Jak ochránit zálohy před viry?

Vše ostatní o bezpečnosti…

Moderátoři: memphisto, Mods_senior, Security team

Uživatelský avatar
Martab
Moderátor / člen HW týmu
Guru Level 14
Guru Level 14
Příspěvky: 28586
Registrován: březen 11
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Jak ochránit zálohy před viry?

Příspěvekod Martab » 29 říj 2015 12:36

Právě proto píšu, že by to bylo dost obtížné... (leda že by něco nabízel přímo výrobce SW). Jinak se tomu bránit je velmi obtížné...
i5-3350P/P8B75-M LX/Kingston DDR3 8GB/GV-N960IXOC/SS-500ET/Seagate VS35.6/Transcend SSD370-128GB/Samsung BX2250 + Dell 1909W
ThinkPad X230 - i7-3520M + Kingston Savage SSD

„Neexistuje důvod, proč by kdokoli chtěl mít doma něco jako počítač"(Ken Olsen)

Neboj se použít SZ a upozornit na své téma ;)

Přehled desktopových socketů a CPU

Reklama
Uživatelský avatar
atari
Level 6
Level 6
Příspěvky: 3207
Registrován: říjen 08
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Jak ochránit zálohy před viry?

Příspěvekod atari » 29 říj 2015 13:18

Teď jsem si uvědomil, že jsme debatu posunuli jinam, než bylo zadání. Já nepotřebuji zkontrolovat data před odesláním. Já potřebuji ochránit již hotové zálohy na Dropboxu, aby mi je tam ten vir nezašifroval.

Jediné co mě teď napadlo je, nechat provést synchronizaci souboru přes Dropbox, a pak ho na PC smazat. A pokud PC napadne vir a zašifruje všechny soubory, tak mě bude stačit na Dropboxu obnovit ten smazaný soubor, a budu ho mít čistý. Je to dosti nestandardní, trošku nevyhovující, ale nic jiného mě nenapadá. Již nad tím přemýšlím několik dní. Doufám, že uvažuji správně.

Uživatelský avatar
Martab
Moderátor / člen HW týmu
Guru Level 14
Guru Level 14
Příspěvky: 28586
Registrován: březen 11
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Jak ochránit zálohy před viry?

Příspěvekod Martab » 29 říj 2015 13:59

Akorát se podívej, za jak dlouho ty smazané soubory DropBox maže...
i5-3350P/P8B75-M LX/Kingston DDR3 8GB/GV-N960IXOC/SS-500ET/Seagate VS35.6/Transcend SSD370-128GB/Samsung BX2250 + Dell 1909W
ThinkPad X230 - i7-3520M + Kingston Savage SSD

„Neexistuje důvod, proč by kdokoli chtěl mít doma něco jako počítač"(Ken Olsen)

Neboj se použít SZ a upozornit na své téma ;)

Přehled desktopových socketů a CPU

Uživatelský avatar
jaro3
člen Security týmu
Guru Level 15
Guru Level 15
Příspěvky: 43061
Registrován: červen 07
Bydliště: Jižní Čechy
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Jak ochránit zálohy před viry?

Příspěvekod jaro3 » 29 říj 2015 15:58

Kdyby tak šlo ukládat jen soubory podle některých koncovek. Zašifrováním se připojuje jiná koncovka.
Při práci s programy HJT, ComboFix,MbAM, SDFix aj. zavřete všechny ostatní aplikace a prohlížeče!
Neposílejte logy do soukromých zpráv.Po dobu mé nepřítomnosti mě zastupuje memphisto , Žbeky a Orcus.
Pokud budete spokojeni , můžete podpořit naše forum:Podpora fóra

Uživatelský avatar
atari
Level 6
Level 6
Příspěvky: 3207
Registrován: říjen 08
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Jak ochránit zálohy před viry?

Příspěvekod atari » 29 říj 2015 16:20

Jak jsem psal dříve, já řeším jak ochránit již hotové zálohy na Dropboxu (abych nemusel každý den obcházet PC a zálohovat na flešky.)

Uživatelský avatar
Martab
Moderátor / člen HW týmu
Guru Level 14
Guru Level 14
Příspěvky: 28586
Registrován: březen 11
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Jak ochránit zálohy před viry?

Příspěvekod Martab » 29 říj 2015 19:50

jaro3 to myslel tak, že kdyš chytneš vira -> zašifruje -> změna koncovek -> nenahrává na dropbox, upozorní na to.
i5-3350P/P8B75-M LX/Kingston DDR3 8GB/GV-N960IXOC/SS-500ET/Seagate VS35.6/Transcend SSD370-128GB/Samsung BX2250 + Dell 1909W
ThinkPad X230 - i7-3520M + Kingston Savage SSD

„Neexistuje důvod, proč by kdokoli chtěl mít doma něco jako počítač"(Ken Olsen)

Neboj se použít SZ a upozornit na své téma ;)

Přehled desktopových socketů a CPU

cejny
Level 3.5
Level 3.5
Příspěvky: 766
Registrován: leden 15
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Jak ochránit zálohy před viry?

Příspěvekod cejny » 29 říj 2015 20:20

Jedine reseni je, aby zalohu neresily win a nemely k pristup, ale linux, kterej vir nenapadne a soft, kterej bude vytvaret zalohy do adresaru podle dne. Kdyz win nebudou mit pristup tak se zalohou nic neudelaj.

Sam bych to resil pres openwrt, coz je linux na nektere routry. Ale chce to nekoho kdo na nej nahodi patricne soft a nastavi to. Asi nejlevnesji reseni by bylo nejake raspbery pi nebo neco podobneho s linuxem v domaci siti. Narozdil od openwrt to ma normalni "okna" a neni na tom potreba tak velke znalec linuxu.
Pokud vezmes v potaz hodnotu techto dat a cenu raspbery pi a naklady na jeho provoz, tak to stoji za klidne spani.

Win by mohli mit i pristup na ten linux, ale s tim ze by mohli jen vytvaret nove soubory a adresare, ale nemaly by prava na editaci a mazani toho co uz tam je. Coz ze strany linuxu nastavit jde.
Thinkpad T540p, i7-4810MQ, 16 GB RAM, 240 GB SSD, 15,6", 1920 x 1080, bedny Yamaha hs8, zvukovka Audinst HUD-mx2, ekvalizer Shiit Loki

Uživatelský avatar
ITCrowd
Tvůrce článků
Guru Level 13.5
Guru Level 13.5
Příspěvky: 23605
Registrován: březen 10
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Jak ochránit zálohy před viry?

Příspěvekod ITCrowd » 29 říj 2015 20:31

Pokud někdo "zálohuje" na dropbox a chce ochranu, tak to už samo o sobě je nesmysl. Nejen kvůli virům, ale používáš úložné místo třetí strany, beztak zadara, tudíž nezaručeně a kdokoli může cokoli s daty provést. pakliže ti jde o bezpečnost, pak jedině síťové úložiště ve vnitřní síti. To běží na linuxu a nějaký zálohovací program mají už všechna. V určený čas si prostě soubory stáhne, nebo při vypínání PC můžeš spustit skript, který zálohu nastartuje. Disky v NAS samozřejmě v RAIDu.
Ještě bezpečnější varianta by byla mít na účetních strojích linux a windows s účetnictvím startovat po spuštění jako virtuální stroj. Pak už vše záleží na tom, jak nastavíš ten virtuál.
Zkusili jste to vypnout a zapnout? Problémy řeším pouze v tématech. Do SZ mi proto píšete zbytečně.
Základní diagnostika WiFi Jak na diagnostiku sítě Router jako switch Proč je nesmysl chtít router s velkým dosahem Vybíráme router

cejny
Level 3.5
Level 3.5
Příspěvky: 766
Registrován: leden 15
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Jak ochránit zálohy před viry?

Příspěvekod cejny » 29 říj 2015 20:46

To mne nakonec taky napadlo, proste z ty win virtualizovat a pokazde je mit zarucene ciste. Kdyz si predstavim ze ten bordel mne necha pristupovat na zasifrovana data pul roku a pak to udela bum a prijde pozdrav s pozadavkem na vypalne, kterej zohledni charakter dat, tak bych se asi osipal.

Ideal je asi fakt zalohovat to u sebe a ne u nekoho na koho 100pro probiha buhvi kolik utoku, hlavne ani netusis jak jsou ta data jistena. Apple to kdysi solidne posral, kdy Jobs vyhodil "sefku vyvojaru" za to ze nekdo podbral synchronizaci, proste to mazalo kontakty a ona v tom nevydela problem. Proste netusis co se muze prihodit. Z cloudu na webu je mne simpaticke mega, kde nestaci nekomu naborit mail a nechat si od mega poslat nove heslo, takto se ani majitel nedostane k datum, pro tenhle pripad je potreba mit uplne jine klic a pokud neni tak papa.
Thinkpad T540p, i7-4810MQ, 16 GB RAM, 240 GB SSD, 15,6", 1920 x 1080, bedny Yamaha hs8, zvukovka Audinst HUD-mx2, ekvalizer Shiit Loki

petr22
Guru Level 15
Guru Level 15
Příspěvky: 53621
Registrován: únor 12
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Jak ochránit zálohy před viry?

Příspěvekod petr22 » 29 říj 2015 20:50

"aby zalohu neresily win a nemely k pristup, ale linux, kterej vir nenapadne a soft, kterej bude vytvaret zalohy do adresaru podle dne"

Jo, tohle si nas linux guru myslel taky - nez jednoho dne zustal vytrestene zirat na obrazovku Cryptlockeru. V jedne veci mel ale pravdu - do systemu se virus nedostal, jenze zasifroval cely obsah HOME adresare uzivatele :-)

Uživatelský avatar
atari
Level 6
Level 6
Příspěvky: 3207
Registrován: říjen 08
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline

Re: Jak ochránit zálohy před viry?

Příspěvekod atari » 29 říj 2015 21:12

Martab píše:jaro3 to myslel tak, že kdyš chytneš vira -> zašifruje -> změna koncovek -> nenahrává na dropbox, upozorní na to.

To je zajímavá informace, to by mohlo být řešení. To detailně prostuduji.

ITCrowd píše:Pokud někdo "zálohuje" na dropbox a chce ochranu, tak to už samo o sobě je nesmysl. Nejen kvůli virům, ale používáš úložné místo třetí strany, beztak zadara, tudíž nezaručeně a kdokoli může cokoli s daty provést.

Já v tom problém nevidím. Ty data jsou cenná pouze pro mě. Pro kohokoliv jiného jsou bezcenná, a nemá pro ně využití. Ten Dropbox požívám pouze jako automatický nástroj, abych ty data zálohoval na jiná PC v jiné lokalitě (budově). I přesto, že nejsou tajná, tak jsou zašifrovaná, takže aby je někdo změnil, tak by musel investovat peníze, které by se mi nikdy nevrátili, což pochybuji že by někdo udělal.

cejny píše:Pokud vezmes v potaz hodnotu techto dat a cenu raspbery pi a naklady na jeho provoz, tak to stoji za klidne spani.

Linux je pro mě velká neznámá, takže to znamená do budocuna si na to někoho najímat. Pokud se mi to nepovede zorganizovat ve WIN, tak se vrátím k osvědčené metodě, že každý dostane flešku, a po práci na ni ty data nahraje, a bude vystaráno. A vyjde mě to levněji, než investovat do linuxu, někoho si najímat, řešit virtualizaci WIN a podobně, a hlavně s tím ztrácet čas.

Uživatelský avatar
X
Elite Level 12.5
Elite Level 12.5
Příspěvky: 19360
Registrován: květen 07
Pohlaví: Muž
Stav:
Offline
Kontakt:

Re: Jak ochránit zálohy před viry?

Příspěvekod X » 29 říj 2015 21:22

Zálohovat na fleshky? To je ale parodie, flashky totiž moc nevydrží, stejně jako SSD odejdou do věčných lovišť dříve než klasické harddisky. Spolehlivá záloha je vypálit na BD-R kvalitní vypalovačkou, ještě mnohem lepší je vypálit 2 kopie a jednu mít na vzdáleném místě ...


  • Mohlo by vás zajímat
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek
  • Automatizování zálohy USB disku
    od Martab » 31 bře 2024 11:17 » v Vše ostatní (sw)
    15
    1796
    od Martab Zobrazit poslední příspěvek
    01 dub 2024 18:40

Zpět na “Vše ostatní (bezp)”

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 hosti