CPU konektor Vyřešeno

Zvukové karty, síťové karty, grafické karty, modemy…

Moderátoři: Pic, Mods_junior, Mods_senior, HW spec team

W_Geronimo
nováček
Příspěvky: 10
Registrován: leden 23
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

CPU konektor

Příspěvekod W_Geronimo » 01 úno 2023 10:52

Dobry den. Dostalo se mi do rukou PC které mělo desku ASROCK Z370 Extreme 4 a zdrojem corsair tx750w power supply. Deska byla pripojena pouze jedním 4pinem prestoze ma osazen 8pin. Koukal jsem na kabel ze zdroje a je to 2x4pin ale je nejaky zvlastni.
4pin.jpg
Ten z leva nejde zapojit. Ten druhy ano.
4pin 2.jpg


Pokud ty 4piny spojim do 8pinu tak nejde do desky zasunout.Ten druhy 4pin ma jine tvary samotnych pinu.Pro lepsi pochopeni sem pridam fotky.Muze mi nekdo rict co to je na tom zdroji za anomalii??Nebo jestli se da sehnat nejaka redukce ktera propoji tento stary 8pin do desky ktera ma treba 8pin+4pin??

Uvazoval jsem totiz te tento zdroj zkusim pripojit k desce Aorus Z390 Ultra alte ta ma dokonce 8pin+4pin k napajeni CPU. Byl by tam i9 9900K a tomu by asi zapojeny poze jeden 4pin nestacil.
Poradí mi tu nekdo zkusenejsi?? Dekuji
Přílohy
8pin deska.jpg
ASROCK Z370 Extreme 4
8+4pin deska.jpg
Aorus Z390 Ultra

Reklama
Uživatelský avatar
pcmaker
Level 4
Level 4
Příspěvky: 1246
Registrován: březen 18
Bydliště: Soukromý byt
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: CPU konektor

Příspěvekod pcmaker » 01 úno 2023 11:10

Já tam žádnou anomálii nevidím. Spojené konektory by měly jít bez problémů zapojit.

W_Geronimo
nováček
Příspěvky: 10
Registrován: leden 23
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: CPU konektor

Příspěvekod W_Geronimo » 01 úno 2023 11:38

maji jiny tvar pinu levy 4pin ma usekle rohy a pravy 4 pin ma krizem usekle rohy a krizem ctvercove piny.

petr22
Guru Level 15
Guru Level 15
Příspěvky: 53531
Registrován: únor 12
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: CPU konektor

Příspěvekod petr22 » 01 úno 2023 11:39

Na prvni pohled je videt, ze to musi jit do sebe. Usekle rohy do ctvercove diry jdou.

Samozrejmne ty spojene 4 piny do 8 pinu na desce.

Uživatelský avatar
pcmaker
Level 4
Level 4
Příspěvky: 1246
Registrován: březen 18
Bydliště: Soukromý byt
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: CPU konektor

Příspěvekod pcmaker » 01 úno 2023 11:59

Ano, tak jsem to také myslel. U té Aorus MB budeš zcela jistě, pro zamýšlený CPU, potřebovat i ten dodatečný 4pin, pokud máš v plánu taktovat.

W_Geronimo
nováček
Příspěvky: 10
Registrován: leden 23
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: CPU konektor

Příspěvekod W_Geronimo » 01 úno 2023 12:39

Mate pravdu. Nevim co jsem udelal poprve spatne ze mi to neslo.Porovnal jsem konektory u druheho zdroje a tam ty tvary sedely s protikusem.Proto jsem to uz znova nezkousel.Ale zrejme to zmatlo i toho kdo to zapojoval predemnou kdyz zapojil pouze ten jeden 4pin.
U jineho zdroje ten 2x4pin vypada takto:
Správný 2x4pin.jpg


Dodatečně přidáno po 5 minutách 13 vteřinách:
Taktovat asi nebudu nebo jen lehce. Vyzkousim jestli to ten 8pin utahne a pokud ne tak koupim asi jiny zdroj.I kdyz 750W by melo stacit si rikam. Nebo se delala nejaka redukce ma 8pin+4pin?? treba tato??
https://www.czc.cz/akasa-napajeci-reduk ... 61/produkt

petr22
Guru Level 15
Guru Level 15
Příspěvky: 53531
Registrován: únor 12
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: CPU konektor

Příspěvekod petr22 » 01 úno 2023 13:19

Nechces zkouset metodou pokus-omyl, jestli z napajeni cpu bude zhavici drat :-)

Podivej se co rika Intel datasheet k procesoru o napajeni. Zdroj sice ma 750W, ale tebe zajima kolik z toho
ma napajeni procesoru. Bude to bud napsane primo na zdroji nebo taktez v datasheetu jeho vyrobce.

Ona redukce z 4+8pin spojenim na 8 pin neguje smysl poctu vodicu u napajeni procesoru, navic pridava
jeden prechodovy odpor dalsiho konektoru. Je nesmysl zapojovat 4+8 pin, pokud stejny pocet vodicu nevede
az do zdroje, to nema technicky smysl. Kdyz napojis 4 trubky na 6 stejnych trubek, tak vice vody neprotece.

Napajeni I9-9900K musi dat maximum nejakych 170 Wattu, pretaktovan az 250 Wattu. Ze ma procesor TDP 95W
neznamena vubec nic, Intel to udava jako "bezne pouziti bez turba", kdy to bude samozrejmne mene. Chlazeni
ale musi byt dimenzovane na maximum, ne na nejakou smyslenou prumernou hodnotu, musi zvladnout i stress
testy. Proto je potreba nejlepsi chladic, ktery lze sehnat - Noctua D15 nebo podobny, pripadne kvalitni vodnik.

Alternativa je vymena za novejsi desku a cpu, ktere bude mit vyssi vykon a nebude pri tom zrat i travu okolo domu.
Lze spocitat, za jak dlouho zravy procesor pri narocnych ulohach spotrebuje navic elektrinu ve stejne hodnote kolik
sam stal.

W_Geronimo
nováček
Příspěvky: 10
Registrován: leden 23
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: CPU konektor

Příspěvekod W_Geronimo » 01 úno 2023 14:01

No podle toho co písou tak by to melo byt v pohode.
Zdroj.png

petr22
Guru Level 15
Guru Level 15
Příspěvky: 53531
Registrován: únor 12
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: CPU konektor

Příspěvekod petr22 » 01 úno 2023 14:05

Pri OC muze procesor brat proud az velmi solidnich 20 Amperu.

Zdroj vypada OK, hlavni problem bude jak ho uchladit nez jestli to zdroj zvladne.

W_Geronimo
nováček
Příspěvky: 10
Registrován: leden 23
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: CPU konektor  Vyřešeno

Příspěvekod W_Geronimo » 01 úno 2023 15:26

Mam tu jedno starsi AIO chlazeni. https://www.alza.cz/corsair-icue-h115i- ... CkQAvD_BwE
Zkusim ten procesor provozovat na zakladnich taktech s tim ze mu trosku uberu napeti. Co jsem cetl tak by 4.7-4.8GHz mohlo jit pri napeti 1.18Voltu.To uz si myslim ze bych uchladil i s timto vodnikem.
Chci to postavit synovi na hry jako je CSGO nebo Fortnite.Nic narocneho a v rozliseni full HD.Grafiku tu mam nejakou RTX 2070 super.


Zpět na “Problémy s hardwarem”

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 31 hostů