Pruhy při spuštění Vyřešeno

Zvukové karty, síťové karty, grafické karty, modemy…

Moderátoři: Pic, Mods_junior, Mods_senior, HW spec team

N0váček
Level 1.5
Level 1.5
Příspěvky: 134
Registrován: prosinec 14
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Pruhy při spuštění  Vyřešeno

Příspěvekod N0váček » 18 led 2023 17:45

Dobrý den

Stala se mi taková nemilá věc, při spuštění pc, se mi začali zobrazovat podivné fialové pruhy na monitoru, které trvaly až do možnosti přihlášení, kdy jsem slabě v pozadí viděl klasické okénko na přihlášení, poté co jsem pc restartoval, mi během startu se opět ty pruhy objevili, ale jakmile jsem se dostal do přihlašovací obrazovky, tak zmizeli a pc funguje jak má. Mám obavy že mi něco odchází, a vůbec nevím co a jak to zjistit, jestli mi už umírá grafická karta, nebo snad i základní deska. Je nějaká možnost jak zjistit co mi dělá ty problémy? (Třeba přes program) nebo mi spíš poradíte to rovnou odnést do servisu. Pc už vlastním cca 4-5 let. Děkuji za případné odpovědi.

Nějaké informace o pc:
Grafika: MSI GeForce GTX 1070 Ti GAMING 8G, 8GB GDDR5
Procesor: Intel Core i5-8600K
Základní deska: ASRock Z370 EXTREME4 - Intel Z370
RAM: Patriot VIPER LED 16GB (2x8GB) DDR4 3600

Reklama
Uživatelský avatar
pcmaker
Level 4
Level 4
Příspěvky: 1249
Registrován: březen 18
Bydliště: Soukromý byt
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Pruhy při spuštění

Příspěvekod pcmaker » 18 led 2023 18:03

Pokud máš opravdu CPU s integrovanou grafikou, stačí vyndat dedikovanou grafiku a zapojit monitor do výstupu na MB. Tím ověříš, že je monitor v pořádku.

N0váček
Level 1.5
Level 1.5
Příspěvky: 134
Registrován: prosinec 14
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Pruhy při spuštění

Příspěvekod N0váček » 18 led 2023 18:20

Teď jsem zapnul pc, abych se pokusil vyměnit monitor, a tím vyloučil jednu z možností (že mě to nenapadlo dřív), a pc naběhlo normálně i bez pruhů. Popravdě něco podobného se mi stalo cca před měsícem, ale to se objevilo jen pár proužků, které hned zmizeli, tak jsem tomu nevěnoval pozornost, ale to co předvedlo dneska, mě vyděsilo.

Dodatečně přidáno po 58 vteřinách:
pcmaker píše:Pokud máš opravdu CPU s integrovanou grafikou, stačí vyndat dedikovanou grafiku a zapojit monitor do výstupu na MB. Tím ověříš, že je monitor v pořádku.


Teď pc naběhl v pořádku, proto by bylo dobré kdyby byl nějaký program, co by nějak třeba otestoval grafickou kartu, či jiné komponenty.

petr22
Guru Level 15
Guru Level 15
Příspěvky: 53597
Registrován: únor 12
Pohlaví: Muž
Stav:
Online

Re: Pruhy při spuštění

Příspěvekod petr22 » 18 led 2023 18:57

Tak jak popisujes se projevuje vadna graficka karta.

Testovat programem prakticky nema smysl, nejspis zadnou chybu neukaze, problem se bude zhorsovat az jednoho dne nepujde
pocitac ani spustit. Na overeni by byl treba prumyslovy rentgen a ten zadny bezny PC servis nema.

Lze vyzkouset tuto grafickou karty v jinem PC, zda se bude zavada projevovat i tam.

N0váček
Level 1.5
Level 1.5
Příspěvky: 134
Registrován: prosinec 14
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Pruhy při spuštění

Příspěvekod N0váček » 18 led 2023 19:07

petr22 píše:Tak jak popisujes se projevuje vadna graficka karta.

Testovat programem prakticky nema smysl, nejspis zadnou chybu neukaze, problem se bude zhorsovat az jednoho dne nepujde
pocitac ani spustit. Na overeni by byl treba prumyslovy rentgen a ten zadny bezny PC servis nema.

Lze vyzkouset tuto grafickou karty v jinem PC, zda se bude zavada projevovat i tam.


ach to je zrovna věc co jsem nechtěl aby odešla, ten nejdražší komponent ach jo, zkusím se podívat dovnitř a pročistit pc, někde jsem četl že to může způsobovat i nečistota

Dodatečně přidáno po 5 minutách 57 vteřinách:
Podíval jsem se dovnitř, větráky na grafické kartě vypadají dobře, ale na základní desce mi svítí červená dioda viz obrázek + mi přijde že větráky jedou pomalu po celé bedně, přitom cítím docela výrazné horko v bedně.
Přílohy
IMG_20230118_190806.jpg

petr22
Guru Level 15
Guru Level 15
Příspěvky: 53597
Registrován: únor 12
Pohlaví: Muž
Stav:
Online

Re: Pruhy při spuštění

Příspěvekod petr22 » 18 led 2023 19:15

Jestli je skutecne vadna grafika, tak pricina je toto:
https://www.researchgate.net/figure/Sol ... _276278504

Kdyz je karta studena, jsou problemy, jakmile se zahreje, problem zmizi.

Je potreba ji ale vyzkouset v jinem PC, jestli se tam bude chovat stejne, je problem v grafice.

POZOR - popraskani pajenych spoju je dusledkem tepelneho namahani, tedy pokud je ve skrini horko,
tak to vyrazne urychluje vyse zmineny jev, praskani bezolovnatym cinem pajenych pajenych spoju.

N0váček
Level 1.5
Level 1.5
Příspěvky: 134
Registrován: prosinec 14
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Pruhy při spuštění

Příspěvekod N0váček » 18 led 2023 19:38

petr22 píše:Jestli je skutecne vadna grafika, tak pricina je toto:
https://www.researchgate.net/figure/Sol ... _276278504

Kdyz je karta studena, jsou problemy, jakmile se zahreje, problem zmizi.

Je potreba ji ale vyzkouset v jinem PC, jestli se tam bude chovat stejne, je problem v grafice.

POZOR - popraskani pajenych spoju je dusledkem tepelneho namahani, tedy pokud je ve skrini horko,
tak to vyrazne urychluje vyse zmineny jev, praskani bezolovnatym cinem pajenych pajenych spoju.


Problém je že nemám možnost jí vyzkoušet jinde, každopádně pokud to chápu dobře, neplechu může dělat špatný spoj, kdy při zahřátí se spoj ''opraví'' ale v chladu může praskat že?

Dodatečně přidáno po 1 minutě 46 vteřinách:
Nemluvně o tom, že teď toho moc nezjistím, když se ten problém teď neobjevuje, maximálně zkusit pc zítra po práci až bude grafika zase studená, jestli to bude dělat to samé či ne. Protože teď vše běží jak má, a když to zkusím na jiném pc, nic nezjistím, když vše běží jak má, to budu moci otestovat max, až se stane to co tu někdo psal, že to bude trvalé, či pc dokonce vůbec nenaběhne.


  • Mohlo by vás zajímat
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek
  • Pruhy přes obrazovku při sledování YT, apod.
    od jxdm » 10 bře 2024 10:39 » v BSOD (Blue Screen Of Death)
    1
    1760
    od ITCrowd Zobrazit poslední příspěvek
    11 bře 2024 09:56
  • Pád PC po spuštění hry be BSOD
    od Radoozek » 07 pro 2023 15:00 » v Problémy s hardwarem
    4
    1429
    od Radoozek Zobrazit poslední příspěvek
    08 pro 2023 16:45
  • Artefakty na monitoru po spuštění
    od WinDroid » 30 čer 2023 15:47 » v Problémy s hardwarem
    2
    765
    od Mr. Incognito Zobrazit poslední příspěvek
    30 čer 2023 19:04
  • Program se stále ptá na spuštění při startu OS
    od Karrex » 17 pro 2023 15:09 » v Windows 11, 10, 8...
    3
    1154
    od zeus Zobrazit poslední příspěvek
    19 pro 2023 18:50
  • Skyrama Flash launcher, po spuštění - přihlášení BLACK SCREEN
    od Ramoneggg » 13 led 2024 17:43 » v Windows 11, 10, 8...
    2
    761
    od Ramoneggg Zobrazit poslední příspěvek
    13 led 2024 18:06

Zpět na “Problémy s hardwarem”

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: jirikubala a 19 hostů