Stránka 1 z 1

Uzemnujete tienenie etherne kablov?

Napsal: 05 úno 2024 11:19
od nl635
Stretol som sa s dost protichodnymi nazormi na to ci je vhodne uzemnovat tienenie internetovych kablov v domovych instalaciach. Ja sa venujem hlavne silnoprudom, ale obcas sa dostanem k tomu ze musim nejaky ten rack zapojit... Preto by som si to rad ujasnil.

Su vpodstate 3 moznosti:
1. Uzemnit kabel na oboch stranach
2. Uzemnit kabel na jednej strane
3. Neuzemnovat vobec


Teraz len nahlas rozmyslam: Uzemnit kabel na oboch stranach mi pride ako uplna blbost. Tym by som cez "tienienie" vyrovnaval potencial medzi 2bodmi. Znie to ako presny opak toho co chcem.

Uzemnit to na jednej strane v beznej TN-S alebo TN-C-S sieti mi tiez pride ako dost zly napad. Vpodstate tym tienenie vodica napojim na zelenozlty kabel iduci do racku. Ten zelenozlty kabel konci na hlavnej uzemnovacej svorkovnici v dome/budove.

Na tej istej svorkovnici je uzemnene vsetko... Voda, plyn, kurenie, odpady, vsetky spotrebice, bleskozvod a tak dalej... To znie ako celkom dost zdrojov rusenia.


Neuzemnujem to teda vobec, robim to spravne?

Re: Uzemnujete tienenie etherne kablov?

Napsal: 05 úno 2024 16:36
od su_u_baru
Taky dělám spíš silnoproud a na tvoji otázku mám jednoduchou odpověď.

Nemusíš zemnit vůbec, pokud máš ethernet poctivě veden vlastní trasou mimo silové kabely

Nebo máš souběhy ve vedení tak použít kvalitní kabel a uzemnit oba konce

Samozřejmě že narazíš na lidi co říkají že přizemňovat vůbec nemusíš, že si tahali doma nebo někde bez stínění a funguje jim to. Jasně že jsou případy kdy problém není a pak jsou případy kdy to problém dělá a to je většinou až po dokončení stavby a dodatečná realizace stíněného kabelu a uzemnění je dost komplikovaná a nákladná. Takže buď si dát práci s trasováním datových kabelů odděleně od silovky a jiných rušivých elementů a nebo tahat stíněný kabel a uzemnit oba konce. Když to neuzemníš tak zbytečně vyhozené peníze za stíněný kabel.
V síti TN-S je to pouze ochranný vodič a pracovní máš fáze s nulou už v tom názvu "ochranný" který slouží pouze k vyrovnání potencionálu. Asi bych ti doporučil si zjistit jak funguje taková elektromagnetická indukce v domovní elektroinstalaci se sdělovací technikou.

Re: Uzemnujete tienenie etherne kablov?

Napsal: 05 úno 2024 20:38
od nl635
Hladal som skor odpoved od niekoho kto tusi o com hovori.

V TN-S je sice ochranny vodic oddeleny od pracovneho to vsak ale neznamena ze:
1. Ochranny vodic nevedie prudy radovo v desiatkach mA.
2. To ze v konecnom dosledku vedie ochranny a nulovy vodic vzdy do jedneho bodu kde su spojene :)

A tiez to neznamena ze cez tieto 2 spomenute body sa zemnenie internetoveho kabla nestane kontraproduktivnym

Re: Uzemnujete tienenie etherne kablov?

Napsal: 05 úno 2024 20:54
od mmmartin
Pokud je to v síti TN-S, lze očekávat, že oba zemnící body, ke kterým je stínění připojené, jsou na stejném potenciálu, takže pro funkci stínění stačí zemnit jen jeden konec. Pokud je to v síti TN, můžou stíněním, uzemněným na obou koncích, téct vyrovnávací proudy. které můžou do živých vodičů indukovat rušení. Stíněný kabel s uzemněným jedním koncem stínění tedy ochrání živé vodiče před indukcí rušivých napětí stejně, případně lépe, než když má uzemněné oba konce.

Re: Uzemnujete tienenie etherne kablov?

Napsal: 06 úno 2024 00:16
od ITCrowd
No, odbornost moderátora je srovnatelná s odborností tazatele...
Oba jste špatně.
Kdyby jste měli školení, které při práci máte mít, pak by ste věděli... Jak se to má dělat, a proč se to má dělat právě tak.

Re: Uzemnujete tienenie etherne kablov?

Napsal: 06 úno 2024 09:49
od zeus
To vis, elektrikare na stavbe potrebujes tak jako tak a kdyz ti rekne, ze klidne udela i ty UTPcka, tak proc zvat (a platit) nekoho dalsiho?

Re: Uzemnujete tienenie etherne kablov?

Napsal: 06 úno 2024 10:24
od nl635
Vies co ono je skor problem zohnat niekoho kto tie UTPcka spravit pride. Pre firmy nie je zrovna lukrativna zakazka spravit niekde 3-4navstevy a natiahnut pri tom dohromady 30ks internetovych kablov skrz steny, betonove deky a tak dalej... Proste je to celkom fyzicky narocna praca s minimalnou pridanou hodnotou ktora sama o sebe nedava zmysel pokial nie je spojena s niecim lukrativnejsim - trebars ze tam dana firma namontuje aj zabezpecovaci system/kamery a tak...

Preto to vpodstate vzdy skonci na krku elektrikarov.

Tak ci tak je to otazka na ktoru mi nedokazali dat jednoznacnu odpoved ani ludia ktori sa tym zivia cely zivot, ani technicke normy a ani neviem o ziadnej literature kde by som to mal hladat.