Stránka 1 z 1
Spoj mezi mnou a sousedem - výběr zařízení
Napsal: 08 dub 2016 22:01
od FIDLIK
Zdravím,
potřeboval bych poradit s návrhem spoje na +-80-100m (podle map). Na oba dva domy je přímá viditelnost, takže bych spíše potřeboval poradit s výběrem zařízení. Napadlo mě zakoupit něco jako NanoStation (Loco?) z bazaru, protože do toho nechceme dávat tisíce. Budou na tom lítat hlavně hry, takže prioritou je latence. Občas mu možná něco sdílnu, ale na rychlosti jako takové moc nezáleží. Potřeboval bych taky něco více "user friendly" protože sítě jako takové nejsou zrovna moje hobby a bude to můj první spoj.
Zatím díky
Re: Spoj mezi mnou a sousedem - výběr zařízení
Napsal: 08 dub 2016 23:02
od ondoubek
Zdravím, není možné natáhnout kabel?
Re: Spoj mezi mnou a sousedem - výběr zařízení
Napsal: 08 dub 2016 23:07
od X
Vy nemáte Net?
Re: Spoj mezi mnou a sousedem - výběr zařízení
Napsal: 08 dub 2016 23:31
od petr22
Takovouhle sit jsme staveli nekdy v roce 1995, kabely natazene mezi panelakama.
Pak vynalezli internet, ktery ucinil podobne site zbytecnymi.
Ted vazne - pokud nebudte oba na jedne siti s jednim DHCP serverem, bude se to u kazdeho chovat jako dve nezavisle site a bez sloziteho nastavovani se bude mozne pripojit pouze na IP adresu pocitace, protoze predpokladam ze nikdo z vas nechce aby mu prestal fungovat internet.
Coz bude celkem problem, protoze ve finale to bude najednou jedna lokalni siti a z ni dve ruzna pripojeni na internet.
Re: Spoj mezi mnou a sousedem - výběr zařízení
Napsal: 09 dub 2016 09:02
od FIDLIK
Ono v tom bude i to sdílení internetu, což jsem nechtěl zmiňovat, protože mi je jasné, kam se tím směr diskuze dostane. Každopádně to prosím neřešte a věnujme se jen výběru zařízení.
Jinak kabel je samozřejmě nepřipadá v úvahu, nebudu ho tahat přes pozemky sousedů a věšet ho je úplný nesmysl.
Re: Spoj mezi mnou a sousedem - výběr zařízení
Napsal: 09 dub 2016 11:52
od _vcn
Doporučjuji pořídit nějaká Ubiquiti AirMax M5 zařízení. S NanoStation M5 to půjde na danou vzdálenost dobře, přestože všechny "stejšny" od UBNT jsou sektorový antény a na PtP spoje se tolik nehodí.
U bazarových zařízení ale může nastat problém, jelikož "stejšny" se používají na venkovních instalacích a vlivem prostředí/stáří/bouřek atd. mohou mít vadná rádia nebo LAN rozhraní.
Takže bacha na prodejce a hlavně číst inzerce.
Re: Spoj mezi mnou a sousedem - výběr zařízení
Napsal: 09 dub 2016 12:11
od FIDLIK
_vcn píše:Doporučjuji pořídit nějaká Ubiquiti AirMax M5 zařízení. S NanoStation M5 to půjde na danou vzdálenost dobře, přestože všechny "stejšny" od UBNT jsou sektorový antény a na PtP spoje se tolik nehodí.
U bazarových zařízení ale může nastat problém, jelikož "stejšny" se používají na venkovních instalacích a vlivem prostředí/stáří/bouřek atd. mohou mít vadná rádia nebo LAN rozhraní.
Takže bacha na prodejce a hlavně číst inzerce.
Děkuji za radu. Cokoliv bych kupoval, tak by šlo skrze aukro, kde prodejce kterého mám vyhlídnutého poskytuje 3měs. záruku. Nastavení jako takové u nich není nikterak náročné?
Re: Spoj mezi mnou a sousedem - výběr zařízení
Napsal: 09 dub 2016 12:33
od _vcn
Složité to není, aspoň pro mě. Dám ti pár doporučení: pro jednu stranu (spíš u tebe) použij režim Wireless mode: Access Point a Channel Width: 20 MHz. Samozřejmě nezapomenout na zabezpečení WPA2-PSK AES (CCMP). Stanice u souseda bude mít Wireless mode nastaven na Station. Hodí se i funkce Site survey - zjistíš existenci dalších sítí.
POZOR: obě zařízení by měli před nastavením těchto režimů mít na svém LAN rozhraní staticky nastavenou IP adresu z rozsahu adres, které používáš ve své domácí síti, ale mimo rozsah, který může být přidělen serverem DHCP, aby nedlošlo ke konfliktu IP adres. Toto je třeba udělat, aby bylo možné dále pohodlně přistupovat k webovému konfiguračnímu rozhraní zařízení.
Např. máš domácí síť s rozsahem (použitelných) IP adres 192.168.0.1 až 192.168.0.254, kde 192.168.0.1 je adresa výchozí brány a DHCP server přiděluje adresy v rozsahu 192.168.0.2 až 192.168.0.99. Maska takové sítě je 255.255.255.0. Pro ty Ubiquiti zařízení pak vybereš nějaké ze zbývajících adres mimo rozsah DHCP serveru, např. 192.168.0.100 pro AP a 192.168.0.101 pro stanici.
Re: Spoj mezi mnou a sousedem - výběr zařízení
Napsal: 23 dub 2016 18:26
od FIDLIK
Vše nastaveno a funguje to jako víno na první dobrou. Soused si to chtěl dát pod střechu a i tak to lítá kolem 30mb/s (speedtest). Děkuji za pomoc!

Re: Spoj mezi mnou a sousedem - výběr zařízení
Napsal: 27 dub 2016 21:08
od FIDLIK
Nakonec jsem si nechal téma odemknout a chtěl bych se zeptat ještě na pár věci, abych měl "klid". Zajímalo by mě, zda-li mám vše nastaveno správně a dle předpisů. Frek jsem nastavil na 5,500mhz(100), což je podle internetu počáteční hodnota pro provoz mimo interiér. Nastavil jsem ČR a zaklikl automatickou regulaci výkonu. Je to všechno, nebo si ještě na něco mám dávat pozor?
Podle site sur. jsem si samozřejmě našel další sítě a nastavil kanál, který nebyl použitý (na 104 již má poskytovatel raketu a na 100 to prostě běželo nejlépe

). Nastavení jsem vyscreenoval (client je nastaven v podstatě úplně stejně se stejným výkonem).
Re: Spoj mezi mnou a sousedem - výběr zařízení Vyřešeno
Napsal: 27 dub 2016 21:25
od _vcn
V pořádku. Jestli to opravdu dá 30 Mbit/s v kombinaci s tímhle slabším HW, tak to je solidní hodnota.
Re: Spoj mezi mnou a sousedem - výběr zařízení
Napsal: 27 dub 2016 21:43
od FIDLIK
Taky mě to překvapilo, čekal jsem 15-20 maximálně. Děkuji ti a já opět zamykám
