Držel jsem po tvrdém restartu tlačítkem DEL - výsledek nic = najedou rovnou W10
3) Vyndal jsem a vyměnil baterku na desce - výsledek nic = najedou rovnou W10
4) Vyresetoval jsem na desce CMOS (to je stejně stejné jako když vyndám baterku) - výsledek nic = najedou rovnou W10
5) Odpojil jsem systémový disk - výsledek nic = černá obrazovka a do monitoru nejde žádný signál
6) Vytvořil jsem bootovací flashku a dal do USB při odpojeném systémovém disku - výsledek nic = černá obrazovka a do monitoru nejde žádný signál
7) Zapojil jsem znovu systémový disk - výsledek nic = najedou rovnou W10

Je to přibližně 8 let starý počítač, bohatě mě stačí na práci a hry nehraju, takže si nechci pořizovat nový, ale pokud něco odešlo, tak mi asi nezbyde nic jiného než vyměnit svatou trojici (motherboard, procesor a paměti). Sestava je zhruba následující:
Operační systém: Windows 10 Pro 64-bit
CPU: Intel Core i5 4460 @ 3.20GHz (Haswell)
RAM 8,00 GB Dual-kanál DDR3 @ 800MHz (9-9-9-24)
Základní deska: MSI Z97-G55 SLI (MS-7921)
Grafická karta: Integrovaná
HDD: 250 GB Hitachi HDT722525DLA380 - datový disk
250 GB KINGSTON SH103S3240G (SSD) - systémový disk

Poradí prosím někdo jestli ještě něco vyzkoušet, nebo se mám poohlížet po sběrném dvoru? Windows zatím bez problému jedou, ale pokud bych chtěl přeinstalovat nový systém na nový disk, nebo něco změnit v BIOSu, tak jsem definitivně nahraný.

Reklama
JuRas
Level 1
Level 1
Příspěvky: 91
Registrován: červenec 16
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Windows 10 najede, ale do BiOSu se nelze dostat.

Příspěvekod JuRas » 19 zář 2022 21:39

Co máš za monitor? Připojený je jakým kabelem? Zkus jiný. Klávesu DEL mačkej přerušovaně při spuštění PC.

Uživatelský avatar
ITCrowd
Tvůrce článků
Guru Level 13.5
Guru Level 13.5
Příspěvky: 23591
Registrován: březen 10
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Windows 10 najede, ale do BiOSu se nelze dostat.

Příspěvekod ITCrowd » 19 zář 2022 22:18

1. Klávesu DEL nedrž, ale přerušovaně mačkej. cca 1 - 2 x za vteřinu
2. Zkus mačkat klávesu F11 - to by mělo vyvolat bootovací nabídku, kde by mohl být vstup do BIOSu.
3. Pokud máš nainstalovánu utilitu "MSI Fast Boot", pak ji spusť a přímo v ní najdeš volbu "GO2BIOS".
Zkusili jste to vypnout a zapnout? Problémy řeším pouze v tématech. Do SZ mi proto píšete zbytečně.
Základní diagnostika WiFi Jak na diagnostiku sítě Router jako switch Proč je nesmysl chtít router s velkým dosahem Vybíráme router

zeus
Elite Level 10.5
Elite Level 10.5
Příspěvky: 10896
Registrován: únor 12
Bydliště: Pankrac
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Windows 10 najede, ale do BiOSu se nelze dostat.

Příspěvekod zeus » 19 zář 2022 22:22

Muzes zkusit pri startu i F11, zda ti to na neco reaguje.
Jinak se tam zkus dostat z Windows (Shift + restart), u UEFI rezimu je to casto jedina moznost.
Prazaci jo ty se maj, az kdyz si me zavolaj..

remkren
Level 2
Level 2
Příspěvky: 224
Registrován: červen 14
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Windows 10 najede, ale do BiOSu se nelze dostat.

Příspěvekod remkren » 19 zář 2022 22:36

- Klávesu DEL jsem nedržel ale mačkal přerušovaně
- Ani při klávese pro najetí do Bootmenu to vůbec nereaguje
- Utilitu "MSI Fast Boot" mám nainstalovanou, ale "GO2BIOS" reaguje úplně stejně - tedy ukončí windows a dál je černo - výsledek nic = do monitoru nejde žádný signál
- Monitorem to určitě není, to by nenajeli ani windowsy.
- BIos není UEFI, ale Legacy (mám disky MBR)
... a když je odpojemý systémový disk, tak by to snad do biosu mělo najet ne ??? ... ale neděje se nic = černo.

... tož tak k vašim doporučením.

RIKI22
Master Level 8
Master Level 8
Příspěvky: 6464
Registrován: únor 16
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Windows 10 najede, ale do BiOSu se nelze dostat.

Příspěvekod RIKI22 » 19 zář 2022 22:45

--
Naposledy upravil(a) RIKI22 dne 19 zář 2022 23:17, celkem upraveno 1 x.

remkren
Level 2
Level 2
Příspěvky: 224
Registrován: červen 14
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Windows 10 najede, ale do BiOSu se nelze dostat.

Příspěvekod remkren » 19 zář 2022 22:57

... už jsem psal výše, že UEFI nepoužívám, že mám disky MBR, takže je v Biosu implicitně Legacy režim.

RIKI22
Master Level 8
Master Level 8
Příspěvky: 6464
Registrován: únor 16
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Windows 10 najede, ale do BiOSu se nelze dostat.

Příspěvekod RIKI22 » 19 zář 2022 23:02

Skúsil si inú klávesnicu? Prípadne ,ak je klávesnica USB,máš ju v USB2 porte?Čierne USB porty pod PS2.

Uživatelský avatar
ITCrowd
Tvůrce článků
Guru Level 13.5
Guru Level 13.5
Příspěvky: 23591
Registrován: březen 10
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Windows 10 najede, ale do BiOSu se nelze dostat.

Příspěvekod ITCrowd » 19 zář 2022 23:26

Můžeš zkusit jít po monitoru. připojit ho do VGA.
Zkusili jste to vypnout a zapnout? Problémy řeším pouze v tématech. Do SZ mi proto píšete zbytečně.
Základní diagnostika WiFi Jak na diagnostiku sítě Router jako switch Proč je nesmysl chtít router s velkým dosahem Vybíráme router

remkren
Level 2
Level 2
Příspěvky: 224
Registrován: červen 14
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Windows 10 najede, ale do BiOSu se nelze dostat.

Příspěvekod remkren » 19 zář 2022 23:58

:thumbup: Tak už jsem doma, ale nejraději bych si pořádně nafackoval :punish:. To je tak, když člověk něco hodí za hlavu a považuje to pro danou věc za nepodstatné. Ještě před posledním postem od ItCrowd mi začalo být divné, proč nejde signál do monitoru a pak najednou ano a rovnou do přihlašovacího okna windows. Naštěstí jsem si pamatoval, že po najetí úvodní obrazovky biosu když se dá Esc, že se bios ptá, jestli opustit bios a entrem se to odsouhlasí, ukončí se bios a začnou najíždět windousy. Tak jsem zkusil dát ten DEL a potom co zčernala obrazovka jsem chvíli počkal a stisknul jsem "ESC" a následně "ENTER" a ejhle zase najely windousy. Tím jsem se ujistil, že tam v té tmě někde bios funguje a už mi to začalo pomalu docházet a pomalu ale jistě jsem si začal nadávat ...

Příčina je jasná. Nedávno jsem potřeboval připojit k počítači televizi a protože mám integrovanou grafiku jen s jedním výstupem DVI, tak jsem si pořídil levnou grafickou kartu s HDMI výstupem, do kterého jsem zapojil TV. Bylo to asi před půl rokem a protože jsem měl nastavený FAST BOOT, tak jsem si neuvědomil, že mi ten bios od té doby nenajíždí. Příčina je jednoduchá i když nevím proč se tak děje (možná budete někdo vědět). V nastavení windows mám nastaveno duplikovat zobrazení (na monitoru i na TV mám stejný obraz). Jakmile jsem zapnul televizi a nastavil kanál na hdmi vstup co mám spojený s počítačem, tak jsem hned zjistil která bije: Jakmile dám restart, tak se po restartu BIOS zobrazuje na TV (přes tu grafickou kartu) a do monitoru nejde vůbec signál. Po skončení zavedení biosu se ještě na TV roztočí to puntíkované kolečko s oknem (zavádění windows a do monitoru pořád nejde signál). Jakmile se objeví už přihlašovací okno windows, tak už do monitoru jde signál z integrované grafiky procesoru a přihlašovací okno už je vidět na obou obrazovkách. Ještě jsem vyzkoušel odpojit ten hdmi kabel a pak už to funguje jak má jen na monitoru počítače. Takže výsledek je že jsem už zjistil, co to dělá a že úvaha o sběrném dvoru pro můj motherboard s procesorem byla předčasná, nicméně jako laik vůbec nechápu, proč se v tomhle případě, když je zapojený hdmi kabel a televize je vypnutá, tak po restartu grafický výstup nejde z integrované grafiky na monitor, ale jde z grafické karty do vypnuté televize. Proto mne to vůbec ani nenapadlo. :lama:

... a já kvůli tomu rozebral celý počítač, odpojoval baterku a vyndával systémový disk :roll:.

Uživatelský avatar
gogo1963
Master Level 7.5
Master Level 7.5
Příspěvky: 5664
Registrován: srpen 19
Bydliště: Brno
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Windows 10 najede, ale do BiOSu se nelze dostat.

Příspěvekod gogo1963 » 20 zář 2022 07:55

bios pošle signál jen do "primárního" monitoru ... možná máš někde v biosu nastavení monitoru, resp. grafického výstupu jako "master", "slave"

"If a system has a dedicated card AMD or Nvidia that is always the master."
i7 10700/Grandis 3/ z490 Meg Unify/XPG GAMMIX S11 Pro 500GB/Samsung 970 EVO PLUS 1TB/ Define R5/ Patriot Viper 4 16GB Kit 3400/ 4TB Skyhawk/ RX 6600 XT/ CORSAIR 750W RM750x/sound blaster zx/ Dell S2721DGF /MSI RX 6600 XT GAMING X 8G /4TB Ironfolf pro

petr22
Guru Level 15
Guru Level 15
Příspěvky: 53531
Registrován: únor 12
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Windows 10 najede, ale do BiOSu se nelze dostat.  Vyřešeno

Příspěvekod petr22 » 20 zář 2022 09:46

HDMI vystup ma obvykle prioritu, i kdyz je vypnute zobrazovaci zarizeni, je samozrejmne detekovano jeho zapojeni.

Neni mi uplne jasne, proc tam mas tu druhou grafiku, kdyz staci pouzit kabel DVI-HDMI (audio se zapoji ze zvukovky).


  • Mohlo by vás zajímat
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek
  • Nejde se dostat do BIOSu
    od ITCrowd » 16 čer 2023 21:56 » v Problémy s hardwarem
    4
    920
    od pcmaker Zobrazit poslední příspěvek
    17 čer 2023 13:44
  • HP Laptop 17-cn0004nc i3 - nelze spustit - až po editaci v Biosu Příloha(y)
    od Zabral68 » 25 srp 2023 14:52 » v Problémy s hardwarem
    3
    1056
    od Zabral68 Zobrazit poslední příspěvek
    25 srp 2023 15:36
  • Nelze spustit windows defender Příloha(y)
    od PARKR » 19 pro 2023 17:29 » v Windows 11, 10, 8...
    13
    1529
    od PARKR Zobrazit poslední příspěvek
    20 pro 2023 09:18
  • Windows 11 nelze zrušit přihlášení pomocí hesla PIN)
    od nulka » 17 srp 2023 11:08 » v Windows 11, 10, 8...
    9
    3381
    od nulka Zobrazit poslední příspěvek
    17 srp 2023 16:02
  • macbook air 1466 2017 nelze reinsatlovat system "zotavovací server nelze kontaktovat"
    od drobino » 28 srp 2023 19:36 » v LiNuX a ostatní alternativní OS
    2
    4831
    od drobino Zobrazit poslední příspěvek
    28 srp 2023 21:31

Zpět na “Problémy s hardwarem”

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Seznam[Bot] a 13 hostů