Klávesnice v biosu

Zvukové karty, síťové karty, grafické karty, modemy…

Moderátoři: Pic, Mods_junior, Mods_senior, HW spec team

pieter1
nováček
Příspěvky: 20
Registrován: únor 16
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Klávesnice v biosu

Příspěvekod pieter1 » 31 říj 2022 18:24

Zdravím. Je tu dost témat, kde je popsáno co a jak když v BIOSU nejde klávesnice. Většinou odpověď je: "připoj PS/2 klávesnici".
Teď k mému problému.
Mám starý počítač ve své soukromé sbírce, kde je deska Asus A7V133-M. Je to pro procesor Athlon. Před cca třemi lety, kdy jsem PC testoval a instaloval, vše běželo v pohodě. Pak ty tři roky ležel v regále. Teď po zapnutí PC naběhne, BIOS odpípne vše OK. Baterka za ty tři roky je samozřejmě KO, ale dal jsem jinou. Jenže po najetí do BIOSU nefunguje klávesnice. A ano mám připojenou PS/2 klávesnici.
Myslel jsem, že je v háji BIOS. Když ale počítač se dostane do fáze bootování, tak pak už funguje. Takže jsem BIOS flashnul na poslední verzi. NEpomohlo to. Jiná klávesnice nepomohla (vyzkoušel jsem 3 různých značek). Změna paměti RAM nepomohla (zkusil jsem mnoho jiných ramek). Vše je odpojené. Na desce běží jen procesor a grafika. Tu jsem taky zkusil vyměnit, bez změny.
Takže jde o to, že nemůžu vůbec nastavit BIOS. Když se dostanu až do systému (mám tam WIN98), tak to nenajde myš i když je připojená a mám pocit, že tam dochází ke konfliktu zařízení IRQ. Nevím zda je normální, že má třeba IRQ 10 integrovaná zvukovka a pak grafika v AGP slotu.
Jinak občas se stane, že se počítač sekne i v systému. Prostě jde a zamrzne. Na procesoru je dobrá teplovodivá pasta a procesor má cca 30 stupňů.
Občas se stalo, že v tom BIOSu klávesnice občas zareagovala. Třeba 3 sekundy po stisknutí klávesy. Ale dneska už vůbec.
Protože je to historickej počítač se sbírky, kterej bych chtěl zachovat, tak se snažím zjistit k čemu došlo.
Je v háji deska?
Díky za rady, předpokládám nějakých odborníku co tomu opravdu rozumí. :)

Reklama
Uživatelský avatar
ut131313
Level 2.5
Level 2.5
Příspěvky: 268
Registrován: únor 19
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Klávesnice v biosu

Příspěvekod ut131313 » 31 říj 2022 20:05

Co máš s PS2 nevím, ale můžeš zkusit toto: https://www.mironet.cz/gembird-adapter- ... +dp411252/

Uživatelský avatar
atari
Level 6
Level 6
Příspěvky: 3202
Registrován: říjen 08
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Klávesnice v biosu

Příspěvekod atari » 31 říj 2022 20:18

Problém může být v porouchaných kondenzátorech, že neplní svoji funkci tak jak mají, nebo také vytekly a nebo vyschly, nebo vše dohromady. Kondenzátorům se snižuje životnost velmi rychle tím, že jsou v provozu, ale také tím, že jsou dlouho mimo provoz.
Takové jednodušší vysvětlení zde: https://www.hd.cz/rady/ukazka-vadnych-elektrolytu.php

pieter1
nováček
Příspěvky: 20
Registrován: únor 16
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Klávesnice v biosu

Příspěvekod pieter1 » 31 říj 2022 20:49

ut131313 píše:Co máš s PS2 nevím, ale můžeš zkusit toto: https://www.mironet.cz/gembird-adapter- ... +dp411252/



Deska má sice dva USB porty, ale ne pro možnost připojení klávesnice nebo myši. Navíc abych to mohl vyzkoušet, musím nastavit v biosu podporu USB. A díky nefunkční klávesnici nemůžu tohle nastavit. Takže to je slepý krok.

Dodatečně přidáno po 2 minutách 44 vteřinách:
atari píše:Problém může být v porouchaných kondenzátorech, že neplní svoji funkci tak jak mají, nebo také vytekly a nebo vyschly, nebo vše dohromady. Kondenzátorům se snižuje životnost velmi rychle tím, že jsou v provozu, ale také tím, že jsou dlouho mimo provoz.
Takové jednodušší vysvětlení zde: https://www.hd.cz/rady/ukazka-vadnych-elektrolytu.php



Kondenzátory mě taky napadly. Po vizuální kontrole jsou všechny v pořádku. Nafouknutý není žádný. Jestli vyschlé, to už okem neuvidím. Asi se budu muset smířit s tím, že je v háji deska a shánět jinou se socketem A. A asi budu muset projít všechny počítače ve sbírce. Zvláště ty nejstarší, které obsahují procesory 8086 a 80286.


  • Mohlo by vás zajímat
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek
  • Nejde se dostat do BIOSu
    od ITCrowd » 16 čer 2023 21:56 » v Problémy s hardwarem
    4
    984
    od pcmaker Zobrazit poslední příspěvek
    17 čer 2023 13:44
  • Optimalizace nastavení CPU v UEFI (BIOSu)
    od Kminek » 13 říj 2023 10:01 » v Taktování a další úpravy PC
    6
    2208
    od Kminek Zobrazit poslední příspěvek
    13 říj 2023 12:33
  • Prosím o PROFESIONÁLNÍ radu - nastavení Biosu !
    od Jarda_For » 26 úno 2024 19:10 » v Taktování a další úpravy PC
    3
    955
    od pcmaker Zobrazit poslední příspěvek
    27 úno 2024 18:35
  • HP Laptop 17-cn0004nc i3 - nelze spustit - až po editaci v Biosu Příloha(y)
    od Zabral68 » 25 srp 2023 14:52 » v Problémy s hardwarem
    3
    1094
    od Zabral68 Zobrazit poslední příspěvek
    25 srp 2023 15:36
  • Klavesnice a Myš
    od Derik » 30 říj 2023 18:00 » v Vše ostatní (hw)
    0
    1236
    od Derik Zobrazit poslední příspěvek
    30 říj 2023 18:00

Zpět na “Problémy s hardwarem”

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 8 hostů