Vlastní vodní chlazení CPU+GK

Taktujete či jinak upravujete své PC? Sdělte nám své zkušenosti, vložte sem své dotazy…

Moderátoři: Mods_junior, Mods_senior, HW spec team

Uživatelský avatar
Zendass
Level 1
Level 1
Příspěvky: 79
Registrován: srpen 19
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Vlastní vodní chlazení CPU+GK

Příspěvekod Zendass » 18 čer 2020 00:24

Zdravím, již delší dobu uvažuji o vlastním "custom" vodním chlazení, nároky na hlučnost stoupají, nároky na chlazení taky, a samozřejmě taky nároky na estetiku. Proto si myslím, že je čas udělat pořádnou investici do vodního okruhu. Ano, vím, že koupit nějakýho vzdušnýho scythe nebo noctuu bude efektivnější a bezúdržbové. A taky vím, že to bude stát 10k minimálně, vyžaduje to pravidelnou údržbu a výměnu hadic. S tím vším jsem obeznámen a ochoten to podstoupit, včetně ztráty záruky na GK.

Ale teď k věci - mám načteno trochu materiálu o vodním chlazení, ale přeci jen jsem laik, a tudíž nevím, jak/jakou značku/podle čeho si vybírat komponenty, náplně, kde nakupovat (nejlépe ČR) atd... Přeci jen tu asi budou zkušenější v oboru, nechám si poradit.

Co se bude chladit:
- Ryzen 7 2700 s maximálním OC, kterýho jsem schopnej dosáhnout
- Sapphire Pulse RX 5600 XT s maximálním dosažitelným OC
- Vše osazeno na ASRock B450M Pro4 ATX a napájeno 650W Seasonicem Focus Gold

Dělal jsem si něco jen tak na zkoušku, ale ruku do ohně za to fakt nedám, natož vodu do počítače. Mám hlavně obavu o teplotu kapaliny, jelikož by to bylo celé v jednom okruhu, s tím spojená velikost radiátoru a výkon pumpy.
Dále je kladen důraz na určitou celkovou estetiku celého okruhu, s například světle modrou kapalinou, buď úplně bez, nebo jen s velmi decentním podsvícením v barvě kapaliny s průhledným blokem CPU/GPU, expanzní nádobou, a pokud existuje nějaká rozumná skříň na vertikální montáž GPU s oknem, uvítal bych nějaký tip.

Vím že chci docela hodně, ale rád si nechám poradit, než abych pak litoval, že jsem měl takzvanou "línou hubu", a nezeptal se znalejších. Rád si s tím vyhraju, jen bych potřeboval pár poznatků do začátku, zejména výběr komponent a údržby.

Díky za každou radu, Z.
Ryzen 7 2700 + Fera 3, ASRock B450M Pro4 ATX, 16GB Patriot Viper Steel 2x8GB 2866mhz, Seasonic S12II-430W, Sapphire Radeon PULSE RX 5600 XT 6G, 2x ADATA SU650 240GB

Reklama
Uživatelský avatar
xbs
Elite Level 12.5
Elite Level 12.5
Příspěvky: 19490
Registrován: prosinec 17
Bydliště: mezi venuší a marzem
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Vlastní vodní chlazení CPU+GK

Příspěvekod xbs » 18 čer 2020 05:07

zkusil bych nechat si to navrhnout od JSComputers, to sou odborníci na slovo vzatí...

petr22
Guru Level 15
Guru Level 15
Příspěvky: 53597
Registrován: únor 12
Pohlaví: Muž
Stav:
Online

Re: Vlastní vodní chlazení CPU+GK

Příspěvekod petr22 » 18 čer 2020 08:14

Co presne je cilem ?

Koupit slaby Ryzen 2700 a slaby Radeon 5600 a nasledne vrazit 10 tisic do vodniho chlazeni
mi nedava smysl - at to budes taktovat jak chces, nikdy to nebude vykonnejsi nez kdyz tech 10
tisic investujes do vykonnejsiho hardware. Bude to jen hlucne, poruchove a slozite na udrzbu.

Naroky na chlazeni nestoupaji (samozrejmne krome Intelu 10 generace, ze) - to jen umele vytvaris
podminky, ktere lepsi chlazeni vyzaduji, ale soucasne nevznika vykon odpovidajici zvysene cene.
Coz je princip taktovani - za mene penez ziskat vyssi vykon, ale takto to je nizsi vykon za vice penez.
Jestli neco taktovat, tak to kde to ma smysl - tedy Kckove Intely, ne Ryzeny. Pred vice nez 20 lety se dal
pretaktovat Celeron ze 300 na 450 MHz, ale srovnatelny narust vykonu se od Ryzenu ocekavat neda.

Pri pretaktovani navic prijdes o zaruku u vsech 3 hlavnich komponent - zakladni desky,
procesoru i graficke karty. Je ale mozne ze vetsi prodejci to pri reklamaci nebudou zkoumat.

Osobne bych koupil vykonnejsi procesor, vykonnejsi grafiku a bude to mit vyrazne vyssi vykon
a nepotrebujes zbytecne vodni chlazeni a kdyz nebudes taktovat, neprijdes o zaruku. Jestli porad
chces chladit vodou, tak vazne neco lepsiho nez Ryzen 2700 a RX 5600, neco kde pretaktovanim ziskas
vyrazny narust vykonu.

Komponenty vodniho chlazeni lze koupit z Ciny na AliExpressu, cele kity jsou tam o dost levnejsi nez u nas.

Soused kdysi postavil AMD FX s vodnim chlazenim - bylo to mnohem drazsi nez sestava na Intelu
a ani po pretaktovani co to slo to nedosahovalo vykonu Intel sestavy. Tak jak to popisujes se
pokousis o neco podobneho.

Uživatelský avatar
Zendass
Level 1
Level 1
Příspěvky: 79
Registrován: srpen 19
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Vlastní vodní chlazení CPU+GK

Příspěvekod Zendass » 18 čer 2020 14:08

Cílem je si vytvořit vodníka, co mi vydrží nějakej ten rok, přežije následný upgrade, který určitě časem přijde, když mi už nebude dostačovat výkon. Není nic jednoduššího, než vyměnit procesor za výkonnější, blok zůstane stejnej, příští GK bude pravděpodobně taky s blokem (Pokud se budou vyrábět Radeony s blokem, tak rovnou od výroby). Stejně by ta investice jednou přišla, tak proč to nekoupit teď hned, když na to je. Jediný, co zaplatím navíc, je blok na 5600, což je tak 2500 co jsem se tak díval, a to mi za ty nový zkušenosti stojí.

Sice chápu, že bys koupil výkonnější HW, ale výkon není můj primární cíl, jinak bych samozřejmě nepřemýšlel a vzal třeba 3700X a čekal na nový Radeony, což vlastně tak trochu i dělám, ale bůhví kdy vyjdou.
Ryzen 7 2700 + Fera 3, ASRock B450M Pro4 ATX, 16GB Patriot Viper Steel 2x8GB 2866mhz, Seasonic S12II-430W, Sapphire Radeon PULSE RX 5600 XT 6G, 2x ADATA SU650 240GB

Uživatelský avatar
Michael850
Elite Level 11.5
Elite Level 11.5
Příspěvky: 14681
Registrován: srpen 14
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Vlastní vodní chlazení CPU+GK

Příspěvekod Michael850 » 18 čer 2020 14:45

Ke konci roku by měli dojít.
Ryzen 7 2700 + Freezer 34/X370 C6H/RM650x/RX 5700 Gaming X 8GB GDDR6/Vengeance LPX 2x8GB 3000MHz/Gammix XPG S11 Pro 512GB/Define S + 4x F14 Silent

Uživatelský avatar
Zendass
Level 1
Level 1
Příspěvky: 79
Registrován: srpen 19
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Vlastní vodní chlazení CPU+GK

Příspěvekod Zendass » 18 čer 2020 17:32

Pokud ke konci roku, tak se na vodní GK zatím vykašlu, a dám to jen na CPU. Ale furt v tom výběru nemám jasno.
Ryzen 7 2700 + Fera 3, ASRock B450M Pro4 ATX, 16GB Patriot Viper Steel 2x8GB 2866mhz, Seasonic S12II-430W, Sapphire Radeon PULSE RX 5600 XT 6G, 2x ADATA SU650 240GB


  • Mohlo by vás zajímat
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek
  • Vodní chlazeni
    od fishus » 18 bře 2024 20:13 » v Rady s výběrem hw a sestavením PC
    2
    747
    od fishus Zobrazit poslední příspěvek
    18 bře 2024 21:01
  • Aio chlazení
    od Krolino » 08 úno 2024 09:13 » v Rady s výběrem hw a sestavením PC
    14
    1050
    od Krolino Zobrazit poslední příspěvek
    08 úno 2024 16:42
  • Nejlepší 60mm větrák pro chlazení košů s hdd
    od Ondras66 » 27 čer 2023 00:31 » v Vše ostatní (hw)
    12
    2249
    od Ondras66 Zobrazit poslední příspěvek
    19 črc 2023 20:01

Zpět na “Taktování a další úpravy PC”

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 hosti