Problém s ssd v notebooku

Zvukové karty, síťové karty, grafické karty, modemy…

Moderátoři: Pic, Mods_junior, Mods_senior, HW spec team

kaliban123
nováček
Příspěvky: 45
Registrován: prosinec 22
Pohlaví: Nespecifikováno
Stav:
Offline

Problém s ssd v notebooku

Příspěvekod kaliban123 » 16 lis 2023 08:45

Prosím vás opět o radu. Před nějakou kratší dobou jsem zde řešil výběr notebooku a nakonec mi byl doporučen a já koupil Lenovo x280, která měl/má od prodejce ssd značky Samsung s kapacitou 256GB. No chtěl jsem ho vyměnit za trochu větší, který jsem měl v počítači. V počítači na něm byl systém a disk podle mě normálně šlapal asi rok (Kingston NV1 500GB). No tak jsem toho Kingstona vymontoval a vložil do notebooku. Instalačku jsem měl staženou ze stránek MS a na flashku přes Rufus. Instalačka prvně vypadal v pohodě. Před instalaci jsem vše ve výběru jednotky promazal, zformátoval prostě na disku nic nezbylo a instalace si vše vytvořila od nuly a následně proběhla bez problémů. Po dokončení nějakou chvilku zabralo než se nainstalovali různé aktualizace a programy a tak.
Po pár hodinách jsem si chtěl pustit seriál v nízké kvalitě takže žádná žátěž a necelou minutu běžel a následně se sekl obraz a zvuk ještě chvilku šel pak začal funět větrák, píplo to a šlus. Ok říkal jsem si něco se potentovalo tak jsem šel znovu do instalačky, ale ta se už nepovedla. No prostě jsem zkoušel přehazovat i původní disk a tento a skončil jsem na tom, že původní disk bez problémů běží, ale ten Kingston v notebooku ne. Občas ho není vidět ani v biosu a někdy když zkouším instalačku ho to tam sice načte do výběru, ale nejde odebrat jednotlivé oddíly ani nainstalovat.
Když jsem ho, ale několikrát dal do počítače tak se tváří v pořádku je vidět v biosu, systému, různé programy ho normálně vidí a otestují a já už nevím proč. Všiml jsem si jediné možná vady nebo vlastnosti nevím předtím jsem to nezaregistroval. Jak jsou kontakty tak z jedné strany je jich jakoby míň a já nevím jestli jsem ho nějak mohl poškodit, ale proč ho teda vidí počítač. Schválně jsem se díval na ten Kingston potom původní disk z notebooku Samsung a pak ještě co byl v počítači jako další ssd od Adata. Samsung a Adata mají z obou stran všechny ty kontakty.
Může to být v tom nebo si nesednou notebook a ten Kingston?
Přílohy
IMG_20231116_082838.jpg
IMG_20231116_082846.jpg

Reklama
petr22
Guru Level 15
Guru Level 15
Příspěvky: 53623
Registrován: únor 12
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Problém s ssd v notebooku

Příspěvekod petr22 » 16 lis 2023 08:54

Kontakty jsou spravne.

Nicmene - pred vymenou disku je nutne v BIOSu odpojit interni akumulator a nesmi byt pripojeny ani napajeci adapter.

K poskozeni disku mohlo dojit pri montazi, pokud zakladni deska byla stale napajena. Stejne tak pri vymene RAM (pokud jsou vymenne).

kaliban123
nováček
Příspěvky: 45
Registrován: prosinec 22
Pohlaví: Nespecifikováno
Stav:
Offline

Re: Problém s ssd v notebooku

Příspěvekod kaliban123 » 16 lis 2023 10:04

A kua to mě nenapadlo to nějak odpojovat. Tam jako kdysi není lehce zvenku výměnitelná baterka tak jsem to neřešil. Napájecí adapter jsem odpojil jen tu baterku ne jen jsem notebook vypnul.
Ramky v tomto notebooku nejsou výměnitelné takže to je v pohodě
Dá se nějak ten disk otestovat? V tom slohu co jsem vytvořil jsem totiž psal, že v počítači v druhém slotu ten disk normálně funguje (v prvním je místo toho Kingstonu už nový jiný disk se systémem). Bios, windows ho vidí a stejně tak hdtune, cdi a ještě nějaký program na test jsem zkoušel a vše v pohodě.

petr22
Guru Level 15
Guru Level 15
Příspěvky: 53623
Registrován: únor 12
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Problém s ssd v notebooku

Příspěvekod petr22 » 16 lis 2023 10:08

Jak se chova v jinem pocitaci ?

Neodpojeni baterie nas kdysi stalo jednu zakladni desku do Zbooku, pri strkani do slotu se zajiskrilo a pcitac uz nesel zapnout.

kaliban123
nováček
Příspěvky: 45
Registrován: prosinec 22
Pohlaví: Nespecifikováno
Stav:
Offline

Re: Problém s ssd v notebooku

Příspěvekod kaliban123 » 16 lis 2023 10:25

No právě, že ten Kingston se v počítači chová normálně sice jsem na něj nezkoušel dávat systém, ale jinak normálně funguje jen v tom notebooku má problém.
A safra to bych neřekl, že to bude tak špatné s tím neodpojením.

Dodatečně přidáno po 1 hodině 31 minutách 22 vteřinách:
Tak jsem zkusil ten divný Kingston disk dát ještě jednou do notebooku s tím, že v biosu (podle videa na youtube) jsem nějak vypnul baterii. Chtěl jsem ji úplně vymontovat, ale nepodařilo se mi odšroubovat šroubky, které ji drží.
No, ale dal jsem ten disk, do usb jsem dal instalační flashku zvolil správný postup bootování a čekal co bude. Po nějaké době jsem se dostal k volbě kam chci nainstalovat systém. Předtím jsem ještě na rychlo v pc disk naformátoval a smazal všechny oddíly. No a při pokusu zvolit ten disk v notebooku to napsalo několik chyb. Jedna z nich má číslo: 0x800701b1 další při jiném pokusu 0x80300024 takže disk asi umřel a asi můžu být rád, že umřel jen on.
Je zajímavé, že v počítači funguje a jako uložiště by asi mohl ještě sloužit, ale pro instalaci systému ne.
Podle jedné té chyby co jsem vygooglil byla jedna z rad odpojit z usb což v tomto případě nejde. V usb byla jen instalačka a napájení nic víc. Další rada byla zvolit jiný vstup. No notebook má jen jeden konektor na disk

RIKI22
Master Level 8
Master Level 8
Příspěvky: 6477
Registrován: únor 16
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Problém s ssd v notebooku

Příspěvekod RIKI22 » 16 lis 2023 18:50

Vieš si pripraviť boot USB s programom na správu diskov AOMEI Partition,ako vidí ten disk v NTB ?Pozrel si sa v PC na ten disk cez CrystalDiskInfo alebo HD Tune?
Prípadne cez Kingston SSD Manager.

kaliban123
nováček
Příspěvky: 45
Registrován: prosinec 22
Pohlaví: Nespecifikováno
Stav:
Offline

Re: Problém s ssd v notebooku

Příspěvekod kaliban123 » 16 lis 2023 21:11

Hele v počítači po zapojení cdi i hd tune bez problémů. AOMEI neznám, ale můžu kdyžtak zkusit jen mám toho disku a všeho kolem už plné zuby a leží tu přede mnou na stole. Jen notebook má problém kdy poprvé se na něm vada projevila když tam byl už systém a běžel mi film a pak už tam nešel windows vůbec nainstalovat.

V možnosti výměny disku mě totiž to lenovo x280 pěkně štve. Dostat se do biosu vypnout baterku, sundat spodní dekl, teoreticky a lépe odpojit přišroubovanou baterku, vyměnit disk a složit a pak zkoušet je dost na draka.

Kdyžtak zítra zkusím pohledat ten program a dát to do počítače jestli tam něco bude nebo ne, ale děkuju za snahu.
Ještě odpovím. V notebooku ten disk je vidět v biosu v pohodě. Když spustím instalaci, která se podivně dlouho načítá tak se dostanu do bodu kdy mám zvolit kam se nainstaluje windows a tam to skončí minimálně to napíše ty dvě chyby 0x.... nejde ani smazat oddíl, ani naformátovat a často když jsem dal formát tak to napsalo nejde a následovalo zmizení disku z nabídky

petr22
Guru Level 15
Guru Level 15
Příspěvky: 53623
Registrován: únor 12
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Problém s ssd v notebooku

Příspěvekod petr22 » 16 lis 2023 21:15

Stejny postup je u vsech notebooku, ktere pouzivame.

V BIOSu staci odpojit baterku, nic dalsiho neni potreba.

RIKI22
Master Level 8
Master Level 8
Příspěvky: 6477
Registrován: únor 16
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Problém s ssd v notebooku

Příspěvekod RIKI22 » 16 lis 2023 21:21

Tak si ten AOMEI nainštaluj aspoň na PC,aby si videl ,ako vyzerá a daj sem screen.Ale lepšie je potom spustiť v NTB cez boot,pri tom disku.

kaliban123
nováček
Příspěvky: 45
Registrován: prosinec 22
Pohlaví: Nespecifikováno
Stav:
Offline

Re: Problém s ssd v notebooku

Příspěvekod kaliban123 » 17 lis 2023 11:09

Disk jsem vložil do počítače a zkusil. Nevím no. Ten AOMEI nevím co přesně za test v něm spustit.

Dodatečně přidáno po 2 hodinách 9 minutách 22 vteřinách:
schválně jsem zkusil na ten disk zkopírovat data (filmy) a v pohodě. Pravda dvakrát spadl systém, ale to spíš bylo, že si nesedla ramka a jejich nastavení na 3600mhz. Při druhém profilu jen na 3000mhz v pohodě, ale to vím už z dřívějška. Data tedy na tom disku jsou a funguje. Nevím prostě proč nechce být už systémovým diskem v notebooku. Pokud by někdo z těch fotek co jsem dal něco zjistil budu rád i když to nebude povzbudivé.

Stejně s tím diskem moc nepočítám a kupovat pro něj box a udělat externí se mi nechce když nejlevnější jsem našel přes tři stovky. Jasně pro někoho to je nic, ale pro mě zbytečné.
Přílohy
IMG_20231117_110110.jpg
IMG_20231117_105606.jpg
IMG_20231117_105555.jpg
IMG_20231117_105544.jpg
IMG_20231117_105532.jpg
IMG_20231117_104941.jpg
IMG_20231117_103742.jpg
IMG_20231117_103256.jpg
IMG_20231117_103210.jpg

RIKI22
Master Level 8
Master Level 8
Příspěvky: 6477
Registrován: únor 16
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Problém s ssd v notebooku

Příspěvekod RIKI22 » 17 lis 2023 14:14

Skús v tom AOMEI pri tom disku použiť Wipe Hard Drive.Klik PTM na označenie disku Disk3 a skús potom inštaláciu v NTB.
Pozri sa potom aj do biosu na nastavenie.Jedna z chýb,čo sispomínal je aj tu:https://www.youtube.com/watch?v=yh4ChTilMtQ.Skúsil si ?
Aj v Správe diskov Ti zobrazuje hlavný disk tak ,že C je až po D? Je to nezvyčajné.Kto tam inštaloval OS?


  • Mohlo by vás zajímat
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek

Zpět na “Problémy s hardwarem”

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 90 hostů