routování

Problematika administrace LAN či WIFI sítí

Moderátor: Mods_senior

Uživatelský avatar
timmyl
nováček
Příspěvky: 28
Registrován: únor 16
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

routování

Příspěvekod timmyl » 22 črc 2019 12:38

Zdravím Vás,

mohl by mi prosím někdo poradit / nasměrovat mě.

V administrativní budově máme dvě kanceláře a každá má svůj vlastní přívod a já bych potřeboval je spojit.
Bohužel jsou od sebe dvě patra a do vrtání se nikomu nechce.
Mám schéma zapojení a rád bych se zeptal, jak to udělat.
Děkuji všem za informaci.
Lukáš
Přílohy
sít.JPEG

Reklama
zeus
Elite Level 10.5
Elite Level 10.5
Příspěvky: 10896
Registrován: únor 12
Bydliště: Pankrac
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: routování

Příspěvekod zeus » 22 črc 2019 13:48

Vrtat nepotrebujes, mas je dle obrazku spojene switchem.
Cilem je tedy jedna sit, kde se vse vidi? To by stacilo jeden router zmenit na AP.
Prazaci jo ty se maj, az kdyz si me zavolaj..

Uživatelský avatar
Microsheep
Level 4.5
Level 4.5
Příspěvky: 1656
Registrován: leden 10
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: routování

Příspěvekod Microsheep » 22 črc 2019 14:09

Záleží na nynější kofiguraci "Switch bez VLAN" a čeho chceš vlastně docílit a co požaduješ.
Je na ní připojen někdo jiný nebo pouze prvek poskytovatele? Máš k něco fyzický přístup?
Zdali je potřeba firewall do vnitřní sítě (nat, fw, av, apod., služby)?

Momentálně každá kancelář má svůj router za NATem.
Řešení je zbavit se těch routerů a koupit pořádný firewall a dát ke switche bez VLAN.
Pak už si můžeš dělat se sítí, co je libo. Můžeš je spojit, oddělit, filtrovat, jak budeš potřebovat.

Nebo se můžeš jeden přesunout ke switchi a z druhého udělat bridge nebo AP, jak bylo řešeno. A místo původního nahradit switchem.

Doom351
nováček
Příspěvky: 14
Registrován: říjen 17
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: routování

Příspěvekod Doom351 » 23 črc 2019 11:50

U těch IPček na uplinku obou routerů ti chybí oktet, ale předpokládám, že vzhledem k pospisku "switch bez VLAN" jsou oba na té samé síti /24.

Pokud tomu tak je, stačilo by vytvořit statickou routu mezi těmi subnety pro LAN.

Ten switch je od nějakého poskytovatele v kancel. budově? Jelikož mi moc nedává smysl mít routery v každé kanceláři (pokud to tedy není z nějakého důvodu vyžadováno). Pokud by bylo vše ve Vaší správě, tak by bylo nejjednoduší mít router před switchem a v kancelářích mít ty routery pouze bridgnuté. Není potřeba aby každé zařízení v každé kanceláři routovalo. Navíc je z toho potom akorát bordel v leasech.
Fanda do :
Routerů = Mikrotik, Juniper
Spojů (bezdrát má smysl) = Siklu Eterhaul, Racom RAy, Ceragon
L2 = Cisco, Juniper, HP
Systém = Widle (bez nich bych neměl na chleba) :geek:

Uživatelský avatar
Microsheep
Level 4.5
Level 4.5
Příspěvky: 1656
Registrován: leden 10
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: routování

Příspěvekod Microsheep » 23 črc 2019 12:14

Nebo jak říká kolega výše, pravděpodobně ale na těch routerech nepůjde vypnout Source NAT, takže bude poždavek z jedné kanceláře do druhé, bude odesílatel skrytý za WAN IP adresu (výhoda? nevýhoda?). Je to takové krkolomné a všechno se musí dělat vícekrát (DHCP, filtrace MAC apod.), navíc moc namagmentu na těhlech routerech asi nebude, zbytečně moc komplikací. Navíc se kanceláře mezi sebou budou omezovat routovací rychlostí slaboučkých routerů, kdežto normálně by mohli mít rychlosti switchovací.


Zpět na “Administrace sítě”

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 5 hostů