Start PC pouze s CD Win2000 v mechcnice

Zvukové karty, síťové karty, grafické karty, modemy…

Moderátoři: Pic, Mods_junior, Mods_senior, HW spec team

infernor
nováček
Příspěvky: 4
Registrován: listopad 05
Pohlaví: Nespecifikováno
Stav:
Offline

Start PC pouze s CD Win2000 v mechcnice

Příspěvekod infernor » 05 lis 2005 17:19

Omlouvám se pokud se ptám na něco co už tady bylo zodpovězené, avšak snažil jsem se pročíst vše nebo dohledat přes vyhledávač, avšak nic co by řešilo můj problém jsem nenašel.
HW: Koupil jsem si desku MSI K8N Neo2-54G Platinum a k ní procesor 3200+ Venice. Pamět mám 1x 512 333MHz, grafiku ATI 9600Pro, HDD primární seagate 20GB, sekundární 80GB (nejsou SATA), vypalovačka LG DVD/RW..
Zapojení: 20GB - primary master
DVD - secondary master
80GB - secondary slave

Asi se divíte, proč je vypalovačka jako master a ne naopak, ale dostanu se k tomu, problémů je víc.

1) Po nainstalovaní WIN2000 jsem schopný nabootovat pouze v případě, když je install CD Win2000 v mechanice. V BIOSu jsem nic k tomuto problému neobjevil nebo nenašel, možná jenom nevím kde přesně hledat, poraďte prosím co to způsobuje.

2) Kromě výše uvedených disků 20 a 80 mám ještě jeden 40GB. Na staré desce byli seřazeny takto: 20GB prim.master, DVD prim.slave, 80GB sec.master, 40GB sec.slave. Pochopitelně jsem chtěl vše zapojit stejně, ale z mně neznámého důvodu, po zdlouhavém hledání správné kombinace jsem zjistil, že pokud chci mít současně DVD a 80GB, je TATO KOMBINACE JEDINÁ SPRÁVNÁ!! V jiných kombinacích se mi jednotlivé komponenty vůbec nezobrazovali. Upozorňuji, že vím co jsou jumpery.

3) Počítač se mi celkově zdá být docela pomalý, na to že jsem přecházel z Athlona 2000, je můj dojem spíše horší, snad to je jenom v nastavení.
Drivery mám nainstalované všechny, ve správci zařízení je vše v pořádku.


Budu komukoliv velice vděčný, pokud mi pomůže v odstranění těchto závad, děkuji moc!!

infernor@seznam.cz
Skype: infernor

Reklama
Uživatelský avatar
mijaja
Tvůrce článků
Level 6.5
Level 6.5
Příspěvky: 4136
Registrován: září 05
Bydliště: Zlín
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline
Kontakt:

Příspěvekod mijaja » 05 lis 2005 17:35

Podívej se prosím do Biosu. Tam bys měl mít volbu na nastavení primárního zařízení, odkud má bios nabootovat systém. Nejspíše tam budeš mít zatrženo CD-Rom. To bys měl změnit na disk. Promiň, nemám desku MSI, ale tenhle problém jsem měl také u QDIčka.

infernor
nováček
Příspěvky: 4
Registrován: listopad 05
Pohlaví: Nespecifikováno
Stav:
Offline

Příspěvekod infernor » 05 lis 2005 17:55

V BiOSu je nastaveno:
1. boot device - HDD
2. boot device - CDrom
...

pokud vypnu boot z CDrom, systém vůbec nenaběhne a hlásí se jako error disc, jako by tam vůbec nebyl.. BIOS ho ale samozřejmě normálně vidí..

Uživatelský avatar
mijaja
Tvůrce článků
Level 6.5
Level 6.5
Příspěvky: 4136
Registrován: září 05
Bydliště: Zlín
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline
Kontakt:

Příspěvekod mijaja » 05 lis 2005 18:04

Já tam mám taky nastaveno :
1. First device HDD
2. Second device CD-Rom
3. Third device opět HDD

a musel jsem nastavit všechny 3 volby na HDD, aby to přestalo požadovat CDčko. Jakmile to začalo brát z disku, pak už se mohla 2. a 3. volba přepnout na cokoliv. Tahle anabáze mě čeká pravidelně při přeinstalování systému. Ale říkám, mám QDI a u tebe to možná přece jen bude jinak.
Nemyslím, že to souvisí s postavením CD-Romky jako Secondary masteru.

infernor
nováček
Příspěvky: 4
Registrován: listopad 05
Pohlaví: Nespecifikováno
Stav:
Offline

Hmmm..

Příspěvekod infernor » 05 lis 2005 18:45

Odzkoušeno, žel tady bude pes zakopán asi někde jinde, jelikož v případě všech boot devices nastavených na HDD hlásí SYSTEM DISK FAILURE, jako by tam žádný nebyl, nebo byl bez systému Windows..
Přesto díky za snahu a kdyby tě něco napadlo...chjo..

Uživatelský avatar
mijaja
Tvůrce článků
Level 6.5
Level 6.5
Příspěvky: 4136
Registrován: září 05
Bydliště: Zlín
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline
Kontakt:

Příspěvekod mijaja » 05 lis 2005 19:34

No třeba se tu objeví někdo s řešením tvého problému. V každém případě dej potom vědět, jak jsi to vyřešil. Možná tím zas pomůžeš někomu jinému. :D

miras
Tvůrce článků
Level 5
Level 5
Příspěvky: 2159
Registrován: červenec 04
Pohlaví: Nespecifikováno
Stav:
Offline

Příspěvekod miras » 05 lis 2005 22:11

Tak sem si sosnul manuál k tvý desce. Prvně bych překontroloval nastavení BIOSu.
Co se týče bootování, všechny potřebný volby jsou v menu Advanced BIOS Features.
Měla by tě zajímat položka "Hard disk boot priority". Úplně nahoře je potřeba mít ten disk, ze kterýho bootuješ. Pak je ideální mít 1st boot device na Hard Disk. Ještě je tam položka Boot Other Device, ta zajišťuje, že v případě selhání bootování z nastavenejch zařízení vyzkouší i všechno ostatní z čeho se nechá boootvat. Pokud je vše v pořádku, musí stačit 1st boot device na HDD, 2nd i 3rd můžou bej zakázaný, stejně tak bootování z jinejch zařízení. Důležitý je zkontrolovat priority disků v příslušným menu.
Že se ptám tak blbě. Systém je kde? Na tom 20GB na primáru? Instaloval si při stejný HW konfiguraci, nebo si s tím pak ještě něco prováděl?
K tomu hardwaru, že ti ho nerozpozná... Blbě se nějak radí, chce to si na to šáhnout a pohrát si s tím osobně. Nicméně, Win2k přistupují k HW přímo, nikoliv přes bios. i když bios zařízení nevidí, je zde jistá možnost, že wokna najdou všechno. Ale jak říkám, s tím si chce spíš pohrát osobně.
A co se týče zdánlivý pomalosti systému. Zaprvý, opravdu tam máš 333MHz paměť? To není moc zdravý, pro Athlony je lepší synchronní frekvence FSB a pamětí. Ne že by to degradovalo výkon pod úroveň Athlona 2000+, ale rozhodně to výkonu nepřidá. Rozhodně bych doporučil v prvý řadě upgrade pamětí, ideálně na 2x512MB.
Pak by nebyl od věci update biosu, pokud je nějakej novější než co na desce už je. Pokud se ti nechce do DOSu, můžeš vyzkoušet firemní utilitku LiveUpdate. Najdeš ji v prográmku DigiCell, kterej je někde na přiloženým CD, pokud už ho nemáš nainstalovanej.
Jakým způsobem se ta pomalost vůbec projevuje? Respektive při jaký konkrétní činnosti se ti zdá bejt línější?

infernor
nováček
Příspěvky: 4
Registrován: listopad 05
Pohlaví: Nespecifikováno
Stav:
Offline

Příspěvekod infernor » 05 lis 2005 23:07

To Miras:

Především ti chci poděkovat, že sis našel čas a dal tu námahu dokonce hledat manuál k mojí desce, teď k věci:

Základy PC znám, v BIOSu se jakž takž umím pohybovat také a základní nastavení zvládám, takže mám dobře navolenou tak prioritu bootování, tak i prioritu disku. Systém je nainstalovaný na již složený PC (tudíž se už žádný HW nepřidával dodatečně), pouze jsem si hrál s jumpery na jednotlivých discích a vypalovačce, ve snaze donutit počítač akceptovat všechny mé disky a vypalovačku pracovat společně, žel pořád mi to vychází tak, že jeden HDD musím mít venku, pokud ho přidám, projeví se to někde jinde tak, že kupříkladu třeba vypalovačku nenačte. Jinak systém je pochopitelně nainstalovaný na primary master 20GB HDD.
V současné chvíli mě především trápí nemožnost připojení všech disků naráz, to je opravdu mrzuté, start PC bez CD jsem už opravil tím, že jsem stáhnul jiný ovladač pro Nforce 3 chipset, kterým je deska osazená.

K ostatnímu:

Paměť zatím jinou nemám, upgradoval jsem z ASUS A7N8X-X a Athlon 2000 na současnou K8N Neo2-54G Platinum s procesorem Athlon64 3200 Venice, na paměti mi už nezbylo, ono je to docela dost peněz, takže nějakou chvilku, tak do Vánoc nejdéle, budu muset vydržet se stávající 512MB 333MHz. Zdá se mi, že na tak nadupanou desku s procesorem to startuje dost dlouho, minimálně stejně dlouho jak předtím, avšak teď tam není ještě téměř nic nainstalované, proto mě to štve, pak už se chová docela normálně...akorát, když jsem aktualizoval ze serveru Microsoft můj windows, počas tohoto procesu byl neskutečně spomalený, ačkoliv jsem měl v pohodě přes 350Mb volný paměti a procesor se držel ve výkonu do 10%, tak nevím.. Prostě si myslím, že by mohl být trochu pružnější..

Abych to shrnul:

Teď mě trápí především ta nemožnost připojení všech disků, věř mi, že jsem vyzkoušel už všechny možné kombinace jumperování a výměny za mastera, či slava, pochopitelně jsem měnil i kšandy, žel bez úspěchu..Pokud disk nevidí už detekce při startu na první obrazovce, ve windowsech se disk už zcela jistě neobjeví ani ve Zprávě počítače (pravou myší na Tento počítač, Spravovat)..
Možná, kdybys trochu více naznačil, jak jsi to mysle s tím, že by sis musel s tím hrát osobně, možná bych to spravil, pokud bys řekl jak..

Každopádně všem děkuji za snahu!!

miras
Tvůrce článků
Level 5
Level 5
Příspěvky: 2159
Registrován: červenec 04
Pohlaví: Nespecifikováno
Stav:
Offline

Příspěvekod miras » 06 lis 2005 00:37

infernor píše:Možná, kdybys trochu více naznačil, jak jsi to mysle s tím, že by sis musel s tím hrát osobně, možná bych to spravil, pokud bys řekl jak..

To je právě to, co se blbě popisuje. Když už se s tím pereš, tak jak se s tím pereš, zkusil bych "vystoupit a nastoupit". Čili vytahat ze všech zařízení i z desky kabely, překontrolovat správný nastavení jumperů a naskládat kabely zpátky. Začal bych tím, že zařízení najumperuju tak, jak mají bejt. Hlavně dávej bacha na to, co se plete nejvíc - správný umístění zařízení na kšandy. Master je na konci kabelu, slave uprostřed. Ne jinak. Boot. Našel? Ne? Tak všechny zařízení na CS. Boot. Mrknu co našel teď. Co je OK nechám bejt, laboruju s tím co bios nevidí. Jedno zařízení nechám na CS, druhýmu dám natvrdo master/slave. A tak chvilku pořád dokolečka. Kdyby bylo nejhůř, klidně můžeš systémovej disk umístit na Secondary master, moderní desky už si s tím poradí a nabootujou i tak. Není to úplně optimalní, ale kdyby našel všechny zařízení jen v týhle konfiguraci, tak proč ne.
Co se startu woken týče, de o to, která část zdržuje. Jestli se jedná o inicializaci HW, nebo až pak vlastní načítání windows. Obojí by se mohlo nechat vylepšit optimalizací nastavení biosu, ale na druhou část by mohla mít podstatnej vliv i ta paměť. Myslím že kvalitní 1GB dual channel by načítání mohl znatelně urychlit. Nicméně finanční okolnosti bránící okamžitýmu upgradu chápu velice dobře :D
Jak popisuješ tu lenost během updatu, na jednom ze svých compů pozoruju něco podobnýho. Nevím přesně čím to je, ale jakmile se začnou stahovat aktualizace, s tím compem se nedá pomalu pracovat, i když jindy lítá jako vítr.


  • Mohlo by vás zajímat
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek
  • USB-C pouze data ? Příloha(y)
    od ski1961 » 08 říj 2023 10:25 » v Rady s výběrem hw a sestavením PC
    4
    2171
    od ski1961 Zobrazit poslední příspěvek
    08 říj 2023 11:40
  • nereaguje Start
    od maathes » 01 led 2024 20:55 » v Windows 11, 10, 8...
    2
    752
    od 28nitro28 Zobrazit poslední příspěvek
    01 led 2024 21:58
  • Záloha pouze změněných dat Příloha(y)
    od BulletRide » 29 úno 2024 01:14 » v Programy ke stažení
    3
    1493
    od meda2016 Zobrazit poslední příspěvek
    03 bře 2024 10:34
  • Nedokonalý start windows 10 Příloha(y)
    od dreyfus » 28 čer 2023 13:23 » v Windows 11, 10, 8...
    14
    1756
    od petr22 Zobrazit poslední příspěvek
    01 črc 2023 16:36
  • Windows 11 - Start - Nastavení Příloha(y)
    od M.I.RASL » 28 lis 2023 19:10 » v Windows 11, 10, 8...
    9
    1669
    od M.I.RASL Zobrazit poslední příspěvek
    29 lis 2023 14:06

Zpět na “Problémy s hardwarem”

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: DotNetDotCom.org [Bot] a 12 hostů