Stránka 1 z 1

CPU nejde taktovat po zvýšení FSB

Napsal: 19 srp 2011 13:26
od FilipCZ
Dobrý den,

Potřeboval bych poradit s takovým menším problémem, který se týká přetaktování. Dříve jsem měl procesor přetaktovaný ze standardních 1.67 GHz na 1.8 GHz. Tato frekvence byla stabilní, procesor nedělal problémy. Pokusil jsem se ale na základovce pomocí FSB jumperů zvýšit FSB z 266MHz na 333MHz. Procesor tuto změnu utáhl, a tak jsem trochu ještě přitaktoval ale nakonec to skončilo restartem PC. Vrátil jsem tedy v BIOSu toto přetaktování zpět, nabootoval Windows, vše normálně fungovalo. Nakonec jsem ale raději vrátil na základní desce FSB na těch původních 266MHz a frekvenci procesoru na 1.67GHz (vše jsem zkrátka vrátil do původního stavu). Zapnu PC, nabootuju Windows, opět vše v pořádku. Restartuju počítač, v BIOSu pomalu přetaktovávám CPU. Avšak již při přetaktování o pár MHz procesor z neznámého důvodu zamrzá nebo padá. Jak je to možné, když ještě před zvyšováním toho FSB byl stabilní na frekvenci 1.8GHz? Všechno je teď nastavené, tak jak bylo původně, a přesto procesor nezvládne vyšší frekvenci. Nemohl jsem ho nějak poškodit? Mnohokrát jsem resetoval BIOS, vyndal i baterii od BIOSu, také jsem zkoušel přeinstaloval Windows, avšak procesor stále nelze taktovat. Prosím poraďte.

Děkuji

P.S.: Na FSB 333 MHz můžu mít CPU klidně přetaktovaný na 1.9GHz a je stabilní, ale zase mi nefungují USB porty a na FSB 266 MHz mně procesor padá i při velmi malém přetaktování, ale jinak je na standardní frekvenci 1.67 GHz v pořádku a vše ostatní je taky v pořádku.

Vzhledem k nízké frekvenci procesoru bych ho měl rád alespoň trochu přetaktovaný, a jelikož mám na můj komp docela dobrou grafickou kartu, frekvence 1.67 GHz je na dnešní hry opravdu velmi málo.

Velmi děkuji za každou odpověď, která mi alespoň trochu pomůže.

Re: CPU nejde taktovat po zvýšení FSB

Napsal: 19 srp 2011 13:36
od Qwasyx0
A co teploty? Předtim a teď? Já měl ten samí problém.... Mel jsem přetaktováno víc (AMD Athlon 3000+ 3,1Ghz na 3,4Ghz) a bylo to cajk... Pak jsem myslim vyměňoval pulku HW, zdroj, grafarnu apod, chladič nový, abych mohl taktovat víc... A i s new chladičem (AC freezer 7 rev.2) byly teploty mnohem vyssi i na zakladnich taktech... Nikdo si s tim nevěděl rady... TAK sem koupil novej...

Re: CPU nejde taktovat po zvýšení FSB

Napsal: 19 srp 2011 13:52
od memphisto
Co napětí na CPU? Na to jsi sahal? Taktováním poměrně hodně zvyšuješ spotřebu CPU. Jaký máš zdroj?

Re: CPU nejde taktovat po zvýšení FSB

Napsal: 19 srp 2011 14:17
od FilipCZ
Teplota procesoru se pohybuje kolem 52-53°C (pokud není procesor zatížen). V zátěži měl procesor i 57°C, ale furt fungoval. Jinak napětí jsem vůbec neměnil ani předtím.

A zdroj nemám teda nic moc, nějakej 400W Eurocase (podle nálepky nejspíš tento: http://www.pocitace-ostrava.cz/400w-eurocase-pfc-12cm/), ale s ním jsem zatím žádný problém neměl.

Ale nedávno jsem si do počítače přidával ještě jednu DVD mechaniku a harddisk. Navíc mám v kompu ještě disketovku, takže je možné že na vyšší frekvenci procesoru zdroj nestačí. Možná tu jednu mechaniku mechaniku odpojím, zkusím přetaktovat a pak dám vědět. Ale s tím overclockem už musím pomalu, protože mě procesor už mockrát zamrzl a spadl, tak abych ho nakonec úplně nezničil.

Ale zatím moc děkuji za rady.